fbpx

Wybitny kompozytor Joachim Mencel skomponował świetną muzykę do mniej  znanych, „nieoczywistych” wierszy Juliana Tuwima. Świeże, pełne energii utwory w nowej jazzowej aranżacji wykonane zostaną przez młodych muzyków i wokalistów. Usłyszymy  interpretację Tuwima, jakiej nikt się nie spodziewa…

Na scenie wystąpią również tancerze, którzy dzięki ciekawej i intrygującej choreografii (Anity Podkowy i Aleksandra Kopańskiego) zaproponują taneczną interpretację tekstów. Połączenie muzyki, tańca współczesnego i poezji pozwoli wykreować wyjątkowy, jedyny w swoim rodzaju spektakl.

Premiera 22 listopada o godz. 19.15 na scenie im. Stanisława Wyspiańskiego PWST przy ul. Straszewskiego 22. Bezpłatne wejściówki będzie można odbierać od 18 listopada w kasie PWST (godz. 9 – 15).

Przygotowane w ramach projektu utwory zostaną następnie nagrane w profesjonalnym studiu i sfilmowane. Próby trwają już od dłuższego czasu. Opis przedsięwzięcia i namiastkę tego, co czeka publiczność podczas premiery, można zobaczyć na stronie internetowej projektu www.tuwim.poeciwkrakowie.pl oraz na Facebooku. Filmy dokumentujące przedsięwzięcie dostępne są pod adresem tuwim.poeciwkrakowie.pl.

 

Projekt realizowany jest przez Agencję Promocyjną OKO na zlecenie Instytutu Książki w związku z Rokiem Juliana Tuwima. Partnerami są Krakowska Szkoła Jazzu i Muzyki Rozrywkowej oraz Fundacja Kazimierza Bartla. Współpracują 30 LO  oraz 36 i 46 gimnazjum w Krakowie, a także Samorząd Studentów Wydziału Polonistyki UJ. Patronami medialnymi są Radio Kraków, TVP Kultura i Dziennik Polski.

 

Anna Czabanowska – Wróbel: Zatańczyć Tuwima?

Zaśpiewać?  – Tak. Ale i zaśpiewać i zatańczyć?

Zatańczyć Tuwima, to brzmi trochę jak zatańczyć tango, a tanga tańczono i śpiewano w jego czasach z wielką pasją.

Piosenki do słów tego poety to kilkadziesiąt lat historii polskiej muzyki od dwudziestolecia międzywojennego  aż do dzisiaj; do tej historii  dopisują się coraz młodsi twórcy i wykonawcy.

Nasz projekt  to tylko jedna z wielu możliwości, to próba wybrania dla siebie z dorobku poety „własnych” wierszy, tak, by powstała odrębna i oryginalna całość. Mamy w tym tak wspaniałych poprzedników, że trema powinna uniemożliwić nam dalsze działania. Ale próbujemy,  my także mamy „swojego” Tuwima…

Sam Julian Tuwim pisał przed wojną wspaniałe teksty piosenek i doskonale  wiedział,  jak stworzyć prawdziwy przebój – takie teksty pisał dla wielkiej piosenkarki lat 30-tych XX wieku, Hanki Ordonówny.   Wiedział, że piosenka musi zawierać łatwe do zapamiętania słowa, że powinien  w niej się powtarzać rodzaj wyrazistego hasła, mówiąc  ładnie po polsku tak zwany „szlagwort”, taki jak fraza z tytułu najsłynniejszej piosenki Ordonówny: Miłość ci wszystko wybaczy.

Ale nie tylko same teksty piosenek, ale wszystkie wiersze Tuwima są potencjalnymi piosenkami, bo tkwi w nich ogromny potencjał muzyczności ukryty w  liryce. Wiele z utworów już znalazło swoją muzykę, napisaną do słów poety przez niepodobnych do siebie kompozytorów, reprezentujących różnorodne nurty muzyczne.

Największy z nich stworzył swoje pieśni bardzo wcześnie, kiedy poeta był jeszcze młody. W 1921 roku Karol Szymanowski napisał cykl pieśni do niezwykłych, „pozarozumowych” słów tuwimowskich wierszy z cyklu Słopiewnie.

Z kolei Tuwima „piosenkowego” śpiewali kiedyś Ordonówna i Fogg, później, znacznie później Czesław Niemen , Ewa Demarczyk, Marek Grechuta , jeszcze później Grzegorz Turnau czy Janusz Radek, a teraz Mela Koteluk czy Joanna Kulig. W ostatnich latach po wiersze Tuwima sięgają  zespoły takie jak Pustki (Trawa), Buldog (płyta Chrystus miasta) czy Akurat (Do prostego człowieka), zawsze znajdując w jego słowach coś bardzo aktualnego.

Zanim zabrzmi muzyka Jarosława Menzla i wiersze Juliana Tuwima uzyskają nowy muzyczny kształt, zanim zacznie się nasz muzyczny i taneczny spektakl, zapraszamy do własnego poszukiwania. W internecie – piosenek do słów poety. W jego tomach poetyckich – takich wierszy, które chciałoby się zapamiętać, wypowiedzieć bardzo cicho, szeptem, albo przeciwnie – głośno wykrzyczeć, zaśpiewać, a może właśnie – zatańczyć?

Zatańczymy Tuwima?

Wpisz szukaną frazę: