Sierpień 2015

Kalendarium wydarzeń literackich w sierpniu 2015.

LiteraTURA to element strategii Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Wśród jej priorytetów znajdują się m. in.  integrowanie różnorodnego życia literackiego, tworzenie połączeń: literatura, nowe media i przemysły kreatywne, kreowanie postaw czytelniczych, tworzenie warunków do uobecniania się literatury w przestrzeni publicznej, a także edukacja literacka.

Pobierz formularz, uzupełnij i do 10. dnia każdego miesiąca prześlij do nas informację o wydarzeniu organizowanym w miesiącu następnym na adres kontakt@miastoliteratury.pl. Razem stworzymy LiteraTURĘ – wieloaspektową akcję komunikowania wydarzeń literackich w Krakowie.

Makom. Dani Karavan. Esencja miejsca

KTO Międzynarodowe Centrum Kultury
KIEDY 26 czerwca – 20 września 2015
GDZIE Międzynarodowe Centrum Kultury, Rynek Główny 25
OPIS Pierwsza w Polsce wystawa prac Daniego Karavana – światowej sławy izraelskiego artysty. Uznawany jest za prekursora i jednego z najwybitniejszych twórców site specific – dzieł powstających w ścisłym powiązaniu z kontekstem danego miejsca. Tworzy formy współgrające z nim, a często tak idealnie wtopione w krajobraz, że wydają się jego integralną częścią. Jego prace oglądać można na całym świecie, jest autorem tak znanych dzieł jak Pomnik Brygady Negev w Beer Szewie (1963–1968), czy Pasaże – pomnik Waltera Benjamina w Portbou (1990-1994).Ekspozycja przybliży twórczość artysty poprzez prezentacje filmów, zdjęć, szkiców i modeli. Widzowie będę mogli zapoznać się z tak wybitnymi realizacjami, jak plac Kikar Levana w Tel Awiwie (1977–1988), Droga Praw Człowieka w Norymberdze (1989–1993), czy też zrealizowane w Japonii – Droga do Ukrytego Ogrodu w Sapporo (1992-1999) i Las Sztuki Murou (1998-2006).

Drogi i bezdroża

KTO Krowoderska Biblioteka Publiczna – Filia nr 4
KIEDY 6 lipca – 31 sierpnia 2015
GDZIE Filia nr 4, ul. Sienkiewicza 2
OPIS Filia nr 4 Krowoderskiej Biblioteki Publicznej zaprasza na wystawę malarstwa Joanny Surgi.
Drogi i bezdroża. Joanna Surga urodziła się w Bochni, a obecnie mieszka w małej wsi w jej okolicy – Gorzkowie. Ukończyła Liceum Plastyczne w Nowym Wiśniczu, studiuje Edukację Artystyczną na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Lasy, łąki, wiejskie drogi i strumienie są dla Surgi źródłem natchnienia. Inspiruje się , także malarstwem wielkich polskich pejzażystów, m. in. Stanisławskiego czy Ruszczyca. Wstęp wolny.

Drugie Życie Książki - Edycja specjalna

KTO Krakowskie Biuro Festiwalowe, MOCAK
GDZIE MOCAK, ul. Lipowa 4
KIEDY 2 sierpnia 2015
OPIS Program(godz. 15:00)Lektury wizualne: Telegram

Warsztaty literacko-artystyczne skierowane do młodzieży i osób dorosłych inspirowane poematem wizualnym „G” Ryszarda Krynickiego będzie obejmowało wspólną lekturę wybranych utworów poety oraz twórczą pracę, łączącą środki wyrazu właściwe literaturze i sztukom wizualnym.

Konieczna wcześniejsza rejestracja: edukacja@mocak.pl

tel. 12 263 40 29.

(godz. 16:00–17:00)

Wymiana książek

Obieg książek ożywia domowe biblioteki, ułatwia spotkania z literaturą i poszerza czytelnicze horyzonty, pozwalając zamienić publikacje już przeczytane, mniej przydatne czy nietrafione na szukane od dawna lub zupełnie nieoczekiwane pozycje. Podarowanie drugiego życia książkom jest przyjemne i bardzo proste!

W bezgotówkowej wymianie książek może wziąć udział każdy zainteresowany – wystarczy przynieść jedną, maksymalnie dziesięć książek, koniecznie w dobrym stanie. Pozycje wydane do 1995 roku można wymienić tylko na takie, które również ukazały się do tego czasu, natomiast publikacje wydane po 1995 roku na dowolną książkę.

Podróże po literaturze

KTO Nowohucka Biblioteka Publiczna w Krakowie
KIEDY 3 sierpnia – 28 sierpnia 2015, w godzinach otwarcia Bibliotek
GDZIE Fila nr 3 – os. Kościuszkowskie 5: Filia nr 6 – os. Na Stoku 1, Biblioteka Główna – os. Stalowe 12
OPIS Dzieci, które nie wyjadą na wakacje i pozostaną w Krakowie będą miały możliwość poznawania świata z Biblioteką i książką w cyklu: Podróże po literaturze. Zajęcia inspirowane literaturą będą pogłębiać wiedzę, rozwijać zainteresowania literackie i realizować pasje uczestników spotkań.W sierpniu w Filii nr 3, w ramach cyklu Tydzień z Pippi Pończoszanką mali czytelnicy wyruszą w szaloną podróż po Szwecji, natomiast w ramach cyklu Kolory lata Ameryki Północnej w Bibliotece Głównej dzieci będą rozmawiać o ulubionych sportach Amerykanów, poznają zwierzęta Ameryki Północnej, zaprzyjaźnią się z bohaterami bajek Disneya. Na małych literatów czekają również zabawy literackie i artystyczne z elementami muzykoterapii w ramach cyklu Tydzień z literaturą rosyjską w Filii nr 6. Podczas zajęć dzieci poznają najpiękniejsze rosyjskie baśnie i humor w klasycznej baśni rosyjskiej.Wszyscy uczestnicy poznają kultury, obyczaje mieszkańców, piękne krajobrazy oraz specjały kuchni odwiedzanych krajów.

Ilość miejsc ograniczona, konieczna wcześniejsza rezerwacja u organizatora.

Więcej: www.biblioteka.krakow.pl.

Spotkanie edukacyjno-zabawowe dla przedszkolaków: Letnie gry i zabawy w bibliotece

KTO Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie
KIEDY 6 sierpnia 2015, godz. 9:30
GDZIE Filia nr 10, ul. Łąkowa 27
OPIS Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie, Filia nr 10 zaprasza dzieci w wieku przedszkolnym na spotkanie edukacyjno-zabawowe. W trakcie spotkania dzieci będą odgadywać zagadki i rebusy, rozwiązywać labirynty, szukać różnic na obrazkach, a także kolorować malowanki. Przedszkolaki wezmą również udział w zabawach ruchowych. Spotkanie zakończy głośne czytanie książki z serii Przygody Franklina. Wstęp wolny.

DRAMATORIUM z Williamem Burroughsem

KTO TEATR BARAKAH
KIEDY 13 sierpnia 2015, godz. 21:00
GDZIE ArtCafe Barakah, Paulińska 28 Kraków
OPIS Jeden z najbardziej kontrowersyjnych, szalonych, inteligentnych, postmodernistycznych, wizjonerskich pisarzy XX wieku!Dramatorium to interdyscyplinarne, internacjonalne, intermedialne, intertekstualne spotkania z literaturą.William Burroughs był beatnikiem, pisarzem uwielbianym przez hippisów, eleganckim mężczyzną w garniturze i kapeluszu, bohaterem reklamy Nike, który kolekcjonował broń i pisał artykuły do czasopism medycznych.

Barakah zaprasza na Dramatorium z tekstami człowieka, który w swym Nagim Lunchu, jednej z najsłynniejszych powieści ubiegłego stulecia, napisał: Jestem widmem i marzę o tym, o czym marzy każde widmo: o ciele. Długo płynąłem przez bez-wonne aleje przestrzeni, gdzie nie ma życia, tylko brak koloru i brak zapachu śmierci…

Literatura dzieje się teraz! Dzieje się, gdy słowa taranują głowy, gdy wparowują bez pardonu, gdy są czytane, gdy są słyszane, podczas gdy szklanka whisky dzierżona w dłoni i podczas gdy kolejna dawka szarego papierosowego dymu, a zaatakowana głowa zyskuje czas na refleksję.

DRAMATORIUM z Julio Cortázarem

KTO TEATR BARAKAH
KIEDY 20 sierpnia 2015, godz. 21:00
GDZIE ArtCafe Barakah, Paulińska 28 Kraków
OPIS Czy udałoby mi się spotkać Magę? – to jedno z najsłynniejszych zdań w literaturze zapowiadające jedną z najbardziej fascynujących, nocnych wędrówek ulicami Paryża.Uczestnicy będą mieli okazję uczestniczyć z Horacio Oliveirą w tych wędrówkach, odbyć kłótnię z Polanco i Calaciem, pożyć w świecie kronopiów, fam i nadziei, posłuchać opowieści o Łukaszu, odwiedzić Silvalandię czy zmierzyć z bestiarium tygrysem oraz czytelnikiem z Ciągłości parków.

Gry i zabawy ekologiczne

KTO Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie
KIEDY 25 i 27 sierpnia 2015, w godzinach otwarcia biblioteki
GDZIE Filia nr 8, ul. Krakowska 29
OPIS Zaprasza dzieci do wzięcia udziału w zabawach i grach ekologicznych przygotowanych przez bibliotekarzy oraz obejrzenia prezentacji multimedialnej związanej z tematyką ochrony środowiska. Dzieci, które w tych dniach odwiedzą Filię nr 8 będą, również mogły rozwiązywać krzyżówki, układać puzzle, jednym słowem będą mogły miło i przyjemnie spędzić wakacyjny czas właśnie w bibliotece. Wstęp wolny.

Drugie Życie Książki

KTO Krakowskie Biuro Festiwalowe
GDZIE Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego, ul. Powiśle 11
KIEDY 30 sierpnia 2015, godz. 15.00
OPIS Wyjątkowa, wielka, bezpłatna wymiana książek – Drugie Życie Książki – to nie lada gratka dla miłośników literatury. Zasady udziału w wymianach są proste: wystarczy przynieść jedną, a maksymalnie dziesięć książek. Ważne: tomy muszą być w dobrym stanie. Kto przyniesie wydawnictwa wydane przed 1995 rokiem, będzie mógł wymienić je tylko na inne książki wydane do 1995. Osoby, które przyniosę nowe książki (wydane po 1995 roku) – mogą wybierać do woli, zarówno spośród nowych, jak i starszych tomów. Wstęp wolny.

Wygraj walkę o totem!

KTO Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie
KIEDY 31 sierpnia 2015, godz. 18.00
GDZIE Biblioteka Główna, ul. Masarska 14
OPIS Wygraj walkę o totem! – gra towarzyska Prawo dżungli w ramach spotkania Klubu Miłośników Kulturoterapii FlamingŚródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie, Biblioteka Główna zaprasza na spotkanie młodzież oraz osoby dorosłe. Tym razem w ramach spotkania uczestnicy będą mogli zagrać w szybką, zabawną i pełną emocji grę towarzyską Prawo dżungli! Podczas rozgrywki gracze sprawdzą swój refleks, zdolność szybkiego rozpoznawania zawiłych wzorów oraz umiejętność trzymania nerwów na wodzy. Wystarczy bowiem jeden pochopny ruch i… przegrana murowana! Warto więc starannie planować swoje posunięcia w tej grze, bo stawka jest wysoka – drewniane berło i obwołanie Małpim Królem! Organizatorzy zapraszają! Wstęp wolny.