fbpx

Reporterska kuchnia bez tajemnic. Festiwal NON-FICTION rusza ze swoją Akademią

Jak reporter opisuje miasto? Gdzie szuka tematów? Jak oddaje klimat miejsca, w którym jest? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą wykładowcy Akademii NON-FICTION, która odbędzie się w dniach 6 –8 lipca. Zajęcia poprowadzą uznani teoretycy i praktycy reportażu. Akademia jest częścią trzeciej edycji Festiwalu NON-FICTION w Krakowie.

Akademia NON-FICTION to próba spojrzenia na miasto z różnych perspektyw. Uczestnicy dowiedzą się, czym różni się pisanie o małych miasteczkach od pisania o metropoliach. Odkryją tajemniczą twarz Krakowa i romantyczną stronę Warszawy. Poznają tajniki redakcji tekstów reportażowych.

Akademia rozpocznie się w piątek wykładem profesora Kazimierza Wolnego-Zmorzyńskiego, który opowie o źródłach informacji miejskiego reportera. Prof. Ignacy Borkowski wyjaśni, dlaczego to, co nie mogłoby być pretekstem do dziennikarskiego śledztwa, doskonale sprawdza się jako początek fascynującej wędrówki po miasteczkach rozmiarowo sprowadzających się do rynku i czterech kamienic?
W sobotę – Marek Miller, reporter i założyciel Laboratorium Reportażu, który na przykładzie Bazaru Różyckiego pokaże, że o wielkiej stolicy można pisać przez pryzmat jednego miejsca. Zaraz po nim – Julianna Jonek, redaktor naczelna wydawnictwa „Dowody na Istnienie”  wyjaśni, jak buduje się klimat i jak ważna jest redakcja reportażu.

W niedzielę o emocjach związanych z narracjami o metropoliach opowie profesor Jacek Wasilewski z Uniwersytetu Warszawskiego. Dawid Serafin z portalu Onet ujawni kulisy pracy reportera śledczego i zdradzi, jak wyglądało przygotowanie tekstów o największych zbrodniach w historii Małopolski.

Akademia NON-FICTION będzie się odbywać w Pawilonie Wyspiańskiego przy placu Wszystkich Świętych 2. Zapraszamy studentów, dziennikarzy, a także miłośników reportażu. Wstęp na wszystkie wykłady jest wolny. Nie obowiązuje rejestracja.

PROGRAM AKADEMII NON-FICTION 2018

Piątek, 6.07.2018 r.

14:00 Prof. Kazimierz Wolny-Zmorzyński: Źródła informacji miejskiego reportera. Gdzie szukać dobrego tematu, a które tropy prowadzą donikąd?

16:00 Prof. Igor Borkowski: Reporter w małym mieście. Co dostrzega na prowincji, co go w niej urzeka, dziwi, prowokuje?

Sobota, 7.07.2018 r.

15:00 Marek Miller: Od szczegółu do ogółu. Poznamy dzieje Bazaru Różyckiego i dowiemy się, jak przez pryzmat jednego miejsca można opisać specyfikę całej Warszawy.

17:00 Julianna Jonek: Warsztat redakcji. Piszemy i wrzucamy do druku? Nic podobnego. Końcowy tekst może zupełnie różnić się od pierwszej wersji. Dowiemy się też, jak oddać klimat opisywanego miejsca.

 

Niedziela, 8.07.2018 r.

14:00 Prof. Jacek Wasilewski: Narracje o metropoliach. Jak opowieści o mieście i relacji miasto-człowiek kierują naszymi ocenami?

16:00 Dawid Serafin: Magiczny Kraków? To tylko pozory. Jak w mieście Lajkonika i deszczu na Brackiej znaleźć mroczny temat, dobrze go udokumentować i sprawnie napisać.

Ogłoszenia, biogramy, ciekawostki i nowe informacje na festiwalowym facebooku i www.nonfiction.pl.

Organizatorami Akademii Non-Fiction są: Stowarzyszenie Re-Prezentacje, Grupa Manta, Towarzystwo Studiów Dziennikarskich i Krakowskie Biuro Festiwalowe – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

 

Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Gminy Miejskiej Kraków.
www.krakow.pl

 

Festiwal Reportażu NON-FICTION
6-8 lipca 2018
Kraków, Tytano (ul. Dolnych Młynów), Pawilon Wyspiańskiego (Plac Wszystkich Świętych 2)
Zdjęcie edycji: Damian Chrobak

 

Wpisz szukaną frazę: