wrzesień 2016

Kalendarium wydarzeń literackich w wrześniu 2016.

LiteraTURA to element strategii Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Wśród jej priorytetów znajdują się m. in. integrowanie różnorodnego życia literackiego, tworzenie połączeń: literatura, nowe media i przemysły kreatywne, kreowanie postaw czytelniczych, tworzenie warunków do uobecniania się literatury w przestrzeni publicznej, a także edukacja literacka. Pobierz formularz, uzupełnij i do 10. dnia każdego miesiąca prześlij do nas informację o wydarzeniu organizowanym w miesiącu następnym na adres kontakt@miastoliteratury.pl. Razem stworzymy LiteraTURĘ – wieloaspektową akcję komunikowania wydarzeń literackich w Krakowie.

Spotkanie wokół książki "Solidarność na celowniku - wybrane operacje SB przeciw związkowi i jego działaczom"

KTO Dom Kultury Podgórze
GDZIE ul. Sokolska 13
KIEDY 2 września, godz. 18.00
OPIS Spotkanie wokół książki „Solidarność na celowniku – wybrane operacje SB przeciw związkowi i jego działaczom” z udziałem autora Grzegorza Majchrzaka.

Narodowe Czytanie „Quo vadis”

KTO Nowohucka Biblioteka Publiczna w Krakowie
GDZIE Park Ratuszowy w Nowej Hucie
KIEDY 3 września, godz. 11.00
OPIS Nowohucka Biblioteka Publiczna w Krakowie po raz kolejny włącza się ogólnopolską akcję Narodowego Czytania Quo Vadis w celu popularyzacji czytelnictwa. Do wspólnego czytania, które w tym roku odbędzie się w Parku Ratuszowym zostaną zaproszeni krakowscy licealiści, osoby ze świata kultury, bibliotekarze oraz czytelnicy. W czasie spotkania będzie miało miejsce oficjalne otwarcie BOOK PARKingu, czyli bookcrossingowej szafy w Parku Ratuszowym.

Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.

KTO Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie, filia nr 6
GDZIE ul. Dobrego Pasterza 6
KIEDY 3 września, godz. 12.00-13.00
OPIS W filii nr 6 na schodach przed wejściem do biblioteki zostaną odczytane przez bibliotekarki oraz chętne osoby fragmenty powieści „Quo vadis”. Dodatkowo dla uczestników wydarzenia przygotowany zostanie quiz z nagrodami, dotyczący życia i twórczości Henryka Sienkiewicza.

Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.

KTO Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie, filia nr 16
GDZIE al. Pokoju 33
KIEDY 3 września, godz. 11.00-12.00
OPIS Bibliotekarze w strojach z epoki czytać będą wybrane fragmenty „Quo vadis”. Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa dotycząca twórczości H. Sienkiewicza oraz adaptacji filmowych jego powieści.

Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.

KTO Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie, filia nr 17
GDZIE ul. Brodowicza 1
KIEDY 3 września, godz. 12.00-13.00
OPIS Pracownicy biblioteki, w strojach stylizowanych na daną epokę, w której toczy się akcja powieści, odczytają fragmenty „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Oprócz czytania będzie zorganizowany krótki quiz – najlepsze odpowiedzi będą nagradzane. Akcji Narodowego Czytania towarzyszyć będzie okolicznościowa wystawka.

Seans historii XX wieku - Powstanie Warszawskie w dokumencie i wspomnieniach

KTO Dom Kultury Podgórze
GDZIE ul. Sokolska 13
KIEDY 5 września
OPIS Projekcja powstańczych kronik i filmów dokumentalnych ze zbiorów IPN.

Konkurs literacki dla seniorów: „Mój Kraków”

KTO Urząd Miasta Krakowa, Miejski Dzienny Dom Pomocy Społecznej w Krakowie, Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie
GDZIE Kraków
KIEDY do 9 września
OPIS Przedmiotem konkursu jest napisanie pracy literackiej związanej tematycznie z Krakowem, np.: opowiadania, eseju, wiersza, inspirowanych własnymi przeżyciami. Objętość prac nie może przekraczać trzech stron formatu A4.

Krakowska Premiera Książki - "Hardcore. Nowe życie i miłość”

KTO Dom Kultury Podgórze
GDZIE ul. Sokolska 13
KIEDY 9 września, godz. 18.00
OPIS Historie nawróconych, polskich raperów z udziałem autorki Moniki Maśnik.

Chochla literacka: Pewnego razu w Anatolii, czyli noc z literaturą turecką

KTO ArtCafe Barakah
GDZIE ul. Paulińska 28
KIEDY 9 września, godz. 21.00
OPIS Odwiedzaliśmy już z Chochlą słowiańskie porty i speluny, podróżowaliśmy do dalekiej Azji i przyglądaliśmy się brytyjskim dekadentom. Teraz przyszedł czas na kolejną podróż. Tym razem odwiedzimy tajemniczą Turcję, kraj na granicy dwóch światów, krainę sprzeczności, zarówno kulturowych, jak i literackich. Przy orientalnych rytmach, w dymie kadzideł i ze szklaneczkami tureckiego raki zwanego w Anatolii lwim mlekiem, wsłuchamy się w osmańskie dywany i przywołamy ducha frygijskich legend. Suficcy mistycy opowiedzą nam historie o winie, a współcześni prozaicy i poeci zabiorą nas w najbardziej tajemnicze zakątki Stambułu. Posłuchamy m.in. Nazima Hikmeta, Mevlany, Yunusa Emre, Orhana Pamuka, Yasara Kemala i wielu innych. Zabierajcie swoje teksty, tureckie instrumenty, dywany do siedzenia i zanurzcie się z nami w dziką, orientalną noc! Czekamy na Was! Przypominamy także o formule, która towarzyszy naszym spotkaniom – każdy może stanąć przed mikrofonem i poczęstować gości swoimi ulubionymi (w tym własnymi) utworami. Mowa tutaj zarówno o literaturze jak i muzyce, improwizacji i bogowie wiedzą, czym jeszcze!

Weekend z literaturą

KTO MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej
GDZIE ul. Lipowa 4
KIEDY 10 września, godz. 15.00
OPIS Godz. 15.00 – warsztaty „Zabawy z książką”.
Godz. 17.00 – spotkanie z autorem powieści graficznej.

Weekend z literaturą

KTO MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej
GDZIE ul. Lipowa 4
KIEDY 11 września, godz. 15.00
OPIS Godz. 15.00 – literackie oprowadzanie po Bibliotece Mieczysława Porębskiego.
Godz. 17.00 – dyskusja ekspercka z udziałem zaproszonych gości dotycząca pracy edytora.

Dramatorium z Sylvią Plath

KTO Teatr Barakah i ArtCafe Barakah
GDZIE ul. Paulińska 28
KIEDY 15 września, godz. 20.00
OPIS Dramatorium to interdyscyplinarne, internacjonalne, intermedialne, intertekstualne spotkania z literaturą. Podczas najbliższego Dramatorium poznamy mroczne światy opowiadań Sylvii Plath, amerykańskiej poetki, pisarki, zaliczanej do grona „poetów wyklętych”, laureatki Nagrody Pulitzera. Plath pisała, że „Pewne rzeczy tego świata są niestrawne”. Przekonacie się o tym w trzeci wrześniowy czwartek. Tak jak i o tym, że „Bóg stworzył jeden świat, a człowiek drugi”. Literatura dzieje się teraz! Dlatego też zachęcamy Was do przyniesienia swoich ulubionych tekstów poetyckich, prozatorskich i niedookreślonych dotyczących morza, żeglarzy, statków, rybackich sieci, plaż i wszystkiego, co się z tym wszystkim wiąże. Przeczytajcie je nam, by literatura działa się teraz, by słowa taranowały głowy, wparowywały bez pardonu, podczas gdy szklanka whisky dzierżona w dłoni, a wokół szary papierosowy dym.

Dramatorium za sto lat samotności, czyli opowiadania GGM

KTO Teatr Barakah i ArtCafe Barakah
GDZIE ul. Paulińska 28
KIEDY 22 września, godz. 20.00
OPIS Dramatorium to interdyscyplinarne, internacjonalne, intermedialne, intertekstualne spotkania z literaturą. Podczas najbliższego Dramatorium zaprosimy Was do świata opowiadań genialnego pisarza, przyjaciela Fidela Castro, laureata Nagrody Nobla, twórcy dziejów życia rodziny Buendiów. Gabriel García Márquez napisał w „Stu latach samotności”, że „Wielkie obsesje silniejsze są niż śmierć”. Przekonacie się, że Literatura dzieje się teraz! Dlatego też zachęcamy Was do przyniesienia swoich ulubionych tekstów poetyckich, prozatorskich i niedookreślonych dotyczących morza, żeglarzy, statków, rybackich sieci, plaż i wszystkiego, co się z tym wszystkim wiąże. Przeczytajcie je nam, by literatura działa się teraz, by słowa taranowały głowy, wparowywały bez pardonu, podczas gdy szklanka whisky dzierżona w dłoni, a wokół szary papierosowy dym.

Wspólne czytanie wierszy krakowskich poetów

KTO Dom Kultury Podgórze
GDZIE ul. Sokolska 13
KIEDY 23 września, godz. 18.00
OPIS W ramach cyklu „Mądrej głowie dość dwie słowie” odbędą się zajęcia dla dzieci w wieku 5-12 lat. Uczestnicy będą mogli wybierać spośród licznych atrakcji – rozwiązywanie literackich zagadek i rebusów, literackie kalambury, zabawy plastyczne inspirowane ulubionymi książkami… a także karaoke i zabawy taneczne! W Filii nr 9 dzieci będą mogły posłuchać opowiadań, poznać znaczenie wybranych przysłów, nauczyć się łamańców językowych, rozwiązywać zagadki i dyktanda oraz poznać gry i zabawy, w które bawili się ich rodzice. Z kolei w Bibliotece Głównej można będzie zaprojektować domek dla ulubionego bohatera, stworzyć zakładkę do książki i wiele, wiele innych.

Chochla Literacka – Koszmary i duby smalone, czyli noc z literaturą grozy

KTO ArtCafe Barakah
GDZIE ul. Paulińska 28
KIEDY 23 września, godz. 21.00
OPIS Choć moda na wampiry przeminęła z początkiem pierwszej połowy tej dekady, istnieją w kulturze monstra i upiory, które będą żyć wiecznie. Są w końcu nieumarłe! Historia tzw. powieści gotyckiej sięga już niemieckiego i angielskiego romantyzmu – Nieżywi i nie umarli w pełni inspirowali natchnionych poszukiwaczy dreszczyku emocji, którym niewypowiedziane podniecenie przynosiły myśli o wszelkich transmutacjach ludzkiego ciała i duszy.

Spacer literacki „Kraków pod lupą”

KTO Krakowskie Biuro Festiwalowe
GDZIE Kraków
KIEDY 24 września
OPIS Jeden ze spacerów zostanie poświęcony obcojęzycznym pisarzom bywającym w Krakowie. Z perspektywy obcego nasze miasto oceniali m. in. J. W. Goethe, G. G. Marquez i wielu innych. Czy były to słodkie pochlebne słówka, czy surowe opnie – dowiemy się na wrześniowym spacerze.
Szlak poprowadzi Anna Hojwa – przewodniczka krakowska.

Drugie Życie Książki

KTO Klubokawiarnia FORUM Przestrzenie, Krakowskie Biuro Festiwalowe
GDZIE al. Konopnickiej 28
KIEDY 25 września, godz. 15.00
OPIS Regularna wymiana książek w ramach cyklu Drugie Życie Książki

Przedstawienie teatralne „Złota rybka” na podstawie bajki Aleksandra Puszkina.

KTO Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie, filia nr 16
GDZIE al. Pokoju 33
KIEDY 27 września, godz. 18.00
OPIS Filia nr 16 zaprasza dzieci w wieku 7-10 lat do obejrzenia przedstawienia pt.: „Złota rybka”, stanowiącego adaptację bajki Aleksandra Puszkina, w wykonaniu aktorów ze Studia Małych Form Teatralnych, Scenografii i Reżyserii ART-RE. Spektakl pozwala młodym widzom przemyśleć sens gromadzenia rzeczy bez umiaru, przestrzega przed zachłannością, uświadamia dzieciom morał o znaczeniu uczciwości i szacunku. Przedstawienie jest doskonałą okazją do zabawy z dużą dozą humoru i jednocześnie istotną treścią. Wstęp wolny, impreza nie jest biletowana. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o wcześniejszą rezerwację mailową: filia16@sbpkrakow.pl lub telefoniczną: 12-414- 26-01.

Święto głośnego czytania

KTO Nowohucka Biblioteka Publiczna w Krakowie, Oddział dla Dzieci i Młodzieży Filii nr 4
GDZIE os. Zgody 7
KIEDY 29 września
OPIS Już po raz 8 Nowohucka Biblioteka Publiczna w Krakowie organizuje w Bibliotece Głównej, 9 filiach bibliotecznych oraz w Parku Ratuszowym święto głośnego czytania realizowane we współpracy z Teatrem Ludowym w Krakowie oraz krakowskimi aktorami.Więcej szczegółów na stronie Biblioteki www.biblioteka.krakow.pl