fbpx

Spotkanie wokół raportu o krakowskim polu literackim na festiwalu Non-Fiction

📅 7 lipca (niedziela)
⏰ 14.00
🎯 Tytano (ul. Dolnych Młynów 10)

„Dramat i życie”, czyli wszystko, co chcielibyście wiedzieć o krakowskim środowisku literackim, ale baliście się zapytać! Grzegorz Jankowicz opowie o unikatowym raporcie KMLU badającym pole literackie w Krakowie. 

„Dramat i życie” jest pierwszą publikacją tak wnikliwie przyglądającą się regułom gry, w której stawką są osiągnięcia artystyczne, uznanie odbiorcy i sukces komercyjny. Cel raportu był prosty, choć wynikał z niechęci do upraszczających odpowiedzi. Chcieliśmy się dowiedzieć, kim w kontekście pracy twórczej i uwikłania w rynek jest dziś pisarka/pisarz. Pragnęliśmy sprawdzić, w jakiej kondycji są instytucje literackie oraz ich pracownicy. Badanie przeprowadziliśmy w Krakowie, ale nie mamy wątpliwości, że z raportem powinni zapoznać się wszyscy, którzy na co dzień zajmują się literaturą, a wnioski z badań dotykają problemów o ogólnopolskim, a nawet międzynarodowym zasięgu i charakterze.

W tej branży zasady rozumiane są wielorako, a stawki podlegają ciągłym zmianom. Za kryteria sukcesu przyjąć można udział w znanym festiwalu literackim, zdobycie prestiżowej nagrody czy aplauz recenzentów. Osiągnięcia w dziedzinie literatury można widzieć też wbrew logice komercyjnej: podług logiki „na opak”, w której grubość portfela nie ma nic wspólnego z zawrotną karierą. A może sukces to silna pozycja w środowisku? W centrum uwagi jest przyjemnie, ale przecież z daleka widać lepiej.

Zapraszamy wszystkich związanych z życiem literackim w Krakowie: reporterów, pisarzy, wydawców, księgarzy, antykwariuszy, krytyków, blogerów i oczywiście – czytelników.

Spotkanie jest elementem programu 4. edycji festiwalu Non-Fiction – interdyscyplinarnego wydarzenia, w którym reportaż literacki przenika się m.in. z fotograficznym czy radiowym.

Organizatorzy festiwalu, stowarzyszenie Re-Prezentacje przyszykowali na dni 5-7 lipca wyjątkowo intensywny program. Na uczestników i uczestniczki czekają m.in. spotkania z Małgorzatą Rejmer, laureatki Paszportu „Polityki” za książkę Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii, Tomaszem Sekielskim, autorem głośnego dokumentu Tylko nie mów nikomu, Dionisosem Sturisem (Głosy. Co się zdarzyło na wyspie Jersey), Justyną Kopińską (Z nienawiści do kobiet) czy cykl PREMIERY NON-FICTION z udziałem m.in. Marty Sapały (książka Na marne).

Tematem tegorocznej edycji festiwalu Non-Fiction jest POMOC. Czy i jak reportaż może zmieniać rzeczywistość (społeczną, polityczną, ekonomiczną)? Czy zmienia los bohaterów, czy zmienia świadomość zbiorową? Kiedy natrafia na odzew, a kiedy staje się wołaniem w próżni? Na takie pytania spróbują odpowiedzieć goście festiwalu.

Kraków Miasto Literatury UNESCO jest partnerem wydarzenia.

Sprawdź PROGRAM festiwalu Non-Fiction.

Wpisz szukaną frazę: