Luty 2016

Kalendarium wydarzeń literackich w lutym 2016.

LiteraTURA to element strategii Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Wśród jej priorytetów znajdują się m. in. integrowanie różnorodnego życia literackiego, tworzenie połączeń: literatura, nowe media i przemysły kreatywne, kreowanie postaw czytelniczych, tworzenie warunków do uobecniania się literatury w przestrzeni publicznej, a także edukacja literacka. Pobierz formularz, uzupełnij i do 10. dnia każdego miesiąca prześlij do nas informację o wydarzeniu organizowanym w miesiącu następnym na adres kontakt@miastoliteratury.pl. Razem stworzymy LiteraTURĘ – wieloaspektową akcję komunikowania wydarzeń literackich w Krakowie.

Zmysłowy oszust czyli storczyk w kulturze, botanice i poezji miłosnej

KTO Dom Kultury Podgórze
GDZIE
ul. Sokolska 13
KIEDY
1 lutego 2016, godz. 18.00
OPIS
Wykład o storczykach i wieczór poezji miłosnej: dr Małgorzata Jaźwa (Instytut Botaniki UJ).

Jan Kanty Pawluśkiewicz w krakowskim Matrasie

KTO Krakowski Salon Poezji
GDZIE
Księgarnia Matras Kraków
KIEDY
3 lutego 2015, godz. 18.00
OPIS
Zapraszamy na spotkanie z Janem Kantym Pawluśkiewiczem, bohaterem, współautorem książki-wywiadu Wacława Krupińskiego „Jan Kanty Osobny”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego.Rozmowę z Janem Kantym Pawluśkiewiczem poprowadzi Elżbieta Wojnarowska.

Dramatorium – Charles Bukowski i „Historie o zwykłym szaleństwie”

KTO Teatr Barakah i ArtCafe Barakah
GDZIE
ul. Paulińska 28
KIEDY
4 lutego 2016, godz. 20.00
OPIS
Ulubieniec dramatoryjnej publiczności powraca! „Historie o zwykłym szaleństwie” to niepublikowane dotąd w Polsce opowiadania Charlesa Bukowskiego. Polski wydawca Noir Sur Blanc, tak pisze o pisarzu: „Nikt tak jak Charles Bukowski nie potrafi zręcznie przeplatać kultury wysokiej z niską. Mieszając prostytucję z filozofią Kanta, przechodząc od rozpaczy do muzyki klasycznej, tworzy własną, współczesną dystopię. (…) to proza Bukowskiego w najlepszym wydaniu — gorącokrwista, pełna skrajności i do bólu realistyczna.”Przygotowanie: Anna Wyrwik i aktorzy

Poezja W.S. Merwina

KTO Krakowski Salon Poezji
GDZIE
Teatr im. Juliusza Słowackiego – Duża Scena, pl. św. Ducha 1
KIEDY
7 lutego 2016, godz. 12.00
OPIS
Tym razem w Krakowskim Salonie poezji spotkanie z Poezją W.S. Merwina

Promocja tomu poetyckiego Józefa Barana „Szczęście w czapce niewidce i 99 nowych wierszy”

KTO SABAS
GDZIE
Dworek Białoprądnicki, ul. Papiernicza 2
KIEDY
8 lutego 2016, godz. 18.00
OPIS
Promocja tomu poetyckiego Józefa Barana „Szczęście w czapce niewidce i 99 nowych wierszy”

Zajęcia konwersacyjne w języku angielskim dla dzieci „How can we use Internet wisely and safely?, czyli w jaki sposób możemy mądrze i bezpiecznie korzystać z Internetu?”

KTO Nowohucka Biblioteka Publiczna
GDZIE
Filia nr 10, os. Dywizjonu 303/1
KIEDY
10 lutego 2016, godz. 17.00
OPIS
Podczas zajęć dzieci poznają zwroty i słownictwo w języku angielskim dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu. Dodatkową pomocą w nauce będą zabawy językowe aktywizujące i ćwiczenia słuchowe. Ma zakończenie opracują w języku angielskim mini regulamin bezpiecznego korzystania z zasobów sieciowych.Zapisy w Filii nr 10.

Przedstawienie teatralne w wykonaniu aktorów ze Studia Małych Form Teatralnych, Scenografii i Reżyserii ART-RE pt.: „Złota kaczka”

KTO
Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie
GDZIE
Filia nr 12, ul. Lubomirskiego 7A
KIEDY
11 lutego 2016, godz. 8.30
OPIS
Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie, Filia nr 12 serdecznie zaprasza uczniów kl. II SP do obejrzenia przedstawienia teatralnego pt.: „Złota kaczka” opartego na kanwie jednej z mniej znanych warszawskich legend. Przedstawienie próbuje udzielić odpowiedzi na pytania: Czy wszystko w życiu można kupić? Czy większą wartość ma to, co zdobyte z dużym wysiłkiem? Czy warto za wszelką cenę dążyć do bogactwa i zaszczytów? Spektakl uczy wrażliwości na potrzeby innych osób.Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc, osoby zainteresowane udziałem dzieci w spotkaniu, prosimy o wcześniejszą informację telefoniczną lub e-mailową.

Smoki w baśniach świata – warsztaty etnologiczne dla przedszkolaków

KTO
Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie
GDZIE
Filia nr 17, ul. Brodowicza 1
KIEDY
11 lutego 2016, godz. 10.00
OPIS
Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie, Filia nr 17 zaprasza przedszkolaki do udziału w warsztatach pt. „Smoki w baśniach świata”, które poprowadzi Pani Alicja Baczyńska z Szuflad Kultury. Mamy nadzieję, że lubiana przez dzieci tematyka o budzących grozę skrzydlatych drapieżcach, rządzących światem fantazji i baśni będzie także okazją do popularyzacji czytelnictwa, ale również wpłynie na rozwój wyobraźni artystycznej, odzwierciedlonej podczas zajęć manualno-plastycznych, jakie towarzyszyć będą spotkaniu.Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc, osoby zainteresowane udziałem dzieci w warsztatach, prosimy o wcześniejszą informację telefoniczną lub e-mailową.

Aktorem być… – warsztaty teatralne dla uczniów kl. I SP

KTO
Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie
GDZIE
Filia nr 18, ul. Ugorek 14
KIEDY
11 lutego 2016, godz. 10.00
OPIS
Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie, Filia nr 18 serdecznie zaprasza dzieci do wzięcia udziału w warsztatach teatralnych, które poprowadzi krakowski aktor – Wojciech Terechowicz. Przybliży on uczestnikom elementarne umiejętności związane z pracą aktora, takie jak interpretacja tekstu literackiego, opanowanie ciała i emocji, improwizacja, czy umiejętne wykorzystanie własnego głosu. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc, osoby zainteresowane udziałem dzieci w spotkaniu, prosimy o wcześniejszą informację telefoniczną lub e-mailową.

Abra-ka-dabra.. magia zapisana w książkach – warsztaty czytelnicze dla przedszkolaków

KTO
Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie
GDZIE
Filia nr 16, Al. Pokoju 33
KIEDY
11, 18 oraz 25 lutego 2016, godz. 10.00
OPIS
Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie, Filia nr 16 serdecznie zaprasza przedszkolaki do udziału w warsztatach czytelniczych, podczas których bibliotekarze zaprezentują historię z dalekiego kraju, opowiadającą o sułtanie i jego doradcy magu, który chciał zająć miejsce władcy, w tym celu sięgnął po magię. To spotkanie edukacyjno-zabawowe będzie miało za zadanie unaocznienie najmłodszym, że książka inspiruje, poszerza horyzonty i motywuje do pogłębiania wiedzy o świecie.Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc, osoby zainteresowane udziałem dzieci w warsztatach, prosimy o wcześniejszą informację telefoniczną lub e-mailową.

Litera-TURA PIĘKNA-opowieść: Poeci z Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa 1945-1989

KTO
Dom Kultury Podgórze
GDZIE
ul. Sokolska 13
KIEDY
11 lutego 2016, godz. 17.00
OPIS
Litera-TURA PIĘKNA-opowieść: Poeci z Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa 1945-1989 – wykład dr Michała Piętniewicza o najważniejszych postaciach rozgłośni oraz ich emigracyjnej twórczości. cz I.

Spotkanie wokół książki „Epoka hipokryzji. Seks i erotyka w przedwojennej Polsce”

KTO
Dom Kultury Podgórze
GDZIE
ul. Sokolska 13
KIEDY
11 lutego 2016, godz. 19.00
OPIS
Spotkanie wokół książki „Epoka hipokryzji. Seks i erotyka w przedwojennej Polsce” (ZNAK HORYZONT 2015) z udziałem autora Kamila Janickiego. Oprawa muzyczna – szlagiery międzywojenne: Izabela Staruch – śpiew, Maciej Tabor – fortepian.

Krakowska premiera książki Joanny Siedleckiej „Biografie odtajnione. Z archiwów literackich bezpieki"

KTO Dom Kultury Podgórze
GDZIE
ul. Sokolska 13
KIEDY
12 lutego 2016, godz. 18.00
OPIS
Krakowska premiera książki Joanny Siedleckiej „Biografie odtajnione. Z archiwów literackich bezpieki” (Zysk-S.-ka Wydawnictwo 2015) z udziałem autorki.Prowadzenie: Marta PółtorakJoanna Siedlecka to autorka wielu głośnych, wznawianych biografii polskich pisarzy, m.in. „Jaśnie panicza” o Witoldzie Gombrowiczu, „Mahatmy Witkaca” o Stanisławie Ignacym Witkiewiczu czy „Pana od poezji” o Zbigniewie Herbercie. W swoich ostatnich książkach „Obława. Losy pisarzy represjonowanych” i „Kryptonim »Liryka«. Bezpieka wobec literatów” zajrzała za kulisy życia literackiego w PRL-u, zapuszczając się w rewiry wstydliwie dotychczas omijane.W „Biografiach odtajnionych” kontynuuje ten wątek. Autorka przedstawia dramatyczne losy pisarzy rangi Gombrowicza, Broniewskiego i innych, którym machina totalitarnego państwa zrujnowała nie tylko kariery, ale przede wszystkim życie osobiste i prywatne. Zniszczyła zdrowie, rozbiła rodziny, wdarła się głęboko w cztery ściany ich domów, które nie były przystanią, ale nafaszerowaną podsłuchami pułapką.

Mężczyźni mojego życia: Marek G. z Krakowa - Koncert Joanny Lewandowskiej w ramach "Namuz(yk)owywania poezji"

KTO
Śródmiejski Ośrodek Kultury w Krakowie
GDZIE
Sala koncertowa Akademii Muzycznej w Krakowie, ul. Św. Tomasza 43
KIEDY
13 lutego 2016, godz. 19.00
OPIS
Koncert premierowy promujący płytę. W walentynkowym wieczorze piosenek Marka Grechuty wystąpią: Joanna Lewandowska (wokal), Grzech Piotrowski (saksofony), Robert Siwak (instrumenty perkusyjne), Sebastian Wypych (kontrabas), Michał Zawadzki (fortepian).Koncert „Marek G. z Krakowa” jest wydarzeniem premierowym dużego projektu pod nazwą „Mężczyźni mojego życia”, który obejmuje cykl koncertów złożonych z utworów wybitnych twórców polskiej piosenki (oprócz Marka Grechuty, także Jana Wołka, Andrzeja Poniedzielskiego, Jonasza Kofty, Jacka Kaczmarskiego). Każdy z koncertów premierowych poprzedzony będzie wydaniem płyty z piosenkami poszczególnych artystów.Bilety: 40 zł, do nabycia w Śródmiejskim Ośrodku Kultury, ul. Mikołajska 2 lub elektronicznie: bserwatka@lamelli.com.pl

Walentynkowy Salon Poezji

KTO
 Krakowski Salon Poezji
GDZIE
Teatr im. Juliusza Słowackiego – Duża Scena, pl. św. Ducha 1
KIEDY
14 lutego 2016, godz. 12.00
OPIS
Walentynkowy Salon Poezji

Promocja tomu poetyckiego Jadwigi Maliny Ta.

KTO SABAS
GDZIE
Dworek Białoprądnicki, ul. Papiernicza 2
KIEDY
15 lutego 2016, godz. 18.00
OPIS
Promocja tomu poetyckiego Jadwigi Maliny Ta.

Magia liczb – warsztaty czytelnicze dla dorosłych w ramach spotkania Klubu Miłośników Kulturoterapii Flaming

KTO
Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie
GDZIE
Biblioteka Główna, ul. Masarska 14
KIEDY
15 lutego 2016, godz. 19.00
OPIS
Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie, Biblioteka Główna zaprasza osoby dorosłe do wzięcia udziału w warsztatach, podczas których prowadzący spotkanie uczyć będzie odczytywania informacji zapisanych w liczbach. Piotr Rogoziński – nauczyciel historii, porwie uczestników spotkania w fascynujący świat cyfr. Impreza ma charakter otwarty, nie jest biletowana. Serdecznie zapraszamy do udziału!

Sprzedawca czasu – spotkanie autorskie dla uczniów z Elżbietą Wojnarowską

KTO
Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie
GDZIE
Filia nr 19, ul. Dobrego Pasterza 100
KIEDY
18 lutego 2016, godz. 10.00
OPIS
Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie, Filia nr 19 zaprasza dzieci z młodszych klas szkolnych na spotkanie autorskie z Elżbietą Wojnarowską połączone z autoprezentacją książki Sprzedawca czasu.Na podstawie lektury chcemy ukazać wartość bezinteresownej pomocy, która wraca w postaci dobra od innych. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc, osoby zainteresowane udziałem dzieci w spotkaniu, prosimy o wcześniejszą informację telefoniczną lub e-mailową.

Poetka i jej Pierwszy Sekretarz - spotkanie z Michałem Rusinkiem

KTO
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie – Arteteka
GDZIE
ul. Rajska 12
KIEDY
18 lutego 2016, godz. 18.00
OPIS
Zapraszamy do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie – Arteteka na wyjątkowe spotkanie z Michałem Rusinkiem.  Okazją do rozmowy będzie premiera książki „Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej”. To bardzo osobisty portret poetki, jakiej do tej pory nie znaliśmy. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Krakowskiego Biura Festiwalowego. Wstęp na spotkanie jest wolny.

"Śpiew za drutami" – poezja Henryki i Iwony Kamel

KTO
Krakowski Salon Poezji
GDZIE
Teatr im. Juliusza Słowackiego – Duża Scena, pl. św. Ducha 1
KIEDY
21 lutego 2016, godz. 12.00
OPIS
„Śpiew za drutami” – poezja Henryki i Iwony Kamel

Bitwa na teksty (impreza literacka)

KTO ArtCafe Barakah
GDZIE
ul. Paulińska 28
KIEDY
Raz w miesiącu, informacja na stronie wydarzenia: tutaj.
OPIS
Bitwa na teksty to absolutna nowość krakowskiego podziemia literackiego. Ring MMA, dwa mikrofony, dwoje zawodników a przystojny tylko spiker. Jest to impreza pełna metaforycznych sierpowych, poetyckich kopniaków karate i uników w stylu ninja.Przyjdźcie do nas z własnymi tekstami, stańcie twarzą w twarz z przeciwnikiem i znokautujcie go swoją twórczością. Zwycięzca zdobywa dzban piwa i chwałę, która opromienia go przez miesiąc. Po tym czasie musi znów stanąć w ringu, by bronić swego mistrzowskiego tytułu. Formuła: zawodnicy muszą przygotować po dwa teksty na formacie a4 o dowolnej tematyce na dwie pierwsze rundy. W finale zadaniem naszych bokserów jest napisanie improwizowanej formy literackiej z użyciem trzech słów podanych przez publiczność.Niech zwyciężą najlepsi. Wszystkie ciosy dozwolone!Przygotowanie: Miłosz Majchrzak, Anna Siwoń, Jakub Śledź

 

„Poradnik pozytywnego myślenia” Matthew Quick

KTO
Dyskusyjny Klub Książki w Klubie Kuźnia
GDZIE
Klub Kuźnia, os. Złotego Wieku 14
KIEDY
23 lutego 2016, godz. 17.00
OPIS
Zapraszamy na otwarte spotkanie dla osób młodych, które lubią czytać i rozmawiać o książkach. Uczestnikiem DKK może być każdy. Spotykający się nie muszą prowadzić poważnych dyskusji literackich, ani znać się na literaturze. Najważniejsze jest to, jakie wrażenie wywarła na nich książka.Nasze zasady dyskusji:• szanujemy opinie innych,• nie oceniamy gustów czytelniczych członków grupy, im więcej różnych opinii tym lepiej• nie wszystkie lektury przypadną nam do gustu, ale mimo to spróbujemy je przeczytać,• przychodzimy na spotkanie nawet, jeśli nie udało się nam dokończyć lektury,• każdy członek grupy jest w niej mile widziany, bez względu na to w jakim tempie czyta bądź też ile swojego czasu może spędzać z grupą,• jesteśmy otwarci na nowych autorów i nowe książki,• przede wszystkim mamy się dobrze bawić!Na spotkaniach rozmawiamy o wrażeniach z przeczytanej lektury, o najciekawszych i najśmieszniejszych przygodach tytułowych bohaterów, o tym dlaczego warto tę książkę przeczytać i polecić innym.

Wystarczy zasnąć – poezja Basi Stępniak-Wilk i wystawa fotografii Zbyszka Pajewskiego

KTO Krakowski Salon Poezji
GDZIE
Teatr im. Juliusza Słowackiego – Duża Scena, pl. św. Ducha 1
KIEDY
24 lutego 2016, godz. 12.00
OPIS
Wystarczy zasnąć – poezja Basi Stępniak-Wilk i wystawa fotografii Zbyszka Pajewskiegośpiew: Basia Stępniak-Wilkgrają: Jan Kusek – fortepian, Paweł Solecki – fagot.

 

Jak dobrze mieć przyjaciela – warsztaty czytelnicze dla przedszkolaków

KTO Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie
GDZIE
Filia nr 6, ul. Dobrego Pasterza 6
KIEDY
25 lutego 2016, godz. 9.30
OPIS
Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie, Filia nr 6 serdecznie zaprasza dzieci do wzięcia udziału w edukacyjnych warsztatach czytelniczych. Kto to jest przyjaciel? Czym jest przyjaźń? Jakie cechy powinien mieć dobry kolega? Na te i inne pytania związane z tematyką przyjaźni spróbują odpowiedzieć osoby prowadzące spotkanie dla dzieci. Udowodnią one również, że w przyjaźni tkwi wielka siła. Impreza przeznaczona jest dla dzieci w wieku przedszkolnym i ma charakter otwarty, jednak organizator bardzo prosi o telefoniczne zgłaszanie chęci wzięcia udziału w spotkaniu.

 

Ciała lekkie jak puste walizki – spotkanie autorskie z Agnieszką Stabro, połączone z promocją nowego tomiku poezji autorki

KTO Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie
GDZIE
Filia nr 4, ul. Dietla 80/82
KIEDY
25 lutego 2016, godz. 9.00
OPIS
Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie, Filia nr 4 serdecznie zaprasza do udziału w spotkaniu autorskim z Agnieszką Stabro. Zapraszamy młodzież z Gimnazjum nr 1 w Krakowie, ale również inne osoby zainteresowane twórczością poetki. Poranek poetycki to dobry pretekst do prezentacji twórczości jednej z najmłodszych poetek krakowskich. Spotkanie stanowiło będzie nie tylko okazję do posłuchania wierszy z najnowszego tomiku poezji Agnieszki Stabro, ale da również sposobność zadania pytań autorce. Impreza ma charakter otwarty, nie jest biletowana.

 

Pasja według św. Hanki Anna Janko

KTO
Dyskusyjny Klub Książki w Klubie Kuźnia
GDZIE
Klub Kuźnia, os. Złotego Wieku 14
KIEDY
26 lutego 2016, godz. 17.00
OPIS
Rozmowa o książce z prezentacją fragmentów recenzji, spotkań i wywiadów z autorką, zamieszczonych na literackich portalach internetowych.Dyskusyjny Klub Książki prowadzi Barbara Cygan.

Litera-TURA PIĘKNA-opowieść : Poeci z Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa 1945-1989

KTO Dom Kultury Podgórze
GDZIE
ul. Sokolska 13
KIEDY
26 lutego 2016, godz. 17.00
OPIS
Litera-TURA PIĘKNA-opowieść : Poeci z Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa 1945-1989 – wykład dr Michała Piętniewicza o najważniejszych postaciach rozgłośni oraz ich emigracyjnej twórczości cz. II

Echa Euromajdanu: spotkanie wokół drugiej rocznicy wydarzeń w Kijowie

KTO Dom Kultury Podgórze
GDZIE
ul. Sokolska 13
KIEDY
26 lutego 2016, godz. 18.30
OPIS
W programie (film „Dzieci Majdanu”, wydarzenia Euromajdanu w literaturze ukraińskiej, koncert utworów Siergieja Bortkiewicza oraz tradycyjnych melodii ukraińskich.

Dante Alighieri, „Boska komedia” w przekładzie Józefa Paszkowskiego

KTO Krakowski Salon Poezji
GDZIE
Teatr im. Juliusza Słowackiego – Duża Scena, pl. św. Ducha 1
KIEDY
28 lutego 2016, godz. 12.00
OPIS
Dante Alighieri, „Boska komedia” w przekładzie Józefa Paszkowskiego. Czyta: Bożena Stachura.

Drugie Życie Książki

KTO Kraków Miasto Literatury UNESCO
GDZIE
Pawilon Wyspiańskiego, Plac Wszystkich Świętych
KIEDY
28 lutego 2016, godz. 15.00
OPIS
Wyjątkowa akcja, wielka, bezpłatna wymiana książek – Drugie Życie Książki – to nie lada gratka dla miłośników literatury. Każdy kto ma w domu prywatną biblioteczkę wie, że sam fakt posiadania książek na półce jest powodem do dumy i radości. I choć wszystkie, z definicji, darzy bezinteresowną miłością, po chwili zastanowienia wskazać mógłby przynajmniej jedną pozycję, w stosunku do której żywi uczucia nieco mniejsze – pochopny zakup, nietrafiony prezent, utwór, z którego się wyrosło, lub który po prostu się znudził. Książka, której nikt nie bierze w ręce traci swą magiczną moc. Nie można jej zmarnować! Nasza rada? Znajdź jej nowego właściciela!

„Szczęście w czapce niewidce” – poezja Józefa Barana

KTO Krakowski Salon Poezji
GDZIE
Teatr im. Juliusza Słowackiego – Duża Scena, pl. św. Ducha 1
KIEDY
31 lutego 2016, godz. 12.00
OPIS
„Szczęście w czapce niewidce” – poezja Józefa Baranaczytają: Anna Dymna i Krzysztof Orzechowski, śpiew: Beata Paluch, fortepian: Walentyn Dubrowskij, gość specjalny: Józef Baran.