fbpx

Rezydentki literackie KMLU piszą o Krakowie

Wraz z końcem października Kraków opuściły dwie stypendystki Programu Rezydencjalnego Krakowa Miasta Literatury UNESCO, które gościły w progach Domu Łaskiego Willi Decjusza przez ostatnie dwa miesiące – Ana Isabel Llurba Ferreira z Barcelony i Brynja Hjálmsdóttir z Reykjavíku. Zachęcamy do przeczytania krótkich impresji z ich pobytu i przemyśleń, które towarzyszyły im w Polsce.

Ana Isabel Llurba Ferreira urodziła się w Cordobie w 1980 roku. Jej pierwszy zbiór poezji, Este es el momento exacto en que el tiempo empieza a correr (To jest dokładnie ten moment, gdy czas zaczyna biec) otrzymał Nagrodę Antonio Colinasa dla Młodej Poezji w 2015 roku, a jej pierwsza powieść, La Puerta del Cielo (Brama nieba, 2018), została wydana w Hiszpanii, Argentynie i Chile. Constelaciones familiares (Konstelacje rodzinne), jej pierwszy zbiór opowiadań, ukaże się jesienią 2020 roku w Hiszpanii.

Ukończyła Universidad Nacional de Córdoba na kierunku Literatura Nowoczesna, a w 2008 roku przeniosła się do Barcelony, gdzie studiowała komparatystykę i edytorstwo na Uniwersytecie Autonomicznym w Barcelonie. Obecnie pracuje w branży wydawniczej, pisze dla prasy kulturalnej i prowadzi warsztaty. Więcej na stronie autorki.

Tej nocy, 1 września, gdy przyjechałam do Willi Decjusza, wszystko było jak w typowej gotyckiej powieści z XIX wieku. Padał deszcz. Wysiadłam z autobusu, nie mając pojęcia, dokąd się udać.

Tekst możecie przeczytać TUTAJ.

Brynja Hjálmsdóttir jest islandzką poetką, pisarką i krytyczką filmową. Ukończyła filmoznawstwo na Uniwersytecie Islandzkim w 2015 roku, a 2018 roku uzyskała tytuł magistra na kierunku kreatywne pisanie.

Jej pierwszy tom poetycki, Okfruman (The Zygote), został opublikowany w 2019 roku przez wydawnictwo UNA útgáfuhús. Książka dostała bardzo pozytywne recenzje, została nominowana do Fjöruverðlaunin (Islandzka Nagroda Literacka dla Pisarek) i zwyciężyła w konkursie Nagród Literackich Księgarzy Islandzkich. Żyje i pracuje w Rejkiawiku.

Czasami rzeczy układają się w idealny kształt. Ale tylko z jednej, właściwej perspektywy.

Tekst możecie przeczytać TUTAJ.

Program rezydencjalny Krakowa Miasta Literatury UNESCO skierowany jest do pisarzy, poetów i tłumaczy z Miast Literatury należących do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. Ma na celu stworzenie szansy dla pisarzy do zaprezentowania ich pracy środkowoeuropejskiej publiczności, wspieranie większej różnorodności w polskim i europejskim środowisku literackim oraz umożliwienie lokalnym twórcom nawiązania kontaktów z zagranicznymi pisarzami. W przeszłości w ramach programu Kraków gościł twórców m.in. z Wielkiej Brytanii, Nowej Zelandii, Ukrainy, Hiszpanii czy Australii.

Program rezydencjalny skierowany do twórców i twórczyń z Miast Literatury UNESCO to jeden z szeregu tego typu projektów realizowanych przez KMLU obok takich programów pobytowych jak Międzynarodowa Sieć Miast Schronienia ICORN, wymienna rezydencja Kraków-Québec czy rezydencje dla laureatów nagród literackich.

Program jest realizowany przez KBF we współpracy z Instytutem Kultury Willa Decjusza.

Wpisz szukaną frazę: