Ruth Padel / Writers in Motion / zobacz film

W ramach cyklu Writers in Motion rozmawiamy z brytyjską pisarką i pra-prawnuczką Karola Darwina, Ruth Padel, która była gościem tegorocznej edycji Festiwalu Miłosza.

Ruth Padel (ur. 1946) – brytyjska poetka, powieściopisarka, eseistka. Wykłada poezję i creative writing w King’s College w Londynie. Jej najbardziej uznany tomik, „The Mara Crossing”, podejmuje tematykę migracji zwierząt i ludzi. Jest pra-prawnuczką Karola Darwina, słynie z działań na rzecz ochrony przyrody. Publikowała także książki eseistyczne poświęcone m.in. tragedii greckiej oraz muzyce rockowej.

Audiowizualna biblioteka pisarzy Writers in Motion to długofalowy projekt realizowany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe. Dzięki wywiadom przed kamerą powstają audiowizualne sylwetki pisarzy polskich i zagranicznych, zarówno tych mieszkających w Krakowie, jak i tych, którzy odwiedzają miasto podczas licznych wydarzeń literackich.

Nagrania powstały we współpracy z portalem Popmodernawww.popmoderna.pl.

full-black

Wywiad z Ruth Padel przeprowadziła Katarzyna Pawlicka.

Katarzyna Pawlicka (ur.1988) – doktorantka na Wydziale Polonistyki UJ. Publikowała m.in. w „Znaku”, „Res Publice Nowej”, „Opcjach”, „Nowej Dekadzie Krakowskiej” i „Popmodernie”. Zajmuje się estetyzacją śmierci i reprezentacją Zagłady. Nie stroni od popkultury.

Mateusz Witkowski (ur. 1989). Redaktor naczelny i współzałożyciel portalu Popmoderna.pl. Absolwent krytyki literackiej na Wydziale Polonistyki UJ, obecnie doktorant na tym samym wydziale. Interesuje się związkami między literaturą a popkulturą, brytyjską muzyką z lat 80. i 90. oraz włoskim futbolem. Zdecydowanie sprzeciwia się dzieleniu kultury na „wysoką” i „niską”. Do tej pory publikował m.in. w „Dwutygodniku”, „Xięgarni”, „Czasie Kultury”, „Opcjach”. Stale współpracuje z Gazeta.pl i Wirtualną Polską.