maj 2016

Kalendarium wydarzeń literackich w maju 2016.

LiteraTURA to element strategii Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Wśród jej priorytetów znajdują się m. in. integrowanie różnorodnego życia literackiego, tworzenie połączeń: literatura, nowe media i przemysły kreatywne, kreowanie postaw czytelniczych, tworzenie warunków do uobecniania się literatury w przestrzeni publicznej, a także edukacja literacka. Pobierz formularz, uzupełnij i do 10. dnia każdego miesiąca prześlij do nas informację o wydarzeniu organizowanym w miesiącu następnym na adres kontakt@miastoliteratury.pl. Razem stworzymy LiteraTURĘ – wieloaspektową akcję komunikowania wydarzeń literackich w Krakowie.

Drugie Życie Książki na OFF Camera

KTO Drugie  Życie Książki
GDZIE Pałac pod Baranami, Arestocraft (dawna restauracja Zbójcy)
KIEDY 1 maja 2016, godz. 15.00
OPIS Wymieniamy się książkami w ramach festiwalu Netia OFF Camera w Pałacu pod Baranami, Arestocraft (dawna restauracja Zbójcy), godz. 15.00-16.00.

Wystawa „Papierowe myśli”

KTO Krowoderska Biblioteka Publiczna w Krakowie
GDZIE Biblioteka Główna, Czytelnia naukowa, ul. Królewska 59
KIEDY 1 maja – 31 maja 2016
OPIS Biblioteka Główna Krowoderskiej Biblioteki Publicznej w Krakowie zaprasza na wystawę prac Ireny Podolak Papierowe myśli: Literatura, pisarze i poeci w obrazach i kolażach. Wystawę można oglądać w godzinach otwarcia czytelni. W czwartek 5.05.2016r. o godzinie 17:00 autorka prac zaprasza na wernisaż. Wstęp wolny.

Wystawa "Zaczarowany las"

KTO Krowoderska Biblioteka Publiczna w Krakowie
GDZIE Filia 16, ul. Królowej Jadwigi 37b
KIEDY 1 maja – 31 maja 2016
OPIS Filia 16 Krowoderskiej Biblioteki Publicznej w Krakowie przy ul. Królowej Jadwigi 37b zaprasza na wystawę „Zaczarowany las”. Dnia 12.05 i 19.05 w godzinach od 9:30 do 10:30 wystawie będzie towarzyszyć  czytanie książki A. Maleszki Magiczne drzewo, która tematycznie nawiązuje do wystawy (dzieci kl. III – IV). Wystawa jest wspólną imprezą biblioteki filii nr 16 oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 32 w Krakowie przy ul. Królowej Jadwigi 78 w ramach projektu Biblioteka Przyszłości. Wystawę można oglądać w godzinach otwarcia biblioteki. Wstęp wolny.

Wystawa "Zaczarowany kufer"

KTO Krowoderska Biblioteka Publiczna w Krakowie
GDZIE Filia 16, ul. Królowej Jadwigi 37b
KIEDY 1 maja – 15 maja 2016
OPIS Filia 16 Krowoderskiej Biblioteki  Publicznej w Krakowie przy ul. Królowej Jadwigi 37b w dniach od 1.05 do 15.05 zaprasza do biblioteki na wystawę Zaczarowany kufer. Wystawa jest projektem w ramach realizacji programu Książki Naszych Marzeń. Projekt zapoczątkowany przez Szkołę Podstawową nr 32 w Krakowie, kontynuuje filia nr 16. Projekt nawiązuje do baśni H.Ch. Andersena Latający kufer. Wystawę można oglądać w godzinach otwarcia biblioteki. Wstęp wolny.

EUROCITY PRZYBYSZEWSKI

KTO Wydział Polonistyki UJ, Księgarnia Akademicka oraz właściciele Jamy Michalika
GDZIE Jama Michalika
KIEDY 4 maja 2016, godz. 18.30
OPIS Wydział Polonistyki UJ, Księgarnia Akademicka oraz właściciele Jamy Michalika
zapraszają na promocję tomu pokonferencyjnego „Przybyszewski – rewizje i filiacje” pod. red. Gabrieli Matuszek oraz wieczór młodopolski.

Jak się rodzi książka

KTO Krowoderska Biblioteka Publiczna w Krakowie
GDZIE Filia 5, ul. Radzikowskiego 29
KIEDY 9 maja 2016
OPIS Filia 5 Krowoderskiej Biblioteki Publicznej w Krakowie przy ul. Radzikowskiego 29 zaprasza w dniu 9.05.2016 o godzinie 11:00 na spotkanie Jak się rodzi książka. Spotkanie poprowadzi Ewa Zalewska, autorka książek dla dzieci oraz animator kultury. Wstęp wolny.

Warsztaty literackie dla przedszkolaków

KTO Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie
GDZIE Filia nr 17, ul. Brodowicza 1
KIEDY 9 maja 2016, godz. 11.00
OPIS Nie święci garnki lepią, a Marzenia się spełniają. Jeśli chcesz się przekonać, na ile jest życiowej prawdy w przysłowiach, odwiedź Filię nr 17 Śródmiejskiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, by posłuchać o pomysłach bajkowych, szlifowaniu tekstu i współpracy ze wszystkimi, dzięki którym literackie marzenia krakowskiej pisarki dla dzieci – Ewy Stadtműller udało się zrealizować. Autorka  zaprosi też dzieci do wspólnego eksperymentowania nad tworzeniem bajki, legendy, wierszyka, czy zagadek.Grupy zorganizowane proszone są o wcześniejszy kontakt telefoniczny z organizatorem.Spotkanie organizowane w ramach obchodów XIII edycji Tygodnia Bibliotek pod hasłem  Biblioteka inspiruje

Drugie Życie Książki – Juwenalia

KTO Drugie Życie Książki
GDZIE ul. Gronostajowa 3
KIEDY 09 maja 2016
OPIS Edycja specjalna podczas Juwenaliów 2016. Spotykamy się na Kampusie 600-lecia Odnowienia UJ (ul. Gronostajowa 3) w godz. 13.00-14.00.

Wystawa ilustracji Anity Andrzejewskiej i Andrzeja Pilichowskiego-Ragno

KTO Krowoderska Biblioteka Publiczna w Krakowie
GDZIE Filia 3, ul. Komorowskiego 11
KIEDY 9 maja – 31 maja 2016
OPIS Filia 3 Krowoderskiej Biblioteki Publicznej w Krakowie przy ul. Komorowskiego 11 zaprasza na wystawę ilustracji Anity Andrzejewskiej i Andrzeja Pilichowskiego-Ragno. Wystawę można oglądać w godzinach otwarcia Biblioteki. Wstęp wolny.

Bajkowy sposób na rozwijanie mowy

KTO Nowohucka Biblioteka Publiczna w Krakowie
GDZIE Oddział dla Dzieci i Młodzieży, os. Zgody 7
KIEDY 11 maja 2016, godz. 17.00
OPIS Oddział dla Dzieci i Młodzieży Filii nr 4 zaprasza na warsztaty dla rodzin pt. Bajkowy sposób nowy na rozwijanie mowy! Podczas spotkania poruszony zostanie temat zaburzeń i zagrożeń logopedycznych. Uczestnicy wezmą udział w warsztacie logopedycznym z wykorzystaniem multimediów prowadzonym przez mgr Dorotę Bełtkiewicz.

Spotkanie z Michałem Koziołem

KTO Krowoderska Biblioteka Publiczna w Krakowie
GDZIE Biblioteka Główna, Wypożyczalnia dla dorosłych, ul. Królewska 59
KIEDY 11 maja 2016, godz. 19.00
OPIS Biblioteka Główna Krowoderskiej Biblioteki Publicznej w Krakowie zaprasza 11 maja 2016 roku o godz. 19.00 na spotkanie z Michałem Koziołem, autorem książki pt. „Wokół Biprostalu”, które odbędzie się w Wypożyczalni dla Dorosłych,  przy ul. Królewskiej 59. Spotkanie będzie pierwszym w ramach cyklu pt. Porozmawiajmy o Krowodrzy. Imprezę poprowadzi Łukasz Mańczyk. Cały cykl będzie objęty patronatem Rady Dzielnicy V Krowodrzy. Wstęp wolny.

Warsztaty poetyckie dla młodzieży „I Ty możesz zostać poetą”

KTO Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie
GDZIE Filia nr 4, ul. Dietla 80
KIEDY 12 maja 2016, godz. 9.00
OPIS Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie, Filia nr 4 serdecznie zaprasza młodzież do udziału w warsztatach poetyckich, które poprowadzi Aneta Kielan – krakowska poetka z duszy i z serca. Uczestnicy zajęć rozmawiać będą o współczesnej poezji , ale przede wszystkim pracować nad swoimi tekstami, szlifować je, by potem zaprezentować wszystkim uczestnikom warsztatów. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc, osoby zainteresowane warsztatami, prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny.Spotkanie organizowane w ramach obchodów XIII edycji Tygodnia Bibliotek pod hasłem Biblioteka inspiruje.

Spotkanie edukacyjne połączone z warsztatami plastycznymi pt.: Być jak Wiking - poznajemy Ludzi Północy

KTO Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie
GDZIE Filia nr 19, ul. Dobrego Pasterza 100
KIEDY 12 maja 2016, godz. 8.30
OPIS Spotkanie edukacyjne połączone z warsztatami plastycznymi pt.: Być jak Wiking – poznajemy Ludzi PółnocyFilia nr 19 Śródmiejskiej Biblioteki Publicznej w Krakowie zaprasza uczniów młodszych klas szkolnych do świata Wikingów! Wspólnie, ze starych gazet  przygotujemy namiastkę hełmu jarla, będziemy handlować szklanymi paciorkami, pisząc na tekturze własne imiona wykorzystamy inskrypcje, a jako szanujący się Wikingowie, wykonamy własne amulety szczęścia. Będzie można również spróbować soku jabłkowego, który zamiast złożyć bogu w ofierze sami posmakujecie. A co jeszcze czekać będzie na uczestników tego niezwykłego spotkania – tego nie zdradzimy. Warto przyjść i samemu się przekonać i wtedy może się okazać, że czasem błędnie wierzymy w mity związane z Wikingami. Sprawdźcie koniecznie, jak to  z nimi bywało oraz jak stać się dzielnym wojownikiem.Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc, osoby zainteresowane udziałem dzieci w spotkaniu, prosimy o wcześniejszą informację telefoniczną 12-417-22-73 lub e-mailową filia19@sbpkrakow.pl.Spotkanie organizowane w ramach obchodów XIII edycji Tygodnia Bibliotek pod hasłem Biblioteka inspiruje.

Spotkanie edukacyjno-literackie dla przedszkolaków

KTO Krowoderska Biblioteka Publiczna w Krakowie
GDZIE Filia 34, ul. Opolska 37
KIEDY 12 maja 2016, godz. 10.00
OPIS Filia 34 Krowoderskiej Biblioteki Publicznej w Krakowie zaprasza 12.05.2016 r. o godzinie 10:00 na spotkanie edukacyjno-literackie dla przedszkolaków: Rodzinne radości i smuteczki na kartach niejednej książeczki. Spotykamy się na rozmowach o rodzinie, wykorzystując do tego odpowiednio dobraną literaturę. Na spotkaniu z dziećmi w wieku przedszkolnym przeczytamy fragmenty książek B. Andrzejczuk Opowiastki Familijne, czyli pół godziny dla rodziny.

Wieczór autorski – Sławomir Shuty

KTO Krowoderska Biblioteka Publiczna w Krakowie
GDZIE Filia 4, ul. Sienkiewicza 2
KIEDY 12 maja 2016, 18.00 
OPIS Zapraszamy na spotkanie autorskie. Gościem naszym będzie Sławomira Shuty, polski prozaik, fotograf i reżyser. Wstęp wolny.

Spotkanie z Katarzyną Enerlich

KTO Nowohucka Biblioteka Publiczna w Krakowie
GDZIE Filia nr 8, os. Boh. Września 26
KIEDY 13 maja 2016, godz. 17.00
OPIS Filia nr 8 zaprasza na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Uczestnicy będą mieli okazję spotkać się z dziennikarką, poetką i pisarką Katarzyną Enerlich. Autorka opowie o swojej pracy i inspiracjach.

Lecę Lecem

KTO Dom Kultury „Podgórze”
GDZIE ul. Sokolska 13
KIEDY 14 maja 2016, godz. 12.00
OPIS Biesiada Aforystów: „Lecę Lecem”. Spotkanie z Mieczysławem Kozłowskim z okazji pięćdziesięciu lat pracy twórczej oraz wspomnienie Stanisława Leca

Festiwal im. Jana Błońskiego – „Widzieć jasno… w tłumaczeniu”

KTO Wydział Polonistyki UJ, Krakowska Fundacja Literatury, Katedra Krytyki Współczesnej UJ, Pracownia Pytań Krytycznych, Krakowskie Biuro Festiwalowe
GDZIE Wydział Polonistyki UJ, ul. Grodzka 64
KIEDY 18 maja – 19 maja 2016
OPIS Parafraza tytułu książki o twórczości Prousta nie tylko przypomina o zainteresowaniach Błońskiego i jego pracy na polu przyswajania francuskiej literatury i myśli krytycznej, lecz również wyznacza dwa istotne, ściśle z sobą powiązane zagadnienia tegorocznej edycji festiwalu: rolę przekładu literackiego oraz krytyki literackiej w zglobalizowanej rzeczywistości, w której współistnieje zarówno literatura światowa, jak i literatura narodowa. Wykorzystując tę parafrazę, w której tłumaczenie jednocześnie zastępuje i przywołuje „zachwycenie”, zapraszamy do dyskusji zarówno wokół postrzegania literatury i rzeczywistości przez pryzmat przekładu, jak i wokół literatury i współczesnego życia literackiego, w których nieuchronnie ścierają się z sobą tendencje globalne i lokalne.
Pełen program na stronie: festiwal-blonskiego.pl

Warsztaty teatralne dla przedszkolaków pt.: W bajkowym świecie lalek

KTO Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie
GDZIE  Filia nr 10, ul. Łąkowa 27
KIEDY 19.05.2016 , godz. 10.00
OPIS Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie, Filia nr 10 serdecznie zaprasza na bezpłatne warsztaty teatralne, które poprowadzi aktor Teatru Groteska – Bartosz Watemborski. Mamy nadzieję, że ekspresywna forma prowadzonego spotkania, z użyciem niezwykłych lalek, pacynek, marionetek sprawi, że i tym razem warsztaty teatralne zaciekawią, ale i zainspirują naszych najmłodszych odbiorców. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc, osoby zainteresowane udziałem dzieci w spotkaniu, prosimy o wcześniejszą informację telefoniczną lub e-mailową.Spotkanie organizowane w ramach obchodów XIII edycji Tygodnia Bibliotek pod hasłem Biblioteka inspiruje.

“Filozofia Boga i religii w twórczości Stanisława Lema”

KTO Uniwersytet Papieski Jana Pawła II
GDZIE Ul. Bernardyńska 3
KIEDY 20 maja 2016
OPIS Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy do udziału w ogólnopolskiej interdyscyplinarnej konferencji studencko-naukowej “Filozofia Boga i religii w twórczości Stanisława Lema”. Szczególną okazję stanowi 10. rocznica śmierci Pisarza, która wypada w bieżącym roku.Zaproszenie kierujemy do studentów, doktorantów i pracowników naukowych (wszystkich dyscyplin akademickich), zainteresowanych twórczością Stanisława Lema – zarówno jej “poważną” częścią (m.in. Filozofia przypadku, Summa techonologiae), jak i tą bardziej humorystyczną (Dzienniki gwiazdowe, Bajki robotów i in.).Sugerowane obszary badawcze:
+ dowody na istnienie Boga z perspektywy Lema
+ koncepcja Boga/boskości
+ czy Stanisław Lem był ateistą/agnostykiem?
+ relacja nauka-wiara
+ krytyka religii
+ Lem a Kościoł katolicki
+ tematyka grzechu i nieczystości

Szlak Stanisława Lema – przy okazji Festiwalu Nauki w Krakowie

KTO Kraków Miasto Literatury UNESCO
GDZIE Szczegóły na spacery@miastoliteratury.pl
KIEDY 21 maja 2016
OPIS Szlak Stanisława Lema przedstawia Kraków, który stał się miejscem azylu dla pisarza, po wyprowadzce z ukochanego Lwowa. Mimo iż Lem, darzył miasto swojego dzieciństwa nieporównywalnie większym sentymentem, to w Krakowie właśnie spędził większość swojego dorosłego życia. W ramach spaceru odwiedzimy miejsca związane z jego życiem zawodowym (Uniwersytet Jagielloński, redakcję Tygodnika Powszechnego, Wydawnictwo Literackie) i osobistym (mieszkanie przy ul. Bonersowskiej, delikatesy na Rynku, ulubioną wypożyczalnie książek), wspominamy także o miejscach poświęconych jego pamięci, których w Krakowie nie brakuje. Szlak prowadzi Agnieszka Pudełko – przewodniczka.

Drugie Życie Książki – Edycja specjalna

KTO Drugie Życie Książki
GDZIE Hotel Forum
KIEDY 22 maja 2016
OPIS Spotykamy się w Hotelu Forum podczas Targów Vintage i Retro „Kogel Mogel”

Poezje z remizy, czyli recytujemy disco-polo

KTO ArtCafe Barakah
GDZIE ul. Paulińska 28
KIEDY 24 maja 2016, godz. 20.00
OPIS Disco ponad wszystko. Ileż poezji niosą w sobie dobrze znane wersety zwrotki „Miłość odchodzi – słyszę znów z Twoich ust. Zawsze prawda miała jakiś sens. Te dni jak bajka, piękne jak tysiąc róż. Ty się śmiałaś zawsze no i cześć.”? Chyba jednogłośnie możemy orzec, że dość… nieco… trochę. Olśnieni tym odkryciem postanowiliśmy zorganizować specjalnie dla Was wieczór z poezją Disco-polo. Z niezwykłą estymą recytatorską, przy wyszukanym akompaniamencie muzycznym fachowcy w dziedzinie interpretacji literatury, przedstawimy Wam Wasze ulubione utwory polskiej piosenki dyskotekowej w wersji, jakiej nigdy się nie spodziewaliście – będzie elegancko.  Przygotujcie się na prawdziwą Disko-chłostę i załóżcie majteczki w kropeczki, bo będziemy się bawić do samego rana, jak prawdziwi wojownicy wódy! Będzie dużo muzyki, humoru i konkursy z niezwykle wartościowymi nagrodami rzeczowymi. Stroje ortalionowe bardzo mile widziane.

 

Spacer szlakiem Baltazara Gąbki – z okazji Dnia Dziecka

KTO Kraków Miasto Literatury UNESCO
GDZIE Szczegóły na spacery@miastoliteratury.pl
KIEDY 28 maja 2016
OPIS Szlak Baltazara Gąbki dedykowany jest nie tylko dzieciom. Każdy z uczestników będzie miał okazję przenieść się do czasów młodości i na nowo odkryć opisane z niezwykłym humorem i błyskotliwością przygody Baltazara Gąbki, Kraka, Smoka Wawelskiego i kucharza Bartoliniego. Uczestnicy odwiedzą Smoczą Jamę i Wawel, spotkają na swojej drodze Szpiega z Krainy Deszczowców i dowiedzą się kim był Stanisław Pagaczewski – twórca tej niewątpliwie klasycznej bajki. Szlak poprowadzi Agnieszka Pudełko – przewodniczka krakowska.

Drugie Życie Książki

KTO Drugie Życie Książki
GDZIE ul. Powiśle 11
KIEDY 29 maja 2016, o godz. 15.00
OPIS Drugie Życie Książki – to nie lada gratka dla miłośników literatury. Każdy kto ma w domu prywatną biblioteczkę wie, że sam fakt posiadania książek na półce jest powodem do dumy i radości. I choć wszystkie, z definicji, darzy bezinteresowną miłością, po chwili zastanowienia wskazać mógłby przynajmniej jedną pozycję, w stosunku do której żywi uczucia nieco mniejsze – pochopny zakup, nietrafiony prezent, utwór, z którego się wyrosło, lub który po prostu się znudził. Książka, której nikt nie bierze w ręce traci swą magiczną moc. Nie można jej zmarnować! Nasza rada? Znajdź jej nowego właściciela.