Przedstawiciele Miasta Literatury UNESCO na dorocznym zjeździe w Essen

W dniach 21-23 września w niemieckim Essen odbył się 4. szczyt Forum d’Avignon Ruhr – doroczny zjazd przedstawicieli Sieci Innowacji i Kreatywności w Kulturze  (Network for Innovation, Culture and Creativity in Europe — N.I.C.E.), Europejskiego Centrum Gospodarki Kreatywnej (European Centre for Creative Economy – ECCE) oraz delegatów Komisji Europejskiej. W Forum uczestniczyło ponadto ponad 100 prelegentów z Wielkiej Brytanii, Francji, Holandii, Austrii i Finlandii, Rosji, którzy zjechali do Essen na konferencję Culture is Digital. Digital is Culture. Podczas intensywnych dyskusji i debat panelowych poruszono szeroko rozumianą problematykę designu, cyfryzacji, praw człowieka, kultury i kreatywności w Europie. Krakowskie Biuro Festiwalowe reprezentowali Robert Piaskowski i Justyna ​​Jochym.

W związku z rozważanym przystąpieniem Krakowa do sieci N.I.C.E. w 2016 roku, przedstawiciele KBF podjęli intensywne rozmowy z potencjalnymi partnerami, aktywnie uczestniczyli w dyskusjach zarządu sieci organizowanych w ramach Forum, oraz negocjacjach dot. nowych warunków członkostwa, tworzenia planów strategicznych dla rozwoju sieci w kolejnych latach i planach zorganizowania ceremonii prestiżowej nagrody N.I.C.E w Krakowie.

Sieć N.I.C.E. została założona w 2013 roku przez 15 europejskich miast, w celu stymulowania wymiany wiedzy nt. innowacji w kulturze i w sektorze kreatywnym w Europie. W tym celu została ustanowiona Nagroda N.I.C.E., która honoruje innowacyjne projekty przyczyniające się do rozwiązywania problemów w obszarze gospodarki polityki, nauki, kultury i społeczeństwa.

Oprócz konferencji, spotkań członkowskich i ceremonii wręczenia nagrody, Robert i Justyna spotkali się również z Charlesem Landrym, międzynarodowej sławy ekspertem w dziedzinie uwarunkowań rozwoju miast, przemysłów kreatywnych i zrównoważonego rozwoju. Charles będzie partnerem Miasta Krakowa i Krakowskiego Biura Festiwalowego w przyszłorocznych badaniach sektora kreatywnego w Krakowie oraz opracowywania strategii jego rozwoju.