Sale Szymborskiej i Miłosza wracają do księgarni przy Rynku!

17 października zostaną otwarte dla odwiedzających zabytkowe wnętrza dawnej kawiarni w księgarni przy Rynku Głównym 23. To wyjątkowe miejsce, dobrze znane mieszkańcom Krakowa, z tradycjami handlu książką sięgającymi 1610 roku. Nowy gospodarz miejsca – sieć Empik – zachowała dawny układ księgarni z salami imienia krakowskich noblistów – Wisławy Szymborskiej i Czesława Miłosza. Miejsce pomieści czytelnię i przestrzeń dla spotkań literackich.

„Katedra książki” – tak miał wyrazić się niegdyś o księgarni przy Rynku Głównym 23 Carlos Fuentes podczas wizyty w Krakowie. W dawnym lokalu po księgarni Gebethnera i Wolffa od dwóch lat działa sieć Empik, która specjalnie dla tego adresu wdrożyła nowy koncept księgarni narracyjnej. Przestrzeń księgarni to nie tylko nowe wnętrza i ich aranżacja. Szczególną uwagę przyciągają stworzone przez Tymka Jezierskiego 30-metrowe murale przedstawiające ponad 30 autorów i autorek związanych z Krakowem i żyjących tu na przestrzeni czasów od powstania księgarni w 1610 roku aż po dzień dzisiejszy, i tym samym potwierdzające nieustanną rolę Krakowa – dziś pierwszego polskiego Miasta Literatury UNESCO – jako kluczowego miejsca na literackiej mapie Europy. Projektanci zachowali wcześniejszy układ miejsca z salami mieszczącymi pamiątki po krakowskich noblistach, Wisławie Szymborskiej i Czesławie Miłoszu, pojawiły się również panele informacyjne opowiadające o historii miejsca. Projekt wnętrza księgarni przygotowała pracownia architektoniczna Jana Strumiłło.

Weekend inaugurujący nowe przestrzenie księgarni (od 18 do 20 października) zostanie wzbogacony o intensywny program wydarzeń kulturalnych. W najbliższym czasie miejsce ugości liczne spotkania autorskie, premiery i występy artystyczne, kontynuując wieloletnie tradycje – niegdyś gościli tu na spotkaniach m.in. Jaume Cabré, Clive Cussler, Norman Davies, Herta Müller, Michel Houellebecq czy William Wharton, a także polskie sławy literatury: Joanna Chmielewska, Ewa Lipska czy Dorota Terakowska oraz Ryszard Kapuściński, Sławomir Mrożek, Jerzy Pilch, Andrzej Sapkowski, Andrzej Stasiuk i Adam Zagajewski.

W uroczystości otwarcia 17 października weźmie udział Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa.