fbpx

To trzeba przeczytać! Książkowe patronaty Festiwalu Conrada

Korespondencja pomiędzy Wisławą Szymborską a Stanisławem Barańczakiem, opis sporu o rzeczywistość w epoce populizmu na przykładzie sytuacji politycznej w Stanach Zjednoczonych i w Polsce czy zbiór opowieści przesyconych dziwnym humorem. W tym roku mamy sześć niezwykle ciekawych tytułów, które zostały objęte patronatem Festiwalu Conrada. Z autorami książek spotkamy się podczas festiwalu.

Bogowie pokazują klaty Billa Gastona to zbiór opowiadań o zagubionych bohaterach, którzy po omacku szukają odpowiedzi na fundamentalne pytania. Bywają samotni, niezrozumiani, uparci, czasem absurdalni. W swojej groteskowości są jednak przejmująco ludzcy, a nawet niebezpiecznie znajomi. Gaston opowie o swoich inspiracjach 21 października o godz. 19.00 w Pałacu Czeczotka. W książce Wojny nowoczesnych plemion. Spór o rzeczywistość w epoce populizmu Michał Paweł Markowski zastanawia się nad tym, jaki jest status prawdy w życiu publicznym i dlaczego miejsce argumentów zajęły afekty i opinie. Z autorem spotkamy się 22 października o godz. 19.00 w tym samym miejscu.

W czwartek 24 października o godz. 19.00 porozmawiamy o książce Inne pozytywne uczucia też wchodzą w grę. Korespondencja 1972-2011. Odczytane z rękopisów listy Wisławy Szymborskiej i Stanisława Barańczaka wraz z drobiazgowymi przypisami redaktora tomu Ryszarda Krynickiego oraz po raz pierwszy publikowane wyklejanki składają się tu na fascynujący, bogaty i wielowymiarowy portret literackiej przyjaźni dwojga wybitnych twórców.

W piątek 25 października o godz. 19.00 w Pałacu Czeczotka poznamy Monę Chollet, autorkę książki Czarownice. Niezwyciężona siła kobiet, która opowiada historię wiedźm od pierwszych procesów po wypowiedzi Donalda Trumpa. Jest to fascynujący, erudycyjny esej poświęcony figurze czarownicy będącej zazwyczaj narzędziem wykluczenia kobiet, ale niekiedy też ich orężem w walce z patriarchatem. W sobotę 26 października o godz. 15.00 zapraszamy do Księgarni Pod Globusem na spotkanie z tłumaczami tomu poezji Ursuli Le Guin Dotąd dobrze – Justyną Bargielską i Jerzym Jarniewiczem. Spotkanie poprowadzi Joanna Wołyńska, tłumaczka i antropolożka kultury. Dotąd dobrze to pośmiertnie wydane wiersze Ursuli Le Guin, uznane za jedną z książek roku według „Washington Post”. Tego samego dnia o godz. 16.00 w Pałacu Czeczotka Arne Jysch opowie o Złotym Berlinie – historii o korupcji, spisku i skandalu, dziejącej się w Berlinie czasów Republiki Weimarskiej, gdy kraj pogrążony był w ekonomicznym kryzysie, na ulicach co rusz dochodziło do starć z demonstrującymi „czerwonymi” i nasilały się ruchy narodowo-socjalistyczne.

Wszystkie książki, które ukazały się pod patronatem Festiwalu Conrada już niebawem będą dostępne w księgarniach.

Wpisz szukaną frazę: