fbpx

„Recepta na Adrenalinę” – spotkanie o Napoleonie Cybulskim: 26.04

📅 26.04 (piątek)
⏰ 18:00-19:00
🎯 De Revolutionibus Books&Cafe

„Recepta na Adrenalinę” Anny Matei to opowieść o jednym z największych fizjologów w dziejach medycyny – Napoleonie Cybulskim.

W 100. rocznicę jego śmierci, cykl #opartenafaktach zaprasza na spotkanie z autorką książki i dr hab. Bartłomiejem Dobroczyńskim, prof. UJ. Rozmowę poprowadzi Szymon Kloska.

Napoleon Cybulski – wybitny polski fizjolog, jeden ze współodkrywców adrenaliny – hormonu strachu, walki i ucieczki. Gdyby zamiast na Uniwersytecie Jagiellońskim pracował na niemieckiej czy francuskiej uczelni, jego nazwisko byłoby znane na całym świecie. Anna Mateja przywraca pamięć o tym znakomitym naukowcu, przybliżając przy tym historię krakowskiej szkoły fizjologów.

Widzimy się 26 kwietnia o godzinie 18:00 w De Revolutionibus Books&Cafe.

Bezpłatne wejściówki na wydarzenie tutaj: https://receptanaadrenaline.evenea.pl
Współorganizatorami spotkania są Wydawnictwo Czarne, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Kraków Miasto Literatury UNESCO, De Revolutionibus Books&Cafe.

Informacja o książce: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/recepta-na-adrenaline

Anna Mateja – dziennikarka i publicystka, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 1996–2008 była redaktorką „Tygodnika Powszechnego”. Laureatka nagrody dziennikarskiej Grand Press w kategorii wywiad (2007). Wydała między innymi Co zdążysz zrobić, to zostanie. Portret Jerzego Turowicza oraz opracowała trzytomową edycję jego pism wybranych. Jest także autorką reportażu o polskiej transplantologii Serce pasowało. Współpracuje z miesięcznikiem „Znak”, publikuje na łamach polsko-niemieckiego pisma „Dialog”.​

Bartłomiej Dobroczyński – psycholog, dr hab., profesor UJ, członek Kolegium Interdyscyplinarnego Centrum Etyki Wydziału Filozoficznego UJ. Jest autorem książek i artykułów m.in. na temat psychologii transpersonalnej, zjawiska New Age, relacji między duchowością a psychiką, a także historii myśli psychologicznej. Jego publikacje można odnaleźć w czasopismach specjalistycznych oraz takich jak „Znak”, „Charaktery”, „LIST”, czy „Tygodnik Powszechny”.

Wpisz szukaną frazę: