Quebec czeka na pisarzy z Krakowa!

Dwa Miasta Literatury UNESCO – Québec i Kraków po raz pierwszy w tym roku połączyły siły, by stworzyć program rezydencjalny dla swoich pisarzy, poetów i tłumaczy. Efektem tej współpracy jest miesięczny pobyt stypendialny, który zostanie zrealizowany równolegle w obu miastach już w listopadzie.

Podczas gdy pisarz z Kanady gościć będzie w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej w Krakowie, wybrany autor z naszego miasta spędzi miesiąc w pokojach gościnnych Maison de la littérature (Domu literatury). Miasto Literatury Québec ogłasza nabór na rezydencję skierowany do twórców mieszkających i tworzących w Krakowie. Warunkiem koniecznym ubiegania się o stypendium jest posiadanie w dorobku co najmniej dwóch publikacji. Organizatorzy pokrywają wszelkie koszty związane z pobytem (w tym koszty przelotu i zakwaterowania) oraz przewidują stypendium twórcze. Rezydent zostanie poproszony o stworzenie podczas pobytu krótkiego tekstu inspirowanego miastem Québec, który użyty zostanie w przyszłości do celów promocyjnych.

Miasto Québec – kolebka języka francuskiego w Ameryce Północnej – słynie z dynamizmu, kreatywności i żywej sceny literackiej, miejscem styku twórczości francusko- i anglojęzycznej. Od dawna uwodzi pisarzy przybywających tu z daleka (Albert Camus, Charles Dickens, H.P. Lovecraft), jak i inspiruje rodzimych (Anne Hébert, Roger Lemelin, Jacques Poulin). Obecnie Québec może się pochwalić 250 twórcami literatury pięknej oraz ponad setką domów wydawniczych i księgarń.

Rezydencja odbędzie się między 1 a 30 listopada 2019 r. Warunki, które powinni spełniać kandydaci to:

• posiadanie w swoim dorobku co najmniej dwóch publikacji (książki, tomy poetyckie, przekłady),
  • praca nad nowym projektem literackim,
  • znajomość języka angielskiego w stopniu komunikatywnym.

Laureat zostanie wyłoniony przez komisję złożoną z przedstawicieli obu Miast Literatury.

Link do formularza zgłoszeniowego znajduje się tutaj. Na zgłoszenia czekamy do 18 sierpnia 2019 r.

W razie pytań i wątpliwości zapraszamy do kontaktu: efoltyniak@biurofestiwalowe.pl