fbpx

Startuje Szkoła czytania w Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20!

Jak w rzeczywistości fake newsów odróżnić opinię od faktu? Czy każda interpretacja jest dozwolona? Co piszczy we współczesnej poezji, dramacie czy prozie? I po co nam dzisiaj tak naprawdę uważne czytanie? W Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20 w Krakowie startuje Szkoła Czytania Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Od października do grudnia zapraszamy uczniów i nauczycieli szkół średnich na stacjonarne lekcje czytania prowadzone przez Annę Marchewkę, Dominikę Słowik, Jakuba Kornhausera, Jakuba Momro, Katarzynę Kubisiowską, Grzegorza Jankowicza, Łukasza Orbitowskiego, Magdalenę Kicińską, Małgorzatę Lebdę, Marcina Wilka, Monikę Ochędowską, Sylwię Chutnik i Zośkę Papużankę. Zapisy trwają do 30 września.

Edukacja literacka to jeden z ważniejszych komponentów strategii Krakowa Miasta Literatury UNESCO na lata 2017–2021 – mówi Urszula Chwalba, kierowniczka Działu Literackiego KBF. Mamy nadzieję, że przygotowany przez nas program Szkoły Pisania KMLU wzbogaci i uzupełni wiedzę, jaką uczniowie szkół średnich otrzymują od swoich pedagogów. Wykłady i warsztaty literackie przybliżające wartościowe, dawne i współczesne dzieła literackie będą też dla nich okazją do spotkania ze znakomitymi pisarzami, krytykami literackimi i tłumaczami.

Zajęcia dla młodzieży poprowadzą m.in. popularna pisarka, publicystka, działaczka społeczna i promotorka czytelnictwa – Sylwia Chutnik, autor kultowych powieści – Łukasz Orbitowski, laureatka Paszportu „Polityki” 2019 – Dominika Słowik, literaturoznawca, eseista, tłumacz, poeta i laureat Nagrody im. Wisławy Szymborskiej – Jakub Kornhauser, reporterka, redaktorka naczelna magazynu „Pismo” – Magdalena Kiciński czy filozof, autor powieści, opowiadań i dramatów – Wit Szostak.

Projekt realizowany będzie jako cykl warsztatów literackich przeznaczonych dla uczniów szkół średnich (liceum, technikum). Uczniowie wezmą udział w zajęciach poświęconych wybranemu tekstowi literackiemu: wspólnie przeczytają i przeanalizują wybrany utwór oraz omówią jego problematykę i możliwe interpretacje. Wybrane lekcje udostępnione zostaną na platformie VOD – PLAY KRAKÓW.

Podczas zajęć omawiane będą m.in. fragmenty prozy poetyckiej Zbigniewa Herberta, felietony Jerzego Pilcha ze zbioru „Bezpowrotnie utracona leworęczność”, fragmenty głośnej powieści „Stramer” Mikołaja Łozińskiego, opowiadanie „Pan Parasol” autorstwa Zośki Papużanki czy „Historie o ludziach z wolnego wybiegu” Sławomira Shutego.

Zajęcia odbędą się w Pałacu Potockich przy Runku Głównym 20 w Krakowie w wybrane dni tygodnia. Szkoły zainteresowane udziałem w projekcie prosimy o kontakt mailowy (marcin.dyrcz@kbf.krakow.pl). Zapisy trwają do 30 września.

Szkoła Czytania KMLU to zainicjowany w 2018 roku program edukacyjny KBF – instytucji kultury Miasta Krakowa, operatora programu Kraków Miasto Literatury INESCO i współgospodarza Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20. Jego celem jest promocja czytelnictwa, rozwijanie kompetencji i postaw czytelniczych wśród przedstawicieli różnych grup odbiorców (młodzież szkolna, seniorzy), a także stworzenie narzędzi ułatwiających dostęp do kultury i aktywny udział w życiu literackim grupom niedoreprezentowanym (osadzeni, podopieczni placówek opiekuńczo-wychowawczych, uczniowie szkół specjalnych, mniejszości narodowe). Uczestnicy projektu biorą udział w wykładach i warsztatach prowadzonych przez znakomitych przedstawicieli i przedstawicielki świata literackiego .

Szkoła Czytania Krakowa Miasta Literatury UNESCO to projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

Wykładowcy i wykładowczynie Szkoły Czytania Krakowa Miasta Literatury UNESCO

 

Sylwia Chutnik – pisarka, publicystka, działaczka społeczna i promotorka czytelnictwa. Urodzona w 1979 roku w Warszawie. Doktor nauk humanistycznych. Z wykształcenia kulturoznawczyni, absolwentka Gender Studies na UW. Członkini Związku Literatów Polskich i Stowarzyszenia Unia Literacka. Kuratorka festiwali i inicjatyw literackich (Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury, Kawiarnia Literacka na OFF Festivalu, dyskusje i spotkania autorskie). Była wykładowczynią w Instytucie Kultury Polskiej UW oraz w szkole pisania Maszyna do Pisania. Felietonistka „Polityki”, „Pani”, „Wysokich Obcasów”, „Gazety Stołecznej” i wielu portali internetowych. Współprowadziła programy literackie „Cappuccino z książką” i „Zapomniani odzyskani” w TVP Kultura oraz „Barłóg literacki”. Jej teksty ukazały się w książkach zbiorowych oraz w wielu katalogach do wystaw sztuki współczesnej i programach teatralnych. Publikuje gościnnie na łamach prasy polskiej i zagranicznej. Jej teksty naukowe znalazły się w ponad 20 opracowaniach i książkach zbiorowych. Stypendystka Homines Urbani 2008, Instytutu Books from Lithuania 2009, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2010, Miasta Stołecznego Warszawy 2010, Goethe-Institut 2010. Laureatka nagród literackich i społecznych. Zasiada w Kapitule Nagrody im. Olgi Rok, Kapitule Obywatelskiej Naukowych Nagród „Polityki” oraz w Radzie Funduszu Feministycznego. Wokalistka punkowego zespołu Zimny Maj. Prowadzi podcast „Radio Sylwia” i „Elgiebete TV”.

Anna Marchewka – literaturoznawczyni i krytyczka literacka. Publikowała m.in. w „Lampie”, „Zadrze”, „Tygodniku Powszechnym”, „Znaku”, „Dwutygodniku”, „Chimerze”, „Czasie Literatury”. Opiekuje się rubryką „Stacja: Literatura” miesięcznika „Znak”. Współprowadziła audycje literackie w TVP Kultura i Radiu Kraków. Prowadzi spotkania w Dyskusyjnym Klubie Czytelniczym poświęconym powieści współczesnej. Współtworzy Pracownię Pytań Krytycznych przy Katedrze Krytyki Współczesnej UJ.

Magdalena Kicińska – reporterka, redaktorka naczelna „Pisma. Magazynu Opinii”, publikuje m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Polityce”, „Tygodniku Powszechnym”. Absolwentka i wykładowczyni Polskiej Szkoły Reportażu. Laureatka Grand Press 2017 w kategorii wywiad. Nominowana do Nagrody im. Teresy Torańskiej i Mediatorów 2016. Autorka książki „Pani Stefa” (Wydawnictwo Czarne, 2015), za którą otrzymała Nagrodę Literacką Miasta Stołecznego Warszawy 2016 oraz Poznańską Nagrodę Literacką – Stypendium im. Stanisława Barańczaka 2016 dla młodego twórcy. Nominowano ją także do Nagrody Gryfia i Nagrody Conrada. Współautorka (z Marcinem Dziedzicem) książki „Teraz ’43. Losy” (Wielka Litera, 2018). W 2018 roku ukazał się zbiór reportaży „Przecież ich nie zostawię” (Wydawnictwo Czarne), którego była współautorką i współredaktorką. W lutym 2019 ukazały się „Środki transportu” (Wydawnictwo Literackie), jej poetycki debiut.

Monika Ochędowska – komparatystka, redaktorka, autorka tekstów o tematyce kulturalnej i społecznej, publikowanych na łamach „Dwutygodnika” i „Tygodnika Powszechnego”. W 2019 roku nominowana do Nagrody Polskiej Izby Książki za najciekawszą promocję książek i czytania w mediach drukowanych.

Grzegorz Jankowicz – filozof literatury, krytyk i tłumacz. Doktor nauk humanistycznych. Dyrektor programowy Festiwalu Conrada. Redaktor działu Kultura „Tygodnika Powszechnego”. Dyrektor programów literackich Fundacji Tygodnika Powszechnego. Członek Rady Programowej Festiwalu Copernicus. Współpracownik Centre for Advanced Studies in the Humanities Uniwersytetu Jagiellońskiego. Juror Nagrody Conrada oraz Nagrody Literackiej Unii Europejskiej. Opublikował m.in.: „Po co jest sztuka? Rozmowy z pisarzami” (2013), „Cmono. Rozmowy z pisarzami” (2013), „Gombrowicz – Loading. Esej o formie życia” (2014), „Uchodźcy z ziemi Ulro. Eseje” (2015), „Życie na poczytaniu. Rozmowy o literaturze i reszcie świata” (2017), „Blizny. Eseje” (2019), „Życie w kuli. Parmigianino, Ashbery i sztuka przemiany” (2020). Pod jego redakcją ukazał się przygotowany na Salon du livre 2015 w Paryżu tom „Opowieść o dwóch miastach. Wrocław i Kraków” (2015). Wspólnie z Anną Kałużą przygotował tomy: „Pracownia Poetycka Silesius. Rok 1: Foks, Sosnowski” (2015) oraz „Pracownia Poetycka Silesius. Rok 2: Matywiecki, Pasewicz, Pietrek” (2016). Z Zofią Król zredagował książkę „Wolne słowa. Zestaw do ćwiczeń indywidualnych i zbiorowych” (2016). Z Albertem Manguelem przygotował książkę „Small Languages, Big Literature” (2017). Mieszka w Krakowie.

Katarzyna Kubisiowska – dziennikarka „Tygodnika Powszechnego”, działów: kultura i reportaż. Absolwentka filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współautorka książek „Panorama kina najnowszego. 1980–1995. Leksykon” oraz „Lektury na ekranie, czyli mały leksykon adaptacji filmowych”. Autorka książek „Rak po polsku”, biografii Jerzego Pilcha „Pilch w sensie ścisłym”, biografii Danuty Szaflarskiej „Grać, aby żyć”, wywiadu-rzeki z Wojciechem Mannem zatytułowanego „Głos”.

Marcin Wilk – absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Publikował na łamach m.in. „Polityki”, „Tygodnika Powszechnego”, „Przekroju”, „Czasu Kultury”, „Dekady Literackiej”, portalu onet.pl, „Pograniczy”, „Przeglądu Polskiego”. Współpracował z Radiem Kraków. Przez kilka lat redagował kolumnę książkową w „Dzienniku Polskim”. Od roku 2010 zasiada w jury Krakowskiej Książki Miesiąca.

Małgorzata Lebda – urodzona w 1985 roku. Dorastała w beskidzkiej wsi Żeleźnikowa Wielka. Autorka sześciu książek poetyckich, w tym nagradzanych tomów „Matecznik” i „Sny uckermärkerów” (m.in. Nagroda Literacka Gdynia 2019), ostatni z tomów „Mer de Glace” ukazał się w tym roku nakładem wydawnictwa Warstwy. Naukowczyni. Pracuje nad debiutem prozatorskim, którego wydanie zaplanowano na 2022 rok. Mieszka w Krakowie i coraz częściej poza nim.

Jakub Kornhauser – literaturoznawca, eseista, tłumacz, poeta. Adiunkt w Instytucie Filologii Romańskiej UJ, współtworzy Ośrodek Badań nad Awangardą oraz Centrum Badań Przekładoznawczych (oba przy Wydziale Polonistyki UJ). Autor tomów poezji – za „Drożdżownię” otrzymał w 2016 roku Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej, do której nominowano go też za „Dziewięć dni w ścianie” (2020), a także monografii naukowych poświęconych awangardzie i książek eseistycznych. Za książkę rowerowo-krakowską „Premie górskie najwyższej kategorii” (2020) otrzymał Nagrodę Znaczenia i nominację do Nagrody Literackiej Gdynia. Przekłada literaturę awangardową z języków francuskiego, rumuńskiego i serbskiego (m.in. Gherasima Luki, Gellu Nauma, Miroljuba Todorovicia). Redaktor kilku serii wydawniczych, m.in. „awangarda/rewizje” w Wydawnictwie UJ, „Rumunia Dzisiaj” w Universitas, „wunderkamera” w Instytucie Mikołowskim. Redaktor pism „Romanica Cracoviensia” i „Nowa Dekada Krakowska”. Współpracuje z Małopolskim Instytutem Kultury – na stronie Małopolska To Go opisuje wytyczone przez siebie trasy rowerowe i spacerowe.

Łukasz Orbitowski (ur. 1977) – pisarz, autor programów telewizyjnych. Autor m. in. powieści „Kult” i „Inna dusza”. Nagrodzony Paszportem „Polityki” i Zajdlem, trzykrotnie nominowany do nagrody Nike. Zbiera nosorożce, podnosi ciężary.

Zośka Papużanka – mieszka i pisze w Krakowie, uczy języka polskiego. Zadebiutowała w roku 2012 „Szopką”, która przyniosła jej nominacje do Nagrody Literackiej Nike i do Paszportów „Polityki”. W 2016 roku ukazała się jej druga powieść, „On”, nominowana do Paszportów „Polityki”, nagrody Gryfia i wyróżniona tytułem Krakowskiej Książki Miesiąca, w  2017 roku zbiór opowiadań „Świat dla ciebie zrobiłem”, a w 2020 kolejna powieść „Przez”. W 2021 roku w Wydawnictwie Marginesy opublikowała powieść „Kąkol”.

Wit Szostak – autor powieści, opowiadań i dramatów. Jego książki były nominowane do Nagrody Literackiej Nike („Fuga”, 2012) i do Paszportów Polityki („Sto dni bez słońca”, 2014). Szostak mieszka w Krakowie z żoną i trójką dzieci. Jako Dobrosław Kot publikuje teksty filozoficzne.

Wpisz szukaną frazę: