10 Lipca
2020

Spacery literackie powracają na trasy. 25 lipca idziemy śladem Wisławy Szymborskiej

Miłośnicy literatury i przechadzek po mieście Kraka będą mogli ponownie wziąć udział w spacerach literackich. W ramach akcji „Bądź turystą w swoim mieście – zwiedzaj Kraków!” można samodzielnie przemierzać miasto za pomocą przygotowanej przez nasze przewodniczki trasy. A oprócz tego zapraszamy do naszych cyklicznych spotkań! Tradycyjnie spacery po Krakowie będą organizowane od lipca do października. Pojawią się także dodatkowe wydarzenia z okazji Nocy Poezji czy Festiwalu Conrada. Wśród prowadzących m.in. Anna Hojwa i Agnieszka Konior.

Siódmego sezonu spacerów literackich nie udało nam się zainaugurować w Światowy Dzień Poezji, ale będzie jeszcze okazja do przemierzenia miasta szlakiem Wisławy Szymborskiej – 25 lipca, tym razem w zupełnie nowej odsłonie. Polecamy spacer nawet tym, którzy już kiedyś wybrali się z nami na przechadzkę śladami noblistki (a łącznie jest to już kilkaset osób), na pewno nie będą zawiedzeni! Zobaczymy zupełnie nowe miejsca, a dzięki uprzejmości Fundacji Wisławy Szymborskiej odwiedzimy mieszkanie poetki przy ulicy Piastowskiej.

W nowym programie spacerów literackich nie zabraknie tematów, które cieszyły się sporym zainteresowaniem uczestników w ubiegłych latach. Będą to oprowadzania szlakami: Czesława Miłosza – w rocznicę jego urodzin, Haliny Poświatowskiej z okazji Nocy Poezji czy Josepha Conrada podczas festiwalu jego imienia. W rozkładzie znajdą się także spacery: szlakiem Jerzego Pilcha, upamiętniający jego twórczość i związki z Krakowem, ale pojawi się także zapowiadana wiosną nowość, czyli spacer zorganizowany z okazji roku Leopolda Tyrmanda, związany z 100. rocznicą jego urodzin i 35. rocznicą śmierci. Przyodziani w kolorowe skarpetki i krawaty w intensywnych kolorach, porwani taktami jazzu, przemierzymy Kraków szukając śladów tego nietuzinkowego pisarza.

Wstęp na wszystkie spacery jest darmowy, jednak ze względu na ogromne zainteresowanie konieczna jest wcześniejsza rejestracja. Wszystkich chętnych do udziału w spacerze szlakiem Wisławy Szymborskiej 25 lipca prosimy o wysyłanie zgłoszeń drogą mailową na adres: spacery@miastoliteratury.pl. Przypominamy, że zgodnie z regulaminem jedna osoba może zarezerwować maksymalnie dwa miejsca, a zapisy na konkretny spacer rozpoczynamy najwcześniej na 30 dni przed jego terminem. Liczba uczestników z uwagi na bezpieczeństwo została jeszcze bardziej ograniczona, prosimy o zachowanie bezpiecznej odległości od siebie. Przypominamy też o obowiązku zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki lub przyłbicy – dotyczy to zarówno osoby prowadzącej, jak i wszystkich uczestników spaceru.

Program:

25.07 Spacer szlakiem Wisławy Szymborskiej

8.08 Spacer szlakiem Jerzego Pilcha

14.08 Spacer szlakiem Czesława Miłosza

26.09 Spacer szlakiem Leopolda Tyrmanda

10.10 Spacer szlakiem Haliny Poświatowskiej

24.10 Spacer szlakiem Josepha Conrada

Projektowi Spacery literackie patronuje kampania informacyjno-społeczna „Bądź turystą w swoim mieście – zwiedzaj Kraków”, która trwa już od 30 maja. W ramach działań realizowanych w czasie akcji Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowego zapraszają do ponownego odkrywania piękna naszego miasta oraz spacerowania śladem tematycznych tras, które można znaleźć na stronie Krakow.Travel. Szczegóły kampanii można znaleźć na stronie www.badzturysta.pl. Zachęcamy także do zamieszczania w mediach społecznościowych zdjęć oraz materiałów ze spacerów oraz oznaczania ich hashtagami #badzturysta, #zwiedzajkrakow oraz #badzturystawswoimmiescie, a także tagowania profili wydarzenia i kampanii (Facebook: Bądź turystą w swoim mieście – zwiedzaj Kraków; Instagram: @BadzTurysta).

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.