‘Drop the Mic’ Nordic-Baltic Slam Poetry Network

Gdzie można znaleźć literaturę? Na pewno nie tylko w bibliotekach. Nie trzeba jej również daleko szukać, bo często ukrywa się w pobliskich klubach i kawiarniach, spisana w notatnikach i na kartkach, a czasem wyłącznie w głowach pełnych twórczych myśli.
Slam to forma poetyckiej ekspresji łącząca poezję z performansem, spajająca dwa zazębiające się światy: muzyki i tekstów oraz literatury. W slamie udział może wziąć każdy. Każdy ma również takie same szanse, a do dyspozycji mikrofon i kilka minut, by przekonać publiczność, że zasłużył na zwycięstwo.
Slam to także publiczność – jedyny juror tych poetyckich potyczek, któremu wszystko wolno. Juror włączający się w performans dziejący się na jego oczach, żywo wyrażający aprobatę lub niezadowolenie. Slam to wszak sztuka współuczestnictwa artysty i publiczności.

Projekt „Drop the Mic” dąży do stworzenia międzynarodowej przestrzeni współpracy poetów, pisarzy, tekściarzy, a także organizatorów festiwali i slamów poetyckich, wspierających literaturę w ujęciu performatywnym. Chce popularyzować slam i angażować w niego coraz szersze rzesze odbiorców, integrować przez uczestnictwo.

W projekt, oprócz Krakowa, zaangażowane są: Reykjavik (Islandia), Tartu (Estonia), Kopenhaga (Dania) oraz Heidelberg (Niemcy).  W każdym mieście w czasie trwania projektu odbywają się spotkania, warsztaty i slamy.


Reykjavik 16-19 października
Pierwsze wydarzenie odbyło się w październiku w Reykjaviku podczas festiwalu Reykjavik Reads, który w tym roku przebiegał pod hasłem: „słowa i obrazy”. Idea imprezy opiera się na przekonaniu, że wizualność i warstwa słowna wzajemnie się przenikając tworząc nowe formy ekspresji, takie jak: komiks, poezja wizualna czy slam.
W dwudniowych warsztatach, a następnie slamie uczestniczyło sześcioro poetów z krajów skandynawskich: Vigdís Ósk Howser Harðardóttir i  Ólöf Rún Benediktsdóttir z Reykjaviku, Dennis Buchleitner i Sara Hauge z Kopenhagi oraz Jaan Malin i Sirel Heinloo z Estonii.


Heidelberg 19-22 kwietnia

Za nami kolejne slamowe wydarzenie projektowe! Między 19 a 22 kwietnia w Heidelbergu pojawili się artyści z Danii, Islandii, Estonii, aby uczynić z niewielkiego niemieckiego miasteczka centrum międzynarodowego slamu. Przez dwa dni Peter Dyreborg, Rasmus Rhode (Dania), Sirel Heinloo, Jaan Malin (Estonia), Vigdís Howser hardardóttir i Ólöf Rún Benediktsdóttir (Islandia) uczestniczyli w lokalnych slamach organizowanych przez Word Up!, by w piątek 21 kwietnia stać się gwiazdami międzynarodowego slamu.

Poza slamami spotkanie w Heidelbergu było okazją do skonfrontowania spojrzeń na młodą, eksperymentalną poezję i wspólnego namysłu, co zrobić, by niezależni artyści byli coraz bardziej widoczni nie tylko w swoich krajach, ale również na arenie międzynarodowej.

Kolejne spotkanie i slamy już w maju w Tartu (Estonia) podczas Prima Vista Festival.

Podsumowaniem projektu będzie międzynarodowe wydarzenie slamowe w ramach pasma OFF Miłosz podczas najbliższej edycji Festiwalu Miłosza (8-11 czerwca). Odbędzie się wówczas międzynarodowy slam oraz warsztaty. Szczegóły wkrótce!