luty 2018

Kalendarium wydarzeń literackich w lutym 2018.

LiteraTURA to element strategii Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Wśród jej priorytetów znajdują się m. in. integrowanie różnorodnego życia literackiego, tworzenie połączeń: literatura, nowe media i przemysły kreatywne, kreowanie postaw czytelniczych, tworzenie warunków do uobecniania się literatury w przestrzeni publicznej, a także edukacja literacka. Pobierz formularz, uzupełnij i do 10. dnia każdego miesiąca prześlij do nas informację o wydarzeniu organizowanym w miesiącu następnym na adres kontakt@miastoliteratury.pl. Razem stworzymy LiteraTURĘ – wieloaspektową akcję komunikowania wydarzeń literackich w Krakowie.

Ruch myśli. O pisarstwie Stanisława Lema

KTO Kraków Miasto Literatury UNESCO
GDZIE Pawilon Wyspiańskiego, pl. Wszystkich Świętych 2
KIEDY 1.02.2018, godz. 16:00 
OPIS Lem a film: Milcząca gwiazda, Szpital Przemienienia, Test pilota Pirxa, Dzienniki gwiazdowe, Przekładaniec, Solaris Tarkowskiego i Solaris Soderbergha, Kongres
Gość specjalny: Wojciech Orliński.

Salon Literacki Biblioteki Kraków „Pod Gruszką”

KTO Biblioteka Kraków
GDZIE Klub Dziennikarzy Pod Gruszką, ul. Szczepańska 1
KIEDY 01.02.2018, godz. 18.00
OPIS Wieczór autorski Leszka Elektorowicza połączony z premierą filmu dokumentalnego „Modlitwa wieczorna”. Spotkanie poprowadzi prof. Maciej Urbanowski, a wiersze zaprezentuje Piotr Piecha.
Leszek Elektorowicz – poeta, prozaik, eseista, tłumacz. Współzałożyciel i członek redakcji miesięcznika „Pismo”. Publikował m.in. w „Twórczości”, „Znaku”, „Tygodniku Powszechnym”, „W drodze”. Prowadził wykłady na uniwersytetach w USA. Jest członkiem Kapituły Medalu „Niezłomnym w słowie”. Autor powieści, tomów poezji, opowiadań i esejów, min. „Gwiazdy drwiące”, „Kontury”, „Jeden znak”, „Rejterada”, „Nienawiść”. Najnowszy tom jego wierszy nosi tytuł „Rąbek Królestwa”.

Granice nauki: Historia fitohormonów, czyli jak Darwin poruszył światem roślin

KTO De Revolutionibus Books&Cafe
GDZIE De Revolutionibus Books&Cafe, ul. Bracka 14
KIEDY 01.02.2018, godz. 18.00
OPIS Wykład Tomasza Gełdona pt. Historia fitohormonów, czyli jak Darwin poruszył światem roślin.Zagadnienie koordynacji wzrostowej i ruchowej roślin zwróciło uwagę nauki stosunkowo późno – w XIX wieku. Badania, które doprowadziły do wykrycia chemicznego regulatora tych procesów – tzw. auksyn – zapoczątkował sam Karol Darwin. Okazało się, że rośliny wcale nie są takie statyczne. Dzięki wytwarzanym hormonom i prostym mechanizmom reakcyjnym ich życie jest niezwykłą odpowiedzią na skomplikowane pytania stawiane przez warunki środowiskowe. Wymiar tego dialogu jest nie tylko naukowy – wiedza o fitohormonach jest szeroko wykorzystywana w rolnictwie, ogrodnictwie czy gospodarstwie domowym.mgr inż. Tomasz Gełdon – Pan od Przyrody, nosiciel kaganka oświaty. Na co dzień uczy biologii w V LO im. A. Witkowskiego w Krakowie, rozmyśla i pali fajkę.

Ryszard Mazurkiewicz – wieczór wspomnień

KTO Biblioteka Kraków
GDZIE ul. Królewska 21
KIEDY 01.02.2018, godz. 18.00
OPIS Biblioteka Kraków zaprasza na wieczór wspomnień poświęcony Ryszardowi Mazurkiewiczowi połączony z wernisażem jego malarstwa. Na spotkaniu będzie można posłuchać wierszy Elżbiety Zechenter-Spławińskiej czytanych przez autorkę oraz piosenek w wykonaniu Jagi Wrońskiej.

Lutowy SLAM i Eliminacje w Magazynie Kultury

KTO Magazyn Kultury
GDZIE Magazyn Kultury, ul. Józefa 17
KIEDY 01.02.2018, godz. 20.00
OPIS Zrobimy to po krakowsku.Zjedźmy w głąb i obudźmy kamienie,
Wyczarujmy zielenie.Tako rzecze Tuwim. Lutowy slam będzie inny niż wszystkie…Przed nami absolutnie wyjątkowe spotkanie. W tym miesiącu stawka jest piorunująco wysoka. Oprócz stałej zawartości konewki na zwycięzcę czeka miejsce podczas Mistrzostw Poezji Slamerskiej w Poznaniu!*
A tam to już tylko sława, kobiety i pieniądze. Główna nagroda to
1000zł, a choć główna, to na pewno nie jedyna.***głośny aplauz i okrzyki***WYJĄTKOWO liczymy na waszą punktualność!

Gwoli przypomnienia – zasady!

Scena, mikrofon i 3 minuty – do tego publiczność, która może do woli hałasować, by wyrazić swoje zadowolenie lub jego brak.

To jest właśnie SLAM POETYCKI – kawiarniano-klubowa forma pojedynków słownych. Zgłosić się może każdy, zapisy przyjmujemy mailowo: krakow.eliminacje@gmail.com (pseudonim, imię nazwisko, numer telefonu) oraz tradycyjnie przed rozpoczęciem spotkania. Zwycięzca jest tylko jeden!

Slam to poezja na żywo.
Slam to poeta vs. publiczność.
Slam to aplauz albo gwizdy.

Do zobaczenia!

*O Mistrzostwach będziemy informować was na fanpejdżu oraz podczas Eliminacji.

Anna Ciarkowska w Empik Bonarka

KTO Empik
GDZIE Empik (Bonarka), ul. Kamieńskiego 11
KIEDY 02.02.2018, godz. 18.00
OPIS Empik zaprasza na spotkanie z Anną Ciarkowską, autorką profilu „Chłopcy, których kocham” oraz tomiku wierszy pod tym samym tytułem. Tuż po premierze swojej pierwszej książki, Ania opowie skąd czerpie pomysły, kim są tytułowi chłopcy, czy rysowanie ją uspokaja i jakie ma rady dla młodych poetek. Przyjdź posłuchać, zadać pytanie, zdobyć autograf albo inspirację.
„Poezja nie jest zrozumieniem – jest współodczuwaniem. To zbliżanie się do siebie, dzielenie się, odsłanianie rąbka duszy, wyjawianie szeptem tajemnicy. W poezji nie chodzi o to, by zrozumieć, ale o to, by poczuć.”
Pochodząca z Łodzi Anna Ciarkowska to instapoetka, czyli przedstawicielka młodego pokolenia, której wiersze można było przeczytać do tej pory wyłącznie na profilu autorki na Instagramie. Teraz zostały zebrane i wydane w tomiku poezji „Chłopcy, których kocham” (Wydawnictwo Otwarte). Są to wiersze o miłości, związkach i relacjach pomiędzy dwojgiem ludzi. Są też wśród nich listy do tytułowych chłopców, które nigdy nie zostały wysłane. Fanpage „Chłopcy, których kocham” zgromadził już prawie 50 tys. fanów. Anna Ciarkowska, odkąd pamięta, pisała do szuflady. Z wykształcenia jest filolożką i literaturoznawczynią, a prywatnie – wielbicielką spacerów, rekinów i przesłodzonej kawy z mlekiem.

Karolina Krauze w Empik Bonarka

KTO Empik
GDZIE Empik (Bonarka), ul. Kamieńskiego 11
KIEDY 05.02.2018, godz. 18.00
OPIS Denerwuje cię płytkie podejście do miłości? W czasach pokolenia Ikea, korporacyjnych układów, braku hamulców w kontaktach damsko-męskich nie czujesz się dobrze? Autorka bloga rozwiedziona.pl od lat wsłuchiwała się w głos swoich czytelniczek. Teraz opowiada ich historie. W książce „Projekt miłość” (Flow Books) znajdziemy odpowiedzi na nurtujące pytania: jak znaleźć i zatrzymać wymarzonego faceta, jak komunikować się w związku, jak tworzyć głębokie i intymne relacje?

Seria Amerykańska w Chederze

KTO Cheder i Wydawnictwo Czarne
GDZIE Cheder Cafe, ul. Józefa 36
KIEDY 05.02.2018, godz. 18.30
OPIS Cheder i Wydawnictwo Czarne zapraszają na pierwsze ze spotkań poświęcone „Serii Amerykańskiej” Wydawnictwa. Tej zimy i wiosny będziemy rozmawiać na tematy poruszane w książkach ukazujących się w ramach serii i opisujących kulturę i historię USA, biografie buntowników, awangardowych artystów, opowieści o miejscach i czasach, w których powstawał mit wolnej i niepokornej Ameryki.Jon Krakauer „Missoula. Gwałty w amerykańskim miasteczku uniwersyteckim”
Missoula w Montanie tylko z pozoru jest sielskim miasteczkiem uniwersyteckim, zamieszkanym przez zżytą społeczność dumną ze swojej drużyny futbolowej. Tak naprawdę ta przyjemna fasada skrywa poważny problem, jakim są liczne przypadki przemocy, której ofiarami padają studentki tutejszego uniwersytetu.
Według ustaleń Departamentu Sprawiedliwości, badającego sytuację w Missouli, w latach 2008–2012 tamtejsza policja skierowała do prokuratury sto czternaście zgłoszeń dotyczących przemocy seksualnej. Prokuratura zdecydowała się wystąpić z aktem oskarżenia jedynie w czternastu przypadkach. Według prawa Montany wyrok za gwałt to maksymalnie sto lat więzienia, minimalnie – dwa lata, jednak w hrabstwie Missoula osoby uznane za winne gwałtu często w ogóle nie były posyłane za kratki. Dopiero medialna burza spowodowała zmianę sytuacji, ale ujawniła też, że problem dotyczy nie tylko tego miasteczka.
Opisując to, co wydarzyło się w Missouli, Krakauer pokazuje, jak niewydolny jest system, który zamiast chronić ofiary, często umacnia niebezpieczne stereotypy. Opinia publiczna zaś zbyt często staje po stronie sprawców.Spotkanie z Joanną Grzymałą-Moszczyńską poprowadzi Anna Marchewka.

Spotkanie z dr hab. Michałem Rusinkiem

KTO Centrum Kultury Podgórza
GDZIE Centrum Kultury Podgórza, ul. Sokolska 13
KIEDY 06.02.2018, godz. 18.00
OPIS Spotkanie z dr hab. Michałem Rusinkiem: „Nic zwyczajnego o Wisławie Szymborskiej”

Moja zabawa „Lalką” B. Prusa – wykład prof. Adama Kulawika

KTO Biblioteka Kraków
GDZIE ul. Królewska 21
KIEDY 06.02.2018, godz. 18.00
OPIS Wykład prof. dra hab. Adama Kulawika-nauczyciela akademickiego, teoretyka literatury i autora publikacji naukowych z zakresu poetyki. Tematem spotkania będzie „Lalka” Bolesława Prusa.

„Moja córka komunistka” – krakowska premiera

KTO Lokator
GDZIE Lokator, ul. Mostowa 1
KIEDY 06.02.2018, godz. 19.00
OPIS „Moja córka komunistka” – krakowska premiera książki Agnieszki Wolny-Hamkało. Spotkanie poprowadzi Anna Marchewka.
„Moja córka komunistka” to rozgrywająca się od lat siedemdziesiątych XX wieku aż do roku 2017 historia Anny, wrażliwej, trochę smutnej dziewczyny, która z jednej strony jest wychowywana przez punkowych bardów swojej epoki, z drugiej zaś napędzana przez folkową, magiczną religijność. Jaka osoba wyrośnie z dziewczynki, córki komunistycznego dyrektora i obsesyjnej matki laborantki? Kim będzie i jak w wolnym świecie poradzi sobie kobieta, która imprezowała z generałem Hermaszewskim, przedpołudnia spędzała na planie teatru telewizji, a teraz zajmuje się naukowo jedzeniem? Czy przaśna trauma komunizmu musi tak ciążyć na jej relacjach z mężczyznami, współpracownikami, przyjaciółmi, synem? Czy można się choć trochę wyzwolić z historii, wyrwać z zaklętego kręgu rodzinnych obsesji, pójść samodzielnie własną drogą?

Rozmowy o człowieku

KTO Polska Akademia Umiejętności
GDZIE Polska Akademia Umiejętności, ul. Sławkowska 17
KIEDY 07.02.2018, godz. 18.00
OPIS Rozmowy o człowieku to nowy cykl spotkań z uczonymi, filozofami, lekarzami i artystami, poświęconych różnym wymiarom ludzkiego doświadczenia – religijności, moralności, twórczości i kreatywności, chorobom somatycznym i psychicznym, cierpieniu – podejmowanym z perspektywy współczesnej psychologii i psychiatrii

Spotkanie z Wojciechem Jagielskim

KTO Cheder
GDZIE Cheder Cafe, ul. Józefa 36
KIEDY 13.02.2017, godz. 18.30
OPIS Cheder zaprasza na spotkanie z Wojciechem Jagielskim, jednym z najważniejszych polskich reportażystów. Porozmawiamy o najnowszej książce Autora, „Na wschód od zachodu”, która ukaże się 29 stycznia nakładem Wydawnictwo Znak. Prowadzenie: Piotr Tomza.Tym razem Wojciech Jagielski podąża „wielkim szlakiem hippisów”. Afganistan, Pakistan, Nepal i na końcu Indie. Miejsca duchowej inicjacji, zderzenie z systemem kast, regiony targane konfliktami zbrojnymi, gdzie pojęcie „wolność” nabiera innego znaczenia.”Na wschód od zachodu” to zupełnie nowe spojrzenie na Wschód. To świat widziany oczami tych, którzy gnani chęcią uwolnienia się od zachodniej cywilizacji, docierają w miejsca, gdzie panuje tylko pozorny spokój.

Wojciech Jagielski – dziennikarz, reporter, pisarz, współpracujący z PAP, przez 21 lat reporter Gazety Wyborczej. Jako dziennikarz specjalizuje się w problematyce Afryki, Kaukazu, Azji Środkowej i Południowej. Laureat wielu nagród dziennikarskich i literackich.

Dyskusyjny Klub Książki Biblioteki Kraków

KTO Biblioteka Kraków
GDZIE ul. Krakowska 29
KIEDY 14.02.2018, godz. 16.30
OPIS Nie można było znaleźć powodu dla tego małżeństwa, czyli o Szopce Zośki Papużanki.
Biblioteka Kraków zaprasza na spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Uczestnicy zostaną zapoznani z biografią Zośki Papużanki, a następnie zastanowią się nad wartościami poruszanymi w jej powieści pt. Szopka. Ukazany świat wielopokoleniowej rodziny, jakich było mnóstwo w powojennych czasach, skłania do głębokich refleksji na temat międzyludzkich relacji

Spotkanie z Marcinem Kydryńskim

KTO Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki 
GDZIE ul. Papiernicza 2
KIEDY 14.02.2018, godz. 18.30
OPIS Z nieukrywaną radością zapraszamy na niezwykłe spotkanie z Marcinem Kydryńskim podróżnikiem, fotografem, dziennikarzem muzycznym, organizatorem koncertów i festiwali, reporterem, autorem książek „Lizbona” oraz „Biel. Notatki z Afryki” – zapisu jego licznych podróży do Afryki, które, odbył w ciągu 25 lat. Spotkanie poprowadzi Andrzej Kurdziel.Marcin Kydryński
Radiowiec, wędrowiec, fotograf. Chwilami piosenkopisarz, producent płytowy, organizator koncertów i festiwali. Od 1989 roku współtworzy wizerunek radiowej Trójki, a jego audycja „Siesta” została wybrana jedną z najpopularniejszych w historii stacji. Od 1992 roku podróżuje poAfryce. Publikował m.in. w „National Geographic”, jako pierwszy autor i fotograf, jakiemu Waszyngton zezwolił na okładkowy materiał w lokalnej edycji. Dziś jego reportaże ukazują się głównie w „Vivie” i w „Kontynentach”.***
Marcin Kydryński o wznowionej publikacji „Lizbona Muzyka moich ulic”:
„Minęło pięć lat odkąd napisałem tę książkę. Wiele się zmieniło. Na świecie, w Lizbonie. We mnie. Znacznie częściej w muzycznej palecie moich ulic słyszę język polski. Niewykluczone zatem, że moja historia wciąż może być Wam pomocna i zechcą się Państwo wybrać ze mną na kilka długich spacerów po starych dzielnicach miasta na krawędzi Europy. Posłuchać jego muzyki. Porozmawiać. Z pierwszej wersji sporo usunąłem. Sporo dopisałem. Są niepublikowane wcześniej zdjęcia. Powstało też osobliwe posłowie, portret współczesnej Lizbony, AD 2017, przy którym liczę na Państwa poczucie humoru. Zanim ponownie spotkamy się w Afryce, powędrujmy razem w Lizbonie. Wychylmy kieliszek vinho verde; posłuchajmy wspólnie fado, morny, bossy. To może być miłe zajęcie.”

***
„Biel. Notatki z Afryki”
To zapis licznych podróży do Afryki Marcina Kydryńskiego, które autor odbył w ciągu 25 lat. Książka uzupełniona o wyjątkowe i liczne zdjęcia, pokazuje kontynent dziki i nieustannie zmieniający się na naszych oczach. To osobisty zapis szczególnych wydarzeń i obserwacji z perspektywy Europejczyka.

Wokół książki "Kamyk" Agaty Miklaszewskiej

KTO Biblioteka Kraków
GDZIE Biblioteka Kraków – Filia nr 20, ul. Opolska 37
KIEDY 15.02.2018, godz. 15.00
OPIS Wyimaginowany brak sensu istnienia – przypowieść o ludzkim losie. Dyskusja czytelnicza na podstawie powieści Agaty Miklaszewskiej Kamyk.

Wokół postaci Stefana Kisielewskiego – prelekcja Krystyny Maśni

KTO Biblioteka Kraków
GDZIE ul. Teligi 24
KIEDY 16.02.2018, godz. 10:30
OPIS Kisiel, Teodor Klon, Tomasz Staliński, Julia Hołyńska i Jerzy Mrugacz, czyli wszystkie pseudonimy Stefana Kisielewskiego – felietonisty, prozaika, kompozytora i krytyka muzycznego. Biblioteka Kraków zaprasza na prelekcję Krystyny Maśnik bazującej na wspomnieniach Jerzego Kisielewskiego Pierwsza woda po Kisielu. Historie rodzinne.

2 x Zechenterówny. Wieczór autorski Elżbiety Zechenter-Spławińskiej i Katarzyny Zechenter-Sodhi

KTO Biblioteka Kraków
GDZIE Klub Dziennikarzy Pod Gruszką, ul. Szczepańska 1
KIEDY 16.02.2018, godz. 18.00
OPIS Elżbieta Zechenter-Spławińska – poetka, tłumacz, prozaik, doktor nauk humanistycznych. Urodziła się i mieszka w Krakowie. Wydała kilkanaście zbiorów wierszy. Autorka tekstów dla dzieci oraz opowiadań. Jej teksty śpiewane są przez zespół Wawele Jana Wojdaka oraz artystów kabaretowych Piwnicy pod Baranami i Loch Camelot. W 1996 r. za tomik wierszy Czapka niewidka uhonorowana została Nagrodą Krakowska Książka Miesiąca. Na przełomie lat 50. i 60. XX w. związana była z grupą poetycką Muszyna.Katarzyna Zechenter-Sodhi – jest wykładowcą Literatury i Kultury Polskiej na SSEES (University College London). Autorka pracy o polemikach Hipacego Pocieja o Unii Brzeskiej z 1596, XVIII-wiecznych pisarzach regionu świętokrzyskiego, monografii T. Konwickiego, pisarzach polsko-żydowskich. Jest również autorką prac na temat roli Krakowa w pamięci krakowskich Żydów. Obecnie pracuje nad koncepcjami pamięci i świadomości narodowej po 1989 roku.Swoje wiersze publikowała m.in. w Tygodniku Powszechnym, Kulturze Paryskiej, Zeszytach Literackich, Przekroju, a wiersze pisane po angielsku w Christian Science Monitor (USA). W 2011 roku ukazał się nakładem wydawnictwa Austeria tom poezji W cieniu drzewa.

Drugie Życie Książki

KTO Krakowskie Biuro Festiwalowe
GDZIE Pawilon Wyspiańskiego
KIEDY 18.02.2018, godz. 15.00
OPIS Zapraszamy na pierwszą r tym roku, tradycyjna wymianę w ramach projektu Drugie Życie Książki. Spotykamy się o godz. 15.00 w Pawilonie Wyspiańskiego. Więcej na www.drugiezycieksiazki.pl

Jak czytać i pisać literaturę

KTO Krakowskie Forum Kultury
GDZIE Krakowskie Forum Kultury, ul. Mikołajska 2
KIEDY 19.02.2018, godz. 18.00
OPIS Krakowskie Forum Kultury zaprasza na cykl spotkań zatytułowanych „Jak czytać i pisać literaturę”, które prowadzi dr hab. Marek Karwala – profesor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Podczas otwartych spotkań w konwencji swobodnego wykładu dr hab. Marek Karwala przybliża słuchaczom tajniki literatury – jej wewnętrzy rytm, sposoby interpretacji, ujęcia tematu. Cykl przeznaczony jest dla wszystkich miłośników literatury, zarówno tych czytających, jak i próbujących swych sił w pisaniu.

Litewskie lata Adama Mickiewicza

KTO Biblioteka Kraków
GDZIE ul. Królewska 59
KIEDY 20.02.2018, godz. 18.00
OPIS Biblioteka Kraków zaprasza na wykład Litewskie lata Adama Mickiewicza prowadzony przez dra Tomasza Dudka – historyka, bibliotekarza i archiwistę, dra nauk humanistycznych w zakresie historii. Tomasz Dudek jest autorem wielu publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu historii Polski XIX i XX wieku.

Chochla literacka

KTO Teatr Barakah
GDZIE ArtCafe Barakah, ul. Paulińska 28
KIEDY 23.02.2018, godz. 21.00
OPIS Chochla literacka została stworzona przez trójkę chłopaków, których w grupę literacką połączyła praca nad projektem Teatru Barakah – Noce Waniliowych Myszy (spektakle z elementami kabaretu i piosenkami, cieszące się dużą popularnością w krakowskim światku). Chochla literacka to nie tylko spotkanie z literaturą, również bratanie się z muzyką, a każda z imprez kończy się widowiskowym jam session.Każdy może stanąć przed mikrofonem i poczęstować gości swoimi ulubionymi (w tym własnymi) utworami literackimi, muzycznymi, improwizacją i bogowie wiedzą, czym jeszcze.

PRZYGOTOWANIE:
Dawid Barański + Amadou Guindo + Grzegorz Like + Tomasz Kolowca

Najlepszy kraj na świecie. Pamflet – spotkanie z Niną Witoszek

KTO Wydawnictwo Czarne
GDZIE Spółdzielnia Ogniwo, ul. Paulińska 28
KIEDY 24.02.2018, godz. 19.00
OPIS Norwegia – kraj Ibsena, egalitarnego „prawa Jante”, surowej przyrody i zamożnych obywateli. Społeczeństwo harmonii, otwartości na reformy i troski o wspólne dobro, dbające o równouprawnienie, tolerancję i sprawiedliwość. Czy jednak na pewno Norwegia jest realizacją wolnościowej utopii?
Najlepszy kraj na świecie to analiza głębokiej sprzeczności tkwiącej w historii norweskiej kultury od XIX wieku po dziś – wtedy ujawniającej się w pojedynku między tak zwanymi patriotami a partią inteligencką, obecnie w tarciach wewnątrz norweskiego „reżimu dobroci”. To również pamflet, który rzuca światło na norweski talent godzenia sprzeczności: między radykalizmem a konserwatyzmem, religijnością a sekularyzmem, indywidualizmem a komunitaryzmem, utopijnymi ideami i zdrowym rozsądkiem.
Nina Witoszek, uznana polska historyczka kultury od lat mieszkająca w Norwegii, wkłada kij w mrowisko politycznej poprawności. Świeże spojrzenie, ostre pióro, odwaga polemiki, bezlitosna ironia i doskonała znajomość norweskiej kultury. Jej książka to moralna biografia Norwegii – kraju który zadziwia, prowokuje i inspiruje do przemyśleń na temat idealnej demokracji i społeczeństwa dobrobytu.

Pegazowi prosto w oczy

KTO Biblioteka Kraków
GDZIE Klub Dziennikarzy Pod Gruszką, ul. Szczepańska 1
KIEDY 26.02.2018, godz. 18.00
OPIS Promocja nowego tomu poezji Ignacego Stanisława Fiuta Pegazowi prosto w oczy.Prowadzenie: Danuta Sułkowska.

Ignacy Stanisław Fiut – od roku 1997 profesor filozofii w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Od roku 2000 kieruje Katedrą Kulturoznawstwa i Filozofii na Wydziale Humanistycznym tejże uczelni.  Filozof, poeta, krytyk literacki, nauczyciel akademicki. Autor dziewięciu tomików wierszy m. in.:
Próba zapytywania, Prawo Natury, Zoologia Rozumu, Logika Serca, Wyznania Różowej Pantery, Czas na egzorcystę, Polisemia piękna, Moja Samotrake. Autor trzech książek poświęconych poezji współczesnej: Światy poetów, Kulturowa tożsamość poetów. Prezentacje i analizy oraz Tożsamości światów poetów. Od 1991 roku Członek Związku Literatów Polskich oraz Stowarzyszenia Twórczego Literacko-Artystycznego.

Rozsypane korale

KTO Biblioteka Kraków
GDZIE Klub Dziennikarzy Pod Gruszką, ul. Szczepańska 1
KIEDY 27.02.2018, godz. 18.00
OPIS Promocja najnowszej książki poetyckiej Małgorzaty Pfisterer Rozsypane korale.Słowo krytyczne i prowadzenie: Magdalena Węgrzynowicz-Plichta

Małgorzata Pfisterer urodzona w Krakowie. Za pracę pedagogiczną i dokonania artystyczne otrzymała liczne medale i odznaczenia. Za pracę społeczną dla dobra dzieci otrzymała odznakę Przyjaciela dziecka, a także odznakę zasłużonego działacza kultury oraz Złoty Krzyż Zasługi i Medal Edukacji Narodowej. W roku 2013 uhonorowana odznakami Zasłużony dla Kultury Polskiej i Honoris Gratia oraz licznymi dyplomami.

Prace wykonywane różnymi technikami prezentuje na licznych wystawach krajowych i zagranicznych. Ma na koncie około 60. wystaw zbiorowych i 40. indywidualnych, w tym 5 zagranicznych. Część prac znajduje się w zbiorach prywatnych w Austrii, Szwecji, Stanach Zjednoczonych, Republice Południowej Afryki, we Włoszech i Indonezji. Od 10 lat uczestniczy w życiu literackim Krakowa. Bierze udział w warsztatach literackich i malarskich w Krakowie oraz plenerach krajowych i zagranicznych. Jest związana z grupą literacką Każdy.

Re:debiut. Rozmowy o pierwszych książkach: „Sternberg” Szczepana Twardocha

KTO Kraków Miasto Literatury UNESCO i De Revolutionibus
GDZIE De Revolutionibus Books&Cafe, ul. Bracka 14
KIEDY 27.02.2018, godz. 18.00
OPIS O rewolucji
W ramach nowego cyklu Re:debiut. Rozmowy o pierwszych książkach poświęconego debiutom literackim spotkamy się w 27 lutego w De Revolutionibus, by porozmawiać o wydanej dekadę temu powieści Sternberg Szczepana Twardocha. Autor przenosi nas do Wiednia końca XVIII wieku. Czasy to niespokojne: „Węgrzy się burzą, Czesi się burzą, w Galicji Polacy za rosyjskie złoto przygotowują powstanie, Rosjanie chcą odebrać Mołdawię, Turcy Serbię, Prusacy Śląsk, a nam się kończą pieniądze, wojsko i zboże” – na tle alternatywnej historii Europy rozgrywa się historia dwóch braci, którzy próbują odnaleźć własną drogę w odmętach rewolucji. Powieść nawiązuje tematycznie do wcześniejszego zbioru opowiadań Obłęd rotmistrza von Egern. Jak podsumował Łukasz Orbitowski: „Szczepan Twardoch organicznie czuje historię. Nikt tak jak on nie potrafi rozpisać jej na nowo, a jego fraza przypomina różdżkę czarodzieja, dającą życie postaciom i wydarzeniom”. Gościem specjalnym spotkania będzie Przemysław Czapliński. (Barbara Zając, miesięcznik Karnet)