Lwów

Lwów od dawna stanowi znany ośrodek kulturowy będący ważnym miejscem na europejskiej mapie literackiej, teatralnej i muzycznej. W przeciągu stuleci wykształcił sporą liczbę artystów, do dziś jest to miejsce wielu stowarzyszeń związanych z kulturą. Nie bez powodu w 2009 r. miastu przyznano status Stolicy Kulturalnej Ukrainy.

47 muzeów, 17 galerii, 8 teatrów, 5 kin i 2 domy kultury to tylko wycinek instytucji poświadczających o prężnie rozwijającej się tutaj kulturze. Lwów nazywany jest Miastem Festiwali. Odbywa się w nim  m.in. „Tydzień aktualnej sztuki”, podczas którego twórcy skupiają się na problemach obejmujących sztukę współczesną, demonstrują także, jaka jest relacja między społeczeństwem a artystami. Niezwykle ciekawy projekt zakłada w swoim programie performensy, instalacje, wykłady. Lwów to również miejsce Międzynarodowego Festiwalu Współczesnej Muzyki „Kontrasty”. Po raz pierwszy wydarzenie to odbyło się w 1995 r. i od tamtej pory przyciąga muzyków nie tylko ukraińskich. Festiwal został powołany, aby odkrywać różnorodne nowoczesne muzyczne formy, style i gatunki. W zakresie muzyki miasto przyciąga poprzez Międzynarodowy Festiwal „Jazz Bez”, uznany przez krytyków z całego świata, co roku łączy nowych muzyków jazzowych, którzy mają szanse zaprezentować swoje talenty. Oprócz młodych zespołów na festiwalu pojawią się również i doświadczeni artyści. W dziedzinie teatralnej zachwyca Festiwal Dramaturgii Współczesnej „Drama.UA” – to jedyny ukraiński festiwal współczesnej europejskiej dramaturgii. Jego celem  jest promocja dramatu jako ciekawego i istotnego dzieła sztuki. Podczas festiwalu odbywają się czytania, dyskusje i przedstawiane są spektakle konkursowe. Występują najbardziej znani i cenieni europejski aktorzy i dramaturdzy. Z kolei Festiwal „Złoty Lew” to międzynarodowe wydarzenie poświęcone eksperymentom teatralnym, powstałe jako przegląd teatrów-studiów niepaństwowych. Zajmuje się  popularyzacją ukraińskiej sztuki teatralnej i zapoznaniem widzów ze współczesną światową sceną. To tylko przykłady najważniejszych wydarzeń kulturowych, które organizowane są na terenie Lwowa, w ciągu całego roku odbywa się tutaj ponad 100 festiwali.

Dzięki tak wielu wydarzeniom, które rozgrywają się w przestrzeni miasta, dobrze rozwinięta została infrastruktura – sieć kawiarni i restauracji. W tych miejscach gromadzili się intelektualiści, którzy tworzyli krąg literacko-naukowy. Tak zostało do dzisiaj – obecnie na każdym rogu można spotkać kawiarnie o długiej tradycji artystycznej. Wśród nich są Kopalnia Kawy, Lwowska Manufaktura Kawy, Świt Kawy, Złoty Dukat. Potwierdzeniem tej tradycji jest organizowany co roku Lwowski Festiwal Kawy.

Lwów może poszczycić się również rozbudowaną siecią bibliotek. Przede wszystkim jest miejscem Lwowskiej Narodowej Naukowej Biblioteki Ukrainy im. Wasyla Stefanyka, której zbiory pochodzą nawet z Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Natomiast najstarszą biblioteką publiczną jest Biblioteka Uniwersytetu Lwowskiego.

W celu szerzenia ukraińskiej kultury, przy wsparciu Narodowego Związku Pisarzy Ukraińskich, powołano w 2001 r. przez środowiska twórczej inteligencji „Oberih-Czernihiw” i Wołyńskie Towarzystwo „Świteź” międzynarodową Nagrodę im. Pantelejmona Kulisza. Honoruje wybitnych pisarzy, artystów, wydawców, naukowców, dziennikarzy, pracowników kultury i mecenasów, których praca służy popularyzacji ukraińskiej kultury.