listopad 2017

Kalendarium wydarzeń literackich w listopadzie 2017.

LiteraTURA to element strategii Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Wśród jej priorytetów znajdują się m. in. integrowanie różnorodnego życia literackiego, tworzenie połączeń: literatura, nowe media i przemysły kreatywne, kreowanie postaw czytelniczych, tworzenie warunków do uobecniania się literatury w przestrzeni publicznej, a także edukacja literacka. Pobierz formularz, uzupełnij i do 10. dnia każdego miesiąca prześlij do nas informację o wydarzeniu organizowanym w miesiącu następnym na adres kontakt@miastoliteratury.pl. Razem stworzymy LiteraTURĘ – wieloaspektową akcję komunikowania wydarzeń literackich w Krakowie.

Literatura kluczem do wrót wyobraźni

KTO Biblioteka Kraków
GDZIE Krakowski Park Technologiczny, ul. Podole 60
KIEDY 30 września – 17 listopada 2017
OPIS Literatura kluczem do wrót wyobraźni. Jak dobrą historię zmienić w ciekawą grę komputerowąProjekt przeznaczony jest dla osób w wieku 13-18 lat, które lubią gry komputerowe, mają bujną wyobraźnię, są kreatywne i ciekawe świata. Projekt podzielony jest na dwie części: warsztaty i konkurs.

„Córki Nawojki. Filozofki na Uniwersytecie Jagiellońskim 1897-1965”

KTO Centrum Społeczności Żydowskiej
GDZIE ul. Miodowa 24
KIEDY 2 listopada 2017, godz. 18:30
OPIS Promocja książki „Córki Nawojki. Filozofki na Uniwersytecie Jagiellońskim 1897-1965”.Spotkanie z autorkami: Ewą Chudobą i Anną Smywińską-Pohl wokół ich publikacji stanowiącej nowatorską propozycję zaprezentowania historii filozofii jako dyscypliny akademickiej z punktu widzenia kobiet uprawiających ją na Uniwersytecie Jagiellońskim w latach 1897-1967.

Krakowski Salon Poezji

KTO Teatr im. Juliusza Słowackiego
GDZIE Teatr im. Juliusza Słowackiego, pl. Ducha Świętego 3
KIEDY 29 października – 26 listopada 2017
OPIS Krakowski Salon Poezji. Inicjatywa Anny Dymnej rozpoczęta w styczniu 2002 roku. W każdą niedzielę o 12 aktorzy czytają swoje ulubione wiersze. Słowom towarzyszy „żywa” muzyka w wykonaniu wybitnych instrumentalistów. Spotykają się aktorzy z różnych teatrów krakowskich, gwiazdy z innych miast, starzy z młodymi, pedagodzy ze studentami, aktorskie małżeństwa, wielcy i znani z mniej znanymi.5 listopada
Trzynasty apostoł – poezja Włodzimierza Majakowskiego12 listopada (Wyjątkowo na Scenie Miniatura)
Bądź jak meteor – wiersze i listy Stanisława Wyspiańskiego19 listopada
Kościuszko/Piłsudski Salon w ramach obchodów Święta Niepodległości26 listopada
Poezja Mieczysława Jastruna. Scenariusz i prowadzenie – Bronisław Maj.

Akcja Czytaj PL!

KTO Krakowskie Biuro Festiwalowe
GDZIE 500 wybranych miast
KIEDY 2 listopada – 30 listopada 2017
OPIS Akcja Czytaj PL! 2 listopada w całej Polsce wystartowała akcja Czytaj PL – jedna z największych na świecie akcji promujących czytelnictwo. W ponad 500 miastach i mniejszych miejscowościach na terenie nie tylko naszego kraju, ale również za granicą, pojawiło się 7 tysięcy darmowych wypożyczalni e-booków. Można je znaleźć między innymi na przystankach autobusowych, w restauracjach i szkołach. W tegorocznej akcji znalazło się 12 książek, a 6 z nich można nie tylko czytać, ale również słuchać w formie audiobooków. Wśród nich znalazły się książki 5 zagranicznych pisarzy i 7 polskich – do wyboru są między innymi kryminał, zbiór opowiadań, poradnik i reportaż.

Jakub Domoradzki „Nie przysypuj gruszkami popiołu”

KTO Kawiarnia Literacka
GDZIE ul. Krakowska 41
KIEDY 3 listopada 2017, godz. 18
OPIS Jakub Domoradzki „Nie przysypuj gruszkami popiołu”. Poetycki wieczór promujący najnowszy tomik wierszy Jakuba Domoradzkiego pt.: „Nie przysypuj gruszkami popiołu”. Tomik do nabycia w promocyjnej cenie podczas spotkania.

Spotkanie i dyskusja wokół postaci Ignacego Daszyńskiego

KTO Spółdzielnia Ogniwo
GDZIE ul. Paulińska 28
KIEDY 4 listopada 2017, godz. 17
OPIS Spotkanie i dyskusja wokół postaci Ignacego Daszyńskiego. W ramach prowadzonego przez Stowarzyszenie „Obywatele Obywatelom” projektu „Ignacy Daszyński – zapomniany filar niepodległości”, odbędzie się cykl prelekcji i spotkań dyskusyjnych wokół tej postaci. Zapraszamy do Spółdzielni Ogniwo w Krakowie na spotkanie z Remigiuszem Okraską, pomysłodawcą i autorem posłowia do wznowienia po 99 latach przerwy broszury Ignacego Daszyńskiego pt. „Cztery lata wojny”.

Bajki podróżniczki/Bies i Czady czyli jak powstały Bieszczady

KTO Fundacja Miasto Literatury
GDZIE Bonobo, Mały Rynek 4
KIEDY 4 listopada 2017, godz. 12
OPIS Bajki podróżniczki/Bies i Czady czyli jak powstały Bieszczady – adaptacje baśni przygotowane przez Teatr Otwarty z Krakowa. Spotkanie odbywa się dzięki projektowi Krakowskie księgarnie na medal.

Warsztaty kryminalne w ramach Roku Conrada

KTO Krakowskie Biuro Festiwalowe
GDZIE Pawilon Wyspiańskiego
KIEDY 5 listopada – 26 listopada 2017
OPIS Warsztaty kryminalne w ramach Roku Conrada. W dwa listopadowe weekendy KBF zaprasza na warsztaty kryminalne w ramach obchodów Roku Conrada 2017. Poprowadzą je nagradzany pisarz, Mariusz Czubaj, i doświadczony redaktor, czyli Filip Modrzejewski z wydawnictwa W.A.B., obaj specjalizujący się w literaturze kryminalnej.5 listopada – zakończenie rekrutacji11 listopada – godz. 10-18 – Warsztaty z Mariuszem Czubajem12 listopada – godz. 10-16 – Warsztaty z Mariuszem Czubajem25 listopada – godz. 10-18 – Warsztaty z Filipem Modrzejewskim26 listopada – godz. 10-16 – Warsztaty z Filipem Modrzejewskim

Pierwsza studentka w ASP w Krakowie - wykład i dyskusja

KTO Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie
GDZIE pl. Matejki 13
KIEDY 6 listopada 2017, godz. 17
OPIS Pierwsza studentka w ASP w Krakowie – wykład i dyskusja. Sekcja Sztuki Nowoczesnej Oddziału Krakowskiego SHS, Wydział Rzeźby ASP w Krakowie oraz Fundacja TA zapraszają na spotkanie z okazji stulecia obecności pierwszej studentki na ASP w Krakowie. W programie:

– wykład Iwony Demko (Wydział Rzeźby) o Zofii Baltarowicz-Dzielińskiej, którą odkryła i konsekwentnie zajmuje się przywróceniem pamięci o tej zapomnianej artystce

– dyskusja o (nie)obecności kobiet na ASP (nie tylko w Krakowie) z udziałem: Magdy Ujmy, Moniki Rydiger, Małgorzaty Dąbrowskiej, Karoliny Harazim-Mazur

„Czerwony monter”. Spotkanie z Piotrem Rypsonem

KTO Spółdzielnia Ogniwo
GDZIE ul. Paulińska 28
KIEDY 6 listopada 2017, godz. 19
OPIS „Czerwony monter”. Spotkanie z Piotrem Rypsonem. Zapraszamy do Spółdzielni Ogniwo na spotkanie z Piotrem Rypsonem, autorem książki „Czerwony monter. Mieczysław Berman – grafik, który zaprojektował polski komunizm”. Spotkanie poprowadzi Łukasz Wojtusik, dziennikarz Radio TOK FM.

„Zarys pedagogiki ogólnej”

KTO Biblioteka Jagiellońska
GDZIE ul. Oleandry 3
KIEDY 7 listopada 2017, godz. 17
OPIS Promocja książki Andrzeja Niesiołowskiego „Zarys pedagogiki ogólnej”. Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Biblioteka Jagiellońska zapraszają na  promocję książki Andrzeja Niesiołowskiego „Zarys pedagogiki ogólnej”.W dyskusji towarzyszącej promocji udział wezmą: Prof. zw. dr hab. Stanisław Palka, Dr hab. Andrzej Ryk, prof. UP, Dr hab. Dorota Pauluk, Dr Dominika Jagielska oraz Prof. dr hab. Janina Kostkiewicz.

Alternatywny przewodnik po Nowej Hucie

KTO Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida
GDZIE os. Górali 5
KIEDY 7 listopada 2017, godz. 18
OPIS Alternatywny przewodnik po Nowej Hucie. Spotkanie „Co widać na starych mapach? – prezentacja o terenach Nowej Huty”.
Mapy, dopóki są aktualne, pełnią funkcję przewodnika po terenie, gdy tracą na aktualności, nabierają charakteru źródeł historycznych. W przypadku Nowej Huty materiały kartograficzne są stosunkowo bogate i przechowywane w wielu instytucjach.

Bolesław Leśmian - w 80. rocznicę śmierci

KTO Księgarnia Italicus
GDZIE ul. Kremerowska 11
KIEDY 7 listopada 2017, godz. 18:30
OPIS Bolesław Leśmian – w 80. rocznicę śmierci. Z okazji 80. rocznicy śmierci Bolesława Leśmiana Księgarnia Italicus zaprasza do poznania włoskich przekładów i włoskiej recepcji twórczości poety. Przy tej okazji zabrzmi po raz pierwszy w księgarni Italicus muzyka na żywo. Przy wiolonczeli wystąpi Marta Nagawiecka, absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie.Prowadzi Silvia Bruni – muzykolożka i tłumaczka poezji polskiej.

Dyskusyjny Klub Czytelniczy

KTO Fundacja Poemat
GDZIE Księgarnia Abecadło, ul. Pijarska 2
KIEDY 7 listopada 2017, godz. 19
OPIS Dyskusyjne Kluby Czytelnicze. Truman Capote „Śniadanie u Tiffany’ego” (w przekładzie Roberta Sudóła). Nieformalne grupy czytelnicze spotykające się w pięciu krakowskich księgarniach i w Krakowskim Forum Kultury. Każde z tych miejsc gości cykl spotkań poświęconych konkretnemu działowi, czyli: literaturze dziecięcej, reportażom, klasyce, poezji, biografiom, literaturze współczesnej. Do udziału w dyskusjach zaproszeni są wszyscy, którzy zapoznali się z lekturami.Spotkanie w antykwariacie Abecadło poświęcone zostanie książce „Śniadanie u Tiffany’ego”. Spotkanie poprowadzi Marcin Wilk.

„Betrojerinki. Reportaże o pracy opiekuńczej i (bez)nadziei”

KTO Spółdzielnia Ogniwo
GDZIE ul. Paulińska 28
KIEDY 7 listopada 2017, godz. 19
OPIS Spotkanie promocyjne wokół książki „Betrojerinki. Reportaże o pracy opiekuńczej i (bez)nadziei” z udziałem autorki – Anny Wiatr. „Betrojerinki” to nie tylko opowieść o pracy setek tysięcy Polek wyzyskiwanych przez naszych sąsiadów zza zachodniej granicy, ale również o polskim państwie, które nie potrafi im zapewnić godnego życia.Dyskusję poprowadzi Olesia Ivchenko. W trakcie spotkania książka będzie dostępna w promocyjnej cenie.

Rozmowy o człowieku. „Sztuka umierania”

KTO De Revolutionibus Books&Cafe
GDZIE ul. Bracka 14
KIEDY 8 listopada 2017, godz. 18
OPIS Rozmowy o człowieku. „Sztuka umierania”. Rozmowy o człowieku to nowy cykl spotkań z uczonymi, filozofami, lekarzami i artystami, poświęconych różnym wymiarom ludzkiego doświadczenia – religijności, moralności, twórczości i kreatywności, chorobom somatycznym i psychicznym, cierpieniu – podejmowanym z perspektywy współczesnej psychologii i psychiatrii.Listopadowe spotkanie „Sztuka umierania” poprowadzi prof. dr hab. Dominika Dudek. W dyskusji wezmą udział: prof. dr hab. Jerzy Wordliczek, prof. dr hab. Jacek Dubiel, dr Jacek Prusak SJ, dr Teresa Weber.

Trakl-Tat. Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Georga Trakla

KTO Wojewódzka Biblioteka Publiczna
GDZIE ul. Rajska 12, Wojewódzka Biblioteka Publiczna, Arteteka
KIEDY 8 listopada 2017
OPIS Trakl-Tat. Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Georga Trakla. Postać austriackiego poety wiąże się w pewnym stopniu z Krakowem – miejscem jego samobójczej śmierci w listopadzie 1914 roku, zaś niezwykła wrażliwość twórcza i pełna dramatycznych wydarzeń biografia stały się inspiracją dla wielu twórców: poetów, pisarzy, muzyków, filmowców, artystów-plastyków. Stąd zainicjowany kilka lat temu pomysł na Trakl-Tat. Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Georga Trakla, skierowany do poetów, którzy znajdują inspiracje w twórczości Austriaka. Decyzją jurorów – prof. Marka Karwali, Marcina Barana i Wojciecha Bonowicza – do finału dostało się siedmiu autorów. Laureaci zostaną wyłonieni 10 listopada podczas uroczystej gali.8 listopada odbędzie się panel dyskusyjny oparty na kanwie książki Krzysztofa Maćkowskiego i Janusza Miki „Horyzonty Trakla. Trakls Horizonte”, fotokast Joanny Żmudy „Kadry z Trakla” oraz koncert zespołu Jazz Quintet.

Okultyzm i nowoczesność. Studium literaturoznawcze

KTO Spółdzielnia Ogniwo
GDZIE ul. Paulińska 28
KIEDY 8 listopada 2017, godz. 19
OPIS Okultyzm i nowoczesność. Studium literaturoznawcze. Spotkanie z dr. Krzysztofem Grudnikiem, promujące jego książkę „Okultyzm i nowoczesność. Studium literaturoznawcze”.Spotkanie poprowadzi Krzysztof „Korsarz” Biliński, twórca audycji i portalu Misterium Grozy oraz redaktor magazynu OkoLica Strachu.

Ruch myśli. O pisarstwie Stanisława Lema

KTO Krakowskie Biuro Festiwalowe
GDZIE Pawilon Wyspiańskiego, pl. Wszystkich Świętych 2
KIEDY 9 listopada 2017, godz. 16
OPIS Ruch myśli. O pisarstwie Stanisława Lema. Cykl wykładów otwartych profesora Jerzego Jarzębskiego. 9 listopada odbędzie się wykład, a w nim między innymi:-   Kraków Lema
–   medycyna i literatura
–   Choynowski i Seminarium Naukoznawcze
–   juvenilia i Szpital Przemienienia

Lata, które stworzyły Europę

KTO Włoski Instytut Kultury
GDZIE ul. Grodzka 49
KIEDY 9 listopada 2017, godz.17
OPIS Lata, które stworzyły Europę. Spotkanie historyków i pisarzy na temat „Lat, które stworzyły Europę”. Koordynują prof. Stefan Bielański (Uniwersytet Pedagogiczny, Kraków) i prof. Giovanni Cerchia (Università degli Studi del Molise). Z udziałem prof. Enrico Landoni (Università e Campus) i prof. Davide Artico (Uniwersytet Wrocławski).Prezentacja książek:-   Marco Patricelli: “l’Italia delle sconfitte”-   Gianni Biondillo: “Come sugli alberi le foglie”.Spotkanie z udziałem autorów.

Krakowska Książka Miesiąca - listopad

KTO Biblioteka Kraków
GDZIE Czytelnia 21, Filia Biblioteki Kraków przy ulicy Królewskiej 59
KIEDY 9 listopada 2017, godz. 18
OPIS Krakowska Książka Miesiąca – listopad. Jury nagrody „Krakowska Książka Miesiąca” uhonorowało tytułem „Krakowskiej Książki Miesiąca Listopada” „Wszystkie drogi prowadzą na Krupniczą” Anny Grochowskiej.„Wszystkie drogi prowadzą na Krupniczą” to długo wyczekiwana opowieść o legendarnej kamienicy, w której od 1945 roku zamieszkiwała plejada gwiazd polskiej literatury.Spotkanie poprowadzi Bronisław Maj.

Spotkanie z okazji 40 -lecia twórczości Szczęsnego Wrońskiego

KTO Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział Kraków i Teatr Mumerus
GDZIE Scena Teatru Zależnego, ul. Kanonicza 1
KIEDY 9 listopada 2017, godz. 18
OPIS Spotkanie z okazji 40 -lecia twórczości Szczęsnego Wrońskiego połączone z promocją książki „Piszę poemat”. „Piszę poemat” to zapis rozmowy pomiędzy Szczęsnym Wrońskim – artystą multidyscyplinarnym i niepokornym – a dr. Marcinem Kanią, który od lat śledzi jego twórczość.Introdukcja muzyczna: Aleksandra Dudziak (śpiew)Teksty przeczytają: Anna Lenczewska, Jan Mancewicz, Barbara WrońskaProwadzenie: Basia Stępniak-WilkZ udziałem dr. Marcina Kani (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie).

Spotkanie z cyklu Klub Ciekawej Książki w antykwariacie Abecadło

KTO Antykwariat Abecadło
GDZIE ul. Pijarska 2
KIEDY 9 listopada 2017, godz. 18
OPIS Spotkanie z cyklu Klub Ciekawej Książki w antykwariacie Abecadło – z Aleksandrem Łodzią-Kobylińskim „Makino” i autorką książki o nim – Katarzyną Siwiec. Legendarny bard Krakowa, postać niezwykła, będzie także, bo spotkanie odbędzie się przed 11 listopada 2017 r., w którym Świętu Niepodległej Rzeczypospolitej towarzyszy dzień świętego Marcina, jednego z patronów rycerzy, wspominać postać swojego Ojca – Aleksandra Kobylińskiego seniora, kapitana saperów 16. Pułku Piechoty w Krakowie.

Debata Pod Globusem: Jak zrobić dobry kryminał?

KTO Fundacja Miasto Literatury
GDZIE Księgarnia Pod Globusem, ul. Długa 1
KIEDY 9 listopada 2017, godz. 18
OPIS Debata Pod Globusem: Jak zrobić dobry kryminał? Ostatnia w tym roku Debata Pod Globusem przeznaczona jest dla tych, którzy lubią się bać. Jak powstaje dobry kryminał? I co sprawia, że jest on „dobry”?Gośćmi będą:Gaja Grzegorzewska/pisarka, laureatka Nagrody Wielkiego KalibruBernadetta Darska/krytyczka literacka, literaturoznawca, autorka bloga „Nowości książkowe” http://bernadettadarska.blogspot.com/Wojciech Chmielarz/autor kryminałów, dziennikarzDebatę poprowadzi Marcin Wilk /wyliczanka.euWydarzenie jest realizowane w ramach projektu Krakowskie księgarnie na medal realizowanego przez Fundację Miasto Literatury. Projekt jest współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

Cykl Kraków Literacki. Szkice do portretu miasta

KTO Klub Kuźnia
GDZIE os. Złotego Wieku 14
KIEDY 9 listopada 2017, godz. 18:30
OPIS Cykl Kraków Literacki. Szkice do portretu miasta. Spotkanie: Kraków przedstawiony, Kraków outsourcing. Spotkanie z Michałem Zabłockim oraz otwarte warsztaty z Grupą Literacką Sylaba.Cykl wykładów i warsztatów literackich, stanowiących próbę pokazania współczesnego Krakowa w całej jego symbolicznej niejednoznaczności oraz w literackim kontekście porównawczym do wizerunków innych miast, nie tylko polskich.

„Mikrotyki”. Spotkanie z Pawłem Sołtysem

KTO Lokator
GDZIE ul. Mostowa 1
KIEDY 9 listopada 2017, godz. 19
OPIS „Mikrotyki”. Spotkanie z Pawłem Sołtysem. Opowiadania Pawła Sołtysa Mikrotyki są raczej krótsze niż dłuższe, w większości realistyczne, sensacji w nich niewiele, trupów kilka, scen erotycznych nie ma prawie wcale. Są jak piosenki z naszej młodości – nie można ich zapomnieć.Spotkanie poprowadzi Szymon Kloska.

„Sumienie a superego”

KTO De Revolutionibus Books&Cafe
GDZIE ul. Bracka 14
KIEDY 11 października 2017, 18:00
OPIS „Sumienie a superego”. Dyskusja z udziałem prof. dr hab. Jerzego Aleksandrowicza, dr Jacka Prusaka SJ.Prowadzenie: prof. dr hab. Dominika DudekRozmowy o człowieku to nowy cykl spotkań z uczonymi, filozofami, lekarzami i artystami, poświęconych różnym wymiarom ludzkiego doświadczenia – religijności, moralności, twórczości i kreatywności, chorobom somatycznym i psychicznym, cierpieniu – podejmowanym z perspektywy współczesnej psychologii i psychiatrii.

Spotkanie z Maciejem Kałużą

KTO Spółdzielnia Ogniwo
GDZIE ul. Paulińska 28
KIEDY 9 listopada 2017, godz. 19
OPIS Spotkanie z Maciejem Kałużą. Wydawnictwo Libron oraz Spółdzielnia „Ogniwo” zapraszają na spotkanie z Maciejem Kałużą, autorem publikacji „Buntownik. Ewolucja i kryzys w twórczości Alberta Camusa”.

Rok Conrada - pasmo filmowe

KTO Krakowskie Biuro Festiwalowe
GDZIE Kino Pod Baranami, Rynek Główny 27
KIEDY 10 listopada – 16 listopada 2017
OPIS Rok Conrada – pasmo filmowe. W tym roku mija 160 lat od urodzin Józefa Konrada Korzeniowskiego, angielskiego pisarza polskiego pochodzenia, znanego w świecie jako Joseph Conrad. Rok 2017 został ustanowiony Rokiem Josepha Conrada. Z tej okazji Kino Pod Baranami wspólnie z Krakowskim Biurem Festiwalowym zapraszają na pokazy produkcji filmowych inspirowanych życiem i twórczością tego niezwykłego pisarza.PROGRAM:piątek, 10 listopada20.30 JEJ POWRÓT reż. Witold Orzechowski, Polska 1975, 63’sobota, 11 listopada20.30 JĄDRO CIEMNOŚCI | HEART OF DARKNESS, reż. Nicolas Roeg, USA 1993, 100’niedziela, 12 listopada11.00 „JA, KTÓRY MAM PODWÓJNE ŻYCIE…” CZYLI DYLEMAT JOSEPHA CONRADA cz. 1, reż. Lucyna Smolińska, Mieczysław Sroka, Polska 1988, 57’12.15 „JA, KTÓRY MAM PODWÓJNE ŻYCIE…” cz. 2, 72’13.45 „JA, KTÓRY MAM PODWÓJNE ŻYCIE…” cz. 3, 59’poniedziałek, 13 listopada20.30 SZALEŃSTWO ALMAYERA | LA FOLIE ALMAYER, reż. Chantal Akerman, Belgia/Francja 2011, 130’

wtorek, 14 listopada

20.30 POJEDYNEK | THE DUELLISTS, reż. Ridley Scott, Wielka Brytania 1977, 100’

środa, 15 listopada

20.30 SMUGA CIENIA | THE SHADOW LINE, reż. Andrzej Wajda, Polska/Wielka Brytania 1976, 100’

czwartek, 16 listopada

20.30 CZAS APOKALIPSY | APOCALYPSE NOW, reż. Francis Ford Coppola, USA 1979, 154′

Spotkanie wokół książki „Konik Polny” Bernarda Suitsa

KTO Kawiarnia Literacka
GDZIE ul. Krakowska 41
KIEDY 10 listopada 2017, godz. 19
OPIS Spotkanie wokół książki „Konik Polny” Bernarda Suitsa. Dzieło Suitsa to ewenement literatury filozoficznej na światową skalę. Autor specjalizował się w teorii gier, próbował sił w poezji i prozie, ale jego twórczość daje się streścić równie krótko: był autorem tej jednej książki (1978). Za to książki niepowtarzalnej pod względem dialogowej formy literackiej, a także pod względem wnikliwości rozważań, których zasadniczym tematem jest gra.W spotkaniu wezmą udział: Filip Kobiela (tłumacz) oraz Jakub Gomułka i Krzysztof Maj.

Spotkanie z cyklu Sztuka myślenia

KTO Teatr im. Juliusza Słowackiego
GDZIE Teatr im. Juliusza Słowackiego, Scena Miniatura, pl. Św. Ducha 2
KIEDY 11 listopada 2017, godz. 19
OPIS Spotkanie z cyklu Sztuka myślenia. Teatr im. Juliusza Słowackiego zaprasza na spotkania teatralno-filozoficzne, które mają pomóc artystom i widzom wyzwolić wspólny potencjał.Bilet (5 zł) do nabycia w kasie teatru.

Poezje i herezje #56

KTO Apoteka
GDZIE ul. Meiselsa 24
KIEDY 12 listopada 2017, godz. 18
OPIS Poezje i herezje #56. Poezje i herezje to spotkania literacko-muzyczne, odbywające się co miesiąc w Apoteka Pub. Spotkanie odbywa się dwóch częściach – literackiej, gdzie zaprezentować swoje utwory może każdy, kto wcześniej zgłosi chęci jednemu z organizatorów, a także muzycznej, podczas której występują zaproszeni wcześniej muzycy

Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych w OKN. Ian McEwan „W imię dziecka”

KTO Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida
GDZIE os. Górali 5
KIEDY 14 listopada 2017, godz. 18
OPIS Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych w OKN. Ian McEwan „W imię dziecka”. Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida zaprasza do biblioteki na comiesięczne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. 14 listopada odbędzie się spotkanie wokół książki Iana McEwana „W imię dziecka”.

Dyskusja wokół zbioru „Gips i jaśmin” - Federico Garcia Lorca

KTO De Revolutionibus Books&Cafe
GDZIE ul. Bracka 14
KIEDY 14 listopada 2017, godz. 18
OPIS Dyskusja wokół zbioru „Gips i jaśmin” – Federico Garcia Lorca. Kolejnym polskim poetą i tłumaczem, który w swoim wyborze proponuje czytelnikom „swojego” Garcíę Lorkę, jest Leszek Engelking, autor przekładów wielu klasyków poezji światowej oraz poetów współczesnych.Gościem będzie Leszek Engelking ( ur. 1955) – filolog, literaturoznawca, poeta, nowelista, tłumacz i krytyk literacki. W latach 1984–1995 redaktor miesięcznika „Literatura na Świecie”, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (od 1989); laureat Nagrody „Literatury na Świecie” (1989, 2002, 2008) i Polskiego PEN Clubu (2010) za przekłady z języka angielskiego i języków słowiańskich.Spotkanie poprowadzi Bartosz Sadulski.

Zaduszki poetyckie

KTO Klub Dziennikarzy Pod Gruszką
GDZIE ul. Szczepańska
KIEDY 14 listopada 2017, godz. 18
OPIS Zaduszki poetyckie. Zaduszki poetyckie poświęcone zmarłym poetom, zrzeszonym w Związku Literatów Polskich: Zofii Garbaczewskiej-Pawlikowskiej i Maciejowi Naglickiemu.Spotkanie poprowadzi Anna Pituch-Noworolska.

„Hajstry. Krajobraz polskich dróg”. Spotkanie z Adamem Robińskim

KTO Księgarnia Kawiarnia Podróżnicza Bonobo
GDZIE Mały Rynek 4
KIEDY 14 listopada 2017, godz. 19
OPIS „Hajstry. Krajobraz polskich dróg”. Spotkanie z Adamem Robińskim. W Hajstrach – niczym w niezrealizowanym dokumencie Wernera Herzoga – krajobraz to nie lista miejsc, które trzeba zobaczyć, ale suma zachwytów. Rzadko tak się pisze o Polsce. A jeszcze rzadziej się taką Polskę ogląda.Adam Robiński spotka się z krakowskimi czytelnikami w Bonobo, gdzie opowie swoich podróżach oraz o nieodkrytych i niedocenianych krajobrazach bocznych dróg. Rozmowę poprowadzi Michał Olszewski.

„Teatr świata - świat teatru”. Spotkanie z Krzysztofem Orzechowskim

KTO Fundacja Miasto Literatury
GDZIE Kawiarnia Literacka, ul. Krakowska 41
KIEDY 15 listopada 2017, godz. 18
OPIS „Teatr świata – świat teatru”. Spotkanie z Krzysztofem Orzechowskim. Spotkanie z Krzysztofem Orzechowskim – aktorem, reżyserem, dyrektorem Teatru im. J. Słowackiego w latach 1999-2016. Rozmowa o krakowskim teatrze przy okazji wydanego niedawno zbioru felietonów „Teatr świata – świat teatru”, który ukazał się nakładem wydawnictwa Universitas.Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Krakowskie księgarnie na medal” organizowanego przez Fundację Miasto Literatury.

Dyskusyjny Klub Książki. „Ślepnąc od świateł”

KTO Biblioteka Kraków
GDZIE Biblioteka Kraków, Filia 48
KIEDY 16 listopada 2017, godz. 17
OPIS Dyskusyjny Klub Książki. „Ślepnąc od świateł”. Dyskusyjny Klub Książki zaprasza dorosłych czytelników na spotkanie poświęcone powieści Jakuba Żulczyka, znanego fanom polskiej fantastyki. „Ślepnąc od świateł” to książka obyczajowa – zagadkowa, dynamiczna, miejska odyseja, pełna zaskakujących zwrotów akcji i splotów wydarzeń.

Spotkanie autorskie z Joanną Pypłacz

KTO Biblioteka Kraków
GDZIE Biblioteka Kraków, Filia 21
KIEDY 16 listopada 2017, godz. 18
OPIS Spotkanie autorskie z Joanną Pypłacz. Pisarka jest z wykształcenia filologiem klasycznym. Od zawsze pasjonuje się literaturą, jej ulubione epoki to XVIII i XIX wiek. Oprócz pisania opowiadań i wierszy gra również na pianinie.

Kinga Burzyńska „Szkoła filmowa”

KTO Kawiarnia Literacka
GDZIE ul. Krakowska 41
KIEDY 16 listopada 2017, godz. 19
OPIS Kinga Burzyńska „Szkoła filmowa”. Wydawnictwo W.A.B. opublikowało w formie książkowej zapis wywiadów, jakie zanana dziennikarka radiowa i telewizyjna Kinga Burzyńska przeprowadziła na antenie TVN Fabuła z najwybitniejszymi polskimi aktorkami i aktorami różnych pokoleń, m. in. Anną Dymną, Agatą Kuleszą, Andrzejem Grabowskim, Maciejem Stuhrem, Tomaszem Kotem. Tytuł telewizyjnego cyklu brzmiał „Szkoła filmowa” i taki też tytuł nosi książka Burzyńskiej. Artyści opowiadają o początkach swojej kariery: egzaminach do szkoły aktorskiej, scenicznym i filmowym debiucie, metodach pracy, a także o drodze, jaką przeszli od tamtych czasów do chwili obecnej. Szkoła filmowa to wielogłosowa opowieść o trudnym i fascynującym aktorskim rzemiośle, o jego codzienności i jego magii.

Spotkanie z Romą Ligocką wokół jej książki „Radość życia”

KTO Kawiarnia Literacka
GDZIE ul. Krakowska 41
KIEDY 17 listopada 2017, godz. 19
OPIS Spotkanie z Romą Ligocką wokół jej książki „Radość życia”. Roma Ligocka z każdą nową książką wchodzi w coraz bliższy i bardziej intymny kontakt z czytelnikami. Tym razem zaprasza w bardzo osobistą literacką podróż w zwykle mało dostępne rejony uczuć, wrażeń i nastrojów.

Chochla literacka. „Że na chochlę franse”

KTO Teatr Barakah
GDZIE ArtCafe Barakah, ul. Paulińska 28
KIEDY 17 listopada 2017, godz. 21
OPIS Chochla literacka. „Że na chochlę franse”. Chochla literacka została stworzona przez trójkę chłopaków, których w grupę literacką połączyła praca nad projektem Teatru Barakah – Noce Waniliowych Myszy (spektakle z elementami kabaretu i piosenkami, cieszące się dużą popularnością w krakowskim światku). Chochla literacka to nie tylko spotkanie z literaturą, również bratanie się z muzyką, a każda z imprez kończy się widowiskowym jam session.Każdy może stanąć przed mikrofonem i poczęstować gości swoimi ulubionymi (w tym własnymi) utworami literackimi, muzycznymi, improwizacją i bogowie wiedzą, czym jeszcze.

Bajki Pod Globusem: afrykańskie zabawki

KTO Księgarnia Pod Globusem
GDZIE ul. Długa 1
KIEDY 18 listopada 2017, godz. 12
OPIS Bajki Pod Globusem: afrykańskie zabawki. Księgarnia Pod Globusem ma przyjemność zaprosić Państwa – bez względu na wiek, ale skłaniając się ku młodszym gościom – do wspólnego głośnego czytania bajek.Odbędą się warsztaty z pracownią Arete inspirowane książką „Baśnie afrykańskie. Czarownica Nanga” (cz. II). Podczas nich przeczytane zostanie kilka baśni z tego wyjątkowego zbioru opowieści, a uczestnicy zrobią afrykańskie lalki.

Spotkanie poetyckie: Roman Honet

KTO Kawiarnia Literacka
GDZIE ul. Krakowska 41
KIEDY 18 listopada 2017, godz.19
OPIS Spotkanie poetyckie: Roman Honet.W najnowszym tomie „ciche psy” Romana Honeta, laureata międzynarodowej Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, czytelnik spotka wiersze oszałamiające i wyszukane, ale nie wysilone, lapidarne i tajemnicze, lecz nie zagmatwane, doświadczy magii świata osobnego, ale nie oderwanego od rzeczywistości – słowem, spotka poezję obłędną, a zarazem boleśnie prawdziwą. To już szósta książka autora w Biurze Literackim.Spotkanie poprowadzi Presila Grzymek.

Drugie Życie Książki

KTO Krakowskie Biuro Festiwalowe
GDZIE ul. Powiśle 11
KIEDY 19 listopada 2017, godz.15
OPIS Kolejne spotkanie programu mającego na celu wymianę książek. Zasady udziału w Drugim Życiu Książki są proste: wystarczy przynieść co najmniej jedną, a maksymalnie dziesięć książek. Zwracamy dużą uwagę na stan książek – pamiętajcie, że przynosimy je po to, by mogli skorzystać z nich inni! Książki wydane przed 1995 rokiem będzie można wymienić tylko na inne książki wydane do 1995 roku. Osoby, które przyniosą nowe książki (wydane po 1995 roku) – mogą wybierać do woli, zarówno spośród nowych, jak i starszych tytułów.

„O_KAZ. Literatura o Kazimierzu”, vol.2.

KTO Cheder Cafe
GDZIE Cheder Cafe, ul. Józefa 36
KIEDY 20 listopada 2017, godz.10
OPIS „O_KAZ. Literatura o Kazimierzu”, vol.2. Cheder przedstawia drugą edycję projektu „O_KAZ. Literatura o Kazimierzu”. Tym razem do współpracy zaprosili Wita Szostaka, Julię Ain Krupę oraz Urszulę Palusińską i Michała Mądrackiego. Ich opowiadania zainspirowane Kazimierzem znaleźć można już na przełomie października i listopada w Chederze oraz w kawiarniach, barach, sklepach, restauracjach, aptekach, domach kultury, kinach i innych miejscach w mieście, a szczególnie na Kazimierzu. Do wzięcia za darmo i czytania!Projekt jest realizowany pod patronatem Kraków Miasto Literatury UNESCO.

„To ja złodziej”. Spotkanie wokół tomu wierszy Bronka z Obidzy

KTO Klub Dziennikarzy Pod Gruszką
GDZIE ul. Szczepańska 1
KIEDY 22 listopada 2017, godz.18
OPIS „To ja złodziej”. Spotkanie wokół tomu wierszy Bronka z Obidzy. Bronek z Obidzy (pseud. Bronisława Kozieńskiego) – poeta, autor czterech tomów wierszy: Orły nad Sokolicą (Nowy Sącz 2009), Nie szkoda gadać (Obidza 2010), Strefa ciszy (Kraków 2014), Wiklinowe ptaki. 100 wierszy (Kraków 2015); nazywany jest przez krytyków „nieokiełznanym mustangiem” czy „juhasem w dżinsach”. Wyraża się w tych epitetach uznanie dla autentyczności tej liryki, jej związków z miejscem urodzenia autora, Sądecczyzny, a jednocześnie liryki podejmującej tematy szersze, w tym egzystencjalne.Spotkanie poprowadzi prof. Bolesław Faron, a wiersze przeczyta Tadeusz Kwinta.

Dramatorium w Teatrze Barakah

KTO Teatr Barakah
GDZIE ArtCafeBarakah, ul. Paulińska 28
KIEDY 23 listopada 2017, godz.20
OPIS Dramatorium w Teatrze Barakah. Dramatorium to inscenizowane czytanie literatury. Czytają znani krakowscy aktorzy, z głośników leci muzyka, a na ścianach szaleją specjalnie przygotowane found footage.W listopadzie Dramatorium będzie biegać Forrest, obstawiać wyścigi konne jak Charles, boksować jak Rocky, grać w futbol jak Jack, podziwiać walki torreadorów jak Ernest, a wszystko to przy pełnych trybunach.

Zaczarowany Kraków, czyli czytanie na śniadanie. „Krakowscy święci i ich cuda

KTO Pałac Krzysztofory
GDZIE Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35, sala Miedziana
KIEDY 26 listopada 2017, godz.11
OPIS Zaczarowany Kraków, czyli czytanie na śniadanie. „Krakowscy święci i ich cuda”. Zaczarowany Kraków, czyli czytanie na śniadanie, to cykl spotkań (raz w miesiącu, niedziela, o godz. 11) dla dzieci (w wieku od 4 do 9 lat), podczas których znani krakowianie czytają utwory związane z Krakowem, w tym: legendy, podania, utwory wierszem i prozą.Listopadowe spotkanie nosi tytuł „Krakowscy święci i ich cuda”. Kraków to miasto wyjątkowe pod każdym względem. Z Krakowem związanych jest wielu świętych, a co za tym idzie, także piękne legendy mówiące o tych niezwykłych ludziach i cudach, które czynili. Aby poznali te niezwykłe postaci, organizatorzy zapraszają na spotkanie z piękną i utalentowaną aktorka teatralną i filmową Urszulą Grabowską. W tym dniu uczestnicy dowiedzą się również, dlaczego kilkaset lat temu pewien człowiek powiedział „Gdyby nie było Rzymu, wtedy by Kraków był Rzymem”.

Spotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem wokół książki „1000 słów”

KTO Kawiarnia Literacka
GDZIE ul. Krakowska 41
KIEDY 27 listopada 2017, godz.19
OPIS Spotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem wokół książki „1000 słów”. W błyskotliwych, a jednocześnie odkrywczych i głębokich felietonach Jerzy Bralczyk przedstawia najbardziej niezwykłe, najwięcej znaczące i najważniejsze słowa, których używamy na co dzień i od święta. Tropi zmieniające się znaczenia wyrazów i zaskakujące powroty słów – wydawałoby się – skazanych na zapomnienie. Obok słów wielkich, które każą stawać na baczność, będą też słowa-perełki, które swoim brzmieniem, historią, znaczeniem, emocjonalnym tłem budzą zdumienie i radość z ich ponownego odkrycia.

Spotkanie „Co się w duszy komu gra. Wyspiański - modernista krakowski i uniwersalny

KTO Klub Kuźnia
GDZIE os. Złotego Wieku 14
KIEDY 28 listopada 2017, godz.18
OPIS Spotkanie „Co się w duszy komu gra. Wyspiański – modernista krakowski i uniwersalny”. Literacki Wtorek Czytelników – spotkania z literaturą, które odbywają się od wielu lat w Klubie Kuźnia w każdy ostatni wtorek miesiąca i są okazją, by promować dobrą literaturę, by w zaciszu biblioteki rozmawiać o książkach, spotkać się w gronie ludzi, których łączy pasja czytelnicza i miłość do książek.W tym miesiącu Wtorek Literacki poświęcony jest Stanisławowi Wyspiańskiemu i jego wpływie na polską sztukę, kulturę i historię. Spotkanie z dr Agnieszką Wanicką z Katedry Teatru i Dramatu UJ.

„Syrop z piołunu.”. Spotkanie z Pawłem Smoleńskim

KTO Cheder Cafe
GDZIE ul. Józefa 36
KIEDY 28 listopada 2017, godz.18:30
OPIS „Syrop z piołunu.”. Spotkanie z Pawłem Smoleńskim. Po zmianie granic w Polsce Ludowej zostało siedemset tysięcy Ukraińców. Nie pasowali do nowej wizji państwa, dlatego wiosną 1947 roku władze postanowiły „rozwiązać ostatecznie problem ukraiński”. Rozpoczęto deportacje, które objęły wszystkich „podejrzanych o ukraińskość”, włączając Łemków i mieszane rodziny polsko-ukraińskie. Książka Pawła Smoleńskiego przygląda się temu problemowi.
Rozmowę poprowadzi Zbigniew Rokita (Nowa Europa Wschodnia).

Spotkanie z Tomaszem Konatkowskim wokół książki „Pięć czaszek”

KTO Kawiarnia Literacka
GDZIE ul. Krakowska 41
KIEDY 30 listopada 2017, godz.19
OPIS Spotkanie z Tomaszem Konatkowskim wokół książki „Pięć czaszek”. Tomasz Konatkowski, autor popularnej serii kryminałów z stołecznym komisarzem policji Adamem Nowakiem w roli głównej jest postacią równie tajemniczą jak jego protagonista. Początkowo pracował jako analityk i programista – sporadycznie jako tłumacz. Teraz zaprasza swoich czytelników do dyskusji wokół piątej części kryminalnych przygód „Pięć czaszek”.