Maj 2015

Kalendarium wydarzeń literackich w maju 2015.

LiteraTURA to element strategii Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Wśród jej priorytetów znajdują się m. in.  integrowanie różnorodnego życia literackiego, tworzenie połączeń: literatura, nowe media i przemysły kreatywne, kreowanie postaw czytelniczych, tworzenie warunków do uobecniania się literatury w przestrzeni publicznej, a także edukacja literacka.

Pobierz formularz, uzupełnij i do 10. dnia każdego miesiąca prześlij do nas informację o wydarzeniu organizowanym w miesiącu następnym na adres kontakt@miastoliteratury.pl. Razem stworzymy LiteraTURĘ – wieloaspektową akcję komunikowania wydarzeń literackich w Krakowie.

„DENIM BLUE” KATARZYNY RYRYCH

KTO Dom Kultury „Podgórze”
KIEDY 4 maja 2015, godz. 18:00
GDZIE Dom Kultury „Podgórze”, ul. Sokolska 13
OPIS Dorastanie w PRL nie było łatwe! Spotkanie z KATARZYNĄ RYRYCH autorką książki DENIM BLUE (Wydawnictwo Literatura 2015).Prowadzenie : Marta Półtorak. Książka dla starszych i młodszych, w której Katarzyna Ryrych zabiera nas na wycieczkę do lat 70-tych, czasów PRL-u.

„INNA RZECZPOSPOLITA JEST MOŻLIWA! WIDMA PRZESZŁOŚCI, WIZJE PRZYSZŁOŚCI” JANA SOWY

KTO Spółdzielnia „Ogniwo” Kraków
KIEDY 4 maja 2015, godz. 19.00
GDZIE ul. Paulińska 28
OPIS Krakowskie spotkanie poświęcone najnowszej książce Jana Sowy „Inna Rzeczpospolita jest możliwa! Widma przeszłości, wizje przyszłości”.W dyskusji panelowej udział wezmą:Jan Sowa, autor książki – teoretyk kultury, socjolog i eseista, pracownik naukowy UJ, autor książek „Ciesz się późny wnuku! Kolonializm, globalizacja i demokracja radykalna” (2007) i „Fantomowe ciało króla. Peryferyjne zmagania z nowoczesną formą” (2011).Monika Borys – Instytut Kultury Polskiej UW, kulturoznawczyni, bada problematykę polskiej wsi za pomocą narzędzi teorii postkolonialnej;Weronika Śmigielska – aktywistka miejska, komitet Kraków Przeciw Igrzyskom, zajmuje się m.in. problematyką partycypacji społecznej.Prowadzenie: Łukasz Dąbrowiecki – aktywista miejski, współtwórca spółdzielni „Ogniwo”, sporadycznie publicysta, zajmujący się poszukiwaniem dróg do progresywnej zmiany społecznej w polskich warunkach.

WYSTAWA SALONU ILUSTRATORÓW 2015

KTO Nowohucka Biblioteka Publiczna w Krakowie
KIEDY 6-29 maja 2015, godziny otwarcia Bibliotek
GDZIE Biblioteka Główna os. Stalowe 12, Filia nr 9 os. Tysiąclecia 42
OPIS Biblioteka zaprasza na wystawę Salonu Ilustratorów 2015, która była prezentowana w dniach 20 – 22 marca 2015 r. w Poznaniu i towarzyszyła XIV POZNAŃSKIM SPOTKANIOM TARGOWYM – KSIĄŻKA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY. Celem Salonu Ilustratorów jest prezentacja i promocja polskich twórców ilustracji i grafiki książkowej, głównie reprezentantów młodego pokolenia. Wystawa prezentuje około 200 prac 39 ilustratorów. Po zamknięciu Targów w Poznaniu Salon Ilustratorów gości w innych miastach Polski. W bieżącym roku po raz pierwszy prezentowany będzie w Krakowie w Nowohuckiej Bibliotece Publicznej, podczas Tygodnia Bibliotek. Biblioteka prezentując wystawę Salonu Ilustratorów 2015 chce promować książkę autorską i obrazkową oraz wydawnictwa, które troszczą się o wysoki poziom zarówno literacki, jak i graficzny. Wstęp wolny.

 

SPOTKANIE Z MARIANEM PILOTEM

KTO Koło Naukowe Antropologów Kultury
KIEDY 7 maja 2015, godz. 17.00
GDZIE Wydział Polonistyki UJ, ul. Gołębia 16, sala 42
OPIS Spotkanie z Marianem Pilotem, powieściopisarzem, nowelistą, autorem słuchowisk, dziennikarzem, scenarzystą filmowym oraz działaczem ludowym. Pisarz jest zaliczany do twórców tzw. nurtu chłopskiego polskiej literatury. Laureat Nagrody Literackiej Nike za powieść „Pióropusz” (2010 r.).Spotkanie będzie stanowiło rodzaj prologu do ogólnopolskiej konferencji naukowej „Wieś: miejsce, doświadczenie, opowieść. Spojrzenia transdyscyplinarne”, której organizatorem jest Koło Naukowe Antropologów Literatury i Kultury działające przy Wydziale Polonistyki UJ.Rozmowę z naszym gościem poprowadzą dr Anna Marchewka i dr Mateusz Antoniuk.

Litera- TURA PIĘKNA Józefa Czechowicza

KTO Dom Kultury „Podgórze”
KIEDY 7 maja 2015, godz. 18:00
GDZIE Dom Kultury „Podgórze”, ul. Sokolska 13
OPIS Litera- TURA PIĘKNA – opowieść : Józef Czechowicz. O życiu i twórczości Józefa Czechowicza opowie Michał Piętniewicz.

LITERACKIE CZWARTKI U GOETHEGO – WIECZÓR Z KRYMINAŁEM

KTO Goethe-Institut w Krakowie
KIEDY 7 maja 2015, godz. 18.30
GDZIE Goethe-Institut w Krakowie, Rynek Główny 20
OPIS Po raz pierwszy przyjadą do Polski Michael Kobr i Volker Klüpfel, autorzy powieści kryminalnych o kultowym komisarzu Kluftingerze. W Niemczech każdy z dotychczas opublikowanych tomów osiąga milionowe nakłady, a na spotkania z autorami przychodzą tysiące czytelników, ponieważ bardziej przypominają kabaretowe spektakle niż tradycyjne wieczory literackie. Pisarze spierają się, śpiewają i z ogromnym talentem odgrywają poszczególne postaci. Kilka powieści zostało już sfilmowanych. O popularności tej serii z pewnością zdecydowały niesamowite przypadki, sympatyczny komisarz, świetne dialogi i błyskotliwy humor.Po polsku ukazały się do tej pory dwie części – obie w Wydawnictwie Akcent. W Szczodrych godach, których akcja rozgrywa się w odciętym od świata przez burzę śnieżną hotelu, Komisarz Kluftinger musi rozwikłać zagadkę morderstwa w zamkniętym od wewnątrz pokoju. Operacja Seegrund nawiązuje do niewyjaśnionego dotąd, tajemniczego epizodu z hitlerowskich Niemiec.Autorzy otrzymali za nią MIMI – nagrodę publiczności przyznawaną przez Stowarzyszenie Księgarzy Niemieckich za najlepszy kryminał. W tym roku Wydawnictwo Akcent opublikuje kolejną powieść o Kluftingerze Serdeczna krew. Komisarz jest przekonany, że podczas anonimowego telefonu stał się świadkiem morderstwa. Na miejscu nie znajduje jednak zwłok, za to widzi mnóstwo krwi….Wieczór autorski tłumaczony symultanicznie prowadzi Łukasz Wojtasik. Wstęp wolny.

NOWA POEZJA KRAKOWSKA

KTO Dom Kultury „Podgórze”
KIEDY 7 maja 2015, godz. 19:15
GDZIE Dom Kultury „Podgórze”, ul. Sokolska 13
OPIS NOWA POEZJA KRAKOWSKA wieczór Koła Młodych przy Stowarzyszeniu Pisarzy Polskich w Krakowie. Majka Sokal „Zamieszkując i błądząc” – słowo krytyczne : prof. Bogusław Żurkowski i Michał Piętniewicz.

„Niebieskie ptaki" PRL-u na DRAMATORIUM

KTO Teatr Barakah
KIEDY 7 maja 2015, godz. 20:00
GDZIE ArtCafe Barakah, Paulińska 28
OPIS Słuchając prozy Hłaski, dzienników Tyrmanda, piosenek Osieckiej, opowiadań Stachury, wierszy Wojaczka, anegdot o Himilsbachu i Maklakiewiczu poczujecie się jak w jednej z warszawskich kawiarni lat powojennych. No i oczywiście wódka. Bo wtedy wszyscy pili wódkę, ponieważ – jak mawiał Himilsbach – „Picie wódki to jest wprowadzanie elementu baśniowego do rzeczywistości”.Wszystko to będzie obecne podczas kolejnego Dramatorium i jak to w PRL-u, tak i u nas – kolektyw, a więc przynoście swe ulubione teksty i piosenki tamtych lat oraz ochotę na wódkę z ogórkiem i smalcem posmarowanym chlebem.Dramatorium to interdyscyplinarne, internacjonalne, intermedialne, intertekstualne spotkania z literaturą.Literatura dzieje się teraz! Dzieje się, gdy słowa taranują głowy, gdy wparowują bez pardonu, gdy są czytane, gdy są słyszane, podczas gdy szklanka whisky dzierżona w dłoni i podczas gdy kolejna dawka szarego papierosowego dymu, a zaatakowana głowa zyskuje czas na refleksję. Dwa czwartki w miesiącu! (bo w czwartek wszystko idzie gładko).

Aktorzy! Pisarze! Poeci! Redaktorzy! I Wy, Czytelnicy!

Będziemy wspólnie czytać, wspólnie słuchać, wspólnie pić, skakać z balustrady, wspólnie dyskutować, oglądać, śpiewać, recytować, kraść kukurydzę, palić, pluć na odległość i szukać dziury w całym! Dźwięki, obrazy i przede wszystkim SŁOWA!

Przyszedł czas na wspólne penetrowanie najczarniejszych, najodleglejszych i najbardziej podejrzanych zakątków. Parafrazując Gregory’ego Corso siedzącego na stopniach portorykańskiego Harlemu – to nie będzie zabawa w poezję, tam są długi do spłacenia!

MAGIA KINA W PAPIER ZAKLĘTA

KTO Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie
KIEDY 8-15 maja 2015, w godzinach otwarcia biblioteki
GDZIE Filia nr 6, ul. Dobrego Pasterza 6
OPIS Wystawa książek: Magia kina w papier zaklęta Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie, Filia nr 6 zaprasza na wystawę, która ucieszy nie tylko miłośników dużego ekranu i zadeklarowanych wielbicieli słowa pisanego – wystawę powieści zekranizowanych. Czy książka i film zawsze mają takie samo zakończenie? Można to sprawdzić oglądając wystawę. W Krakowie kończy się Festiwal Kina Niezależnego Off Plus Camera, a zaczyna Tydzień Bibliotek organizator zaprasza więc do skonfrontowania tekstu literackiego z wizją reżysera, do obejrzenia wystawy Magia kina w papier zaklęta oraz wypożyczenia książek. Inicjatywa wpisuje się w obchody tegorocznego Tygodnia Bibliotek pt. Wybieram bibliotekę. Impreza ma charakter otwarty.

STARE KSIĘGI ODKRYTE NA NOWO

KTO Nowohucka Biblioteka Publiczna w Krakowie
KIEDY 8-9 maja 2015, godz. 19.00
GDZIE Filia nr 4 Oddział dla Dzieci, os. Zgody 7, tel. 12 643 16 42
OPIS Biblioteka zaprasza czytelników w wieku 9-12 lat na 7. Noc w Bibliotece pt. Stare księgi odkryte na nowo. Na dzieci czekają liczne atrakcje związane z poznaniem starych i nowych bibliotek oraz zabawy literackie, plastyczne i ruchowe. Organizatorzy przygotowują noc niespodzianek. Zajęcia są bezpłatne. Liczba miejsc ograniczona, konieczna jest wcześniejsza rezerwacja.

DALEKIE LOTY W KRAINĘ BAŚNI, MITÓW I LEGEND

KTO Nowohucka Biblioteka Publiczna w Krakowie
KIEDY 12 maja 2015, godz. 9:40
GDZIE Filia nr 10, os. Dywizjonu 303/1
OPIS Ptakom podobni, czyli o pierwszych mitycznych lotnikach, w cyklu: Dalekie loty w krainę baśni, mitów i legend.Biblioteka zaprasza dzieci w wieku 5 do 6 lat na spektakl teatralny opracowany w oparciu o mit o Dedalu i Ikarze. Inscenizację, przygotowaną pod kierunkiem nauczycielki Pani Danuty Wnęk, zaprezentują uczniowie Gimnazjum Integracyjnego nr 74 im. Henryka Sienkiewicza w Krakowie. Uczestnicy spotkania wykonają ciekawe doświadczenia fizyczne związane z powietrzem. Dzieci wezmą również udział w kosmicznym aerobiku, poznają szereg nazw związanych z lotnictwem i zawodem pilota.Wstęp wolny.

NARODZINY LITER

KTO Nowohucka Biblioteka Publiczna w Krakowie
KIEDY 12 maja 2015, godz. 10.00 i 11.00
GDZIE Punkt Biblioteczny w Klubie „Herkules”,os. Branice, ul. Gen. M. Karaszewicza-Tokarzewskiego 29
OPIS Biblioteka zaprasza dzieci w wieku 6-8 lat na lekcję biblioteczną pt. Narodziny liter, podczas której poznają historię pisma opowiedzianą za pomocą techniki japońskiego teatru kamishibai oraz różne formy komunikowania się. Uczniowie spróbują przekazać sobie informacje za pomocą pisma węzełkowego, obrazków oraz liter i porównają skuteczność tych form. Wstęp bezpłatny.

STOWARZYSZENIE MIŁOŚNIKÓW LITERATURY I PLACKA Z KARTOFLANYCH OBIEREK

KTO Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie
KIEDY 13 maja 2015, godz. 16.30
GDZIE Filia nr 8, ul. Krakowska 29
OPIS Mary Ann Schafferspotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych.Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie, Filia nr 8 zaprasza na kolejne już w tym roku spotkanie DKK dla dorosłych z cyklu: Tu czytamy. Dołącz do nas. Choć biblioteka ma stałych Klubowiczów wciąż zaprasza do swojego grona wszystkich chętnych, którzy pragną się podzielić swoimi spostrzeżeniami na temat przeczytanej lektury. Tym razem spotkanie będzie dotyczyć refleksji na temat książki Mary Ann Schaffer pt. Stowarzyszenie miłośników literatury i placka z kartoflanych obierek. Jest to niezwykle ciepła i zabawna książka, napisana w formie listów, ale językiem barwnym i żywym, dlatego czyta się ją świetnie. Organizator serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w spotkaniu i podzielenia się swoimi wrażeniami na temat tej książki. Impreza wpisuje się w obchody tegorocznego Tygodnia Bibliotek pt. Wybieram bibliotekę. Spotkanie nie jest biletowane.

PIOSENKI NA PRZETRWANIE

KTO Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie
KIEDY 13 maja 2015, godz. 19.00
GDZIE Biblioteka Główna, ul. Masarska 14
OPIS Recital poetycki Mateusza Nocka: Piosenki na przetrwanie. Spotkanie w ramach Klubu Miłośników Kulturoterapii Flaming. Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie, Biblioteka Główna zaprasza na kolejne już w tym roku spotkanie Klubu Miłośników Kulturoterapii Flaming. Tym razem Klubowicze oraz inne osoby zainteresowane będą mogły wysłuchać recitalu poetyckiego Mateusza Nocka –młodego, jasielskiego poety. Będzie klimatycznie, poetycko i nostalgicznie. Recital znakomicie wpisuje się w obchody tegorocznego Tygodnia Bibliotek pt. Wybieram bibliotekę. Spotkanie nie jest biletowane

DOLNOŚLĄSKA IMPREZA LITERACKO-ARTYSTYCZNA

KTO Fundacja Na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza
KIEDY 19 maja 2015, godz. 18.00
GDZIE Instytut Cervantesa, ul. Kanonicza 12
OPIS Idea stworzenia objazdowej dolnośląskiej imprezy literacko-artystycznej powstała w wyniku refleksji nad wyraźną w ostatnich latach tendencją do centralizacji życia kulturalnego; przechwytywanie kolejnych wartościowych lokalnych projektów artystycznych przez miasta takie jak Wrocław skutkuje ich coraz większym odcięciem od najbardziej żywotnego nurtu kultury współczesnej, pozostawia wokół kulturalne pustostany, białe plamy, przerwane tradycje.Program krakowski:18.00 – prezentacje poetyckie: P. Janicki, K. Nowakowska, A. Niewiadomski

19.00 – prezentacje prozatorskie: A. Kłos, J. Bierut, D. Foks, K. Maliszewski

20.30 – Spotkanie z Pablo Garcia Casado i Marcinem Kurkiem

Koleżanki mojej żony, czyli Blogostan_02

KTO Czuły Barbarzyńca w Krakowie
KIEDY 21 maja 2015, godz. 19:00
GDZIE Czuły Barbarzyńca w Krakowie, ul. Brzozowa 15
OPIS Promocja najnowszego tomu wierszy Michała Zabłockiego Koleżanki mojej żony, czyli Blogostan_02.O wierszach zawartych w tomie tak w formie listu do Autora napisał Ernest Bryll: „Dobrze się Ciebie czyta, Michał. I łapie oddech. I wierzy, że pisanie wierszy jest wycieczką do czytelnika z naszego głupawego „dzisiaj”, a nie – umykaniem od czytelnika. No i że poezja jest do czytania. W tym rozumieniu, że chce się ją czytać i w tym, że jak się ją dobrze pisze, to dzwoni każde słowo. A po cichu,  to myślę, że jeszcze coś głębokiego kryje się w tych wierszach. Dziób wystawia, łeb wychyla i jak zawoła, to sam się zdziwisz”.

Więcej o publikacji.

DRAMATORIUM z Rolandem Toporem, groteską i humorem surrealistycznym

KTO Teatr Barakah
KIEDY 21 maja 2015, godz. 20:00
GDZIE ArtCafe Barakah, Paulińska 28
OPIS Po surrealistycznych klimatach, pełnych szokującej groteski, czarnego humoru, gier konwencją i elementów pure nonsense’u oprowadzi Was twórczość Rolanda Topor. Przede wszystkim ta literacka, w końcu to Dramatorium, ale i także ta plastyczna, bo jakże czytać Topora bez jego grafik?Świat panicznej wyobraźni czeka też na Wasze teksty, Topor-nie Topora, surrealistłow-nie surrealistów, Wasz-nie Wasz. Mikrofon stoi włączony.Dramatorium to interdyscyplinarne, internacjonalne, intermedialne, intertekstualne spotkania z literaturą.Literatura dzieje się teraz! Dzieje się, gdy słowa taranują głowy, gdy wparowują bez pardonu, gdy są czytane, gdy są słyszane, podczas gdy szklanka whisky dzierżona w dłoni i podczas gdy kolejna dawka szarego papierosowego dymu, a zaatakowana głowa zyskuje czas na refleksję. Dwa czwartki w miesiącu! (bo w czwartek wszystko idzie gładko).Aktorzy! Pisarze! Poeci! Redaktorzy! I Wy, Czytelnicy!

Będziemy wspólnie czytać, wspólnie słuchać, wspólnie pić, skakać z balustrady, wspólnie dyskutować, oglądać, śpiewać, recytować, kraść kukurydzę, palić, pluć na odległość i szukać dziury w całym! Dźwięki, obrazy i przede wszystkim SŁOWA!

Przyszedł czas na wspólne penetrowanie najczarniejszych, najodleglejszych i najbardziej podejrzanych zakątków. Parafrazując Gregory’ego Corso siedzącego na stopniach portorykańskiego Harlemu – to nie będzie zabawa w poezję, tam są długi do spłacenia!

TEATR AKTORA I AUTORA : ŚWIAT ODWRÓCONY

KTO Dom Kultury „Podgórze”
KIEDY 25 maja 2015, godz. 19:15
GDZIE Dom Kultury „Podgórze”, ul. Sokolska 13
OPIS Aneta Kielan – autorka, poetkaAlicja Misztor – aktorka ruchu„Świat odwrócony” to spektakl tańca i ruchu, w którym podmiot liryczny staje się realną figurą

LITERA- TURA PIĘKNA TADEUSZA PEIPERA

KTO Dom Kultury „Podgórze
KIEDY 28 maja 2015, godz. 18:00
GDZIE Dom Kultury „Podgórze”, ul. Sokolska 13
OPIS Litera- TURA PIĘKNA – opowieść : Tadeusz PeiperO życiu i twórczości Tadeusza i Peipera opowie Michał Piętniewicz

NOC W BIBLIOTECE

KTO Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie
KIEDY 29-30 maja 2015, godz. 19.30-8.00
GDZIE Filia nr 19, ul. Dobrego Pasterza 100
OPIS Noc w bibliotece: Biblioteczne Biuro Detektywistyczne – Druga EdycjaOrganizator zaprasza uczniów klasy IV i V Szk. Podst. do wzięcia udziału w niecodziennym wydarzeniu, jakim jest Noc w bibliotece. W czasie tej imprezy dzieci wezmą udział w licznych grach, zabawach oraz zajęciach ruchowych. Uczestnicy-detektywi będą mieli także szansę zmierzyć się z niezwykle trudnym zadaniem – rozwiązać zagadkę detektywistyczną i zdobyć nagrodę. Organizator zapewnia wyżywienie (kolacja, śniadanie) oraz mnóstwo niesamowitych wrażeń i zabawy. Obowiązują wcześniejsze zapisy. Liczba miejsc ograniczona

ŚWIĘTO CZYŻYN – FESTYN RODZINNY

KTO Rada Dzielnicy XIV Czyżyny i Nowohucka Biblioteka Publiczna w Krakowie – Filia nr 10
KIEDY 31 maja 2015, godz. 15.00-17.00
GDZIE Teren Muzeum Lotnictwa Polskiego; Kraków al. Jana Pawła II 39
OPIS Biblioteka zaprasza do udziału w Święcie Czyżyn – festynie rodzinnym, który odbędzie się na terenie Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. To już trzynasta edycja tej imprezy adresowanej do całych rodzin. Bibliotekarze będą przekonywać mieszkańców Nowej Huty, że warto odwiedzać biblioteki i czytać książki. Przeprowadzą szereg ciekawych zabaw literackich m. in.: rozpoznawanie postaci i rekwizytów z klasycznych bajek, quiz wiedzy o książce oraz konkurs pięknego czytania. Uczestnicy zabaw literackich i finaliści konkursu otrzymają drobne nagrody rzeczowe. Ponadto przy stanowisku Buzia jak z bajki maluchy będą mogli ozdobić swoje twarze bajkowymi motywami. Wstęp wolny.