Québec

Québec, założony w 1608 roku przez Samuela de Champlaina, jest najstarszym frankofońskim miastem w Ameryce Północnej. Jako stolica frankofońskiej prowincji Kanady słynie z bogactwa swojej historii, zapierających dech pejzaży oraz dynamicznego rozwoju w dziedzinie kultury. Historyczna dzielnica miasta, Stary Québec (le Vieux-Québec), w 1985 r. została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Życie literackie Québecu odznacza się innowacyjnością i bogactwem wielokulturowego dziedzictwa miasta: franko- i anglofońskiego, a także pozostawionego przez autochtonów.

Od początku swojego istnienia Québec podlegał dynamicznym zmianom, wpływającym na to, w jaki sposób go sobie wyobrażano: najpierw miasto idealne, wyśnione i założone przez Samuela de Champlain, później miasto typowo romantyczne, które uwodziło przybyszów (o swoim oczarowaniu pisali m.in. Albert Camus, Charles Dickens czy H.P. Lovecraft) oraz inspirowało lokalnych autorów (Anne Hébert, Roger Lemelin, Jacques Poulin). Dziś ponad 250 tworzących tutaj pisarzy pracuje na odrodzenie, a zarazem przypomnienie tradycji quebekijskiej literatury, która rozpoczęła się w 1837 r., kiedy wydrukowano tutaj pierwszą kanadyjsko-francuska powieść, L’influence d’un livre autorstwa Philippe’a Auberta de Gaspé. W mieście działa też kilka założonych w tamtej epoce instytucji kulturalnych, wspierających quebekijską twórczość literacką, które do dziś odgrywają kluczową rolę w lokalnym życiu literackim: m.in. Literary and Historical Society of Québec (1824) czy L’Institut Canadien de Québec (1848).

Dynamicznie rozwijający się Québec jest gospodarzem ośmiu odbywających się każdego roku festiwali literackich: QTL (festiwal tematyczny), Miesiąca Poezji, Festiwalu Frankofońskich Kreskówek (Festival de la bande dessinée francophone de Québec), ImagiNation, festiwalu dramaturgii Jamais Lu (“Nieprzeczytane”), festiwalu jazzowo-literackiego Quebec, La Muse, festiwalu baśni i bajek Festivalde contes et menteries oraz festiwalu teatralnego Carrefour international de théâtre. Ponadto w Québecu odbywają się coroczne międzynarodowe targi książki, które w ostatnich latach biją rekordy popularności, zarówno wśród wydawców i pisarzy (2500 uczestników), jak i czytelników (240 tysięcy odwiedzających).

W Quebecu znajduje się również główna siedziba de Marque, głównego lidera w dystrybucji francuskiej książki elektronicznej, który współpracuje z 1600 partnerami z 40 krajów całego świata. Ponadto, w 2015 r. otwarto w historycznej części miasta Dom Literatury (La Maison de la littérature), unikalne w skali Ameryki Północnej centrum upowszechniania i popularyzacji literatury, będące ucieleśnieniem miłości, jaką Quebec żywi wobec słów i literackich opowieści.