fbpx

We wtorek, 17 czerwca, o godz. 18:00 w krakowskim Instytucie Cervantesa (ul. Kanonicza 12), odbędzie się spotkanie zatytułowane „Świat według Virigilia”, organizowane przez Wydawnictwo Universitas i Instytut Cervantesa w związku z polską premierą tomu „Zimne opowiadania” Virgilio Piñery, jednego z czołowych twórców kubańskiej literatury.

Polska premiera jednego z największych dzieł literatury kubańskiej XX wieku – tomów „Zimne opowiadania” i „Ten, który przyszedł mnie zbawić” Virgilio Piñery – stanie się okazją do rozmowy o tym wyjątkowym twórcy (w Polsce znanym dotąd niemal jedynie ze względu na przyjaźń z Gombrowiczem) oraz o literaturze kubańskiej w ogóle i arcydziełach latynoskiej prozy, które wciąż pozostają do odkrycia. Opowiadania Piñery inicjują bowiem serię „Las Américas: nieznana klasyka literatury latynoskiej” wydawnictwa Universitas.

W spotkaniu udział wezmą: Nina Pluta (badaczka literatury latynoskiej), Tomasz Pindel (tłumacz tomu i redaktor serii), a poprowadzi je Abel Murcia Soriano – dyrektor Instytutu Cervantesa w Krakowie.

 

Nina Pluta – iberystka, wykłada literaturę hispanojęzyczną w Uniwersytecie Pegadogicznym w Krakowie, pracowała także na innych uczelniach (Katowice, Warszawa, Ostrawa). Współautorka podręcznika Historia literatur hispanojęzycznych. Ostatnio wydała książkę o wpływie konwencji kryminalnej w najnowszej prozie hispanoamerykańskiej.

Tomasz Pindel – pracownik Instytutu Książki i b. wykładowca Katedry Ameryki Łacińskiej UJ, tłumacz literatury hiszpańskojęzycznej, ze szczególnym wskazaniem na latynoską, sporadyczny publicysta „Gazety Wyborczej” i „Tygodnika Powszechnego” i regularny „Bluszcza”. Współautor audycji „Piątka z literatury” (RMF Classic) i bloga poczytane.blog.onet.pl, autor jednej powieści – „Czy to się nagrywa?” i jednej książki literaturoznawczej – „Zjawy, szaleństwo i śmierć. Fantastyka i realizm magiczny w literaturze hispanoamerykańskiej”.

Wpisz szukaną frazę: