Luty 2015

Kalendarium wydarzeń literackich w lutym 2015.

 

LiteraTURA to element strategii Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Wśród jej priorytetów znajdują się m. in.  integrowanie różnorodnego życia literackiego, tworzenie połączeń: literatura, nowe media i przemysły kreatywne, kreowanie postaw czytelniczych, tworzenie warunków do uobecniania się literatury w przestrzeni publicznej, a także edukacja literacka.

Pobierz formularz, uzupełnij i do 10. dnia każdego miesiąca prześlij do nas informację o wydarzeniu organizowanym w miesiącu następnym na adres kontakt@miastoliteratury.pl. Razem stworzymy LiteraTURĘ – wieloaspektową akcję komunikowania wydarzeń literackich w Krakowie.

14-26 lutego

KTO Nowohucka Biblioteka Publiczna w Krakowie
KIEDY 14-26 lutego 2015
GDZIE Filie Nowohuckiej Biblioteki Publicznej
OPIS Zajęcia literackie, warsztaty plastyczne i kulinarne, głośne czytanie dzieciom, gry planszowe, warsztaty tworzenia zakładek do książek. Pełen program na www.biblioteka.krakow.pl

17 lutego

KTO Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie
KIEDY 17 lutego 2015, godz. 10.00
GDZIE Filia nr 16, Al. Pokoju 33
OPIS Spotkanie edukacyjno-rozrywkowe pt.: Ferie z Filemonem i Bonifacym
Impreza zorganizowana w bibliotece w ramach obchodów Światowego Dnia Kota skierowana jest do dzieci w wieku przedszkolnym. Z tej to okazji biblioteka proponuje zajęcia edukacyjne z elementami rozrywki i zabawy. Przy pomocy książek oraz innych materiałów edukacyjnych dzieci dowiedzą się czegoś więcej na temat życia tych zwierząt, ale również jak o nie dbać i pielęgnować. Spotkanie ma na celu uwrażliwienie dzieci na potrzeby zwierząt oraz uświadomienie, że możliwe jest zbudowanie pięknej przyjaźni z tymi chodzącymi własnymi ścieżkami istotami. Spotkanie nie jest biletowane.

18 lutego

KTO Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie
KIEDY 18 lutego 2015, godz. 10.30
GDZIE Filia nr 7, Al. 29-Listopada 59
OPIS Zajęcia edukacyjno- rozrywkowe pt.: Zabawy detektywistyczne z żółwiem Franklinem
Spotkanie przeznaczone dla wszystkich, którzy: nie ukończyli 7 lat, są wielbicielami żółwia Franklina i jego drużyny, chcą posłuchać jednej z najnowszych książek o przygodach swojego ulubionego bohatera literackiego, dla tych, którzy chcą zdobyć dyplom Superbohatera oraz dla dzieci lubiących zagadki i wyzwania. Zajęcia w formie głośnego czytania połączone będą z zabawą w detektywów w oparciu o książkę Franklin detektywem. Spotkanie gwarantuje wspaniałą zabawę przedszkolakom spędzającym czas ferii w mieście. Zajęcia nie są biletowane.

19 lutego

KTO Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie
KIEDY 19 lutego 2015, godz. 9.30
GDZIE Filia nr 19, ul. Dobrego Pasterza 100
OPIS Impreza biblioteczna pt.: Hu! Hu! Ha! Nasza Zima zła!
Spotkanie przeznaczone jest dla dzieci w wieku przedszkolnym, a ma na celu rozbudzanie zainteresowań czytelniczych najmłodszych oraz zachęcenie ich do spędzenia ferii zimowych właśnie w bibliotece. Podczas tego spotkania dzieci wezmą udział w korowodach, pląsach i wyliczankach, którym towarzyszyć będą piosenki oraz gesty. Zabawy będą pretekstem do zapoznania młodych czytelników z wierszami i rymowankami polskich autorów. Bibliotekarze zadbają, aby dzieci spędziły czas w bibliotece nie tylko bawiąc się, a jednocześnie poznając literaturę dziecięcą. Impreza nie jest biletowana.

20-26 lutego

KTO Międzynarodowe Centrum Kultury i Kino Pod Baranami
KIEDY 20-26 lutego 2015
GDZIE Rynek Główny
OPIS Galicja fascynowała artystów, w tym także pisarzy i reżyserów filmowych. Stała się kanwą lub scenografią dla wielu filmowych kreacji. Część z nich będzie można zobaczyć w Kinie pod Baranami w ramach Festiwalu Filmów Galicyjskich. Repertuar został przygotowany przez zespół kuratorski wystawy „Mit Galicji”. Znajdują się w nim zarówno znane klasyki polskiej kinematografii jak i zagraniczne produkcje.Festiwal towarzyszy wystawie „Mit Galicji” prezentowanej w Galerii MCK do 8 marca 2015.Obowiązują bilety – do zakupienia w kasie kina, karnet 56 zł, norm. 12 zł, ulg. 10 zł.

22 lutego

KTO Krakowskie Biuro Festiwalowe
KIEDY 22 lutego 2015, godz. 15.00
GDZIE Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego (ul. Powiśle 11)
OPIS Wyjątkowa akcja, wielka, bezpłatna wymiana książek – Drugie Życie Książki – to nie lada gratka dla miłośników literatury. Zasady udziału w wymianach są proste: wystarczy przynieść jedną, a maksymalnie dziesięć książek. Ważne: tomy muszą być w dobrym stanie. Kto przyniesie wydawnictwa wydane przed 1995 rokiem, będzie mógł wymienić je tylko na inne książki wydane do 1995 roku. Osoby, które przyniosą nowe książki (wydane po 1995 roku) – mogą wybierać do woli, zarówno spośród nowych, jak i starszych tomów. Wstęp wolny

22 lutego

KTO Wydawnictwo Otwarte
KIEDY 22 lutego 2015, godz. 19.00
GDZIE Piwnica Pod Baranami, Rynek Główny 27
OPIS Spotkanie z czytelnikami z okazji premiery książki Świat nie jest taki zły Haliny Kunickiej i Kamili DreckiejGoście: Halina Kunicka, Kamila DreckaPiwnica pod BaranamiWSTĘP WOLNY

22 lutego

KTO Teatr Ludowy
KIEDY 22 lutego 2015, godz. 19.00
GDZIE Klubokawiarnia Ludowa, osiedle Teatralne 34
OPIS Hanna Sokołowska zaprezentuje swoją nową książkę Koty czyli złap mnie w Nowej Hucie. Spotkanie poprowadzi Tomasz Schimscheiner.

23 lutego

KTO Jama Michalika: Ewa i Stanisław Jerzy Kulisiowe oraz Stowarzyszenie Pisarzy Polskich
KIEDY 23 lutego 2015, godz. 18.00
GDZIE Jama Michalika, ul. Floriańska 45
OPIS Jama Michalika: Ewa i Stanisław Jerzy Kulisiowie oraz Stowarzyszenie Pisarzy Polskich oddział w Krakowie zapraszają na promocję książki Gabrieli Matuszek MASKI I DEMONY WCZESNEGO MODERNIZMU. Spotkanie odbędzie się w Jamie Michalika o godzinie 18.00 i połączone będzie z wernisażem wystawy malarstwa Grzegorza Steca pt. Wokół masek i demonów. Prowadzenie: dr Anna Pekaniec i dr Mateusz Skucha. Dla gości zagra zespół jazzowy Błażej Drobniuch Quartet. Wstęp jest bezpłatny.

23 lutego

KTO Teatr BARAKAH
KIEDY 23 lutego 2015, godz. 20:00
GDZIE ArtCafe Barakah, ul. Paulińska 28, Kraków
OPIS Nazwą Dramatorium można opatrzyć okładkę alternatywnego portfolio Teatru BARAKAH – zbioru zawierającego wszystko to, co dzieje się w teatrze, a nie jest spektaklem. W ramach projektu Dramatorium odbywają się reżyserowane, kreatywne czytania sztuk teatralnych, prozy i poezji. Teksty z różnych krajów, miast, różnych pisarzy, z różnych czasów i literackich stylów czytane są w każdy poniedziałek. Czasem przy stoliku, czasem z inscenizacją, czasem z muzyką na żywo, czasem czyta widz, czasem z gościem specjalnym, czasem bez wina, czasem z… Dramatorium jest tym, czym Teatr BARAKAH może i chce podzielić się z widzem jako przyjacielem.Dramatorium zostanie poświęcone książce wydanej przez Wydawnictwo Ha!art pt „Bękarty Wołgi. Klechdy miejskie”. Aktorzy zaprezentują wybrane historie, a następnie odbędzie się z spotkanie z red. Michałem Sowińskim i autorami Klechd.przygotowanie: Anna WyrwikBilety: 7zł

26 lutego

KTO Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie
KIEDY 26 lutego 2015, godz. 9.30
GDZIE Filia nr 19, ul. Dobrego Pasterza 100
OPIS Zajęcia literacko-historyczne dla dzieci pt.: Znam legendy krakowskie
Spotkanie zorganizowane w formie gry planszowej pozwoli dzieciom na zapoznanie się z bogatym światem legend krakowskich, przybliży historię powstania zwyczajów i tradycji składających się na magiczny obraz Krakowa. Młodzi czytelnicy dowiedzą się m.in. dlaczego na Krakowskim Rynku jest tyle gołębi, czy Smoka Wawelskiego pokonał Dratewka, czy może Skuba, dlaczego w Sukiennicach wisi nóż, kiedy po raz pierwszy na Rynku pojawił się Lajkonik oraz o wielu innych ciekawostkach związanych z dawną stolicą Polski. Przedszkolaki poznają również słownictwo, którego kiedyś używali mieszkańcy Krakowa, a dziś nie jest już ono używane. Celem imprezy będzie przede wszystkim zapoznanie dzieci z historią Krakowa oraz rozbudzenie ich zainteresowań czytelniczych. Spotkanie nie jest biletowane.

27 lutego

KTO Wydawnictwo ZNAK oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe
KIEDY 27 lutego 2015, godz. 19.00
GDZIE Centrum Kongresowe ICE Kraków (ul. Marii Konopnickiej 17, sala S3)
OPIS Pisarka i fotograf na tropie zaginionej Sandry Valentine. Mroczna historia o miłości, samotności i pisaniu. O podróży na Sri Lankę, wyspie w kształcie łzy, opowie Joanna Bator, jedna z najgłośniejszych i najciekawszych polskich pisarek, zdobywczyni Nagrody Nike w 2013 r. W spotkaniu wezmą udział prof. Przemysław Czapliński i Krum Angelov Krumov. Fragmenty najnowszej powieści Joanny Bator przeczyta Anna Polony. Bezpłatne zaproszenia będą dystrybuowane od 18 lutego (środa) od godziny 9:00 w dwóch punktach informacji miejskiej InfoKraków: w Pawilonie Wyspiańskiego (pl. Wszystkich Świętych 2) oraz w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego (przy ul. Powiśle 11). Każdy może odebrać maksymalnie dwie wejściówki.