Styczeń 2016

Kalendarium wydarzeń literackich w styczniu 2016.

LiteraTURA to element strategii Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Wśród jej priorytetów znajdują się m. in. integrowanie różnorodnego życia literackiego, tworzenie połączeń: literatura, nowe media i przemysły kreatywne, kreowanie postaw czytelniczych, tworzenie warunków do uobecniania się literatury w przestrzeni publicznej, a także edukacja literacka. Pobierz formularz, uzupełnij i do 10. dnia każdego miesiąca prześlij do nas informację o wydarzeniu organizowanym w miesiącu następnym na adres kontakt@miastoliteratury.pl. Razem stworzymy LiteraTURĘ – wieloaspektową akcję komunikowania wydarzeń literackich w Krakowie.

Bitwa na teksty

KTO ArtCafe Barakah
GDZIE
ul. Paulińska 28
KIEDY
7 stycznia 2016, godz. 20.00
OPIS
Bitwa na teksty to absolutna nowość krakowskiego podziemia literackiego. Ring MMA, dwa mikrofony, dwoje zawodników, a przystojny tylko spiker. Jest to impreza pełna metaforycznych sierpowych, poetyckich kopniaków karate i uników w stylu ninja. Przyjdźcie do nas z własnymi tekstami, stańcie twarzą w twarz z przeciwnikiem i znokautujcie go swoją twórczością. Zwycięzca zdobywa dzban piwa i chwałę, która opromienia go przez miesiąc. Po tym czasie musi znów stanąć w ringu, by bronić swego mistrzowskiego tytułu. Formuła: zawodnicy muszą przygotować po dwa teksty na formacie a4 o dowolnej tematyce na dwie pierwsze rundy. W finale zadaniem naszych bokserów jest napisanie improwizowanej formy literackiej z użyciem trzech słów podanych przez publiczność.

Warsztaty czytelnicze dla przedszkolaków: Po co komu złote jajo?

KTO Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie
GDZIE
Filia nr 16, Al. Pokoju 33
KIEDY
7 i 14 stycznia 2016, godz. 10.00
OPIS
Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie, Filia nr 16 serdecznie zaprasza przedszkolaki do udziału w warsztatach czytelniczych. W trakcie zajęć dzieci wybiorą się w wirtualną wędrówkę po świecie dzięki opowiadaniu o dziewczynce imieniem Maja i papudze, które wybrały się w daleką, pełną przygód podróż w poszukiwaniu pewnego jaja, a przy okazji znalazły coś znacznie cenniejszego. Udział w zajęciach będzie okazją do współdziałania w grupie i ćwiczenia samodzielnej wypowiedzi. Nauka połączona z zabawą ma na celu pokazanie dzieciom, że książka inspiruje, poszerza horyzonty i motywuje do pogłębiania wiedzy o świecie.Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc, osoby zainteresowane udziałem dzieci w warsztatach, prosimy o wcześniejszą informację telefoniczną lub e-mailową.

Dojrzali do sztuki - Spotkania dla seniorów

KTO Międzynarodowe Centrum Kultury
GDZIE
Rynek Główny 25
KIEDY
8 stycznia 2016, godz. 11.00
OPIS
Ogłaszamy drugą edycję Blingu Literackiego! Ponieważ podczas świąt byliście zapewne przynajmniej względnie szczęśliwi, czas wrócić do rzeczywistości – zapraszamy na imprezę konformistyczną.Gwiazdą wieczoru będzie Grupa Poetycka Konformiści. Jej członkowie, jak na porządnych poetów przystało, stworzyli manifest, aby już na wstępie pozbawić podejrzliwych, obaw o oryginalność ich twórczości:
„Jeśli poezja chce przetrwać to jej głos musi być donośny. Jeżeli tak, jak Grochowiak chcemy, by w sklepie owijano śledzie w nasze wiersze, to musimy w maksymalny możliwy sposób dostosować nasze ułomne formy do słusznej treści. Wtedy, nawet jeśli owa słuszność jest ułomna, nawet jeśli słuszność skrzeczy, to w kakofonii naszych wierszy osiąga harmonię i melodyjność. Słuszność jest oczywiście kategorią polityczno-religijną, nie oznacza to jednak, że należy się od niej z pięknoduchowskim wstrętem odwracać. Wręcz przeciwnie – umiejętne wykorzystywanie kategorii politycznego-religijnych wraz z całą ich siłą w mnożeniu kolejnych rządów ciał i dusz, ich sugestywność oraz narkotyczność, powinny być rękojmią naszego poetyckiego zwycięstwa. Dzięki konformizmowi można mieć wpływ realny, namacalny, obliczalny, denominacyjny. Długosz, Kochanowski, Tuwim, Iwaszkiewicz, Broniewski, Brandys, Rymkiewicz – oto nasi patroni, oto ci, którzy poszli do ciemnego kresu po złote runo.”Żaden prąd literacki nie był tak powszechny, a impreza skrojona do potrzeb takiej ilości potencjalnych uczestników, zapraszamy wszystkich!

Bling literacki

KTO ArtCafe Barakah
GDZIE
Ul. Paulińska 28
KIEDY
8 stycznia 2016, godz. 22.00
OPIS
Spotkanie autorskie dla młodzieży licealnej i osób dorosłych: Od Jakuba Wędrowycza do Dziennika Norweskiego. Z Andrzejem Pilipiukiem o literaturze, archeologii i Wojsławicach Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie, Filia nr 16 serdecznie zaprasza licealistów oraz osoby dorosłe do wzięcia udziału w spotkaniu autorskim z pisarzem Andrzejem Pilipiukiem. Kameralne spotkanie w bibliotece da uczestnikom możliwość swobodnego porozmawiania z autorem na temat genezy powstania poszczególnych utworów, dyskusji na temat jego warsztatu pisarskiego oraz uzyskania informacji o najbliższych planach literackich autora. Będzie również wspaniałą okazją do otrzymania autografu. Impreza nie jest biletowana.

Poezje i herezje 38: Debilio Kudenzo

KTO Klub Kabaret
GDZIE
Ul. Krakowska 5
KIEDY
10 stycznia 2016 , od 18.00 – 22.00
OPIS
Poezje i herezje to cykliczne spotkania artystyczne, odbywające się od września 2012 roku na krakowskim Kazimierzu. Najpierw, przez kilka pierwszych edycji, w Semper Felix, następnie, trzy kolejne lata, w Zielonym Kontrabasie. Od grudnia 2015 roku ich nowym miejscem jest Klub Kabaret. Podczas nich swoje dokonania prezentują zaproszeni literaci, a także muzycy i aktorzy. Cykl ma za zadanie zgromadzić pokolenia, by jedni od drugich mogli się uczyć – młodzi od starszych doświadczenia, a starsi od młodszych świeżości. Każda edycja podzielona jest na dwie części – literacką i muzyczną, bądź aktorską. Powinniśmy w tym miejscu zaznaczyć rzecz ewidentną, która jednak zaznaczenia wymaga: że nie ponosimy odpowiedzialności za ideologie, poglądy i treści przedstawiane przez twórców, występujących podczas Poezji i herezji. Nie faworyzujemy żadnej grupy poglądowej, wobec tego możemy dawać szansę każdemu, bądź nikomu. Wolimy jednak pierwszą opcję.

Spotkanie z autorami książki "Trakls Krieg. Wojna Trakla"

KTO Dom Kultury „Podgórze”
GDZIE
Ul. Sokolska 13
KIEDY
11 stycznia 2016 , godz. 19.00
OPIS
Spotkanie z Krzysztofem Maćkowskim i Januszem Miką z udziałem laureatki Ogólnopolskiego Konkursu im. Georga Trakla – Paulina Pidzik. Prowadzenie : Marta PółtorakTytuł książki nawiązuje do postaci Georga Trakla – poety austriacki doby ekspresjonizmu, dekadentyzmu i katastrofizm, który przewidywał upadek Austro-Węgier. „Trakls Krieg. Wojna Trakla” to zapis rozmów Krzysztofa Maćkowskiego i Janusza Miki z uczestnikami festiwalu TRAKL-TAT, znakomitymi polskimi i austriackimi historykami, filozofami, artystami. Z Emilem Brixem rozmawiają między innymi o Europie Środkowej i micie Galicji, a z prof. Andrzejem Chwalbą o Wielkiej Wojnie i życiu po samobójstwie. Z kolei ks. Józef Bremer SJ opowiada o kanonierze Wittgensteinie i mistycznym wymiarze milczenia. Łukasz Konieczko mierzy się z odwieczną tajemnicą sztuki, a Tasillo Blittersdorff z koncepcją struktur kulturowych. „Trakls Krieg” zawiera także wiersze laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Georga Trakla: Pauliny Pidzik, Miłosza Anabella, Mariusza Tenerowicza, Andrzeja Wołosewicza i Piotra Zemanka.

Spotkanie z Ziemowitem Szczerkiem

KTO Bomba na Placu
GDZIE
Plac Szczepański 2/1
KIEDY
12 stycznia 2016 , godz. 19.00
OPIS
„To nie jest kolejna książka o Majdanie i o wojnie w Donbasie. To podróż przez tworzące się państwo. Niekiedy postapokaliptyczne, niekiedy ryczące od entuzjazmu. To wyprawa opłotkami najnowszej historii „prozachodniej” i „prowschodniej” Ukrainy” – tak o swojej książce pisze sam autor – Ziemowit Szczerek.Ziemowit Szczerek – polski dziennikarz, pisarz i tłumacz. Współpracuje z czasopismami „Polityka” i „Nowa Europa Wschodnia”. W grudniu 2013 Szczerek otrzymał Paszport Polityki za książkę „Przyjdzie Mordor i nas zje”. W 2015 roku ukazała się jego książka „Siódemka” nakładem wydawnictwa Korporacja Ha!art.Sławomir Sierakowski – polski publicysta, socjolog, krytyk literacki i teatralny, wydawca, okazjonalnie dramaturg. Założyciel i redaktor naczelny pisma „Krytyka Polityczna” internetowego Dziennika Opinii oraz Wydawnictwa Krytyki Politycznej, współtwórca REDakcji.

Litera-TURA PIĘKNA – opowieść

KTO
Dom Kultury „Podgórze”
GDZIE
Ul. Sokolska 13
KIEDY
14 stycznia 2016, godz. 17:00
OPIS
Człowiek jako wizja socrealistycznego poety : o latach 1949-1956 w polskiej poezji opowie Michał Piętniewicz , cz. 1.

Debiutanci. Spotkanie z Weroniką Murek i Dominiką Słowik

KTO Cheder Cafe
GDZIE
ul. Józefa 36
KIEDY
14 stycznia 2016, godz. 18.00
OPIS
Marcin Wilk rozmawia z Weroniką Murek i Dominika Słowik, autorkami najgłośniejszych debiutów literackich 2015 roku: zbioru psychodelicznych opowiadań Uprawa roślin południowych metodą Miczurina (Murek) i Atlas: Doppelganger, transowej, mocnej opowieści, w której to, co w szarym blokowisku Śląska czasów transformacji pospolite, brudne, tandetne na naszych oczach przeobraża się w metafizyczne i fantastyczne (Słowik).

Z Leopoldem Tyrmandem na DRAMATORIUM

KTO
ArtCafe Barakah
GDZIE
Ul. Paulińska 28
KIEDY
14 stycznia 2016, godz. 20.00
OPIS
Pisał: „milczenie jest zabójstwem czegoś świetnego, czego już nie ma, a co mogło być”. Przy wejściu będziemy sprawdzać, czy wszyscy macie ubrane czerwone skarpetki. A potem już z pełną werwą przeniesiemy się jazzowym, kameralny, zły świat Leopolda Tyrmanda, pisarza, publicysty, literackiego emigranta. I tyle, bo – jak pisał Tyrmand – „Książki powinny same mówić o sobie i za siebie”.Dramatorium to interdyscyplinarne, internacjonalne, intermedialne, intertekstualne spotkania z literaturą.Wspólnie czytamy, wspólnie słuchamy, wspólnie pijemy, skaczemy z balustrady, wspólnie dyskutujemy, oglądamy, śpiewamy, recytujemy, kradniemy kukurydzę, palimy, plujemy na odległość i szukamy dziury w całym! Dźwięki, obrazy i przede wszystkim SŁOWA!Przyszedł czas na wspólne penetrowanie najczarniejszych, najodleglejszych i najbardziej podejrzanych zakątków. Parafrazując Gregory’ego Corso siedzącego na stopniach portorykańskiego Harlemu – to nie będzie zabawa w poezję, tam są długi do spłacenia! Przygotowanie: Anna Wyrwik i aktorzy.

Spotkanie wokół książki "Kino epoki nowofalowej"

KTO
MOCAK
GDZIE
Ul. Lipowa 4
KIEDY
15 stycznia 2016, godz. 18.00
OPIS
W spotkaniu (MOCAK) wokół książki Kino epoki nowofalowej wezmą udział wybitne postaci polskiego filmoznawstwa – redaktorzy tomu oraz wybrani autorzy znajdujących się w książce tekstów.Tadeusz Lubelski – z wykształcenia polonista, z uprawianych specjalności – krytyk i historyk filmu, tłumacz. Specjalizuje się w historii filmu polskiego oraz w historii kinematografii europejskich, ze szczególnym uwzględnieniem francuskiej.Iwona Sowińska – adiunkt w Instytucie Kultury na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego.Rafał Syska ­– adiunkt habilitowany w Instytucie Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Jerzy Armata (prowadzący) – krytyk filmowy i muzyczny, dziennikarz, pedagog.

Spotkanie wokół książki Jerzego S. Łatki „Tajemnice Haremów. Prawdziwa historia haremu osmańskich władców” (Wydawnictwo Poznańskie 2015)

KTO
Dom Kultury „Podgórze”
GDZIE
Ul. Sokolska 13
KIEDY
15 stycznia 2016, godz. 18.00
OPIS
Zapraszamy do fascynującej podróży po świecie haremów, a przede wszystkim po owianym legendami słynnym haremie władców Imperium Osmańskiego, w którym nie brakowało również branek z ziem Rzeczypospolitej. Przewodnikami w tej podróży będą zarówno dawni dziejopisarze i podróżnicy, jak i współcześni historycy. Prowadzenie: Marta Półtorak.Jerzy S. Łątka – pisarz, etnolog, orientalista, dziennikarz, doktor nauk humanistycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego z zakresu historii kultury. Od 1973 (do rozwiązania pisma w stanie wojennym) pracownik i członek redakcji dwutygodnika „Student”, w latach 1982-1986 członek redakcji periodyku „Zdanie”. Publikował także w „Przekroju”, „Tygodniku Powszechnym” i prasie krakowskiej. Ponadto od 1982 uprawia wolny zawód twórcy oraz naukowca. W latach 1991-2003. prezes Społecznego Instytutu Historii. Od 1976 członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz członek-założyciel Stowarzyszenia Autorów Polskich. W 1986 przez 8 miesięcy jako stypendysta naukowy Uniwersytetu w Stambule przebywał w Turcji w celu przeprowadzenia kwerendy w tamtejszych archiwach, ponownie w 1989 – dwa miesiące na zaproszenie tegoż uniwersytetu oraz w 1993 – 10 tygodni na zaproszenie Uniwersytetu Bilkent w Ankarze.

Minispotkania ze sztuką – Książka

KTO
Międzynarodowe Centrum Kultury
GDZIE
Rynek Główny 25
KIEDY
17 stycznia 2016, godz. 12.30
OPIS
Godzinne, niedzielne zajęcia dla dzieci od 4 do 6 lat. Uwaga skoncentrowana będzie na jednym prostym pojęciu związanym ze sztuką M.K Čiurlionisa. Uczestnicy tworzyć będą także obiekt, który wiąże się z tematem warsztatów.

Władca sylab – zimowy konkurs dla dzieci z klas III-V SP

KTO
Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie
GDZIE
Filia nr 6, ul. Dobrego Pasterza 6
KIEDY
18 i 22 stycznia 2016, godz. otwarcia biblioteki
OPIS
Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie, Filia nr 6 serdecznie zaprasza uczniów klas III – V Szkoły Podstawowej do wzięcia udziału w zimowym konkursie. Uczestnicy zabawy, zorganizowanej. W ramach akcji „Ferie zimowe w bibliotece” zmierzą się z literackimi łamigłówkami. Na zwycięzcę będzie czekała nagroda – niespodzianka. Organizator serdecznie zaprasza do udziału. Impreza nie jest biletowana.

Ferie w Krakowie

KTO
Nowohucka Biblioteka Publiczna w Krakowie
GDZIE
Wszystkie filie biblioteczne
KIEDY
Od 18 do 30 stycznia 2016
OPIS
Nowohucka Biblioteka Publiczna zaprasza czytelników pozostających w czasie ferii zimowych w mieście do udziału w spotkaniach pn. Wyprawa w krainę fantazji organizowanych w ramach akcji Zima w mieście. W każdej filii przygotowano tygodniowy cykl zajęć inspirowanych jednym z najznakomitszych utworów należących do kanonu literatury dziecięcej. Najmłodsi będą mieli możliwość poznać zadziwiający świat owadów, odwiedzić Stumilowy Las, wioskę Smerfów, Dolinę Muminków i Krainę Lodu, a wraz z Koziołkiem Matołkiem po szerokim szukać świecie tego, co jest bardzo blisko. Trochę starsi poznają mieszkańców Zielonego Wzgórza i Szmaragdowego Grodu, odwiedzą magiczną krainę Narnii oraz wysłuchają interesujących wykładów w Hogwarcie. W programie przewidziano liczne atrakcje: warsztaty literackie, artystyczne i kulinarne, zagadki ukryte w bibliotecznych zakamarkach, krzyżówki, quizy, konkursy, gry planszowe oraz na PS 4, zabawy ruchowe, muzyczne i teatralne oraz laboratoryjne eksperymenty. Każdy znajdzie coś dla siebie. Szczegóły na stronie www.biblioteka.krakow.plWstęp wolny. Informacje i zapisy w poszczególnych filiach.

Gra biblioteczna dla dzieci i młodzieży: Pobuszuj w bibliotece - zapraszamy na wyprawę `w poszukiwaniu jaja i śladem Tropicieli Tajemnic

KTO
Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie
GDZIE
Filia nr 16, Al. Pokoju 33
KIEDY
Od 18 do 30 stycznia 2016, w godz. otwarcia biblioteki
OPIS
Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie, Filia nr 16 zaprasza dzieci do udziału w grze bibliotecznej. W rozgrywkach, zorganizowanych w ramach akcji „Ferie zimowe w bibliotece”, mogą brać udział dzieci i młodzież w wieku od 10 do 14 lat. Gracze wcielają się w rolę detektywów rozwiązujących zagadki. W trakcie śledztwa poruszają się po „książkowym szlaku”, aby rozwiązać zadane im zagadki. Wyszukują wskazówki w książkach, korzystają przy tym z mapy, katalogu i oznaczeń bibliotecznych, oswajając przestrzeń biblioteki. Impreza ma charakter otwarty, nie jest biletowana. Organizator serdecznie zaprasza dzieci od udziału!

Zajęcia edukacyjne dla dzieci: Bajkowe zagadki

KTO
Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie
GDZIE
Filia nr 9, ul. Bosaków 11
KIEDY
Od 18 do 31 stycznia 2016, w godz. otwarcia biblioteki
OPIS
Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie, Filia nr 9 zaprasza przedszkolaki do udziału w literackiej zabawie – każde dziecko odwiedzające bibliotekę w okresie ferii zimowych będzie mogło wylosować zagadkę. Poprawna odpowiedź będzie nagradzana małą niespodzianką. Organizator serdecznie zaprasza dzieci do udziału w tej edukacyjnej zabawie. Impreza nie jest biletowana.

Wielka śnieżyca – na podstawie książki A. Lindgren pt. Dzieci z Bullerbyn – warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci

KTO
Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie
GDZIE
Filia nr 8, ul. Krakowska 29
KIEDY
19 stycznia 2016, godz. 10.00
OPIS
Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie, Filia nr 8 serdecznie zaprasza przedszkolaki do wzięcia udziału w warsztatach literacko-plastycznych. Podczas zajęć edukacyjnych dzieci zapoznają się z bajkami szwedzkiej autorki – Astrid Lindgren, wezmą również udział w grach i zabawach ułożonych na podstawie opowiadania Wielka śnieżyca. Impreza przeznaczona jest dla dzieci w wieku przedszkolnym, spędzających tegoroczne ferie zimowe mieście i ma charakter otwarty, jednak organizator bardzo prosi o telefoniczne zgłaszanie chęci wzięcia udziału w spotkaniu.

Ferie w MCK

KTO
Międzynarodowe Centrum Kultury
GDZIE
Rynek Główny 25
KIEDY
Od 20 do22 stycznia 2016 oraz od 27 do 29 stycznia 2016, godz. 11.00 – 13.00
OPIS
Zajęcia przeznaczone dla dzieci w wieku 7–10 lat, w czasie których uczestnicy odbędą artystyczną „podróż” na Litwę. Podczas trzech kolejnych dni dzieci będą poznawać sztukę i dziedzictwo naszych sąsiadów oraz postać M.K. Čiurlionisa oraz jego prace. Zajęcia będą poprowadzone w oparciu o książeczkę wydaną przez MCK dla dzieci zatytułowaną Litwa z lotu ptaka. Wstęp: 10 zł od dziecka (w cenie poczęstunek oraz napoje) Zapisy: warsztaty@mck.krakow.pl, tel. 12 42 42 860

Mikalojus Konstantinas Čiurlionis i obłoki. Wykład prof. dr hab. Radosława Okulicza-Kozaryna

KTO
Międzynarodowe Centrum Kultury
GDZIE
Rynek Główny 25
KIEDY
21 stycznia 2016, godz. 11.00
OPIS
Radosław Okulicz-Kozaryn – absolwent polonistyki poznańskiej, pracownik Zakładu Literatury Pozytywizmu i Młodej Polski, współpracownik Zakładu Bałtologii, wykładowca w Katedrze Filologii Polskiej Uniwersytetu Wileńskiego w latach 1995–1997; stypendysta Fundacji „Idee” w Paryżu (1990), Cambridge University (1990) oraz Lietuvių Literatūros ir Tautosakos Institutas w Wilnie (2003), autor licznych książek i artykułów naukowych, m.in.: Mała historia dandyzmu (1995) i Litwin wśród spadkobierców Króla-Ducha. Twórczość Čiurlionisa wobec Młodej Polski (2007); współredaktor opracowania korespondencji Mikolajusa Konstantinasa Čiurlionisa (zbiór przygotowany do druku we współpracy z Muzeum Narodowym w Kownie); tłumacz (okazjonalny) z angielskiego, francuskiego, litewskiego i białoruskiego.

Litera-TURA PIĘKNA – opowieść

KTO
Dom Kultury „Podgórze”
GDZIE
Ul. Sokolska 13
KIEDY
21 stycznia 2016, godz. 17:00
OPIS
Człowiek jako wizja socrealistycznego poety : o latach 1949-1956 w polskiej poezji opowie Michał Piętniewicz , cz. 2.

Spotkanie wokół książki „Greckie lustro”(Wydawnictwo Pogranicze 2011) - Literackie podróże po Helladzie z Krzysztofem Lisowskim

KTO
Dom Kultury „Podgórze”
GDZIE
Ul. Sokolska 13
KIEDY
21 stycznia 2016, godz. 19.00
OPIS
Prowadzenie : Marta Półtorak„Greckie Lustro” to jest książka, którą Krzysztof Lisowski pisał ją kilka lat, podróżując po Peloponezie, greckich i chorwackich wyspach, Azji Mniejszej, odwiedzając historyczne miejsca, sławne miasta, znakomite muzea archeologiczne i wioseczki trudne do odszukania na mapie, czytając dzieła klasyczne i te współczesne, w których objawia się fascynacja Grecją i mitem Śródziemnomorskim.Krzysztof Lisowski – poeta, redaktor, krytyk literacki, eseista, prozaik, tłumacz, autor wierszy dla dzieci – urodził się 2 sierpnia 1954 roku w Krakowie. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Debiutował jako poeta w roku 1972 na łamach „Życia Literackiego”. Od 1977 roku pracuje w Wydawnictwie Literackim, jest członkiem redakcji miesięcznika „Kraków” oraz współpracownikiem kilku pism Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i PEN-Clubu. W latach 1999-2000 członek Komisji Kwalifikacyjnej Zarządu Głównego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Wykładał w szkole „creative writing” Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pisywał felietony i omówienia książek do „Megaronu”, „Życia”, „Rzeczypospolitej”. Współredagował „Dekadę Literacką” (1990-2005). Za twórczość literacką otrzymał m. in.: Nagrodę im. Andrzeja Bursy (1976), Nagrodę im. Stanisława Piętaka (1981), stypendium Fundacji im. Adama Mickiewicza w Toronto (1987), Nagrodę Miasta Krakowa (1990), „Krakowska Książka Miesiąca” (za 33 zapewnienia o miłości do świata – X/1999), stypendium rządu Szwecji na Gotlandii (2000), Nagrodę Poetycką im. Bednarczyków (2014), kilkakrotnie stypendium Ministra Kultury RP.

Zimowy świat bajek i baśni – spotkanie edukacyjno-zabawowe dla dzieci

KTO
Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie
GDZIE
Filia nr 10, ul. Łąkowa 27
KIEDY
21 stycznia 2016, godz. 9.00
OPIS
Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie, Filia nr 10 serdecznie zaprasza dzieci do wzięcia udziału w spotkaniu, które ma na celu nie tylko promocję czytelnictwa wśród dzieci, ale również zapewnienie im dobrej zabawy w okresie ferii zimowych. Zadaniem przedszkolaków będzie rozszyfrowanie, z jakiej bajki pochodzą rekwizyty, np. pantofelek, ziarenko grochu, itp. Mali uczestnicy spotkania będą również rozwiązywali baśniowe rebusy i zagadki, wysłuchają także bajek tematycznie związanych
z zimą. Impreza przeznaczona jest dla dzieci w wieku przedszkolnym. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc, osoby zainteresowane udziałem dzieci w spotkaniu, prosimy o wcześniejszą informację telefoniczną lub e-mailową.

Zimowe bajanie – warsztaty czytelnicze dla dzieci

KTO
Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie
GDZIE
Filia nr 13, Al. Daszyńskiego 22
KIEDY
21 stycznia 2016, w godz. 10.00-13.00
OPIS
Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie, Filia nr 13 serdecznie zaprasza dzieci do wzięcia udziału w warsztatach czytelniczych przygotowanych specjalnie dla dzieci spędzających ferie zimowe
w mieście. Podczas zajęć dzieci wysłuchają bajek tematycznie związanych z zimą, wezmą również udział w zajęciach plastycznych. Impreza przeznaczona jest dla dzieci w wieku przedszkolnym i ma charakter otwarty, jednak organizator bardzo prosi o telefoniczne zgłaszanie chęci wzięcia udziału w spotkaniu.

Czy Muminki zasypiają na zimę, czyli bajkobranie na ekranie – gry i zabawy oraz prezentacja fragmentów bajek dla dzieci

KTO
Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie
GDZIE
Filia nr 18, ul. Ugorek 14
KIEDY
25, 27 i 29 stycznia 2016, w godz. 15.00-16.30
OPIS
Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie, Filia nr 18 serdecznie zaprasza dzieci spędzające ferie zimowe w mieście do wzięcia udziału w cyklu spotkań edukacyjno-zabawowych, podczas których dzieci będą mogły rozwiązywać łamigłówki, zagadki, układać puzzle, grać w różne gry. Zaprosimy je również by zechciały wykonać prace plastyczne, a także obejrzeć fragmenty muminkowych opowieści. Impreza przeznaczona jest dla dzieci w wieku przedszkolnym i ma charakter otwarty.

Gdy słowa z sercem idą w parze, oczekuj pięknych, dziwnych zdarzeń – czytamy Piserociniec A. Widzowskiej – spotkanie edukacyjno-zabawowe dla dzieci

KTO
Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie
GDZIE
Filia nr 7, Al. 29-Listopada 59
KIEDY
28 stycznia 2016, godz. 9.30
OPIS
Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie, Filia nr 7 zaprasza dzieci do wzięcia udziału w feryjnym spotkaniu edukacyjno-zabawowym. Tytuł spotkania to cytat z jednej z najpiękniejszych książek dla dzieci, jaka ukazała się ostatnio na rynku wydawniczym. Biblioteka zaprasza wszystkie dzieci w wieku od 6 do 8 lat, które kochają zwierzęta i chcą poznać losy Remika, Dredka oraz innych czworonożnych mieszkańców tytułowego Psierocińca do wzięcia udziału w spotkaniu. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc, osoby zainteresowane udziałem dzieci w spotkaniu, prosimy o wcześniejszą informację telefoniczną lub e-mailową.