fbpx

Miasta Literatury UNESCO obchodzą Światowy Dzień Poezji, organizując Światowe Zgromadzenie Poetów

Z okazji tegorocznego Światowego Dnia Poezji Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz nasi koledzy i koleżanki na całym świecie podejmują wspólne działania, aby zorganizować równoczesne wydarzenia literackie w 13 Miastach Literatury UNESCO.

Światowy Dzień Poezji, obchodzony co roku w dniu 21 marca, jest okazją do uhonorowania poetów i świętowania jednej z najbardziej cenionych form ekspresji kulturowej i językowej w historii ludzkości. Poezja, praktykowana na przestrzeni dziejów – w każdej kulturze i na każdym kontynencie – przemawia do naszego człowieczeństwa i wspólnych wartości, przekształcając najprostsze wiersze w nośny katalizator dialogu międzykulturowego i pokoju. Jest to forma sztuki, która bardziej niż inne ukazuje moc słów w zmienianiu świata.

W dniu 21 marca na całym świecie odbywają się następujące sztandarowe wydarzenia poświęcone szerokiemu spektrum różnorodnych poetów z Miast Literatury UNESCO:

  • Maraton poetycki z udziałem 60 poetów w 24 bibliotekach w Granadzie, w tym poetek z Nottingham i Lublany – Georginy Wilding i Anji Golob. W wydarzeniu weźmie udział Ambasador Dobrej Woli Kreatywnych Miast UNESCO włoska poetka Maria Francesca Merloni.
  • W tramwajach miejskich w Heidelbergu umieszczono 45 wierszy autorstwa 22 poetów. Przez miasto będzie przejeżdżał specjalny tramwaj poetycki mający regularne przystanki, a co 10 minut kolejny poeta będzie recytować pasażerom poezję, dzięki czemu podróż tramwajem stanie się przejażdżką poetycką.
  • W Tartu widzowie będą poruszać się po mieście Szlakiem Poezji, a w 7 lokalizacjach odbędzie się 15 przedstawień poetyckich. Przez cały dzień będą odbywać się dodatkowe wydarzenia związane z czytaniem poezji z udziałem poetów i uczniów szkół średnich.
  • W Krakowie odbędą się liczne działania poetyckie, m.in. spacer szlakiem piosenki poetyckiej, prezentacja nowych wierszy wielu autorów wyświetlanych na fasadzie budynku przy ul. Brackiej oraz ogłoszenie programu tegorocznego Festiwalu Miłosza.
  • Heidelberg House we francuskim mieście Montpellier – bliźniaczym mieście Heidelbergu – zaprezentuje wieczór poezji niemieckiej z omówieniem jej wpływu na współczesne dzieła francuskiej sztuki poetyckiej.
  • W Barcelonie odbędą się warsztaty poezji wizualnej oraz wydarzenia z udziałem Marii Isern i Guillema Gavaldy – laureatów nagrody poetyckiej im. Francesca Garriga.
  • W Iowa City i Pradze odbywają się wydarzenia poetyckie i spektakle artystyczne.

W ramach programu można będzie obejrzeć szereg transmisji poetyckich na żywo w Internecie i w telewizji:

  • Obidos – przy średniowiecznej bramie miasta wystąpi miejscowy poeta Armando da Silva Carvalho.
  • Edynburg – lokalni poeci piszący przez cały dzień oraz podcasty literackie udostępniane co godzinę (każdy na inny temat) dla międzynarodowej publiczności z kanałów Edynburga – Miasta Literatury na Facebooku i
  • Księgarnie, kawiarnie i główne ulice kulturalne Bagdadu.
  • Kraków – wycieczka po księgarniach z udziałem krakowskiego poety, organizowana na żywo za pośrednictwem Facebooka.

Przed Światowym Dniem Poezji, w dniu 19 marca w Dublinie będzie miał miejsce Światowy Szlak Poezji i Słowa Mówionego, podczas którego publiczność będzie mogła usłyszeć wyjątkowe występy wielu debiutujących i uznanych poetów.

W trakcie tegorocznego Światowego Dnia Poezji zachęcamy do śledzenia sieci społecznościowych z użyciem tagów #WPD2018 oraz #CitiesofLitPoetry oraz do przeżywania kreatywnych i poetyckich chwil w pobliskim Mieście Literatury UNESCO.

INFORMACJE DLA REDAKTORÓW

Program Miast Literatury UNESCO jest elementem szerszej Sieci Miast Kreatywnych, która została zapoczątkowana w 2004 r. i obecnie składa się z 180 miast kreatywnych UNESCO na całym świecie. W 2017 r. w skład sieci Miast Literatury UNESCO wchodzi 28 miast reprezentujących 6 kontynentów i 23 kraje oraz łącznie ponad 26 milionów mieszkańców, 1250 bibliotek, 130 festiwali literackich i ponad 1200 księgarń. Sieć aktywnie działa na rzecz rozwoju sektora literackiego i kreatywnego w miastach poprzez opracowywanie i wdrażanie wspólnej globalnej strategii, której celem jest promowanie sieci, wymiana dobrych praktyk i dbanie o to, aby literatura docierała do różnych odbiorców.

O Światowym Dniu Poezji: Światowy Dzień Poezji przypada na dzień 21 marca i został po raz pierwszy ogłoszony przez UNESCO (Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury) podczas 30. Konferencji Generalnej UNESCO w Paryżu w 1999 r., a jego celem jest wspieranie różnorodności językowej poprzez ekspresję poetycką i zwiększenie możliwości zaistnienia dla zagrożonych języków.

Wpisz szukaną frazę: