Norwich

Choć Norwich, gdzie mieszka niewiele ponad 200 tysięcy osób, nie jest szczególnie dużym miastem, może poszczycić się bogatą tradycją literacką. Jako pierwszy angielskie miasto dołączył do programu Miast Literatury UNESCO w 2012 roku.

W 2010 roku Norwich znalazł się na krótkiej liście kandydatów do miana Brytyjskiego Miasta Kultury (UK City of Culture). Świadczy to o jego bogatym dziedzictwie kulturalnym. Jako miasto pełne pięknej architektury gotyckiej, siedziba BBC East i prężne skupisko teatrów oraz muzeów Norwich bez wątpienia należy do przodujących brytyjskich ośrodków kulturalnych.

Przede wszystkim jednak miasto może poszczycić się swoją tradycją literacką. W 1395 roku Julianna z Norwich napisała Objawienia Bożego miłosierdzia, pierwszą książkę napisaną przez kobietę w języku angielskim. W XVI wieku Henry Howard hrabia z Surrey napisał tam pierwszy wiersz biały. W Norwich założono pierwszą w Anglii bibliotekę prowincjonalną oraz gazetę. Słynny angloamerykański eseista polityczny Thomas Paine, którego broszura Zdrowy rozsądek miała nie do przecenienia wpływ na amerykańską wojnę o niepodległość, urodził się niedaleko Norwich. Związana z Norwich tłumaczka Sarah Austin przełożyła na angielski największe dzieła literatury niemieckiej. Luke Hansard, pierwszy wydawca zapisów z debat parlamentarnych, także pochodził z tego miasta. Wśród współczesnych pisarzy wymienić można Iana McEwana, który studiował na Uniwersytecie Anglii Wschodniej. Publicznie wspierał on starania miasta o przystąpienie do sieci Miast Literatury UNESCO.

Norwich jest prężnym ośrodkiem angielskiego bibliotekarstwa. Najchętniej odwiedzaną biblioteką w Wielkiej Brytanii jest Norfolk and Norwich Millennium Library. Ankietowani uznawali ją za najlepszą publiczną bibliotekę w Wielkiej Brytanii rokrocznie od 2006 do 2013 roku. Należy do niej Norfolk Heritage Centre, z pomocą którego użytkownicy mogą zbadać historię swoich rodzin. Second Air Division Memorial Library oddaje natomiast hołd amerykańskim lotnikom, którzy walczyli w Anglii Wschodniej podczas II wojny światowej. Inne ważne biblioteki w Norwich to biblioteka katedralna, której zbiory zawierają 20 tysięcy książek sięgających datą do XV wieku, oraz John Innes Centre, który posiada dużą kolekcję rzadkich książek poświęconych historii przyrody.

W Norwich nie brakuje także godnych uwagi księgarń. W sklepie Jerrold znajduje się czołowa niezależna brytyjska księgarnia, która swoją historią sięga do XVII wieku. Z kolei dziennik „Telegraph” uznał Book Hive za „najlepszą małą niezależną księgarnię” w kraju.

Norwich to także miasto dynamicznie rozwijającego się przemysłu wydawniczego. Miasto w szczególności słynie ze swoich licznych niezależnych wydawnictw, m.in. Galley Beggar Press, które wydało książkę Eimear McBride pt. A Girl is a Half-Formed Thing („Dziewczyna jest czymś połowicznie uformowanym”). Książka ta wygrała wartą £30,000 Baileys Women’s Prize for Fiction. Innym znaczącym wydawnictwem jest Nasty Little Press, które drukuje brytyjską poezję.

Co roku w maju pisarze z całego świata przyjeżdżają do Norwich, aby brać udział w spotkaniach autorskich na Norfolk and Norwich Festival. Inne prestiżowe festiwale to m.in. Worlds Literature Festival oraz University of East Anglia International Literary Festival. Miłośników poezji na pewno zainteresują Aldeburgh Poetry Festival i Poetry next to the Sea.

Bez wahania można stwierdzić, że Norwich jest ważnym ośrodkiem edukacji literackiej. Program studiów magisterskich z zakresu kreatywnego pisania na Uniwersytecie Anglii Wschodniej jest najstarszym i najbardziej poważanym w kraju. Wśród jego laureatów są m.in. laureaci Nagrody Bookera Ian McEwan, Kazuo Ishiguro oraz Annie Enright. Natomiast Writers’ Centre Norwich daje pisarzom możliwość skorzystania z wysokiej jakości programów rozwoju zawodowego.

Co więcej, Writes’ Centre Norwich oferuje liczne bezpłatne programy pisania i czytania dla ogółu społeczeństwa, w tym dla dzieci. Jest organizatorem corocznego International Literature Showcase, które każdorazowo przyciąga kilkadziesiąt światowej sławy pisarzy, którzy wygłaszają wykłady i biorą udział w dyskusjach nadawanych w technologii stream. Writers’ Centre Norwich wspiera także czytelnictwo poprzez program WoMentoering, który udziela początkującym pisarkom lekcji pisania z doświadczonymi ekspertami. Inna godna uwagi inicjatywa, jaką organizuje, to wspierający publiczne czytelnictwo program Brave New Reads. Polega on na promowaniu sześciu książek wybranych na podstawie sugestii czytelników, które są potem powszechnie dostępne w księgarniach oraz bibliotekach w Norfolk, Suffolk oraz Cambridgeshire.

Norfolk and Norwich Millennium Library organizuje liczne programy wspierające czytelnictwo. Norwich jest także jednym z założycielskich członków programu Międzynarodowa Sieć Pisarzy Uchodźców ICORN (International Cities of Refuge Network), który udziela azylu pisarzom prześladowanym za swoje przekonania.