Słynny krakowski Dom Literatów doczekał się swojej monografii! : Kraków Miasto Literatury UNESCO

Latest Posts

Anna Grochowska, Wszystkie drogi prowadzą na Krupniczą
30 Czerwca

Słynny krakowski Dom Literatów doczekał się swojej monografii!

„Wszystkie drogi prowadzą na Krupniczą” to długo wyczekiwana opowieść o legendarnej kamienicy, w której od 1945 roku zamieszkiwała plejada gwiazd polskiej literatury. Książka jest owocem wieloletnich badań Anny Grochowskiej. To już kolejna publikacja wydana pod patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO.

Mieszkali tu – począwszy od młodopolanina Artura Górskiego, przez sprawującą pieczę nad spuścizną Witkacego wdowę Jadwigę Witkiewiczową i Annę Brzozowską, córkę Stanisława Brzozowskiego, po „papieża awangardy” Tadeusza Peipera – reprezentanci pokolenia 1910, pokolenia Kolumbów, pokolenia „pryszczatych”, pokolenia ’56, Nowej Fali oraz pokolenia ’76. Znajdziemy tu tak ważne nazwiska jak: Wisława Szymborska, Sławomir Mrożek, Tadeusz Różewicz, Konstanty Ildefons Gałczyński, Jerzy Andrzejewski, Halina Poświatowska, Anna Świrszczyńska, Stefan Kisielewski i wielu innych.

Książka o Domu Literatów to owoc wieloletnich badań Anny Grochowskiej, która rzetelnie wywiązała się ze swojego zadania. Zrekonstruowała listy byłych lokatorów, szperała w niepublikowanych dotąd archiwach, przeprowadziła wiele rozmów z żyjącymi byłymi mieszkańcami Krupniczej 22, przeczesywała pamiętniki, wspomnienia, korespondencje i inne spisane relacje. W efekcie w okraszonej licznymi anegdotami książce „Wszystkie drogi prowadzą na Krupniczą” znajdziemy najważniejsze, często unikatowe informacje związane z Domem Literatów, zapoznamy się z jego historią sportretowaną na tle przemian społeczno-politycznych w kraju i przyjrzymy się najbarwniejszym lokatorom Domu Literatów.

Anna Grochowska, Wszystkie drogi prowadzą na Krupniczą

Anna Grochowska (1987) – absolwentka filologii polskiej i historii sztuki, wykładowczyni na Wydziale Polonistyki UJ. Twórczyni i redaktorka serii „Ścieżkami pisarzy”. Badaczka „cracovianów” i „de natu” krakowianka, joginka. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zapraszamy i zachęcamy do czytania!