styczeń 2017

Kalendarium wydarzeń literackich w styczniu 2017.

LiteraTURA to element strategii Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Wśród jej priorytetów znajdują się m. in. integrowanie różnorodnego życia literackiego, tworzenie połączeń: literatura, nowe media i przemysły kreatywne, kreowanie postaw czytelniczych, tworzenie warunków do uobecniania się literatury w przestrzeni publicznej, a także edukacja literacka. Pobierz formularz, uzupełnij i do 10. dnia każdego miesiąca prześlij do nas informację o wydarzeniu organizowanym w miesiącu następnym na adres kontakt@miastoliteratury.pl. Razem stworzymy LiteraTURĘ – wieloaspektową akcję komunikowania wydarzeń literackich w Krakowie.

KTO ArtCafe Barakah
GDZIE ul. Paulińska 28
KIEDY 6 stycznia 2017 r., godz. 21.00
OPIS Chochla literacka „Poezja melin, czyli od Hłaski do Himilsbacha”. Chochla Literacka została stworzona przez trójkę chłopaków, których w grupę literacką połączyła praca nad projektem Teatru Barakah – Noce Waniliowych Myszy (spektakli z elementami kabaretu i piosenkami, cieszące się dużą popularnością w krakowskim światku). Chochla Literacka to nie tylko spotkanie z literaturą, ale także bratanie się z muzyką. Każda z imprez kończy się widowiskowym jam session – Open Microphone, podczas którego każdy może stanąć przed mikrofonem i poczęstować gości swoimi ulubionymi (w tym własnymi) utworami literackimi, muzycznymi, improwizacją i bogowie wiedzą, czym jeszcze!Wstęp wolny!
PRZYGOTOWANIE: Dawid Barański + Amadou Guindo + Grzegorz Like + Tomasz Kolowca

KTO Krakowski Salon Poezji
GDZIE Teatr im. Juliusza Słowackiego
KIEDY 08 stycznia 2017 r., godz. 12.00
OPIS Juliusz Słowacki „Poema Piasta Dantyszka herbu Leliwa o piekle”. Występują studenci III roku Wydziału Aktorskiego PWST pod kierunkiem prof. Doroty Segdy. Wstęp wolny!
Bezpłatne wejściówki na miejsca siedzące można odbierać w kasie Teatru im. Juliusza Słowackiego w sobotę poprzedzającą spotkanie od godziny 9.00 do wyczerpania limitu miejsc.

KTO Dom Kultury „Podgórze”
GDZIE ul. Sokolska 13
KIEDY 09 stycznia 2017 r., godz. 18.00
OPIS Spotkanie wokół książki „Pilch w sensie ścisłym. Biografia” z udziałem autorki Katarzyny Kubisiowskiej. Bestsellerowy pisarz skrył za zasłoną literackiej fikcji wiele tajemnic. Czasem czarujący i uroczy, czasem zimny i niedostępny. Ta kontrowersyjna, pierwsza biografia powstała z Pilchem i wbrew Pilchowi, obdziera go z fikcji, by pokazać całą prawdę.

KTO Nowohucka Biblioteka Publiczna w Krakowie
GDZIE Filia nr 47, os. Dywizjonu 303/1
KIEDY 11 stycznia 2017 r., godz. 17.00
OPIS Filia nr 47 zaprasza na zajęcia konwersacyjne w języku angielskim dla dzieci w wieku 6-10 lat. Na spotkaniu pt. It’s fun to eat fruits and veggies that is what I know about healthy eating, zostaną przedstawione podstawowe zwroty i słowa związane z tematem zdrowego odżywiania. Podczas ćwiczeń i gier językowych dzieci będą miały okazję dowiedzieć się co i dlaczego należy jeść. Zajęcia zostaną zakończone warsztatami plastycznymi. Wstęp wolny!

KTO Krakowski Salon Poezji
GDZIE Teatr im. Juliusza Słowackiego
KIEDY 15 stycznia 2017 r., godz. 12.00
OPIS Salon poezji poświęcony Janowi Kottowi. Czytają: Anna Dymna, Anna Polony, Grzegorz Mielczarek i Krzysztof Orzechowski. Wstęp wolny! Bezpłatne wejściówki na miejsca siedzące można odbierać w kasie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie w sobotę poprzedzającą spotkanie od godziny 9.00 do wyczerpania limitu miejsc.

KTO Dom Kultury „Podgórze”
GDZIE ul. Sokolska 13
KIEDY 18 stycznia 2017 r., godz. 18.00
OPIS Wieczór pieśni rosyjskich i romansów w wykonaniu : Krzysztof Drozdowski – śpiew, Marcin Cichy – fortepian oraz wykład ”Czym różnił się język radziecki od język rosyjskiego” – dr Aleksandry Łagowskiej. Prowadzenie : Marta Półtorak. Wstęp wolny!

 

KTO Dom Kultury „Podgórze”
GDZIE ul. Sokolska 13
KIEDY 19 stycznia 2017 r., godz. 18.00
OPIS Poezja i muzyka z Podhala. Dariusz Fijałkowski – wiersze pisane gwarą Mateusz Grela – prym, sekund, śpiew, Adam Dziadkowiec-prym sekund, śpiew członek zespołu „Skalni”, Dawid Król –  basy śpiew członek zespołu „Skalni”. Prowadzenie: Marta Półtorak. Wstęp wolny!

KTO ArtCafe Barakah
GDZIE ul. Paulińska 28
KIEDY 19 stycznia 2017 r. godz. 21.00
OPIS Chochla Literacka „Kafka z Schulzem, czyli obsesje i bluźnierstwa”. Chochla Literackiej została stworzona przez trójkę chłopaków, których w grupę literacką połączyła praca nad projektem Teatru Barakah – Noce Waniliowych Myszy (spektakli z elementami kabaretu i piosenkami). Chochla Literacka to nie tylko spotkanie z literaturą, ale także bratanie się z muzyką. Każda z imprez kończy się widowiskowym jam session – Open Microphone, podczas którego każdy może stanąć przed mikrofonem i poczęstować gości swoimi ulubionymi (w tym własnymi) utworami literackimi, muzycznymi, improwizacją i bogowie wiedzą, czym jeszcze. Wstęp wolny!
PRZYGOTOWANIE: Dawid Barański + Amadou Guindo + Grzegorz Like + Tomasz Kolowca

KTO ArtCafe Barakah
GDZIE ul. Paulińska 28
KIEDY 20 stycznia 2017 r. godz. 20.00
OPIS Rock Dramatorium. Podczas kolejnych wydarzeń z cyklu Dramatorium organizatorzy zapewniają najlepsze muzyczne kawałki swoich czasów i klimatów, najbardziej oddalone od realizmu filmy oraz najszczerszą literaturę.W styczniu motywem przewodnim będzie ROCK i trochę folka. W planach: The Doors, Piękni przegrani, Janis Joplin, Patti Smith, Leonard Cohen, Maanam, The Rolling Stones, Hell’s Angels, Terry Southern i Mason Hoffenberg, Siekiera, Bob Dylan Kawa i papierosy, trochę piwa, trochę wódki, bokobrody Elvisa, direct Cinema, Candy, Hunter S. Thompson, Exotica, Republika, legendarne koncerty. „Because the night belongs to life” – jakby z pewnością skomentowała to Patti Smith. Wstęp wolny!

KTO Krakowski Salon Poezji
GDZIE Teatr im. Juliusza Słowackiego
KIEDY 22 stycznia 2017 r., godz. 12.00
OPIS Sto tysięcy milardów wierszy- poezja Raymonda Queneau, czyta Sławomir Maciejewski.Wstęp wolny!Bezpłatne wejściówki na miejsca siedzące można odbierać w kasie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie w sobotę poprzedzającą spotkanie od godziny 9.00 do wyczerpania limitu miejsc.

KTO Dom Kultury „Podgórze”
GDZIE ul. Sokolska 13
KIEDY 23 stycznia 2017 r., godz. 19.00
OPIS Król Jan i Marysieńka – miłość w czasach staropolskich. Listy Króla Jana III Sobieskiego i królowej Marii Kazimiery w interpretacji aktorów Teatru TO : Dariusza Cywki i Barbary Sęk , Aleksandra Sotnicka – arie barokowe. Listy powstały w latach 1665–1683 – w czasie rozstań z Marysieńką, spowodowanych wydarzeniami, rokoszu Lubomirskiego, wyjazdu Marysieńki do Paryża, czy odsieczy wiedeńskiej w 1683. W listach pokazany jest świat uczuć Sobieskiego i Marysieńki, przeżycia kochającej się pary, a także trudności i problemy ówczesnego świata. Wstęp wolny!

KTO Krakowski Salon Poezji
GDZIE Teatr im. Juliusza Słowackiego
KIEDY 29 stycznia 2017 r., godz. 12.00
OPIS Poezja Anny Piwkowskiej, czytają: Anna Radwan i Aleksandra Batko (PWST). Wstęp wolny!
Bezpłatne wejściówki na miejsca siedzące można odbierać w kasie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie w sobotę poprzedzającą spotkanie od godziny 9.00 do wyczerpania limitu miejsc.

KTO Dom Kultury „Podgórze”
GDZIE ul. Sokolska 13
KIEDY 30 stycznia 2017 r., godz. 18.00
OPIS Spotkanie wokół książki „Damy ze skazą” (ZNAK HORYZONT 2016) z udziałem autora Kamila Janickiego. Nowa książka bestsellerowego autora o kobietach, które dały Polsce koronę. Blanka Dembosz – pieśni dawne, Prowadzenie : Marta Półtorak. Wstęp wolny!