październik 2017

Kalendarium wydarzeń literackich w październiku 2017.

LiteraTURA to element strategii Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Wśród jej priorytetów znajdują się m. in. integrowanie różnorodnego życia literackiego, tworzenie połączeń: literatura, nowe media i przemysły kreatywne, kreowanie postaw czytelniczych, tworzenie warunków do uobecniania się literatury w przestrzeni publicznej, a także edukacja literacka. Pobierz formularz, uzupełnij i do 10. dnia każdego miesiąca prześlij do nas informację o wydarzeniu organizowanym w miesiącu następnym na adres kontakt@miastoliteratury.pl. Razem stworzymy LiteraTURĘ – wieloaspektową akcję komunikowania wydarzeń literackich w Krakowie.

„Sumienie a superego”

KTO De Revolutionibus Books&Cafe
GDZIE ul. Bracka 14
KIEDY 11 października 2017, 18:00
OPIS „Sumienie a superego”. Dyskusja z udziałem prof. dr hab. Jerzego Aleksandrowicza, dr Jacka Prusaka SJ.Prowadzenie: prof. dr hab. Dominika DudekRozmowy o człowieku to nowy cykl spotkań z uczonymi, filozofami, lekarzami i artystami, poświęconych różnym wymiarom ludzkiego doświadczenia – religijności, moralności, twórczości i kreatywności, chorobom somatycznym i psychicznym, cierpieniu – podejmowanym z perspektywy współczesnej psychologii i psychiatrii.

Deportowani z życia. Nowe głosy w narracjach literackich i ich kolonialne konteksty

KTO Wydawnictwo UJ, Biblioteka Jagiellońska
GDZIE Biblioteka Jagiellońska, ul. Oleandry 3
KIEDY 11 października 2017, 18:00
OPIS Wydawnictwo UJ oraz Biblioteka Jagiellońska zapraszają na promocję książki Deportowani z życia. Nowe głosy w narracjach literackich i ich kolonialne kontekstyautorstwa Katarzyny Mroczkowskiej-Brand.W dyskusji towarzyszącej promocji udział wezmą:Prof. dr hab. Jerzy Jarzębski (Wydział Polonistyki, UJ)Prof. dr hab. Anna Krasnowolska (Instytut Orientalistyki, UJ)Dr Agnieszka Gondor-Wiercioch ( Instytut Amerykanistyki i Studiów Polonijnych, UJ)Dr Urszula Tes ( Instytut Kulturoznawstwa, Akademia Ignatianum w Krakowie)oraz Autorka.

Książka Deportowani z życia rzuca światło na teksty wyróżniające się jakością i nowatorstwem w przekazie literackim doświadczeń tych, których kolonializm pozbawi) swego miejsca na ziemi. Słyszymy glosy ostatnich żyjących z danego plemienia Indian, słyszymy śpiew zwołujących się do zbiorowego samobójstwa niewolników płynących przez Atlantyk, szepty kobiet wspierających się nawzajem w żałobie po synach i mężach uprowadzonych w nocy…

Analizie i interpretacji powieści amerykańskich, afrykańskich i karaibskich autorów, jak Louise Erdrich, Leslie Marmon Silko, James Welch, Sherman Alexie, Leonora Miano, Toni Morrison, Chimamanda Ngozi Adichie, Simone Schwarz-Bart, Maxine Hong Kingston, Julie Otsuka, Sam Selvon czy Zadie Smith, towarzyszy prezentacja tekstów z literatury faktu: autobiografii, spisanych wspomnień świadków wydarzeń oraz zarys kontekstu oparty na publikacjach historyków, antropologów i autorów reportaży.

Spotkanie z Magdaleną Tulli i Justyną Dąbrowską

KTO Kawiarnia Literacka
GDZIE ul. Krakowska 41
KIEDY 11 października 2017, 19:00
OPIS Spotkanie z Magdaleną Tulli i Justyną Dąbrowską wokół wywiadu-rzeki z pisarką „Jaka piękna iluzja”, która ukaże się 11 października nakładem Wydawnictwa ZNAK Literanova oraz nowego wydania kultowej książki Magdaleny Tulli – „Włoskie szpilki”.Prowadzenie: dr Anna Marchewka

Klub Ciekawej Książki z dr Michałem Piętniewiczem

KTO Antykwariat Abecadło
GDZIE ul. Pijarska 2
KIEDY 11 października 2017, 19:00
OPIS Klub Ciekawej Książki z dr Michałem Piętniewiczem o książkach Stanisława Vincenza „Na wysokiej połoninie”.Stanisław Vincenz w cyklu książek „Na wysokiej połoninie” zaprasza nas w piękną i zarazem trudną wędrówkę, wymagającą sporej kondycji intelektualnej, przez Karpaty Wschodnie i Huculszczyznę.

Warsztaty kreatywnego pisania Loesje

KTO Loesje
GDZIE Szafa Pełna Książek, ul. Krakusa 7
KIEDY 12 października 2017, 12:00
OPIS W ostatnią niedzielę września Loesje zaprasza na kolejne kreatywne popołudnie w księgarni Szafa Pełna Książek. Warsztaty kreatywnego pisania Loesje to zabawa skojarzeniami i pisemna dyskusja na tematy wybrane przez samych uczestników. Powstałe w ten sposób, najbardziej inspirujące hasła staną się plakatami podpisanymi imieniem Loesje i trafią do otwartych zasobów na loesje.pl oraz loesje.org.

Kraków literacki. Szkice do portretu miasta

KTO Klub Kuźnia
GDZIE os. Złotego Wieku 14
KIEDY 12 października 2017, 18:30
OPIS Kraków symboliczny. Otwarte warsztaty z udziałem Grupy Literackiej Sylaba prowadzi Anna Mazela.Kraków literacki. Szkice do portretu miasta – cykl wykładów i warsztatów literackich, stanowiących próbę pokazania współczesnego Krakowa w całej jego symbolicznej niejednoznaczności oraz w literackim kontekście porównawczym do wizerunków innych miast, nie tylko polskich.

Piekło Conrada. Michał Komar

KTO Kawiarnia Literacka
GDZIE ul. Krakowska 41
KIEDY 12 października 2017, 19:00
OPIS Wznowienie – po niemal czterdziestu latach od pierwszego wydania – wybitnej pracy Michała Komara , będącej nadal jedną z ciekawszych w krytyce polskiej prób przedstawienia zasadniczych idei twórczości Józefa Conrada. Współczesny komentarz do tekstu stanowi zamieszczona w tomie rozmowa, którą z autorem przeprowadził Bartłomiej Sienkiewicz. Spotkanie z autorem w Kawiarni Literackiej prowadzi Amelia Sarnowska. Książkę można nabyć na miejscu w księgarni BookBook.

Wieczór poetycko-muzyczny Aspettando i Barbari

KTO Włoski Instytut Kultury w Krakowie
GDZIE Kościół oo. Franciszkanów, ul. Franciszkańska 2
KIEDY 13 października 2017, 19:00
OPIS Wieczór poetycko-muzyczny Aspettando i Barbari (Czekając na barbarzyńców)Poezja Konstandinosa Kavafisa i Zbigniewa Herberta● Giovanni Pampiglione – reżyseria i głos recytujący● Konrad Ligas – akordeon

Nieformalne grupy czytelnicze - kolejne spotkanie

KTO Lokator
GDZIE ul. Mostowa 1
KIEDY 13 października 2017, 18:00
OPIS Nieformalne grupy czytelnicze spotykające się w pięciu krakowskich księgarniach i w Krakowskim Forum Kultury. Każde z tych miejsc gości cykl spotkań poświęconych konkretnemu działowi, czyli: literaturze dziecięcejreportażomklasycepoezjibiografiom, literaturze współczesnej. Do udziału w dyskusjach zaproszeni są wszyscy, którzy zapoznali się z lekturami.13 października, 18.00 – Monika Kompaníková „Piąta łódź” (w przekładzie Izabeli Zając)

Prezentacja książki Nando dalla Chiesa Una strage semplice

KTO Włoski Instytut Kultury w Krakowie
GDZIE ul. Grodzka 49
KIEDY 13 października 2017, 19:00
OPIS Prezentacja książki Nando dalla Chiesa Una strage semplice, z udziałem dziennikarza Raffaele Sardo.

Bajki Pod Globusem: warsztaty aktorskie – szkolna akademia

KTO Księgarnia Pod Globusem
GDZIE ul. Długa 1
KIEDY 14 października 2017, 12:00
OPIS 14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej i Dzień Nauczyciela. A jak Dzień Nauczyciela, to szkolne akademie, przedstawienia i recytacja wierszyków. Aktorzy teatralni Anna Kończal i Filip Bochenek przeczytają dla nas najpopularniejsze szkolne wierszyki i nauczą nas ich recytacji.

WSZYSTKO CO NAJWAŻNIEJSZE – poezja Wystan’a Hugh Audena

KTO Teatr im. Juliusza Słowackiego
GDZIE pl. Świętego Ducha 1
KIEDY 15 października 2017, 12:00
OPIS Scenariusz i prowadzenie Bartosz Szydłowski.Inicjatywa Anny Dymnej rozpoczęta w styczniu 2002 roku. W każdą niedzielę o 12.00 aktorzy czytają swoje ulubione wiersze. Słowom towarzyszy „żywa” muzyka w wykonaniu wybitnych instrumentalistów. Spotykają się aktorzy z różnych teatrów krakowskich, gwiazdy z innych miast, starzy z młodymi, pedagodzy ze studentami, aktorskie małżeństwa, wielcy i znani z mniej znanymi.

Drugie Życie Książki

KTO Drugie Życie Książki
GDZIE Powiśle 11, ul. Powiśle 11
KIEDY 15 października 2017, 15:00
OPIS Wymień się książkami i poznaj innych czytelników w ramach popularnej akcji Drugie Życie Książki!

Settimana della Lingua Italiana nel Mondo

KTO Włoski Instytut Kultury w Krakowie
GDZIE ul. Grodzka 49
KIEDY 16-22 października 2017
OPIS W październiku la lingua italiana będzie obchodzić swoje święto, które celebrować będziemy także w Krakowie! Coroczny cykl wydarzeń kulturalnych, zapoczątkowany na progu nowego tysiąclecia przez słynną Accademia della Crusca we Florencji. Dziś, po kilkunastu latach, imprezy Settimana della Lingua Italiana nel Mondo są jednym z najważniejszych punktów w kalendarzu każdego Włoskiego Instytutu Kultury, podczas których promuje się język włoski jako nośnik tradycji i wartości kulturowych. Jest to także doskonała okazja spotkania dla osób, którym język włoski jest bliski – nauczycieli, lektorów, słuchaczy rozmaitych kursów, miłośników literatury włoskiej.

Spotkanie wokół książki „Aktorki. Odkrycia” Łukasza Maciejewskiego

KTO Teatr Ludowy
GDZIE Teatr Ludowy – Scena Pod Ratuszem, Rynek Główny 1
KIEDY 16 października 2017, 19:00
OPIS Wydawnictwo ZNAK oraz Teatr Ludowy zapraszają na promocję książki „Aktorki. Odkrycia” Łukasza Maciejewskiego.W premierowym spotkaniu weźmie udział większość bohaterek najnowszego tomu, oraz aktorki znane z wcześniejszych części cyklu. Takiego spotkania na aktorskim kobiecym szczycie jeszcze chyba nie było! Obsada wszech czasów!Gośćmi krakowskiej premiery „Aktorek. Odkryć” będą:
Dorota Kolak
Gabriela Muskała
Marta Nieradkiewicz
Katarzyna Gniewkowska
Urszula Grabowska
Małgorzata Hajewska-KrzysztofikA także bohaterki poprzednich tomów:
Dorota Segda
Anna Dymna
Anna Radwan

Prowadzenie: Magdalena Miśka-Jackowska
Fragmenty książki przeczyta Krzysztof Zawadzki.

Spotkanie z Krzysztofem Jakubowskim

KTO Kawiarnia Literacka, Fundaja Miasto Literatury
GDZIE ul. Krakowska 41
KIEDY 18 października 2017, 18:00
OPIS Kawiarnia Literacka wraz z Fundacją Miasto Literatury, w ramach projektu „Księgarnie na medal”, zapraszają na prezentację i spotkanie z Krzysztofem Jakubowskim, który opowie o krakowskich kawiarniach literackich na przestrzeni lat.

Spotkanie z Michałem Olszewskim

KTO Księgarnia Pod Globusem
GDZIE ul. Długa 1
KIEDY 19 października 2017, 18:00
OPIS Spotkanie z Michałem Olszewskim promujące książkę Zapiski na biletach (Wydawnictwo Czarne).

Dramatorium

KTO ArtCafe Barakah
GDZIE ul. Paulińska 28
KIEDY 19 października 2017, 20:00
OPIS Dramatorium to inscenizowane czytanie literatury. Czytają znani krakowscy aktorzy, z głośników leci muzyka, a na ścianach szaleją specjalnie przygotowane found footage.Dramatorium to podróż po salach Barakah w poszukiwaniu dźwięków, oddalonych od realizmu filmów oraz najszczerszej, pochodzącej spod piór i maszyn szaleńców nie z tej ziemi przyziemnej literatury (opowiadania, fragmenty powieści, dzienniki, poezja i słowne gierki!).Dramatorium to słuchanie, czytanie, oglądanie, przeżywanie i przeżuwanie w miejscu, gdzie teatr spotyka się z barem, gdzie można odbierać sztukę i pić alkohol, tworzyć sztukę i palić papierosy.

Slam poetycki w Magazynie Kultury

KTO Magazyn Kultury
GDZIE ul. Józefa 17
KIEDY 19 października 2017, 21:00
OPIS Scena, mikrofon i 3 minuty – do tego publiczność, która może do woli hałasować, by wyrazić swoje zadowolenie lub jego brak.To jest właśnie SLAM POETYCKI – kawiarniano-klubowa forma pojedynków słownych. Zgłosić może się każdy tradycyjnie przed rozpoczęciem spotkania. Zwycięzca jest tylko jeden!Slam to poezja na żywo.Slam to poeta vs. publiczność.Slam to aplauz albo gwizdy.

Cykl sobotnich spotkań podróżniczo-literackich w Księgarni Bonobo

KTO Księgarnia Kawiarnia Podróżnicza Bonobo
GDZIE ul. Mały Rynek 4
KIEDY 21 października 2017
OPIS Kolejne wydarzenie w cyklu sobotnich spotkań podróżniczo-literackich w Księgarni Bonobo.21 października: Na podbój Nowego Świata – nieodkryte Ameryki.

KFASON – 5. Krakowski Festiwal Grozy

KTO Arteteka
GDZIE Arteteka Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, ul. Rajska 12
KIEDY 21 października 2017
OPIS Lubicie się bać? Jesteście obrzydliwi (sic!)? Co was przeraża i fascynuje zarazem? 5. KFASON (21 października) to coś, co literackie tygryski lubią najbardziej! Już sama nazwa brzmi zachęcająco – podajemy dla niewtajemniczonych: Krakowski Festiwal Amatorów Strachu, Obrzydzenia i Niepokoju. Co nas czeka? Spotkania z pisarzami (m.in. z Aleksandrą Zielińską, Łukaszem Orbitowskim, Kazimierzem Kyrczem jr., Dawidem Kainem czy Łukaszem Radeckim), dyskusje panelowe i prelekcje. Na zakończenie, podczas uroczystej gali w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej zostanie wręczona Nagroda Polskiej Literatury Grozy im. Stefana Grabińskiego. Wstęp wolny, pamiętajmy jednak, że obowiązuje ograniczenie wiekowe 16+.

Conrad i (pop)teksty

KTO Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, Ośrodek Dokumentacji i Badania Twórczości Josepha Conrada
GDZIE ul. Gołębia 16
KIEDY 21-22 października 2017
OPIS Co łączy twórczość Josepha Conrada z mediami społecznościowymi, grami komputerowymi czy telewizją? Czy czytanie autora Lorda Jima może być polityczne? To pytania, które zostaną poruszone podczas ogólnopolskiej konferencji naukowej Conrad i (pop)teksty.

Opowieści kubańskie

KTO Teatr Nowy Proxima
GDZIE ul. Krakowska 41
KIEDY 21 października 2017, 19:15
OPIS Promocja książki Adama Kwaśnego oraz całonocna kubańska impreza. W programie:19:15 czytanie fragmentów książki przez Piotra Siekluckiego, Edwarda Linde-Lubaszenko i Roberta Makłowicza19:45 Rozmowa dziennikarza z Adamem Kwaśnym

20:30 DJ Piotr El Polaco

Festiwal Conrada najmłodszym czytelnikom

KTO Krakowskie Biuro Festiwalowe, Kraków Miasto Literatury UNESCO
GDZIE Pałac Czeczotki, ul. św. Anny 2
KIEDY 23-29 października 2017
OPIS Pasmo dla dzieci na Festiwalu Conrada realizowane we współpracy z Festiwalem Literatury dla Dzieci.

FESTIWAL CONRADA 2017

KTO Krakowskie Biuro Festiwalowe, Kraków Miasto Literatury UNESCO, Tygodnik Powszechny
GDZIE Pałac Czeczotki, ul. św. Anny 2
KIEDY 23-29 października 2017
OPIS Trwające tydzień święto literatury, jeden z największych literackich festiwali w Europie.Pełen program Festiwalu na: www.conradfestival.pl

Białe noce w bibliotece, czyli tydzień z kulturą skandynawską

KTO Biblioteka Główna Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakow
GDZIE Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej, ul. Podchorążych 2
KIEDY 23-27 października 2017
OPIS Biblioteka Główna Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, już po raz ósmy, zaprasza do wyruszenia w podróż po kulturach świata. Podczas tegorocznej imprezy pod hasłem Białe noce w bibliotece czyli tydzień z kulturą skandynawską zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z literaturą, kulturą, historią i nauką krajów skandynawskich: Danii, Szwecji, Norwegii, Islandii i Finlandii. Przygotowany program skierowany jest do szerokiej grupy odbiorców: od najmłodszych – dzieci, młodzieży, aż po studentów, pracowników uczelni, nauczycieli oraz wszystkich zainteresowanych Półwyspem Skandynawskim.

Druga edycja projektu "O_KAZ. Literatura o Kazimierzu"

KTO Cheder Cafe
GDZIE ul. Józefa 36
KIEDY 23 października 2017, 10:00
OPIS Cheder przedstawia drugą edycję projektu „O_KAZ. Literatura o Kazimierzu„.Tym razem do współpracy zaprosiliśmy Wita Szostaka, Julię Ain Krupa oraz Urszulę Palusińską i Michała Mądrackiego. Ich opowiadania zainspirowane Kazimierzem znajdziecie już na przełomie października i listopada w Chederze oraz w kawiarniach, barach, sklepach, restauracjach, aptekach, domach kultury, kinach i innych miejscach w mieście, a szczególnie na Kazimierzu. Do wzięcia za darmo i czytania!Premiera pierwszego O_KAZu – ilustrowanego opowiadania dla dzieci – 23 października.

Czytamy klasykę dramatu

KTO Klub Aktora SPATiF
GDZIE ul. Rynek Główny 41
KIEDY 23 października 2017, 18:00
OPIS Projekt Anny Polony „Czytamy klasykę dramatu” to zgrabne interpretacje klasyki dramatu polskiego ale także i światowego. Z racji tego, że w obecnych czasach mało jest klasyki w Teatrze w jej oryginalnej formie, autorka projektu stara się przełamać ten „dziwny trend” i wrócić do tradycji słowa i literatury.W pierwszej odsłonie projektu Anna Polony bierze na warsztat tekst Tamary Karren „Ta Gabriela..”, dramatu opartego na listach Gabrieli Zapolskiej do jej drugiego męża Stanisława Janowskiego. Dzięki tej osobliwej wymianie korespondencji poznajemy Zapolską zupełnie z innej strony. Poprzez jej osobliwy związek ze znanym krakowskim malarzem i artystą, Karren ukazuje nam kobietę pełną emocji i pragnień jednak z drugiej strony pewną siebie i zamkniętą. Wydaje się, że jej pragnienia schodzą na dalszy plan w walce o lepszy byt uciśnionych , o których walczy w swoich późniejszych dziełach.

W królestwie Monszatana. GMO, gluten i szczepionki

KTO Spółdzielnia Ogniwo
GDZIE ul. Paulińska 28
KIEDY 23 października 2017, 19:00
OPIS Spotkanie z Marcinem Rotkiewiczem. Rozmowę poprowadzi Anna Mateja.„Genetyczne mutanty”, „niezniszczalne superchwasty”, „rakotwórcze pestycydy”, „szczepionki wywołujące autyzm”, „uzależniający gluten”. Podobne nagłówki od lat straszą nas z pierwszych stron gazet. Gdzie leży prawda? Czy genetycznie zmodyfikowane rośliny, szczepionki i gluten faktycznie są takie straszne, jak je malują ekoaktywiści, politycy i celebryci? I czy firmy zajmujące się produkcją GMO – z niesławnym Monsanto na czele – naprawdę zagrażają współczesnemu rolnictwu?

Małopolskiego Forum Bibliotek 2017

KTO Małopolskie Forum Bibliotek
GDZIE Collegium Maius i Uniwersytet Jagielloński, ul. Jagiellońska 15
KIEDY 25-26 października 2017
OPIS Kim jesteś, użytkowniku?Czego pragniesz i co czujesz?Ile Cię trzeba cenić, ten tylko się dowie, kto Cię pojął – nad tymi zagadnieniami pochylimy się podczas Małopolskiego Forum Bibliotek 2017 (25-26 października). Uczestnicy zastanowią się nad definicją użytkownika (czyt. czytelnika). Dowiemy się także, kim są cyfrowi nomadzi i jakie „emocje” panują w relacji użytkownik-biblioteka. Czas i miejsce nieprzypadkowe: w tym roku przypada stulecie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. A miejsce? Cóż, to w końcu Kraków i jego książnica akademicka – Biblioteka Jagiellońska. Uroczystym zwieńczeniem konferencji naukowej będzie inauguracja wystawy w Collegium Maius, zaś następnego dnia, podczas Targów Książki, organizatorzy zaproszą na uroczystą sesję poświęconą jubileuszowi Stowarzyszenia.

21. Międzynarodowe Targi Książki

KTO Międzynarodowe Targi Książki
GDZIE EXPO Kraków, ul. Galicyjska 9
KIEDY 26-29 października 2017
OPIS Międzynarodowe Targi Książki (26-29 października). Podczas ubiegłorocznej, jubileuszowej edycji pobito kolejne rekordy: ponad 700 wystawców z 25 krajów, 759 autorów z Polski i zagranicy oraz około 68 tysięcy zwiedzających. A z roku na rok czytelników, autorów i gości jest coraz więcej. Nie mówiąc już o samych tytułach…Gościem honorowym Targów będzie Francja. Z ojczyzny Moliera, Prousta i Houellebecqa przyjadą wydawcy, pisarze, poeci i ilustratorzy. Organizatorzy zapewniają, że przed nami niezwykle ciekawy program, obejmujący nie tylko literaturę, ale i spotkania z autorami oraz tłumaczami.

Premiera biografii "Sendlerowa. W ukryciu". Spotkanie z autorką Anną Bikont

KTO Żydowskie Muzeum Galicja
GDZIE ul. Dajwór 18
KIEDY 26 października 2017, 18:30
OPIS Jedna z najważniejszych książek tego roku ukazuje się 25 października. W związku z premierą biografii „Sendlerowa. W ukryciu” zapraszamy na spotkanie z autorką Anną Bikont. Rozmowę poprowadzi Wojciech Bonowicz. Fragmenty książki przeczyta Anna Polony. Spotkanie towarzyszące Festiwalowi Conrada. Podczas spotkania będzie możliwość zakupu premierowych egzemplarzy książki.

Spacer literacki śladami Josepha Conrada

KTO Kraków Miasto Literatury UNESCO
GDZIE Kraków
KIEDY 28 października 2017
OPIS Spacery literackie to szansa na dokładne poznanie literackiej mapy miasta. Na tegorocznych szlakach pojawią się zupełnie nowe miejsca, a obok dobrze wydeptanych ścieżek znajdą się również te mniej uczęszczane, wciąż nieodkryte. Spacery literackie odbywają się tradycyjnie w ostatnie soboty każdego miesiąca.