Montevideo

Największe miasto, a jednocześnie stolica Urugwaju to także najważniejszy port w tym regionie. Miejscowość została założona w I połowie XIX wieku i dzięki strategicznemu położeniu szybko zyskała na znaczeniu. Dzisiaj również stanowi centrum życia kulturalnego.

W Montevideo znajdują się najistotniejsze  obiekty w dziedzinie kultury. Przede wszystkim swoją siedzibę ma tutaj Biblioteka Narodowa. W mieście funkcjonuje także  Biblioteka Edukacji i Badań Naukowych Centrum IM, która oferuje obszerny księgozbiór, zdigitalizowany i dostępny dla wszystkich odbiorców. Biblioteki publiczne zapewniają bezpłatne usługi informacyjne i konsultacyjne, użyczają swoje zbiory, głównie są to książki i czasopisma.

Największym centrum kulturalnym upowszechniającym sztukę współczesną jest w Montevideo Centro de Exposiciones Subte. Znajduje się ono na Placu Fabini, jest częścią działu kultury urzędu miasta. Promuje działalność artystyczną, stanowi punkt odniesienia dla współczesnych sztuk wizualnych. Dysponuje  dziełami takich twórców, jak: Figari, Cuneo, Larroche.

Ważnym obiektem w mieście jest także Centrum Kultury Florencio Sanchez, w którym od początku XX w. funkcjonował teatr. W latach 90. rozpoczął działalność na nowo, inauguracja sezonu odbyła się w 1996 r. Na scenie tej występują najważniejsi krajowi artyści. Oprócz spektakli, w teatrze odbywają się także odczyty, dyskusje i warsztaty sztuki scenicznej.

Ozdobą miasta jest Zamek Pittamiglio, nazwany ku czci właściciela i głównego architekta – Humberta Pittamigilio. Rezydencja ciągle istniała w stanie budowy, ponieważ miała oznaczać metaforę niekończącego się życia. Wewnątrz niej umieszczono pełno korytarzy i drzwi, które nie prowadzą donikąd, co nadaje budynkowi pewnej aury tajemniczości. Powstało wiele legend na temat tego miejsca, jedna z nich głosi, że w zamku znajduje się poszukiwany przez Templariuszy św. Graal.

Miejscem spajającym życie kulturalne w mieście jest również Dom Kultury Daniela Fernandeza Crespo. Oprócz organizowanych warsztatów i wykładów, odbywają się tam koncerty i spektakle. Spotkania z artystami mają na celu promocję kultury, zwłaszcza w dziedzinie sztuki alternatywnej.

W ramach współpracy miast Karaibów i Ameryki Łacińskiej przeciwko rasizmowi, dyskryminacji i ksenofobii, w Montevideo powstał afro-urugwajski Dom Kultury, który stanowi ośrodek spotkań dla ludzi pochodzenia afrykańskiego. Celem tego miejsca jest wytworzenie równości społecznej i walka z rasizmem. Poprzez popularyzację wiedzy o korzeniach i tradycji mniejszości, dom kultury chce się przyczynić do poszerzenia świadomości o dziedzictwie kulturowym Afrykańczyków.