Sobota u Miłosza. Zwiedzanie krakowskiego mieszkania Noblisty

Zapraszamy na okolicznościowe zwiedzanie mieszkania Czesława Miłosza, połączone z miniwykładem o krakowskim epizodzie z życia poety. Przewodnikiem po tej wyjątkowej przestrzeni będzie prof. Aleksander Fiut, wybitny znawca twórczości Miłosza i jego wieloletni przyjaciel.

Po długim okresie życia na emigracji, z początkiem lat 90. Czesław Miłosz zaczął rozważać powrót do Polski na stałe. Niedługo po przyznaniu Honorowego Obywatelstwa Krakowa, w 1993 roku poeta kupił mieszkanie przy ul. Bogusławskiego 6, w którym wraz z żoną Carol spędzał z początku okres letni. Wybór dawnej stolicy Polski nie był przypadkowy – tutaj pomieszkiwał tuż po wojnie, uciekając ze zniszczonej Warszawy, tu miał krąg wiernych i oddanych przyjaciół, a w krakowskich wydawnictwach wychodziły jego kolejne dzieła. Niespieszna atmosfera Krakowa spośród wszystkich polskich miast miała też przypominać poecie Wilno – miasto jego młodości. Ze względu pogarszający się stan zdrowia, z czasem Miłosz na stałe zamieszkał w Krakowie, spędzając w nim ostatnie lata swojego życia. Mimo kłopotów zdrowotnych, był to bardzo intensywny twórczo okres, w którym powstały takie dzieła jak nagrodzony Nike zbiór esejów „Piesek przydrożny” czy tom „Wyprawa w dwudziestolecie”.

Mieszkanie przy ul. Bogusławskiego to jedyny zachowany adres po laureacie literackiego Nobla z 1980 roku i wyjątkowa przestrzeń, która praktycznie nie zmieniła się od jego śmierci. Mieszkanie jest okazjonalnie udostępniane na potrzeby zwiedzających.

Wstęp bezpłatny, obowiązkowa rejestracja: spacery@miastoliteratury.pl. Udział w zwiedzaniu odbywa się za potwierdzeniem mailowym ze strony organizatora – w zwiedzaniu będą mogły wziąć udział wyłącznie osoby zarejestrowane. Ilość miejsc ograniczona!

Mieszkanie Miłosza

Sobota u Miłosza. Zwiedzanie krakowskiego mieszkania Noblisty

Kiedy: 16 grudnia 2017 (sobota)
Dwie tury: 11.00-12.00, 12.00-13.00