Święto Jamesa Joyce’a w Krakowie

W ramach obchodów Bloomsday, święta literackiego celebrowanego corocznie 16 czerwca w różnych miastach świata dla upamiętnienia twórczości Jamesa Joyce’a, Kraków Miasto Literatury UNESCO planuje szereg działań upamiętniających i przypominających twórczość pisarza. Wydarzenia odbędą się w księgarnio-kawiarni Massolit (ul. Felicjanek 4). Organizatorem jest Krakowskie Biuro Festiwalowe we współpracy z Fundacją Miasto Literatury, Katedrą Antropologii Literatury i Badań Kulturowych UJ oraz Centrum Studiów Humanistycznych UJ.

Świętowanie Bloomsday rozpocznie popołudniowa lektura Ulissesa. O godz. 17:00 zapraszamy wielbicieli literatury do wspólnego słuchania i czytania dzieła Joyce’a w przytulnych wnętrzach Massolitu. Zapewniamy wygodne fotele, przyjemną atmosferę i specjalne nagrody książkowe, dla najaktywniejszych lektorów.

O 17:30 odbędzie się polska premiera filmu, zrealizowanego w ramach uczczenia 75. urodzin głośnego dzieła Joyce’a Finneganów tren (Finnegans Wake). Obraz, będący filmową adaptacją krótkich fragmentów powieści (7 fragmentów – 7 Miast Literatury UNESCO), ma na celu przybliżenie twórczości Joyce’a oraz zachęcenie do jej czytania w nowy, atrakcyjny i multimedialny sposób. Autorem koncepcji i reżyserem krakowskiego epizodu jest Michał Buszewicz, jeden z najzdolniejszych dramaturgów młodego pokolenia. W filmie wystąpili m.in. bracia Janiccy, słynni aktorzy Tadeusza Kantora, a także Jaśmina Polak znana z filmu Hardkor Disco. Tuż po projekcji polskiego epizodu Krzysztof Bartnicki, tłumacz, twórca przekładu na język polski Finnegans Wake (Finneganów tren) Joyce’a, autor powieści i słowników, Michał Buszewicz oraz Magda Szpecht (scenarzystka) wezmą udział w dyskusji na temat procesu tłumaczenia Finnegans Wake oraz przełożenia tekstu literackiego na narrację filmową. Po dyskusji zapraszamy na projekcję pozostałych części filmu zrealizowanych przez 6 Miast Literatury UNESCO (Edynburg, Dublin, Reykjavik, Norwich, Melbourne, Iowa City).

O godz. 19:30 rozpocznie się panel dyskusyjny Literatura przed prawem (autorskim) dotyczący związku literatury i prawa. Uczestnicy panelu, organizowanego przez Uniwersytet Jagielloński we współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym, będą rozmawiać o tym, jakie granice wyznacza dla literatury prawo autorskie: co wolno, a czego nie wolno pisarzom i tłumaczom? Jaka literatura nie powstaje z powodu ograniczeń prawnych? Jakie są granice tekstów? Czemu służy domena publiczna? Kim jest autor? Punktem wyjścia dyskusji będą kontrowersje prawne jakie przez wiele lat towarzyszyły dorobkowi Jamesa Joyce’a, który — wcześniej ściśle kontrolowany przez potomków pisarza — dopiero w 2011 roku przeszedł do domeny publicznej. Najnowsze prace Krzysztofa Bartnickiego pokażą jednak, że kontrowersje wcale wtedy nie ustały. Gośćmi specjalnymi panelu będą: Krzysztof Bartnicki, Jarosław Lipszyc, poeta, dziennikarz, działacz ruchu wolnej kultury, prezes Fundacji Nowoczesna Polska oraz Marcin Balicki, aplikant adwokacki oraz doktorant w Instytucie Prawa Własności Intelektualnej Uniwersytetu Jagiellońskiego, sekretarz Sekcji Własności Intelektualnej Instytutu Allerhanda.