Aktualności

Spacer śladami Miłosza, fot. Małgorzata Augustyniak
26 Lutego
2018

Spacery literackie po raz kolejny na krakowskich szlakach

Spacery literackie, które niezmiennie cieszą się ogromną popularnością, nie tylko wśród mieszkańców Krakowa, ale i odwiedzających nas czytelników z różnych stron świata, wracają na krakowskie szlaki literackie już po raz piąty! Program rozszerzy się nie tylko czasowo (od marca do listopada), ale też programowo. Obok zakorzenionych już w kulturalnym harmonogramie tematów pojawią się zupełnie nowe postaci i miejsca. Spacery będą tradycyjnie już organizowane w ostatnie soboty każdego miesiąca.

Piąty sezon spacerów literackich rozpoczniemy wcześniej niż dotychczas, bowiem 21 marca, od nowego Szlaku Haliny Poświatowskiej. Z okazji Światowego Dnia Poezji odwiedzimy miejsca, gdzie poetka mieszkała, zdobywała wiedzę, tworzyła, romansowała i korzystała z życia, często kosztem zdrowia.

W programie spacerów literackich na rok 2018 – Rok Zbigniewa Herberta i 80. rocznicy urodzin Doroty Terakowskiej – nie mogłoby zabraknąć szlaków związanych z tymi autorami – będą więc spacery Szlakiem Zbigniewa Herberta (w czerwcu) i Szlakiem Doroty Terakowskiej (w kwietniu). Jako że Kraków stanowił główny ośrodek rozwoju życia literacko-artystycznego Młodej Polski, na zupełnie nowej mapie spacerów znajdą się też miejsca związane z epoką Młodej Polski (lipiec) i Tadeusza Boya-Żeleńskiego (sierpień). W ramach tych spacerów postaramy się przywołać atmosferę tamtych czasów, wychylając na koniec kieliszek absyntu w Jamie Michalika i wznosząc toast: Eviva l’arte!

Nowością będą także szlak Legend dla dzieci w trakcie Festiwalu Literatury dla Dzieci (listopad), oraz Książka w Krakowie z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich (kwiecień). W programie również znane i wciąż licznie uczęszczane trasy śladami Stanisława Wyspiańskiego (maj), Literatury dziecięcej z okazji Dnia Dziecka (czerwiec), Wisławy Szymborskiej (wrzesień), Stanisława Lema w ramach obchodów Urodzin Lema, a tradycyjnie już podczas Festiwali Miłosza i Conrada zapraszamy na spacery szlakami ich patronów: Czesława Miłosza (czerwiec) i Josepha Conrada (październik). Wśród prowadzących m.in.. Agnieszka Konior, Anna Hojwa, Łucja Malec-Kornajew, czy Grzegorz Jankowicz.

Wstęp na wszystkie spacery jest wolny, jednak ze względu na ogromne zainteresowanie konieczna jest wcześniejsza rejestracja. Wszystkich chętnych do udziału w spacerze szlakiem Haliny Poświatowskiej 21 marca prosimy o wysyłanie zgłoszeń drogą mailową na adres: spacery@miastoliteratury.pl. Liczba uczestników jest ograniczona, więc nie warto zwlekać!

Pełen program spacerów znajdziesz tutaj.