styczeń 2018

Kalendarium wydarzeń literackich w styczniu 2018.

LiteraTURA to element strategii Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Wśród jej priorytetów znajdują się m. in. integrowanie różnorodnego życia literackiego, tworzenie połączeń: literatura, nowe media i przemysły kreatywne, kreowanie postaw czytelniczych, tworzenie warunków do uobecniania się literatury w przestrzeni publicznej, a także edukacja literacka. Pobierz formularz, uzupełnij i do 10. dnia każdego miesiąca prześlij do nas informację o wydarzeniu organizowanym w miesiącu następnym na adres kontakt@miastoliteratury.pl. Razem stworzymy LiteraTURĘ – wieloaspektową akcję komunikowania wydarzeń literackich w Krakowie.

Slam poetycki w Magazynie Kultury

KTO Kawiarnia Literacka
GDZIE Kawiarnia Literacka, ul. Krakowska 41
KIEDY 3 stycznia 2018, godz. 17:00 
OPIS Poetycka grupa Każdy… została założona przez redaktora Ryszarda Rodzika w 1995 roku, który przez prawie 20 lat wspierał ją audycją “Każdy rodzi się poetą” w radiu Alfa. Do marca 2011 roku spotkania prowadziła krakowska poetka Anna Kajtochowa, później Magdalena Węgrzynowicz-Plichta. Obecnie spotkania prowadzi Aneta Kielan-Pietrzyk, a grupa liczy w sumie ponad pięćdzie­sięciu członków. Niektórzy są od samego początku jej istnienia, niektórzy mają już kilkuletni staż, a są i tacy, którzy dopiero niedawno dołączyli. Wszystkich łączy zamiłowanie do poezji, chęć zapre­zen­towania swojej twórczości i osobisty rozwój.

Slam w Magazynie Kultury

KTO Slam w Magazynie Kultury
GDZIE Kolanko No 6, ul. Józefa 17
KIEDY 4 stycznia 2018, godz. 20:00 
OPIS Po krótkiej przerwie wracamy. Poetycko witamy nowy rok!***głośny aplauz i okrzyki***Gwoli przypomnienia – zasady.Scena, mikrofon i 3 minuty – do tego publiczność, która może do woli hałasować, by wyrazić swoje zadowolenie lub jego brak.To jest właśnie SLAM POETYCKI – kawiarniano-klubowa forma pojedynków słownych. Zgłosić może się każdy tradycyjnie przed rozpoczęciem spotkania. Zwycięzca jest tylko jeden!

Slam to poezja na żywo.
Slam to poeta vs. publiczność.
Slam to aplauz albo gwizdy.

Slam poprowadzi nasz niezastąpiony Tomasz Biskup.
Widzimy się już 4 stycznia o 20:00, weźcie znajomych!

Krakowski Salon Poezji

KTO Krakowski Salon Poezji
GDZIE Teatr im. Juliusza Słowackiego, pl. Świętego Ducha 1
KIEDY 7 stycznia 2018, godz. 12:00 
OPIS Inicjatywa Anny Dymnej rozpoczęta w styczniu 2002 roku. W każdą niedzielę o 12.00 aktorzy czytają swoje ulubione wiersze. Słowom towarzyszy „żywa” muzyka w wykonaniu wybitnych instrumentalistów. Spotykają się aktorzy z różnych teatrów krakowskich, gwiazdy z innych miast, starzy z młodymi, pedagodzy ze studentami, aktorskie małżeństwa, wielcy i znani z mniej znanymi.

Sztuka dyskusji

KTO Teatr im. Juliusza Słowackiego
GDZIE pl. Świętego Ducha 1
KIEDY 8 stycznia 2018, godz. 16:00 
OPIS Spotkanie z udziałem prof. dr hab. Ewy Miodońskiej-Brookes poświęcone słynnej odwilżowej inscenizacji „Wyzwolenia” S. Wyspiańskiego w reżyserii Bronisława Dąbrowskiego z 1957 roku w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Prowadzenie Diana Poskuta-Włodek.
Gdy 28 listopada 1957 Stanisław Zaczyk, wyłaniając się z mroku kulis, wchodził na scenę Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie i wypowiadał kwestię Konrada: „Idę z daleka, nie wiem, z raju czyli z piekła”, publiczność czuła, że chwila jest osobliwa. Okoliczności nadawały premierze „Wyzwolenia” w reżyserii Dąbrowskiego, ze scenografią Andrzeja Stopki i muzyką Artura Malawskiego wyjątkową rangę: przypadały na czas politycznej odwilży, zaplanowano ją dokładnie na dzień, w którym wypadała pięćdziesiąta rocznica śmierci autora, zainaugurowano nią oficjalne obchody Roku Wyspiańskiego. Dochodziło do głosu poczucie odpowiedzialności za pierwsze po wojnie – i po epoce stalinowskiej – „Wyzwolenie” w polskim teatrze. Przedstawienie ważne i dotkliwe.

Wieczór poezji Bartka Zdunka

KTO Konkurs Nagroda Młodych Dziennikarzy
GDZIE Kawiarnia Literacka, ul. Krakowska 41
KIEDY 8 stycznia 2018, godz. 19:00  
OPIS „Mam Cię szukać? Po co? Może po prostu przestań się chować…”Organizatorzy Konkursu Nagroda Młodych Dziennikarzy Bartka Zdunka zachęcają, by przestać się chować w domu, na uczelni, za książkami czy w internecie i pojawić się na jedynym i niepowtarzalnym wieczorze poetyckim – „W cieniu ciszy, czyli wieczór z poezją Bartka Zdunka“. 8 stycznia 2018 r. o godzinie 19:00 w Kawiarni Literackiej przy ul. Krakowskiej 41 będziecie mieli okazję zapoznać się z twórczością tragicznie zmarłego Bartka Zdunka – studenta Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Niepowtarzalny klimat Kawiarni Literackiej, rozkosz podniebienia w postaci przepysznej kawy oraz poezja to idealna propozycja na spędzenie zimowego wieczoru w dobrym towarzystwie.

Rozmowy o literaturze

KTO Muzeum Narodowe
GDZIE Muzeum Narodowe w Krakowie, Al. 3 Maja 1
KIEDY 9 stycznia 2018, godz. 10:15
OPIS Filip Skowron, Orzeł w kurniku, „Rozmowy o literaturze”, wstęp 1 zł

Spotkanie autorskie – Janusz Mika i Krzysztof Maćkowski

KTO Biblioteka Kraków
GDZIE ul. Królewska 59
KIEDY 9 stycznia 2018, godz. 19:00  
OPIS Biblioteka Kraków zaprasza na spotkanie autorskie z Januszem Miką i Krzysztofem Maćkowskim. W programie przewidziano dyskusję na kanwie książki ich autorstwa Horyzonty Trakla. Trakls Horizonte.

Spotkanie z Mariuszem Wilkiem

KTO Księgarnia Pod Globusem
GDZIE Księgarnia Pod Globusem, ul. Długa 1
KIEDY 10 stycznia 2018, godz. 18:00 
OPIS Księgarnia Pod Globusem i Oficyna Literacka Noir sur Blanc zapraszają na spotkanie z Mariuszem Wilkiem. Rozmowę poprowadzi Łukasz WojtusikMariusz Wilk – pisarz-włóczęga, od dwudziestu lat mieszka na północy Rosji. Od końca lat siedemdziesiątych działacz opozycji, więziony w stanie wojennym. Współautor książki Konspira: rzecz o podziemnej „Solidarności” (1984). Po 1989 roku porzucił cywilizację i zamieszkał na Północy. Swoje przeżycia opisywał na łamach paryskiej „Kultury”, „Zeszytów Literackich” i „Rzeczpospolitej” — te podróżnicze eseje złożyły się na książki Wilczy notes (1998), Wołoka (2005), Dom nad Oniego (2006) i Tropami rena (2007). W roku 2006 został uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

Tam, gdzie nie ma uczuć – czyli o życiu Ireny Tuwim

KTO Biblioteka Kraków
GDZIE ul. Krakowska 29
KIEDY 10 stycznia 2018, godz. 16:30
OPIS Biblioteka Kraków zaprasza na spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Uczestnicy zostaną zapoznani z biografią Anny Augustyniak – autorką książki Nie umarłam z miłości i pochylą się nad portretem nieco zapomnianej Ireny Tuwim – młodszej siostra słynnego artysty Juliana Tuwima, która na zawsze pozostała w jego cieniu. Mimo, iż sama odznaczała się talentem literackim, życie i twórczość podporządkowała bratu. Skomplikowane relacje rodzinne oraz niespełnione pragnienia Ireny Tuwim, będą głównym przedmiotem najbliższego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki.

Debiut literacki Agaty Strzałki "Jeszcze nie zwariowałam {chyba}"

KTO Kawiarnia Literacka
GDZIE ul. Krakowska 41
KIEDY 10 stycznia 2018, godz. 19:00 
OPIS Debiut literacki Agaty Strzałki Jeszcze nie zwariowałam {chyba} to książka poruszająca niezwykle aktualny w dzisiejszych czasach problem pracy za granicą. Autorka z humorem i dużą dozą ironii opisuje przygody podstarzałej początkującej emigrantki, która wyrusza do Niemiec, by opiekować się seniorami. Bohaterka będzie musiała zmierzyć się z chorobami i dziwactwami swoich podopiecznych, barierami językowymi, miejscowymi obyczajami oraz… wszechobecnymi automatami do różnych diabelstw.
Agata Strzałka to mistrzyni w tworzeniu dowcipnych dialogów, satyrycznych scenek obyczajowych oraz zabawnych i przenikliwych miniportretów przedstawiających rozmaite typy ludzkie. Na kartach książki komizm przeplata się jednak z refleksją – nad sytuacją osób zmuszonych do pracy poza granicami swojego kraju, nad narodem polskim, nad kruchością życia oraz pięknem i bogactwem świata. Jeszcze nie zwariowałam {chyba} jest lekturą nie tylko dla byłych i obecnych emigrantów, lecz także dla miłośników prozy Joanny Chmielewskiej, Helen Fielding czy Katarzyny Grocholi oraz dla wszystkich tych, którzy są ciekawi – czasem śmiesznych, a czasem przejmujących – prawdziwych ludzkich historii.

Świadek: jak się staje, czym jest?

KTO Uniwersytet Jagielloński
GDZIE ul. Grodzka 64
KIEDY 11 stycznia 2018, godz. 09:00, 12 stycznia 2018 
OPIS Konferencja naukowa „Świadek: jak się staje, czym jest?” organizowana przez Katedrę Antropologii Literatury i Badań Kulturowych Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Chcemy dyskutować minione i współczesne sposoby funkcjonowania figury świadka w humanistyce. Nie ulega bowiem wątpliwości, że w ostatnich latach dokonała się i wciąż dokonuje się zasadnicza zmiana w rozumieniu, kim lub czym jest świadek, jaki jest jego status i kompetencje, jakie ma właściwości, na czym polega jego sprawczość i co może być uznawane za świadectwo. Widoczne jest również przesunięcie uwagi z narracyjności na materialność i cielesność świadczenia, przejście od tego, „co” jest świadczone do tego, „jak” odbywa się ten proces.

Niektóre miejsca na ziemi. Przewodnik wojażera

KTO Salon Literacki Biblioteki Kraków „Pod Gruszką”
GDZIE Klub Dziennikarzy Pod Gruszką, ul. Szczepańska 1
KIEDY 11 stycznia 2018, godz. 18:00  
OPIS W XIV-wiecznej kamienicy przy ulicy Szczepańskiej 1, w barokowej Sali Fontany – jednym z najpiękniejszych zabytkowych pomieszczeń w Krakowie, Biblioteka Kraków zaprasza miłośników książki na spotkania w Salonie Literackim „Pod Gruszką”.Czekają nas rozmowy z udziałem twórców, księgarzy i wydawców nie tylko z Krakowa; dyskusje o różnych gatunkach literackich: poezji, prozie i reportażu, książce popularnonaukowej oraz naukowej. Salon będzie też zapraszać i przybliżać osiągnięcia literackie zagranicznych autorów, ze szczególnym uwzględnieniem miast partnerskich Krakowa.
11 stycznia 2018. 18.00
Krzysztof Lisowski – „Niektóre miejsca na ziemi. Przewodnik wojażera”
Prowadzenie: Jadwiga Malina Żądło
Fragmenty książki przeczyta: Jakub Kosiniak

„De profundis” Oscara Wilde’a. Premiera

KTO Wydawnictwo Sic!
GDZIE De Revolutionibus. Books&Cafe, Bracka 14
KIEDY 12 stycznia 2018 w godzinach 17:00 – 18:30
OPIS Słynny list więzienny Oscara WILDE’A w zupełnie nowym tłumaczeniu, według wydania integralnego. Ukazuje się w Wydawnictwie Sic!, w serii „Wielcy pisarze w nowych przekładach”. Zapraszamy na krakowską premierę książki.Rozmowę z Agatą BIELIK-ROBSON (autorką wstępu), Renatą LIS (redaktorką książki) i Maciejem STROIŃSKIM (tłumaczem) poprowadzi Michał PŁACZEK (krytyk literacki).Fragmenty z Wilde’a przeczytają aktorzy Narodowego Starego Teatru: Katarzyna KRZANOWSKA i Juliusz CHRZĄSTOWSKI. Koordynacja wydarzenia: Katarzyna GAWEŁ (Narodowy Stary Teatr).# 12 stycznia 2018, piątek, 17:00–18:30. Księgarnio-kawiarnia De Revolutionibus, Kraków, róg Brackiej i Franciszkańskiej.

 

# Książka ukazuje się dzięki wsparciu Literature Ireland.

Agata BIELIK-ROBSON – filozofka i eseistka, pracuje w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk oraz na Wydziale Teologii i Religioznawstwa Uniwersytetu w Nottingham. Autorka wielu książek o filozofii i literaturze, m.in. „Romantyzm, niedokończony projekt”, „The Saving Lie: Harold Bloom and Deconstruction”, „Jewish Cryptotheologies of Late Modernity: Philosophical Marranos”, „Cienie pod czerwoną skałą”.

Juliusz CHRZĄSTOWSKI – aktor Narodowego Starego Teatru, absolwent PWST we Wrocławiu, gra m.in u Jana Klaty („Oresteja”, „Trylogia”, „Wróg ludu” i „Wesele”) i Moniki Strzępki („Bitwa warszawska 1920”, „Wszystko powiem Bogu!”, „Triumf woli”).

Katarzyna KRZANOWSKA – aktorka Narodowego Starego Teatru, absolwentka PWST w Krakowie, gra m.in. u Jana Klaty („Trylogia”, „Do Damaszku”, „Wesele”), Wojciecha Klemma („Ojciec matka tunel strachu”) i Pawła Miśkiewicza („Podopieczni”).

Renata LIS – pisarka (m.in. „Ręka Flauberta”, „W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu”, „Lesbos”) i tłumaczka (m.in. Jean Baudrillard, Iwan Bunin, Leonid Bieżyn, Siergiej Kozłow).

Michał PŁACZEK – krytyk literacki, poeta, tłumacz. Zajmuje się też kaligrafią japońską i malarstwem. Publikował m.in. w „Wakacie”, „Odrze”, „Twórczości” i „Dzienniku”.

Maciej STROIŃSKI – krytyk teatralny, tłumacz, doktor filmoznawstwa, uczy na Uniwersytecie Jagiellońskim, pisze dla „Przekroju”. „De profundis” jest jego debiutem translatorskim.

W Nowy Rok z dobrą literaturą

KTO Biblioteka Kraków
GDZIE os. Bohaterów Września 26
KIEDY 12 stycznia 2018, godz. 17:00
OPIS W Nowy Rok z dobrą literaturą – przegląd nowości Biblioteka Kraków zaprasza na przegląd nowości wydawniczych w Filii nr 48 Biblioteki Kraków. W księgozbiorze pojawią się m. in.: Dziewczyna z Brooklynu autorstwa Guillaume Musso oraz Krótka historia siedmiu zabójstw Marlona Jamesa.

„Polskie podziemie w oczach wroga”

KTO Klub Dziennikarzy Pod Gruszką
GDZIE Klub Dziennikarzy Pod Gruszką, ul. Szczepańska 1
KIEDY 12 stycznia 2018, godz. 18:00 
OPIS Spotkanie wokół książki „Polskie podziemie w oczach wroga”, Prof. Jan Rydel, Wydawnictwo M. Prowadzi: Piotr Słabek

Sztuka myślenia

KTO Teatr im. Juliusza Słowackiego
GDZIE Teatr im. Juliusza Słowackiego – Scena Miniatura, pl. św. Ducha 2
KIEDY 12 stycznia 2018, godz. 19:00 
OPIS Teatr im. Juliusza Słowackiego zaprasza na spotkania teatralno-filozoficzne, które mają pomóc artystom i widzom wyzwolić wspólny potencjał.„Chcemy razem przezwyciężać bezmyślność, która nas ideologizuje, zacietrzewia i wpędza w pychę. Irytuje nas i martwi, jak bardzo nasze życie społeczno-kulturalne zdominowane jest przez banał, plotkę, hejt, komentatorskie pustosłowie i pseudo-polityczną nawalankę. Pozostaniemy wobec tego bezbronni dopóki sami nie zadbamy o higienę myślenia” – deklarują organizatorzy spotkań.„Polska Tischnera”. Gościem Piotra Augustyniaka i Bartosza Szydłowskiego będą prof. Tadeusz Gadacz oraz prof. Aleksander Bobko.Czy Józef Tischner był konsekwentny w myśleniu o Polsce, czy też w latach 90-tych „zdradził” perspektywę zarysowaną w „Etyce solidarności”? Czy jego myśl może być pomocna w zrozumieniu i przezwyciężeniu dzielącego dziś Polaków radykalnego sporu społeczno-politycznego? Czy Tischner ten spór przewidział i przed nim przestrzegał, a może ostrością swojej publicystyki przyczynił się do jego radykalizacji? Czy jego poparcie dla projektu III RP i krytyka tendencji narodowo-katolickich były wynikiem dobrego rozeznania sytuacji społeczno-kulturowej, czy – jak chcą niektórzy – „uwiedzenia” przez środowiska lewicowo-liberalne?

Do rozmowy zaproszono wybitnych uczniów i współpracowników Józefa Tischnera, których łączy fascynacja jego postacią i myślą filozoficzną, dzieli zaś stosunek do aktualnej sytuacji w Polsce:

Tadeusz Gadacz – profesor filozofii, pracownik Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Collegium Civitas, do niedawna dyrektor Instytutu Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Wybitny znawca filozofii współczesnej. Wydał m.in. O umiejętności życia (2002), Filozofia Boga w XX wieku. Od Lavelle’a do Tischnera (2007), oraz dwu tomów monumentalnej Historii filozofii XX wieku (2009).Aleksander Bobko – profesor filozofii, związany z Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie oraz Uniwersytetem Rzeszowskim. W latach 2012–2015 rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego, senator RP aktualnej kadencji, od 2015 sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Znawca klasycznej filozofii niemieckiej i współczesnej problematyki moralnej. Wydał m.in. Myślenie wobec zła. Polityczny i religijny wymiar myślenia w filozofii Kanta i Tischnera (2007).

Piotr Augustyniak – filozof i eseista, profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, znawca filozofii i mistyki niemieckiej, autor krytycznych analiz polskiej tożsamości. Wydał m.in. Homo polacus. Eseje o polskiej duszy (2015) oraz Trans. Filozofia Cezarego Wodzińskiego (2017). Gospodarz cyklu spotkań teatralno-filozoficznych „Sztuka myślenia”.

Bartosz Szydłowski – reżyser, kurator programu artystycznego Teatru w Krakowie im. J. Słowackiego, dyrektor Teatru Łaźnia Nowa oraz Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia, twórca takich spektakli jak: Wejście smoka. Trailer, Klub Miłośników Filmu MISJA, czy Przypadek Krzysztofa Kieślowskiego.

Rozmowę poprzedzi performans pt. „Zdradź swojego Tischnera”.

Premierę trzeciego numeru kwartalnika literackiego KONTENT

KTO KONTENT i De Revolutionibus. Books&Cafe
GDZIE De Revolutionibus. Books&Cafe
KIEDY 13 stycznia 2018 w godzinach 16:00–18:00
OPIS Mamy przyjemność zaprosić Państwa na wielką noworoczną premierę trzeciego numeru kwartalnika literackiego KONTENT!Poza prezentacją numeru, przygotowaliśmy coś specjalnego. Nie będzie tradycyjnego panelu; zamiast tego, przed Wami zasiądą pary POETA + KRYTYK, zaczerpnięte prosto z naszego spisu treści. W krótkich, paruminutowych rozmowach pokażą nam, co dzieje się na STYKU literatury i krytyki.

Poezje i herezje #58: Debilio Kudenzo

KTO Poezje i herezje
GDZIE Apoteka, ul. Meiselsa 24
KIEDY 14 stycznia 2018, godz. 18:00 
OPIS Spotkanie z cyklu Poezje i herezje. Są to spotkania literacko-muzyczne, odbywające się co miesiąc w Apoteka Pub. Spotkanie dzielimy na dwie części – literacką, gdzie zaprezentować swoje utwory może każdy, kto wcześniej zgłosi chęci jednemu z organizatorów, a także muzyczną, podczas której występują zaproszeni wcześniej muzycy. Tym razem, oprócz czytających, wystąpi doskonale większości znany twórca piosenki paraidiotycznej – Debilio Kudenzo.LITERATURA (18:00-20:00)
Joanna Kowalczewska/Katarzyna Ryrych/Krzysztof Korczyński/Dorota Maluchnik/Katarzyna Mol/Michał Krzywak/Agnieszka Żuchowska-Arendt/Bożena Boba-Dyga/Kamil Leśniak/Ludwik Papaj/Joanna Łaksa/Uljado i Witek/Ana Mada/Zbyszek Janczukowicz/Kasia Pawłowska/Andrzej Szymanski/Bartłomiej Kowal/Anna Marzanna Zdunek/Barbara Szczepanska Judyta/Krzysztof Zuber/Grażyna Jusięga/Sebastian Szeliga/Brygida Błażewicz/Erni Mastema

Salon Literacko-Muzyczny: Wiersze ze świata

KTO Nowohuckie Centrum Kultury
GDZIE Nowohuckie Centrum Kultury, al. Jana Pawła II 232
KIEDY 16 stycznia 2018, godz. 18:00 
OPIS Cykliczna impreza, której ideą jest promowanie dobrej literatury i wartościowej muzyki. Raz w miesiącu w Nowohuckim Centrum Kultury odbywa się spotkanie z autorami i wydawcami książek oraz artystami sceny muzycznej.Wieczór 96
16 stycznia, 18.00
Stolik Literacki – „Wiersze ze świata”
wieczór autorski Anny Wojnarskiej-Maińskiej
Stolik Muzyczny – „Jak pięknie przemijać w rytmie walca”
recital Agnieszki Grochowicz
fortepian – Vitaliy Ivanov
prowadzenie: Basia Stępniak-Wilk

Noworoczne spotkanie literacko-muzyczne

KTO Klub Dziennikarzy Pod Gruszką
GDZIE Klub Dziennikarzy Pod Gruszką, ul. Szczepańska 1
KIEDY 16 stycznia 2018, godz. 18:00 
OPIS Prezentacja utworów poetów Krakowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich.

Dorastanie do zrozumienia i przebaczenia

KTO Biblioteka Kraków
GDZIE ul. Opolska 37
KIEDY 18 stycznia 2018, godz. 15:00 
OPIS Biblioteka Kraków zaprasza na dyskusję o książce Magdaleny Tulli Szum. W publikacji znajdą oni historię kobiety, która próbuje pokonać poczucie wyobcowania, a także odnaleźć nić porozumienia z matką.

 

Miasto ryb

KTO Biblioteka Kraków
GDZIE os. Bohaterów Września 26
KIEDY 18 stycznia 2018, godz. 17:00 
OPIS Biblioteka Kraków zaprasza na spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych dotyczące publikacji Białorusinki Natalki Babiny. Akcja kryminału Miasto ryb ma miejsce nad Bugiem, gdzie w tajemniczych okolicznościach ginie najstarsza mieszkanka wioski.

Od opętania do rytuału – spotkanie z autorem

KTO Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego i Biblioteka Jagiellońska
GDZIE Biblioteka Jagiellońska, ul. Oleandry 3
KIEDY 18 stycznia 2018, godz. 17:00 
OPIS Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Biblioteka Jagiellońska zapraszają na promocję książki Jakuba Bohuszewicza pt. „Od opętania do rytuału. Pojęcie i praktyka transu w kultach vodun i katolicyzmie”. W dyskusji towarzyszącej promocji udział wezmą: prof. dr hab. Andrzej Szyjewski (Instytut Religioznawstwa UJ), dr hab. Małgorzata Sacha (Instytut Religioznawstwa UJ), dr Maciej Czeremski (Instytut Religioznawstwa UJ) oraz Autor.Przyczyną, dla której „opętanie” wywołuje takie emocje, wydaje się fascynacja tym zjawiskiem. Według Vincenta Crapanzana cechuje ona cały zachodni krąg kulturowy, a jej korzenie sięgają V wieku p.n.e., kiedy to Eurypides napisał swoje Bachantki. W sztuce tej król Penteusz sprzeciwia się kultowi nowego boga, którego wyznawcy powoli, ale nieubłaganie zmierzają do Teb […]. Przeciwieństwem zachodniej postawy jest podejście dominujące w kultach vodun.Ze Wstępu: Celem pracy jest zastosowanie metod pochodzących z nauk ewolucyjnych i kognitywnych w porównawczych badaniach nad zjawiskiem transu owładnięciowego. Narzędziem realizacji tego celu jest zdefiniowanie transu owładnięciowego jako imitacji ducha odbywającej się w warunkach rytuału, co zakłóca normalną relację między znakiem a znaczeniem, aktorem a odgrywaną rolą, rzeczywistością a jej obrzędową reprezentacją. W rezultacie typowy rytuał owładnięciowy prowadzi do sytuacji, w której znak staje się swoim znaczeniem, aktor odgrywaną rolą, a rytuał rzeczywistością, którą odtwarza.Teoria ta zostaje następnie wykorzystana w porównawczych badaniach owładnięć transowych w kultach vodun i katolicyzmie, co pomaga potwierdzić wyjściową tezę na temat rytualnego transu, który zmienia grupę niespokrewnionych jednostek w organizm wyższego rzędu. Godne uwagi jest to, że – zakładając funkcjonowanie jednego mechanizmu w obu systemach – kulty vodun i katolicyzm różnią się w kwestii oceny transu. Podczas gdy vodun uznaje go za podstawę doświadczenia religijnego, potwierdzającego kluczowe przesłanki jego ideologii, w katolicyzmie naruszenie granic osoby pozostaje w relacji dysonansu z ortodoksyjną teorią woli, tworzącą fundament chrześcijańskiej antropologii. 

Spotkanie autorskie z Ewą Bauer

KTO Biblioteka Kraków
GDZIE ul. Królewska 59
KIEDY 18 stycznia 2018, godz. 18:00  
OPIS Spotkanie autorskie z Ewą Bauer oraz promocja książki Kruchość jutra z nowej serii Kolory uczuć. Ewa Bauer – z wykształcenia prawniczka, mieszka w Krakowie, interesuje się psychologią, włada językiem hiszpańskim, uwielbia podróże, a najczęściej odwiedzanym przez nią miejscem jest Barcelona. Jest miłośniczką Małego Księcia – posiada kolekcję ponad 40 tłumaczeń tej książki na różne języki. Jest autorką powieści psychologiczno – obyczajowej Kurhanek Maryli. Kolory uczuć to trylogia składająca się z: W nadziei na lepsze jutro, Kruchość jutra oraz niepublikowanej dotąd powieści – Słoneczne jutro.

Żagiel na przełęczy, prezentacja książki

KTO Włoski Instytut Kultury
GDZIE Włoski Instytut Kultury, ul. Grodzka 49
KIEDY 18 stycznia 2018, godz. 19:00 
OPIS Prezentacja książki Żagiel na przełęczy Katarzyny Włodyki de SimoneGdy na zewnątrz zimno i plucha wyruszmy śladem toskańskich fortun zsyłanych i odbieranych przez los, talentów poetyckich i malarskich, które wzbijają się i gasną, aby zyskać nieśmiertelność wieki później.Do księgarń trafiła książka Żagiel na przełęczy. Opowieść o innej Toskanii autorstwa Katarzyny Włodyki De Simone. Napisana pięknym językiem historia baśniowego Prato i jego mieszkańców, w której jak w zwierciadle, odbija się to, co najcenniejsze: sztuka, miłość i pasja!

Barbara Szczepańska "Judyta" - spotkanie z poetką i pieśniarką

KTO Kawiarnia Literacka
GDZIE Kawiarnia Literacka, ul. Krakowska 41
KIEDY 19 stycznia 2018, godz. 18:00
OPIS Barbara Szczepańska „Judyta” / Barbara Szczepańska-Herman/ – poetka i piosenkarka, autorka sztuk teatralnych , scenariuszy filmowych i tekstów piosenek, laureatka licznych ogólnopolskich nagród poetyckich i II nagrody w Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Autorskiej OPPA w Warszawie. W latach 80 występowała w Krakowskiej Piwnicy pod Baranami. Prowadziła autorski magazyn satyryczny „Chichot Wandzi” w Radiu Wanda. Współpracowała z TV Wrocław przy programie „Ballada o drodze”.Jest autorką trzech musicali, wydała trzy płyty z piosenkami autorskimi : „Czas dobrych słów, „Namiętność”, ”Zauroczenia” Na wydanym przez Skaldów krążku pt. „Jest tylko dziś” są też jej piosenki w duecie z Jackiem Zielińskim i teledysk. W przygotowaniu płyta „Mężczyźni Kobiety i jazz”. Jest też autorką tomików wierszy i zbioru opowiadań. Współpracuje ze znanymi kompozytorami. Występowała z recitalami w kraju i za granicą.

Otto von Wachter – nazista, który okradł Kraków

KTO Klub Dziennikarzy Pod Gruszką
GDZIE Klub Dziennikarzy Pod Gruszką, ul. Szczepańska 1
KIEDY 22 stycznia 2018, godz. 18:00
OPIS Promocja książki Magdaleny Ogórek „Otto von Wachter – nazista, który okradł Kraków” połączona z projekcją filmu „Vater” w reżyserii Krzysztofa Maćkowskiego. Produkcja: Janusz Mika.

Spotkanie autorskie z Robertem Nowakowskim

KTO Biblioteka Kraków
GDZIE ul. Królewska 59
KIEDY 23 stycznia 2018, godz. 17:29  
OPIS Biblioteka Kraków zaprasza na spotkanie autorskie z Robertem Nowakowskim. Z wykształcenia prawnik, pochodzi z Bydgoszczy, obecnie mieszka w okolicach Krakowa. Zadebiutował w 2015 roku książką Człowiek z sową utrzymaną w klimacie realizmu magicznego postmodernistyczną powieścią z elementami fantastyki i kryminału, inspirowaną wierszami Zbigniewa Herberta. Jej akcja rozgrywa się w latach 1924-1981 we Lwowie i Krakowie. Do jego ulubionych autorów należą: Graham Greene, Jennifer Egan, Etgar Keret, Zadie Smith i Michael Chabon. Najczęściej słucha zespołu The Waterboys, Natalie Merchant i Leonarda Cohena.

Imponderabilia

KTO Wydawnictwo Signo i Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką”
GDZIE Klub Dziennikarzy Pod Gruszką, ul. Szczepańska 1
KIEDY 23 stycznia 2018, godz. 18:00 
OPIS Wydawnictwo Signo i Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką” zapraszają na promocję najnowszej książki poetyckiej Magdaleny Węgrzynowicz-Plichty pt. „Imponderabilia”.recytacja: Autorka i zaproszeni Goście
oprawa muzyczna: Barbara Leśniak – fortepian i wokal
słowo krytyczne i prowadzenie: Beata Anna Symołon

Krakowska Książka Miesiąca – styczeń 2018

KTO Klub Dziennikarzy Pod Gruszką
GDZIE Klub Dziennikarzy Pod Gruszką, ul. Szczepańska 1
KIEDY 25 stycznia 2018, godz. 18:00 
OPIS Wręczenie Nagrody za miesiąc styczeń i wieczór autorski: Patryk Czarkowski – „Czekamy”.Prowadzenie: Elżbieta Zechenter-Spławińska, Marcin Wilk

Wacek, czyli przypisy rozmaite do konterfektu

KTO Klub Dziennikarzy Pod Gruszką
GDZIE Klub Dziennikarzy Pod Gruszką, ul. Szczepańska 1
KIEDY 30 stycznia 2018, godz. 18:00
OPIS Promocja książki  prof. Wacława Twardzika „Wacek, czyli przypisy rozmaite do konterfektu”. Opracowanie: Roman Mazurkiewicz. Wydawnictwo Księgarnia Akademicka.