fbpx

Wakacje z książkami – literacki lipiec

Dobra książka, zimne napoje i odrobina cienia – to najlepszy zestaw na najbardziej słoneczne miesiące roku! Poza lekturą w pojedynkę warto znaleźć czas na uczestnictwo w ciekawych wydarzeniach literackich organizowanych w Krakowie. ArtCafe Barakah już tradycyjnie oferuje swój szalony program performatywnego czytania tekstów z najciekawszych terytoriów literackiego świata – tym razem będzie to twórczość surrealistów i Charlesa Bukowskiego. W gorące lipcowe dni warto zajrzeć też do Biblioteki MOCAKu, która w dniach 9–10 lipca organizuje kolejny z Literackich Weekendów. W ich trakcie odbędą się spotkania z pisarzami, warsztaty, literackie oprowadzania oraz panele dyskusyjne dotyczące procesu powstawania książki. Gorąco zapraszamy na lipcowe wydarzenia. Książka to najlepszy kompan na wakacje – zwłaszcza w Krakowie!

 

Wybrane wydarzenia:

 

  • Księgarnia Pod Szesnastką

Zaprasza na „Ostry Dyżur” – akcję promującą czytelnictwo w zaskakującej happeningowej formie utrzymującej balans pomiędzy zabawą a autorytetem eksperta. Tytuły książek i ich dawkowanie przepisywane są na receptach. Akcja ma za zadanie uzdrowić tych, którym wydaje się, że czytanie jest nudne i zarekomendować kolejne wartościowe tytuły dzieciom, które od książek nie stronią. 2 lipca w godz. od 11.00 – 14.00.

 

  • Miesięcznik Znak

W ostatnich latach obserwujemy odradzającą się społeczność żydowską w Polsce oraz niesłabnące zainteresowanie kulturą i historią polskich Żydów. W stosunkach społecznych widoczniejsze stają się natomiast przemoc i wykluczenie tego, co postrzegane jako Inne. Chcemy zastanowić się nad znaczeniami, sposobami obrazowania i użycia słów Żyd, Żydówka, żydowskie we współczesnej Polsce. W dyskusji udział wezmą m.in.: Elżbieta Janicka – literaturoznawczyni, fotografka, autorka „Festung Warschau” oraz Annamaria Orla-Bukowska – antropolożka, prowadziła badania dotyczące publiczności Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie. Dyskusję poprowadzi Marta Duch-Dyngosz – socjolożka, redaktorka miesięcznika „Znak”. 4 lipca o godz. 18.00.

 

  • Biblioteka MOCAK-u

Organizuje „Weekend z literaturą”. 9 lipca zaprasza na warsztaty literacko – plastyczne dla dzieci w  wieku 4-8 lat inspirowane wierszami dla dzieci Juliana Tuwima i spotkanie z Marcinem Baranem, dotyczące specyfiki poezji jako gatunku literackiego. 10 lipca zaprasza dodatkowo na literackie oprowadzanie po Bibliotece Mieczysława Porębskiego i spotkanie poświęcone pracy tłumacza, z udziałem zaproszonych gości: Magdaleny Heydel, Agaty Hołobut i Marty Bartoszek. 9 i 10 lipca.

 

  • Pracownia Rozwoju PEŁNIA (PraPełnia)

Zaprasza na letni kurs pisarsko-malarski „Pisz i Maluj!”. Jeśli czujesz, że w twojej duszy i sercu jest prawdziwy artysta, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość: nie musisz już wybierać co jest ważniejsze – pisanie i malowanie są dziś bardzo blisko siebie. Od 20 do 24 lipca, zajęcia odbywają się codziennie: malarskie w godzinach do 10.00 do 13.00, pisarskie od 15.00 do 18.00.

 

  • Spacer literacki po Krakowie

Spacer lekki, ogólny i oczywiście wypełniony po brzegi dobrą literaturą. Przygoda dla miłośników książek i Krakowa. Propozycja dla gości, pielgrzymów i uczniów, wszystkich którzy mają w sobie żyłkę odkrywcy. Szlak poprowadzi Anna Hojwa – przewodniczka krakowska. 31 lipca

 

Pełen harmonogram wydarzeń literackich w lipcu znajdziecie tutaj.

Wpisz szukaną frazę: