fbpx

„Tycipaństwa”. Maciej Grzenkowicz w #opartenafaktach | 11.05, godz. 18.00

Zapaleńcy, idealiści, outsiderzy. Kim są bohaterowie książki „Tycipaństwa” Macieja Grzenkowicza i co skłoniło ich do stworzenia własnych państw? W najbliższy wtorek zapraszamy na drugie spotkanie z cyklu #opartenafaktach będące efektem współpracy Stowarzyszenia Re-Prezentacje i KBF, operatora Krakowa Miasta Literatury UNESCO.

W 1967 r. Roy Bates, emerytowany brytyjski oficer, zajął opuszczoną platformę przeciwlotniczą na wodach międzynarodowych, a następnie nazwał ją Sealandią i ogłosił się jej księciem.
W 1996 r. artysta Lars Vilks nazwał skrawek szwedzkiego wybrzeża Ladonią, tworząc swoje państwo- dzieło sztuki, którego hymnem jest odgłos kamienia wpadającego do wody.
W 2013 r. pewna dziewczynka z Virginii, Emily, zapytała tatę, czy mogłaby zostać prawdziwą księżniczką. Pół roku później jej tata utworzył na pustyni Królestwo Północnego Sudanu, a swoją córkę uczynił księżniczką.

W 2016 r. Mieszko Makowski założył Królestwo Kabuto. Jego terytorium mieści się na działce pod Radomiem. Król Mieszko był rozczarowany Polską, więc stworzył państwo, w którym – jak twierdzi – wartością nadrzędną jest absolutna wolność.
11 maja o godzinie 18:00 zapraszamy na kolejne w tym roku spotkanie z cyklu #opartenafaktach, realizowane we współpracy z KBF – operatorem programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Maciej Grzenkowicz przybliży nam historię wyżej wymienionych bohaterów, spotkanie poprowadzi Olga Wróbel.

Transmisja live na profilach Non-Fiction. Festiwal reportażu i Kraków Miasto Literatury UNESCO na Facebooku oraz na platformie PLAY KRAKÓW www.playkrakow.com.

Maciej Grzenkowicz – ur. 1996, dziennikarz, reporter. Członek redakcji niezależnego magazynu „Zupełnie Inny Świat”. Publikował w „Gazecie Wyborczej” i „Ha!-Arcie”. Pasjonat języków obcych, badań socjologiczno-antropologicznych i podróżowania po świecie. Domorosły raper i aktywista.
Olga Wróbel – kulturoznawczyni, autorka komiksów, pracownica muzeum. Prowadzi bloga książkowego Kurzojady.

Na kolejne, trzecie już spotkanie cyklu zaprosimy Was do przestrzeni Pałacu Potockich – nowego, wielofunkcyjnego centrum kultury przy Rynku Głównym. Pierwsze piętro zabytkowej kamienicy na rogu Brackiej (nr 20) już wkrótce stanie się miejscem spotkań, dyskusji, wykładów i warsztatów realizowanych w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

#opartenafaktach #nadajemyzpałacu

Wpisz szukaną frazę: