Marzec 2015

Kalendarium wydarzeń literackich w marcu 2015.

LiteraTURA to element strategii Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Wśród jej priorytetów znajdują się m. in.  integrowanie różnorodnego życia literackiego, tworzenie połączeń: literatura, nowe media i przemysły kreatywne, kreowanie postaw czytelniczych, tworzenie warunków do uobecniania się literatury w przestrzeni publicznej, a także edukacja literacka.

Pobierz formularz, uzupełnij i do 10. dnia każdego miesiąca prześlij do nas informację o wydarzeniu organizowanym w miesiącu następnym na adres kontakt@miastoliteratury.pl. Razem stworzymy LiteraTURĘ – wieloaspektową akcję komunikowania wydarzeń literackich w Krakowie.

KTO MOCAK
KIEDY 13 lutego – 12 kwietnia 2015
GDZIE Galeria Re, Mocak, ul. Lipowa 4
OPIS Wystawa w Galerii Re prezentuje prace wideo młodych artystów z Izraela – Bena Hagariego i Nadava Bin-Nuna. Przedstawiony przez nich świat został naruszony, poprzez wprowadzenie właściwego tylko jemu porządku. Obaj artyści występują w swoich filmach jako aktorzy.
Praca Hagariego Odwrócony pokazuje człowieka, który nadaje otaczającym go przedmiotom nazwy w swoim własnym, odwróconym języku, próbując w ten sposób zawłaszczyć rzeczywistość. Następnie stara się nauczyć papugę stworzonej przez siebie mowy. Całość akcji odbywa się w mieszkaniu, którego kolorystyka sprawia wrażenie odwróconej gamy barwnej, co zwiększa atrakcyjność obrazu.
Bin-Nun w filmach Poezja, która mogła zabić oraz Partia ujawnia fascynację Freudem i psychoanalizą. Miejscem wydarzeń jest dom rodzinny artysty. W swoich dziełach pokazuje destruktywne aspekty wychowania, ukazując postać ojca jako jednostkę determinującą życie innych.
Młody Izrael jest pierwszą zagraniczną wystawą w Galerii Re. Została zorganizowana we współpracy z artystą i wykładowcą Bezalel Academy of Arts and Design w Jerozolimie Boazem Aradem, który brał udział w naszej wystawie Historia w sztuce.

KTO Podgórska Biblioteka Publiczna
KIEDY 19 lutego -20 marca 2015
GDZIE Podgórska Biblioteka Publiczna, ul. Powroźnicza 2
OPIS Dyrektor PBP zaprasza do obejrzenia wystawy fotografii Na krawędzi Karola Mroziewskiego. Jego obrazy pokazują zjawiskowy magnetyzm gór – doskonałe kadry i uchwycone piękno krajobrazu. Karol Mroziewski jest fotografikiem, współtwórcą Fotoklubu Trzebińskiej Kinematografii, zawodowo związanym z Powiatowym Domem Kultury w Trzebini. Spektrum jego zainteresowań sięga od portretu, dokumentu, reportażu po krajobraz i fotografię kreacyjną. Popularyzator niszowych dziedzin fotografii: fotografii otworkowej, solarnej, organicznej. Jest zapalonym podróżnikiem i miłośnikiem gór. Fotografia górska to jego sposób na życie, wielka miłość i pasja. Wystawę można oglądać bezpłatnie w godzinach otwarcia biblioteki.

KTO Dom Kultury „Podgórze”
KIEDY 2 marca 2015, godz. 18:00
GDZIE ul. Sokolska 13
OPIS Litera – TURA PIĘKNA – opowieść to cykl spotkań z poezją znanych i lubianych twórców w formie krótkiego wykładu o twórczości omawianego pisarza, analizy kilku utworów oraz projekcji materiałów multimedialnych. Na spotkaniu omawiana będzie twórczość Anny Kamieńskiej.
Wstęp wolny.

KTO Goethe-Institut w Krakowie
KIEDY 2 marca 2015, godz. 18:30
GDZIE Goethe-Institut, Rynek Główny 20
OPIS Nele, młoda berlińska dziennikarka przyjeżdża na Dolny Śląsk na pogrzeb dziadka. Pragnienie poznania niemiecko-polskich korzeni własnej rodziny zaprowadzi główną bohaterkę aż do małej galicyjskiej wsi i stanie się fascynującą podróżą w przeszłość. Powieść Katzenberge zbudowana jest wokół postaci dziadka głównej bohaterki, wysiedlonego pod koniec II wojny światowej z byłych polskich terenów na Ukrainie, który po długiej wędrówce osiada na Dolnym Śląsku, w gospodarstwie należącym kiedyś do Niemców.
Katzenberge, debiut prozatorski młodej autorki Sabriny Janesch (rocznik 1985 R.), został entuzjastycznie przyjęty w Niemczech. Media pisały o poruszającej opowieści o europejskiej historii, próbie dotarcia do źródła niezagojonych ran i o perspektywach lepszej przyszłości. Janesch otrzymała za tę powieść nagrodę im. Mary Cassens dla najlepszego niemieckojęzycznego debiutu literackiego, nagrodę im. Nicolasa Borna przyznawaną przez rząd Dolnej Saksonii oraz nagrodę im. Anny Seghers. W 2009 r. Sabrina Janesch jako pisarka miejska spędziła w Gdańsku pięć miesięcy na stypendium rezydencyjnym Niemieckiego Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej.
Spotkanie w języku niemieckim z Sabriną Janesch poprowadzi dr Paweł Zarychta.
Wstęp wolny.

KTO Dom Kultury „Podgórze”
KIEDY 2 marca 2015, godz. 19:15
GDZIE ul. Sokolska 13
OPIS Jeden na Jeden Teatr Aktora i Autora: Szkice o przyjemnościach czytania, wędrowania i wspominania.
Prof. Wojciech Ligęza – autor
Cezary Wiśniewski – aktor
Wstęp wolny.

KTO Goethe-Institut w Krakowie
KIEDY 4 marca – 30 kwietnia 2015, w godzinach otwarcia Goethe-Institut
GDZIE Goethe-Institut Krakau, Rynek Główny 20
OPIS Wystawa książek i plakatów Graphic Novels
Niemieckojęzyczna powieść graficzna To ostatni dzień reszty twojego życia – czytaj! Najnowsze powieści graficzne z Niemiec. Wystawa prezentuje wybór najwybitniejszych niemieckich powieści graficznych/komiksów narracyjnych z ostatnich lat, których twórcami są zarówno znani już artyści jak i cenieni debiutanci. Wśród prezentowanych tytułów można znaleźć m.in. komiksy inspirowane literaturą i historią, biografie, a także adaptacje klasyki literackiej: Dantego, Cervantesa, Goethego, Musila. Nieobca jest niemieckiemu komiksowi literatura faktu. Sporym zainteresowaniem rysowników cieszy się tematyka społeczna i obyczajowa. Prezentując 60 komiksów, wystawa oferuje przegląd różnych konwencji estetycznych, z których najbardziej popularną wśród niemieckich rysowników jest komiks brut.
Wystawa powstała na bazie kolekcji Najnowsze powieści graficzne z Niemiec (Aktuelle Graphic Novels aus Deutschland) frankfurckich Targów Książki 2014. Jej twórcą jest Andreas Platthaus, zastępca szefa działu felietonów Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Wstęp wolny.

KTO Międzynarodowe Centrum Kultury
KIEDY Przedłużona do 8 marca 2015
GDZIE Rynek Główny 25
OPIS Galicyjski Thanatos. Cmentarze wojenne w Galicji Zachodniej z lat 1914–1918.
Średniowieczne piwnice MCK, Kraków, Rynek Główny 25
Prezentacja wystawy przedłużona do 8 marca 2015
Na terenie dawnej Galicji Zachodniej pochowanych jest ok. 70 tys. żołnierzy różnych narodowości, m.in. Polaków, Austriaków, Rosjan, Niemców, Ukraińców, Węgrów, Chorwatów, walczących w I wojnie światowej. Cmentarze, na których zostali pochowani charakteryzują się   bardzo wysoką klasą artystyczną. Tworzyli je wiodący architekci, między innymi Dušan Jurkovič, Hans Mayr, Jan Szczepkowski czy Gustav Rossmann.
Na wystawie prezentowanej w średniowiecznych piwnicach MCK można zobaczyć projekty galicyjskich nekropolii oraz ich współczesne i archiwalne fotografie.
Wstęp wolny.

KTO Goethe-Institut w Krakowie
KIEDY 10 marca 2015, godz. 18:00
GDZIE Goethe-Institut Krakau, Rynek Główny 20
OPIS Spotkanie z artystą Reinhard Kleist – autor komiksów, reprezentowany na wystawie. Jest autorem komiksu Bokser, który opowiada o życiu boksera, Hertzka (potem w USA Harry´ego) Hafta, który w wieku 16 lat z racji żydowskiego pochodzenia został deportowany z Bełchatowa do Auschwitz. Naprawdę nazywał się Mojżesz Friedler. Holocaust przetrwał dzięki swym umiejętnościom bokserskim. Zmuszany przez personel obozu staczał spektakularne walki na pięści. Po wojnie zamieszkał w USA i został zawodowym bokserem.
W 2013 roku Bokser otrzymał główną nagrodę w kategorii najlepszej książki dla młodzieży na Targach Książki we Frankfurcie nad Menem.
Spotkanie towarzyszy wystawie komiksów i plakatów <To ostatni dzień reszty twojego życia – czytaj! Najnowsze powieści graficzne z Niemiec> i odbywa się w cyklu Spotkania z komiksem niemieckim.
Wstęp wolny.

KTO Nowohucka Biblioteka Publiczna
KIEDY 11 marca 2015, godz. 16:30
GDZIE Filia nr 4 Oddział dla Dzieci, os. Zgody 7
OPIS Matematyka nie jest nudna i trudna.
Biblioteka zaprasza dzieci w wieku 4-7 lat i rodziców na wspólne czytanie fragmentów książki Matematyka ze sznurka i guzika autorstwa Kristin Dahl. Spotkanie jest bezpłatne. Matematyka to nie tylko liczenie, to również sposób myślenia, porządkowania i opisywania rzeczywistości. Dzieci słuchając fragmentów książki i uczestnicząc w grach i zabawach będą się uczyć matematycznego myślenia. Przekonają się, że liczenie i poznawanie geometrycznych kształtów nie jest trudne, a mierzenie i porządkowanie dostarczy zarówno dorosłym jak i dzieciom wielu ciekawych doświadczeń i radości ze wspólnej zabawy.

KTO Teatr BARAKAH
KIEDY 12 marca 2015, godz. 20:00
GDZIE ArtCafe Barakah, ul. Paulińska 28, Kraków
OPIS 12 marca Teatr BARAKAH świętować będzie 93. rocznicę urodzin Króla Beatników!
Z tej okazji w ramach Dramatorium odbędzie się
– promocja książki Johnson Joyce Jack Kerouac. Własnym głosem / Samotne zwycięstwo wydanej przez MF Studio, Axis Mundi (będzie możliwość zakupienia książek)
– czytanie prozy i poezji Jacka Kerouac – przynoście swoje ulubione fragmenty i czytajcie z nami!
– rozmowy o Jacku Kerouacu przy piwie i winie
– impreza do wschodu słońca

KTO Dom Kultury „Podgórze”
KIEDY 13 marca 2015 godz. 18:00
GDZIE ul. Sokolska 13
OPIS Wokół książki Miłość na szkle (Świat Książki 2015) Barbary Sęk
Miłość na szkle to opowieść o współczesnych trzydziestolatkach, którzy starają się o dziecko. Ich dojrzewanie do roli rodzica, leczenie niepłodności i trudy, z którymi muszą sobie radzić to codzienne życie wielu osób. Autorka pokazuje prawdziwie, czasem zabawnie lub wzruszająco, z czym muszą borykać się dzisiejsi ludzie. Właśnie dlatego książka z pewnością będzie bliska każdemu czytelnikowi.
Wstęp wolny.

KTO Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, Krakowskie Stowarzyszenie Komiksowe
KIEDY 14 marca 2015, godz. 10:00 – 19:00
15 marca 2015, godz. 10:00 – 16:00
GDZIE Arteteka WBP w Krakowie, ul. Rajska 12 (wejście od ul. Szujskiego)
OPIS Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wraz z Krakowskim Stowarzyszeniem Komiksowym zapraszają na 4. Krakowski Festiwal Komiksu, który odbywał się będzie w dniach 14-15 marca br., w Artetece WBP w Krakowie (ul. Rajska 12).
W tych dniach w Krakowie spotkają się fani historii obrazkowych oraz twórcy komiksów: rysownicy, scenarzyści, wydawcy, recenzenci i teoretycy tego medium.
Swój udział w festiwalu zapowiedzieli m.in. Stephen Collins autor Gigantycznej brody, która była złem, Sebastian Skrobol – rysownik, autor komiksu Quiet Little Melody – A simple fairytale, Tomasz Samojlik – autor komiksów dziecięcych popularyzujących wiedzę o przyrodzie, Dominik Szcześniak – redaktor magazynu komiksowego Ziniol oraz twórca komiksów, Katarzyna Babis – ilustratorka i rysowniczka komiksów czy Jakub Syty – tłumacz komiksów, thorgalista.
Dwa festiwalowe dni wypełnią spotkania autorskie, prelekcje poświęcone najróżniejszym około komiksowym zagadnieniom, projekcje filmów, wystawy, giełda komiksowa i wiele innych. Dla najmłodszych uczestników festiwalu przygotowano specjalny blok warsztatowy.
Wstęp na wszystkie atrakcje jest bezpłatny!

KTO Goethe-Institut w Krakowie
KIEDY 17 marca 2015, godz. 18:00
GDZIE Goethe-Institut Krakau, Rynek Główny 20
OPIS Spotkanie z artystą Birgit Weyhe – Autorka komiksów, reprezentowana na wystawie, wielokrotnie nagradzana, laureatka Comicbuchpreis der Berthold Leibinger Stiftung (Nagroda Fundacji Bertholda Leibingera). Wręczenie nagrody odbędzie się 4 maja 2015, w Literaturhaus w Stuttgarcie. Przedstawicielka nurtu estetycznego comic brut, poruszająca różne aspekty odpowiedzialności.
Spotkanie towarzyszy wystawie komiksów i plakatów <To ostatni dzień reszty twojego życia – czytaj! Najnowsze powieści graficzne z Niemiec> i odbywa się w cyklu Spotkania z komiksem niemieckim.

KTO Księgarnia Matras
KIEDY 18 marca 2015, godz. 18:00
GDZIE Księgarnia Matras – Kraków. Rynek Główny 23 (od 1610 r.)
OPIS Z cyklu Literacka Środa w Księgarni Matras zapraszamy do przytulnych sal Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej na spotkanie z Michałem Sobolem. Rozmowę z poetą poprowadzi Elżbieta Wojnarowska. Wstęp wolny.
Michał Sobol, ur. w 1970 roku w Cerekwi pod Radomiem, historyk kościoła, filozof. Laureat nagrody im. Kazimiery Iłłakowiczówny za najlepszy książkowy debiut poetycki w 2001 roku. Publikował w Na Głosie, Twórczości, Kresach, Lampie, Więzi, Wyspie, Zeszytach Literackich i in. Wydał zbiory wierszy: Lamentacje (2001), Działania i chwile (2007), Naturalia (2010), Pulsary (2014). Laureat Nagrody Miasta Radomia w 2013 roku. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na napisanie tomiku Pulsary, za który był nominowany do Nagrody Literackiej Miasta Gdyni oraz Nagrody im. Wisławy Szymborskiej w 2014 roku.

KTO Dom Kultury „Podgórze”
KIEDY 19 marca 2015, godz. 18:00
GDZIE ul. Sokolska 13
OPIS Litera – TURA PIĘKNA – opowieść to cykl spotkań z poezją znanych i lubianych twórców w formie krótkiego wykładu o twórczości omawianego pisarza, analizy kilku utworów oraz projekcji materiałów multimedialnych. Na spotkaniu omawiana będzie twórczość Kazimiery Iłłakowiczównej.
Wstęp wolny.

KTO Włoski Instytut Kultury
KIEDY 20 marca 2015, godz. 18:00
GDZIE Sala konferencyjna Włoskiego Instytutu Kultury w Krakowie, ul. Grodzka 49
OPIS Literatura – Światowy dzień poezji.

KTO Goethe-Institut w Krakowie
KIEDY 24 marca 2015, godz. 18:00
GDZIE Goethe-Institut Krakau, Rynek Główny 20
OPIS Spotkanie z artystą Markus Färber – Grafik, utalentowany i nagrodzony autor komiksów. Jego komiks Reprobus został w 2014 wydany po polsku przez warszawskie wydawnictwo KULTURA GNIEWU. Komiks był polecany przez tygodnik POLITYKA, który umieścił go na pierwszym miejscu na liście hitów 2014. Rok wcześniej, w Niemczech książka znalazła się na liście 25 najpiękniejszych wydawnictw.
Markus Färber poprowadzi też warsztaty dla studentów grafiki. Prace powstałe podczas warsztatów zaprezentujemy na finisażu wystawy komiksów, końcem kwietnia 2015.
Spotkanie towarzyszy wystawie komiksów i plakatów <To ostatni dzień reszty twojego życia – czytaj! Najnowsze powieści graficzne z Niemiec> i odbywa się w cyklu Spotkania z komiksem niemieckim.
Wstęp wolny.

KTO Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie pod patronatem Włoskiego Instytutu Kultury w Krakowie
KIEDY 24-26 marca 2015
GDZIE Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, ul. Podchorążych 2
OPIS Język – Krakowskie spotkania italianistyczne.

KTO Teatr BARAKAH
KIEDY 26 marca 2015, godz. 20:00
GDZIE ArtCafe Barakah, ul. Paulińska 28, Kraków
OPIS Aktorzy i inni zapaleńcy zaprezentują fragmenty nowej powieści Ziemowita Szczerka Siódemka wydanej przez Ha!art. W pakiecie: spotkanie z autorem i impreza do wschodu słońca!

KTO Dom Kultury „Podgórze”
KIEDY 27 marca 2015, godz. 18:00
GDZIE ul. Sokolska 13
OPIS Nowa Poezja Krakowska – Marek Psonka W poszukiwaniu pierwotności wieczór KM Stowarzyszenia Pisarzy polskich z udziałem prof. Bogusława Żurakowskiego.
Nowa Poezja Krakowska to cykl spotkań z młodymi twórcami, którzy należą do Koła Młodych Autorów przy Stowarzyszeniu Pisarzy polskich w Krakowie.

KTO Krakowskie Biuro Festiwalowe
KIEDY 29 marca 2015, godz. 15:00
GDZIE Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego, ul. Powiśle 11
OPIS Wyjątkowa akcja, wielka, bezpłatna wymiana książek – Drugie Życie Książki – to nie lada gratka dla miłośników literatury. Zasady udziału w wymianach są proste: wystarczy przynieść jedną, a maksymalnie dziesięć książek. Ważne: tomy muszą być w dobrym stanie. Kto przyniesie wydawnictwa wydane przed 1995 rokiem, będzie mógł wymienić je tylko na inne książki wydane do 1995 roku. Osoby, które przyniosą nowe książki (wydane po 1995 roku) – mogą wybierać do woli, zarówno spośród nowych, jak i starszych tomów. Wstęp wolny.

KTO Dom Kultury „Podgórze”
KIEDY 30 marca 2015 godz. 18:00
GDZIE ul. Sokolska 13
OPIS Wokół książki: Krystyna Czerni i Jerzy Nowosielski Listy i zapomniane wywiady (ZNAK 2015).