Mediolan

Mediolan zawsze był miastem o bogatym życiu literackim, pełnym znanych i cenionych pisarzy oraz oddanych, a jednocześnie wymagających czytelników. Literacka scena w stolicy Lombardii od wieków cechuje się różnorodnością, będąc miejscem, w którym tworzyli zarówno rodowici Mediolańczycy, gotowi dzielić się ze światem miłością do swojego miasta (Alessandro Manzoni czy Carlo Emilio Gadda), jak i pisarze, którzy przyjeżdżali do Mediolanu, aby odnaleźć w nim miejsce dla swojej twórczości, jak choćby znany na całym świecie Umberto Eco czy dwaj laureaci Nagrody Nobla: Eugenio Montale oraz Dario Fo. Warto też nadmienić, że wielu ważnych autorów, zauroczonych subtelnym pięknem miasta, pisało o swoich wizytach w Mediolanie (Stendhal, Shelley, Wilde, Kafka, Hemingway czy Sebald), a większość z tych tekstów zyskało uznanie i rozgłos.

Mediolańczycy są bardzo dociekliwymi i wymagającymi czytelnikami. Dostęp do książek zapewnia im sieć ponad 200 bibliotek (zarówno publicznych, jak i prywatnych) oraz 400 księgarń o bogatej i zróżnicowanej ofercie. Dodatkową okazją do obcowania z literaturą są odbywające się w stolicy Lombardii liczne festiwale, na których goszczą autorzy z wielu krajów i różnych kultur. Największym z nich jest zainicjowany w 2012 r. festiwal Bookcity Milano, który każdego roku przez cztery dni kieruje uwagę całego miasta na książki i literaturę. W 2016 r. w Bookcity Milano wzięło udział ponad 160 tysięcy czytelników, mogących wybierać spośród 1400 festiwalowych wydarzeń zorganizowanych przez ponad 700 podmiotów: wydawców, stowarzyszeń, fundacji, bibliotek, księgarni, muzeów, uniwersytetów, a także sklepów, barów czy hoteli. W Mediolanie odbywają się również festiwale: I Boreali (poświęcony literaturze nordyckiej), Writers i La Milenasiana. Wszystkie dodają niepowtarzalnego kolorytu literackiemu krajobrazowi miasta.

Mediolan jest stolicą włoskiego przemysłu wydawniczego, stanowiąc siedzibę 500 różnie sprofilowanych oficyn wydawniczych, które zatrudniają tysiące profesjonalistów. Stolica Lombardii jest również gospodarzem odbywających się cyklicznie targów książki: m.in. Tempo di Libri (od 2017 r.), Bookpride (targi niezależnych wydawców, od 2015 r.) oraz Maremagnum (targi antykwariuszy).

W mieście prężnie działa kilka innowacyjnych instytucji wspierających i promujących literaturę. Jedną z nich jest założone w 2015 r. Laboratorio Formentini per l’Editoria (LabForm), którego działalność ukierunkowana jest na popularyzację literatury (ze szczególnym naciskiem na poezję) oraz sztuki wydawniczej. LabForm stanowi przestrzeń, gdzie profesjonaliści z przemysłu książki mogą toczyć dyskusję o przyszłości rynku wydawniczego, tworzyć i realizować międzynarodowe projekty oraz promować włoską kulturę na całym świecie. Regularnie odbywają się tam również wydarzenia kulturalne i wystawy otwarte zarówno dla profesjonalistów, jak i zwykłych czytelników. Inną ciekawą instytucją poświęconą literaturze jest Agenzia X, która łączy działalność badawczą, wydawniczą oraz promocyjną. Istnieje również szereg podmiotów (Fondazione Cariplo, Avanzi, Make a Cube czy Che Fare), oferujących wsparcie dla startupów i oddolnych inicjatyw w polu literatury.