wrzesień 2017

Kalendarium wydarzeń literackich we wrześniu 2017.

LiteraTURA to element strategii Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Wśród jej priorytetów znajdują się m. in. integrowanie różnorodnego życia literackiego, tworzenie połączeń: literatura, nowe media i przemysły kreatywne, kreowanie postaw czytelniczych, tworzenie warunków do uobecniania się literatury w przestrzeni publicznej, a także edukacja literacka. Pobierz formularz, uzupełnij i do 10. dnia każdego miesiąca prześlij do nas informację o wydarzeniu organizowanym w miesiącu następnym na adres kontakt@miastoliteratury.pl. Razem stworzymy LiteraTURĘ – wieloaspektową akcję komunikowania wydarzeń literackich w Krakowie.

Spotkanie Klubu z Kawą nad Książką

KTO Szafa Pełna Książek, Stowarzyszenie Miłośników Książek, Historii i Krakowa „Otwarta Książka”
GDZIE Szafa Pełna Książek, ul. Krakusa 7
KIEDY 3 września 2017, 12:00
OPIS Wrześniowe spotkanie Klubu z Kawą nad Książką, na którym poruszony zostanie temat polskiego kryminału. Punktem wyjścia będzie książka Rewers – zbiór opowiadań kryminalnych jedenastu polskich autorów.Spotkanie jest częścią projektu „Poznaj swoją księgarnię”, organizowanego przez Stowarzyszenie Miłośników Książek, Historii i Krakowa „Otwarta Książka”, współfinansowanego przez Gminę Miejską Kraków.

Wieczór poetycki Pameli Nadziei Dudzik i Michała Krzywaka

KTO Kawiarnia Literacka
GDZIE Kawiarnia Literacka, ul. Krakowska 41
KIEDY 3 września 2017, 19:00
OPIS Wieczór poetycki Pameli Nadziei Dudzik i Michała Krzywaka. Pamela Nadzieja Dudzik to krakowska poetka,  autorka dwóch tomów poetyckich:„Pod wodą wcale nie jest zimno oraz Aperi Oculis. Michał Krzywak to  urodzony w Krakowie poeta, autor tomów Złonos na siebie oraz Kiedy Anna odchodzi. Jest także współwydawcą miesięcznika artystycznego „Consummatum Est”, współpracownikiem Radia VOX FM i Centrum Kultury Podgórza. Współorganizuje krakowskie Poezje&Herezje. Spotkanie poprowadzi Michał Bartosik.

Spotkanie z noblistką Swietłaną Aleksijewicz

KTO Miasto Kraków, organizator i fundator Nagrody Nowa Kultura-Nowej Europy im. Stanisława Vincenzai Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.
GDZIE Międzynarodowe Centrum Kultury, Rynek Główny 25
KIEDY 4 września 2017, 20:00
OPIS Spotkanie z noblistką Swietłaną Aleksijewicz, Laureatką Nagrody Nowa Kultura-Nowej Europy im. Stanisława Vincenza, przyznawanej podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy, została Swietłana Aleksijewicz – wybitna białoruska reporterka tworząca w języku rosyjskim, twórczyni unikalnej metody reporterskiej zwanej „powieścią zbiorową” lub „powieścią-oratorium”, laureatka literackiej Nagrody Nobla z 2015 roku i gość 7. edycji Festiwalu Conrada. 4 września noblistka spotka się z czytelnikami w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie.

Dyskusyjne Kluby Czytelnicze

KTO Lokator
GDZIE Lokator, ul. Mostowa 1
KIEDY 5 września 2017, 19:00
OPIS Dyskusyjne Kluby Czytelnicze. Nieformalne grupy czytelnicze spotykają się w pięciu krakowskich księgarniach i w Krakowskim Forum Kultury. Organizowane są tam tematyczne cykle spotkań, poświęcone zagadnieniom takim jak: literatura  dziecięca, reportaże, klasyka, poezja, biografie, literatura współczesna. Do udziału w dyskusjach zaproszeni są wszyscy, którzy zapoznali się z lekturami. Spotkanie 5 września poświęcone będzie Własnemu pokojowi Virginii Woolf.

Krakowski Kiermasz Książki

KTO Krakowskie Biuro Festiwalowe
GDZIE Plac św. Marii Magdaleny
KIEDY 9-10 września
OPIS Na Placu św. Marii Magdaleny odbędzie się specjalna, ostatnia w tym roku plenerowa edycja Krakowskiego Kiermaszu Książki. Swoją ofertę zaprezentuje kilkunastu antykwariuszy i bukinistów z Krakowa i regionu. Motywem przewodnim tej edycji będzie twórczość Stanisława Lema. W ramach kiermaszu odbędą się też spotkania premierowe wokół dwóch książek: Różaniec Rafała Kosika o godz. 13:00 i Stanisław Lem. Życie nie z tej ziemi Wojciecha Orlińskiego o godz. 14:00.

LemCon

KTO Krakowskie Biuro Festiwalowe 
GDZIE Arteteka Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie (ul. Rajska 12)
KIEDY 9 września 2017
OPIS Organizowany w ramach obchodów urodzin Lema LemCon to wyjątkowy konwent łączący wątki popularyzatorskie, naukowe, konferencyjne i fanowskie, stwarzając przestrzeń dialogu na temat twórczości autora Solaris. Impreza ma charakter otwarty. W programie przewidziano pokazy, konkursy, atrakcje dla najmłodszych uczestników i wiele innych wydarzeń.

Z książką w podróży

KTO Księgarnia Podróżnicza Bonobo
GDZIE Księgarnia Podróżnicza Bonobo, Mały Rynek 4
KIEDY 9 września 2017
OPIS Księgarnia Podróżnicza Bonobo organizuje w sezonie jesienno-zimowym cykl spotkań Z książką w podróży. We wrześniu odbędą się dwa spotkania. Pierwsze z nich zaplanowano na 9 września: Daleki Wschód – z Indii przez Tybet do Japonii

Spacer literacki

KTO Krakowskie Biuro Festiwalowe 
GDZIE Plac św. Marii Magdaleny (zbiórka)
KIEDY 10 września 2017
OPIS W niedzielę w ramach obchodów urodzin Lema zaplanowano specjalny spacer literacki śladami słynnego pisarza. Prowadzącym będzie Wojciech Orliński – autor książki Lem. Życie nie z tej ziemi – pierwszej polskiej biografii pisarza, opublikowanej na początku sierpnia nakładem Wydawnictwa Czarne w koedycji z Wydawnictwem Agora. Wstęp wolny.

Odsłonięcie muralu

KTO Krakowskie Biuro Festiwalowe 
GDZIE al. 29 listopada
KIEDY 10 września 2017
OPIS Odsłonięcie muralu inspirowanego najbardziej znaną powieścią Lema Solaris.

Spotkanie premierowe

KTO Krakowskie Biuro Festiwalowe 
GDZIE Podczas Krakowskiego Kiermaszu Książki (plac św. Marii Magdaleny)
KIEDY 10 września 2017, 13.00
OPIS Spotkanie premierowe wokół książki Różaniec Rafała Kosika.

Spotkanie premierowe

KTO Krakowskie Biuro Festiwalowe 
GDZIE Podczas Krakowskiego Kiermaszu Książki (plac św. Marii Magdaleny)
KIEDY 10 września 2017, 14.00
OPIS Spotkanie premierowe wokół książki Stanisław Lem. Życie nie z tej ziemi Wojciecha Orlińskiego.

Lekcja Czytania wokół Niezwyciężonego Stanisława Lema

KTO Krakowskie Biuro Festiwalowe 
GDZIE Pawilon Wyspiańskiego (pl. Wszystkich Świętych 2)
KIEDY 11 września 2017, 13.00
OPIS W Pawilonie Wyspiańskiego odbędzie się Lekcja Czytania wokół Niezwyciężonego Stanisława Lema. To doskonała realizacja gatunku space opera w polskiej fantastyce, jedna z najsłynniejszych i najbardziej lubianych powieści Stanisława Lema. Lekcję poprowadzi Wojciech Orliński.

Spotkania literackie

KTO Kawiarnia Literacka
GDZIE Kawiarnia Literacka, ul. Krakowska 41
KIEDY 11 września 2017, 18.00
OPIS Cykl spotkań literackich w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, podczas których aspirujący pisarze mają okazję poznać redaktorów ważnych wydawnictw i zapoznać się z zasadami działania rodzimego rynku wydawniczego.  Tym razem spotkanie poświęcone będzie literaturze fantastycznej.Gościem będzie Katarzyną Kosik, redaktorka i współzałożycielka wydawnictwa Powergraph, które wydaje m.in. powieści Wita Szostaka, Jacka Dukaja, Michała Cetnarowskiego i Szczepana Twardocha.

Kulminacja obchodów urodzin Stanisława Lema

KTO Kino Kijów, Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO
GDZIE Kino Kijów, al. Krasińskiego 34
KIEDY 12 września 2017, 19.00
OPIS Kulminacja obchodów urodzin Stanisława Lema będzie wieczór w kinie Kijów. Centrum. W programie: krakowska premiera książki Lem. Życie nie z tej ziemi i pokaz filmu Autor Solaris z 2016 roku w reżyserii Borysa Lankosza, wręczenie nagrody za mural inspirowany twórczością Stanisława Lema oraz debata z udziałem Wojciecha Orlińskiego i Borysa Lankosza. Wstęp na podstawie bezpłatnych wejściówek.

Spotkanie z Ewą Bauer

KTO Kawiarnia Literacka
GDZIE Kawiarnia Literacka, ul. Krakowska 41
KIEDY 16 września 2017, 19.00
OPIS Spotkanie z Ewą Bauer – krakowską pisarką, autorką m.in. Kurhanka Maryli oraz W nadziei na lepsze jutro, debiutanckiej powieści, której wznowienie planowane jest we wrześniu 2017 r. Książka ta rozpocznie trzyczęściowy cykl Kolory uczuć. Spotkanie poprowadzi Izabella Frączyk.

Drugie Życie Książki

KTO Kraków Miasto Literatury UNESCO
GDZIE Pawilon Wyspiańskiego (pl. Wszystkich Świętych 2)
KIEDY 17 września 2017, 15.00
OPIS Drugie Życie Książki to program bezpłatnej wymiany książek pomiędzy czytelnikami. Każdy, kto przyniesie książkę wydaną po 1995 roku, może wymienić ją na dowolny inny egzemplarz. W przypadku książek wydanych przed 1995 rokiem, można wymieniać się tylko innymi książkami sprzed tej daty.

Spotkanie z Agnieszką Kozikowską

KTO Pub Apoteka
GDZIE Apoteka, ul. Meiselsa 24
KIEDY 22 września 2017, 19.00
OPIS Spotkanie z Agnieszką Kozikowską, wieczór poezji i koncert odbędą się w ramach spotkań z cyklu Ciemna Strona Sztuki – Dark Side of Art. W ramach programu przewidziany jest konkurs haiku. Prowadzenie: Tomasz Bartosik i Michał Krzywak. Wstęp wolny.

Z książką w podróży

KTO Księgarnia Podróżnicza Bonobo
GDZIE Księgarnia Podróżnicza Bonobo, Mały Rynek 4
KIEDY 23 września 2017
OPIS Księgarnia Podróżnicza Bonobo organizuje w sezonie jesienno-zimowym cykl spotkań Z książką w podróży. We wrześniu odbędą się dwa spotkania. Spotkanie planowane na 23 września nosi tytuł: Miasta Europy Środkowo-Wschodniej – z Krakowa do Bukaresztu

Drugie Życie Książki

KTO Krakowskie Biuro Festiwalowe, Wojewódzka Biblioteka Publiczna
GDZIE Arteteka WBP, ul. Rajska 12
KIEDY 24 września 2017, 14.00
OPIS Specjalna edycja Drugiego Życia Książki, w ramach Europejskiego Dnia Języków – wymieniane będą wyłącznie książki w języku angielskim.

Ambitna iluzjonistka

KTO Krakowskie Biuro Festiwalowe – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCOProwadzenie: Łucja Malec-Kornajew
GDZIE Informacja o miejscu zbiórki zostanie podana w odpowiedzi na zgłoszenie
KIEDY Informacja o godzinie zostanie podana w odpowiedzi na zgłoszenie
OPIS „Ambitna iluzjonistka” – Wisława Szymborska. Spacer literacki poświęcony miejscom związanym z poetką.Udział w spacerze jest bezpłatny, ale wymaga rejestracji (spacery@miastoliteratury.pl).