Granada

Andaluzyjska Granada przystąpiła do programu Miast Literatury UNESCO w 2014 roku wraz Dunedin, Heidelbergiem oraz Pragą. Jako prawdziwe miejsce spotkań kultur może poszczycić się bogatym dziedzictwem kulturalnym.

W Granadzie kultura tkwi na każdym kroku. W mieście tym znajduje się pierwsze multimedialne muzeum nauki w Hiszpanii – Granada Park Nauki. W Muzeum Archeologicznym eksponuje się wiele iberyjskich, rzymskich, fenickich oraz arabskich artefaktów, co stanowi świadectwo wielokulturowego dziedzictwa miasta. W Granadzie odbywają się liczne międzynarodowe festiwale poświęcone m.in. jazzowi, tangu oraz kinu.

Tradycja literacka Granady odzwierciedla jej różnorodne dziedzictwo literackie. Kompleks zamkowy Alhambra stworzony z wielu kamieni z wierszami lub wersetami z Koranu, jest największą tego rodzaju budowlą na świecie. Miasto może poszczycić się wielowiekową, bogatą tradycją poezji. Najważniejszym poetą związanym z miastem był zabity podczas hiszpańskiej wojny domowy Federico Garcia Lorca, który był także dramaturgiem oraz reżyserem teatralnym. Fabuła książki amerykańskiego pisarza Washingtona Irvinga, autora Opowieści z Alhambry, rozgrywa się właśnie w Granadzie, gdzie przez pewien krótki czas mieszkał. Miasto znalazło się także w twórczości licznych współczesnych pisarzy, m.in. Salmana Rushdie’gp, Jose Luisa Gastóna Morata oraz Francisco Nieva.

W Granadzie odbywa się kilka wpływowych festiwali literackich. Od 2007 roku hiszpańskie miasto oraz walijskie Hay-on-Wye goszczą Hay Festival Alhambra, międzynarodowy festiwal literatury, który przyciąga takich uznanych pisarzy jak Umberto Eco czy Orhana Pamuka. Festival Internacional de Poesía de Granada jest najważniejszym festiwalem poezji w dzisiejszej Hiszpanii. Gościł on wiele znanych nazwisk takich jak m.in. Mario Vargas Llosa czy Derek Walcott. Festiwal współpracuje z licznymi miastami w Europie oraz w Ameryce Łacińskiej. W Granadzie odbywają się także liczne spacery literackie, poświęcone między innymi dziedzictwu literackiemu Alhambry oraz Federico Garcia Lorce. Festiwal FicZone zajmuje się japońską mangą oraz anime, z kolei Salón Internacional del Cómic de Granada przyciąga wybitnych twórców komiksów z całego świata.

Przemysły kreatywne są jednym z najbardziej dynamicznych sektorów gospodarki Granady, która należy do czołowych ośrodków branży wydawniczej w południowej Hiszpanii. Editorial Universitaria jest jednym z najważniejszych wydawców naukowych w kraju. Valparaiso Ediciones zajmuje się promocją „nowych głosów” w świecie hiszpańskojęzycznych. Z kolei Esdrújula Ediciones to jeden z najnowszych wydawców w mieście, który promuje zarówno współczesną, jak i klasyczną prozę.

Ogólnie w Granadzie mieści się łącznie 76 księgarń. Organizowane corocznie Targi Książki są największą tego rodzaju imprezą w Andaluzji. Libreria Picasso oraz Libreria Babel są czołowymi księgarniami komercyjnymi. Tienda Librería de la Alhambra może zainteresować turystów, gdyż sprzedaje wiele przewodników oraz książek na temat sztuki islamskiej. Libreria Praga jest ważnym antykwariatem książkowym. Natomiast Libreria Metro jest czołową anglojęzyczną księgarnią w mieście.

Uniwersytet w Granadzie posiada 21 filii w całym mieście. Centro de Lenguas Modernas jest poświęcone nauczaniu języka i kultury Hiszpanii. Może pochwalić się imponującymi zbiorami dotyczącymi kina hiszpańskiego. Biblioteka Publiczna w Granadzie zawiera olbrzymią kolekcję książek oraz mediów.

Rada miejska Granady przyznaje Nagrodę Poezji im. Federica Garcia Lorci, nagrodę o największej wartości pieniężnej w świecie hiszpańskojęzycznym, a także jedną z najważniejszych na świecie. Twórczość jej laureatów jest drukowana w „Granada Literaria”. Rada miejska organizuje także konkurs poezji „Nowi Twórcy”. Albolete, część aglomeracji, przyznaje Nagrodę Poezji Młodzieżowej im. Antonio Carvajala. Z kolei Uniwersytet w Granadzie wręcza Nagrodę im. Francisco Ayala za Tłumaczenia.

Jako miasto uniwersyteckie, Granada organizuje liczne akcje promujące czytelnictwo. Wydział Nauk Humanistycznych na Uniwersytecie w Granadzie, w szczególności jego Cátedra Federico Garcia Lorca, przez cały rok organizuje liczne wydarzenia promujące czytelnictwo. Począwszy od 2006 roku, samorząd Andaluzji prowadzi ambitne inicjatywy mające na celu wspieranie czytelnictwo w szkołach.

W Granadzie nie brakuje także programów w zakresie edukacji literackiej. Uniwersytet w Granadzie prowadzi studia z zakresu Literatury Anglojęzycznej i Kreatywnego Pisania.

Posiada centrum kultury, które organizuje kurs kreatywnego pisania i wydaje periodyk literacki „Literántropos”. Cambridge Writers Workshop zorganizował także zjazd dla pisarzy w Granadzie.