Manchester

W Manchesterze literatura od zawsze uważana była za istotny czynnik zmian, innowacji oraz otwartości na współpracę. Jej olbrzymia rola w historii miasta znajduje odzwierciedlenie w działających tutaj instytucjach kultury i dziedzictwa, gdzie celebruje się jej pozytywny i transformujący wpływ na miasto, kraj i cały świat. Marx i Engels pracowali razem w miejscowej bibliotece (Chetham’s Library), Elizabeth Gaskell pisała tu swoje zaangażowane powieści, a sufrażystki Emmeline i Christabel Pankhurst w imię wyzwolenia kobiet uprawiały publicystykę. Ponadto w Manchesterze tworzyli autorzy związani z klasą  robotniczą, m. in. Shelagh Delaney, Walter Greenwood, Ewan MacColl czy twórcy serialu Coronation Street. Wszyscy opisywali społeczne problemy dotykające mieszkańców miasta, a ich aktywność jest upamiętniona w miejscowym People’s History Museum.

W Manchesterze funkcjonuje rozkwitająca społeczność pisarzy, tłumaczy, wydawców, bibliotekarzy, nauczycieli kreatywnego pisania, edytorów i artystów, którzy w taki czy inny sposób utrzymują się z literatury. Ponadto literatura jest doskonale wpleciona w tkankę miejską – literackie eventy odbywają się w bibliotekach, kawiarniach, pubach, teatrach, klubach, muzeach, księgarniach, kinach i miejscach kultu religijnego. Literatura przynosi również miejsca pracy i stanowi istotny czynnik rozwoju – coraz więcej kreatywnych ludzi przyjeżdża do Manchesteru realizować swoje marzenia.

W Manchesterze istnieje wiele grup literackich i translatorskich, jak np. The North-West Translators’ Network (grupa niezależnych tłumaczy), czy Manchester Muslim Writers, jedyna w Wielkiej Brytanii grupa literacka, skupiająca pisarzy muzułmańskich. Miasto jest również siedzibą jednego z najważniejszych niezależnych wydawnictw na świecie, Carcanet Press, od 1970 r. specjalizującego się w poezji i tłumaczeniach. Wydawany przez Carcanet Press magazyn literacki, PN Review, promuje współczesną literaturę na całym świecie..

Od 2006 roku Manchester Literature Festival popularyzuje współczesną literaturę z całego świata, promując jednocześnie miasto jako ośrodek, w którym spotykają się kultury z całego świata. Na program festiwalu składają się spotkania autorskie i translatorskie, warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz dyskusje tematyczne. Miasto współpracuje także z popularnymi festiwalami literackimi, które odbywają się w sąsiednich miejscowościach, jak np. z Chorlton Book Festival, który jest współorganizowany przez miejscową bibliotekę, szkoły, niezależne księgarnie, puby i lokalne placówki kulturalne. Ponadto w Manchesterze regularnie odbywają się warsztaty tłumaczeniowe, eventy open mic, kabaret książki feministycznej, slamy poetyckie, a miasto odwiedzają tacy autorzy jak Paul Auster czy Moshin Hamid.

Miasto wspiera twórczość literacką także poprzez liczne nagrody: Cathedral Poetry Prize, Manchester Writing Competition (największa w Wielkiej Brytanii nagroda dla niepublikowanych utworów), Portico Prize for Literature (przyznawana od 1985 r.), Bruntwood (nagroda dla dramatopisarzy przyznawana od 2005 r.) czy Bolton Octagon National Theatre Prize.
Manchester jest także brytyjską stolicą poezji. Manchester University (ceniony Lemn Sissay) oraz Salford University (Jackie Kay) zatrudniają poetów jako wykładowców i kanclerzy, natomiast na Manchester Metropolitan University uczy Carol Ann Duffy, aktualnie honorowa, nadworna poetka brytyjskiego dworu (UK Poet Laureate).