Listopad 2015

Kalendarium wydarzeń literackich w listopadzie 2015.

LiteraTURA to element strategii Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Wśród jej priorytetów znajdują się m. in. integrowanie różnorodnego życia literackiego, tworzenie połączeń: literatura, nowe media i przemysły kreatywne, kreowanie postaw czytelniczych, tworzenie warunków do uobecniania się literatury w przestrzeni publicznej, a także edukacja literacka.

Pobierz formularz, uzupełnij i do 10. dnia każdego miesiąca prześlij do nas informację o wydarzeniu organizowanym w miesiącu następnym na adres kontakt@miastoliteratury.pl. Razem stworzymy LiteraTURĘ – wieloaspektową akcję komunikowania wydarzeń literackich w Krakowie.

I Ty możesz zostać Kronikarzem!

KTO Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie
GDZIE Wszystkie filie Śródmiejskiej Biblioteki Publicznej w Krakowie
KIEDY 1 października – 1 grudnia 2015
OPIS I Ty możesz zostać Kronikarzem!Konkurs literacko-plastyczny dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, osób dorosłych oraz seniorów mieszkających w Krakowie.Konkurs organizowany jest w ramach obchodów 600.lecia urodzin Jana Długosza i ma na celu promowanie działalności kulturalnej, popularyzowanie formy zapisu kronikarskiego, rozwijanie umiejętności plastycznych
i literackich, rozwijanie wyobraźni, kreatywności oraz aktywności twórczej uczestników. Jest również okazją do zdobycia ciekawych nagród książkowych. Szczegółowe informacje na temat konkursu można znaleźć we wszystkich Filiach ŚBP oraz na stronie internetowej www.sbpkrakow.pl.

Festiwal Podróżników

KTO Fundacja na Rzecz Rozwoju i Promocji Sztuki New Era Art
GDZIE Pałac Pod Baranami, Rynek Główny 27
KIEDY 1-30 listopada 2015
OPIS Przez świat z Janem Potockim – Festiwal Podróżników

Wydarzenie wpisuje się w obchody 200. rocznicy śmierci Jana  Potockiego, które będą okazją do przedstawienia mało znanego oblicza autora Rękopisu znalezionego w Saragossie, jako podróżnika i wielkiego marzyciela. W programie pojawią się spotkania z podróżnikami, slajdowiska, pokazy kulinarne, warsztaty dla dzieci czy projekcja filmu Rękopis w reżyserii W. J. Hasa, wystawa grafik Kacpra Bożka czy nigdy nie pokazywany starodruk Potockiego oraz księgi z XVIII i XIX wieku ze słynnej biblioteki hr. Artura Potockiego.

Pod berłem Habsburgów

KTO Dom Kultury Podgórze
GDZIE ul. Sokolska 13
KIEDY 2 listopada 2015, godz. 18:30
OPIS Spotkanie wokół książki Henryka Wereszyckiego Pod berłem Habsburgów organizowane w ramach Dni Austrii 2015

Motyw przemijania w poezji polskich Noblistów

KTO Dom Kultury Podgórze
GDZIE ul. Sokolska 13
KIEDY 5 listopada 2015, godz. 17:00
OPIS Motyw przemijania w poezji polskich Noblistów cz. I Czesław Miłosz – wykłady Michała Pięteniwicza o poezji.

Fantastyczne podróże – bitwa rysunkowa

KTO Dom Kultury Podgórze
GDZIE ul. Sokolska 13
KIEDY 5 listopada 2015, godz. 19:00
OPIS Fantastyczne podróże – bitwa rysunkowaSpektakl łączący literaturę i rysunek w wykonaniu Grupy Trzcina i Dąb – absolwentów ASP w Krakowie : Karolina Styczeń, Maja Starakiewicz oraz Marcin Mleczak.

Spotkanie z EWĄ LIPSKĄ i JERZYM KRONHOLDEM

KTO Wydawnictwo a5 oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie
GDZIE Arteteka WBP w Krakowieul. Rajska 12 (wejście od ul. Szujskiego)
KIEDY 9 listopada 2015, godz. 18:00
OPIS Spotkanie z EWĄ LIPSKĄ i JERZYM KRONHOLDEMPoeci będą czytać swoje wiersze z tomów Wiersze wybrane. Spotkanie poprowadzi Tomasz Fiałkowski.

Na tropie zwierząt

KTO Nowohucka Biblioteka Publiczna w Krakowie
GDZIE Punkt Biblioteczny w Klubie ANEKS w Łuczanowicach, ul. Andrzeja Mycielskiego 11 os. Łuczanowice. tel. 12 685 00 34
KIEDY 10 listopada 2015, godz. 10:00
OPIS Na tropie zwierzątBiblioteka zaprasza dzieci w wieku 5 – 8 lat na warsztaty twórcze Na tropie zwierząt organizowane w ramach projektu Czytam sobie w bibliotece. Zajęcia zostaną przeprowadzone w oparciu o książkę Ewy Nowak Szarka. Motywem zajęć będzie postać wilka przedstawiana w bajkach klasycznych i współczesnych. Podczas spotkania przełamany zostanie stereotyp postrzegania wilka, jako groźnego i niebezpiecznego zwierzęcia. Dzieci nauczą się rozróżniać tropy zwierząt pozostawiane przez nie na śniegu oraz wezmą udział w grach i zabawach ruchowych. Liczba miejsc ograniczona.

Warsztaty komputerowe dla seniorów

KTO Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie
GDZIE Filia nr 8, ul. Krakowska 29
KIEDY 12 listopada 2015, godz. 8:30 – 10:30
OPIS Warsztaty komputerowe dla seniorów: Zakładanie poczty elektronicznej, odbieranie e-mailiŚródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie, Filia nr 8 zaprasza osoby w wieku 55+ na zajęcia komputerowe. Warsztaty przeznaczone są dla osób początkujących. Podczas zajęć uczestnicy nauczą się podstaw obsługi komputera, poruszania się po edytorze tekstu oraz zakładania konta pocztowego i wysyłania wiadomości e-mail.

Jak powstają bajki dla dzieci

KTO Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie
GDZIE Filia nr 11, ul. Dzielskiego 2
KIEDY 13 listopada 2015, godz. 10:00
OPIS Spotkanie autorskie dla dzieci z Ewą Stadtmüller: Jak powstają bajki dla dzieciŚródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie, Filia nr 11 zaprasza uczestników w wieku przedszkolnym na spotkanie z krakowską autorką książeczek dla dzieci – Ewą Stadtmüller. Podczas spotkania pisarka przybliży dzieciom niezwykłą drogę książki – od inspiracji do barwnej opowieści. Spotkanie będzie miało formę wspólnej zabawy, dla dzieci w wieku przedszkolnym. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc, osoby zainteresowane udziałem w zajęciach, prosimy o wcześniejszą informację telefoniczną lub e-mailową.

Dobre serce pięknym czyni

KTO Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie
GDZIE Filia nr 2, ul. Bobrowskiego 11
KIEDY 16 listopada 2015, godz. 10:00
OPIS Warsztaty edukacyjne dla dzieci: Dobre serce pięknym czyni16 listopada to Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Z tej okazji
w bibliotece przygotowano warsztaty edukacyjne dla dzieci mające na celu oswojenie najmłodszych czytelników z problemem tzw. odmienności. Uczestnicy zostaną zapoznani z bajką o Łaciatym słoniku Bombiku. Dzieci będą mogły porozmawiać o doświadczeniach bohatera przytoczonej bajki i w oparciu o nie porozmawiać o tolerancji. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc, osoby zainteresowane udziałem w zajęciach, prosimy o wcześniejszą informację telefoniczną lub e-mailową.

Japonia – w kraju kwitnącej wiśni

KTO Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie
GDZIE Filia nr 18, ul. Ugorek 14
KIEDY 19 listopada 2015, godz. 10:00
OPIS Warsztaty etnologiczne: Japonia – w kraju kwitnącej wiśniŚródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie, Filia nr 18 zaprasza uczniów na zajęcia etnograficzne przybliżające historię i kulturę kraju kwitnącej wiśni. W oparciu o bajki i legendy osoba prowadząca zajęcia przybliży uczestnikom zwyczaje i tradycje panujące w Japonii. Wiedza teoretyczna zdobyta podczas warsztatów będzie uzupełniona zajęciami plastycznymi. Impreza przeznaczona jest dla uczniów ze Szkoły Podstawowej „Uczeń”. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc, osoby zainteresowane udziałem w zajęciach, prosimy o wcześniejszą informację telefoniczną lub e-mailową.

Dramatorium

KTO Teatr BARAKAH i ArtCafe Barakah
GDZIE ArtCafe Barakah, Paulińska 28 Kraków
KIEDY 19 listopada 2015, godz. 20:00
OPIS Johna Lennona przedstawiać z pewnością nie trzeba. Tak, to ten co leżał z Yoko Ono i wyobrażał sobie, że nie ma nieba, państwa ani własności. Prócz tego, że Lennon był marzycielem, muzykiem, piosenkarzem, hippisem, Liverpoolczykiem, Beatlesem… był także pisarzem!W Polsce jego proza i poezja ukazały się w zbiorze Na własne kopyto. To nie tylko zwariowane utwory, ale i własne ilustracje! Przeczytamy, pokażemy i obiecujemy: będzie bardziej „Lucy in the Sky with Diamonds…” niż „No need for greed or hunger / A brotherhood of man”.Dramatorium to interdyscyplinarne, internacjonalne, intermedialne, intertekstualne spotkania z literaturą. Literatura dzieje się teraz! Dzieje się, gdy słowa taranują głowy, gdy wparowują bez pardonu, gdy są czytane, gdy są słyszane, podczas gdy szklanka whisky dzierżona w dłoni i podczas gdy kolejna dawka szarego papierosowego dymu, a zaatakowana głowa zyskuje czas na refleksję. Dwa czwartki w miesiącu! (bo w czwartek wszystko idzie gładko).

Nie tylko dla kobiet

KTO Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie
GDZIE Filia nr 17, ul. Brodowicza 1
KIEDY 20 listopada 2015, godz. 18:30
OPIS Spotkanie autorskie z Izabellą Frączyk: Nie tylko dla kobietŚródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie, Filia nr 17 serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych literaturą, nie tylko kobiecą na spotkanie z Izabellą Frączyk, autorką m.in.: Kobiety z odzysku i Dziś jak kiedyś. Krakowska pisarka opowie nie tylko o tym, jak rodzą się w jej głowie pomysły na książki i czy żyje losem swoich bohaterów, ale również o swoich planach literackich.

Motyw przemijania w poezji polskich Noblistów

KTO Dom Kultury Podgórze
GDZIE ul. Sokolska 13
KIEDY 23 listopada 2015, godz. 17:00
OPIS Motyw przemijania w poezji polskich Noblistów cz. II Wisława Szymborska – wykłady Michała Pięteniwicza o poezji.

Zmysłowy oszust czyli storczyk w kulturze, botanice i poezji miłosnej

KTO Dom Kultury Podgórze
GDZIE ul. Sokolska 13
KIEDY 23 listopada 2015, godz. 17:00
OPIS Zmysłowy oszust czyli storczyk w kulturze, botanice i poezji miłosnejWykład o storczykach i wieczór poezji miłosnej: dr Małgorzata Jaźwa (Instytut Botaniki UJ).Małgorzat Jaźwa – botanik i poetka, Małgorzata Jaźwa, ukończyła studia doktoranckie na UJ. Debiutowała w almanachu rzeszowskiego oddziału ZLP „Wspólna obecność” (2000 r.). W roku 2009 otrzymała Nagrodę Prezesa Pol. Tow. Przyrodników im. Kopernika za artykuł: „Powrót kwiatowej arystokracji do Łańcuta, czyli renesans storczykarni” – „Wszechświat” 2008. W roku 2011 wydała pierwszą książkę poetycką „Przez pryzmat”. Rok później publikowała swoje wiersze oraz fotografie w antologii grupy poetyckiej WARS – „Sudecki Pociąg Poetycki”. Członkini Koła Młodych przy Krakowskim Oddziale SPP.

Franz Marc – kolory nie z tej ziemi

KTO Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie
GDZIE Filia nr 16, Al. Pokoju 33
KIEDY 25 listopada 2015, godz. 12:00
OPIS Franz Marc – kolory nie z tej ziemi – prelekcja połączona z warsztatami plastycznymiŚródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie, Filia nr 16 serdecznie zaprasza gimnazjalistów na spotkanie z twórczością Franz’a Marc’a – malarza przełomu XIX/XX w., uważanego za prekursora niemieckiego ekspresjonizmu. Artysta tworzył obrazy „malowane emocjami” – bardzo nastrojowe, odznaczające się czystą kolorystyką. I takie też jest założenie planowanego spotkania: jak wyrazić emocje bez użycia słów, jedynie za pomocą mimiki? Jak namalować obraz przedstawiający świat wyobrażony, emocjonalny przy pomocy barw? Jak poprzez filtr światła i koloru namalować uczucia? Zaproszenie na prelekcję i warsztaty skierowane jest do uczniów Gimnazjum nr 7, ale organizatorzy nie zamykają drzwi, każdy zainteresowany może się przyłączyć. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc, osoby zainteresowane udziałem w zajęciach, proszone są o wcześniejszą informację telefoniczną lub mailową.

Pisarze, którzy odeszli

KTO Nowohucka Biblioteka Publiczna w Krakowie
GDZIE Fila nr 10, os. Dywizjonu 303 nr 1; tel.12 647-28-85
KIEDY 25 listopada 2015 r, godz. 17:00
OPIS Biblioteka zaprasza gimnazjalistów na zajęcia konwersacyjne w języku angielskim. Writers who passed away… – Lucy Maud Montgomery, czyli Pisarze, którzy odeszli… – Lucy Maud Montgomery. Podczas konwersacji poprzez zabawy i ćwiczenia językowe gimnazjaliści poznają słownictwo, zwroty związane z pisarzami, pisaniem książek oraz z książkami. Tym razem uczestnicy spotkania przeniosą się na Wyspę Księcia Edwarda w Kanadzie i porozmawiają o Lucy Maud Montgomery słynnej autorce m.in.: cyklu powieściowego Ania z Zielonego Wzgórza i Emilka ze Srebrnego Nowiu. Obejrzą też fragmenty filmu fabularno-dokumentalnego w języku angielskim, nawiązującego do tematu konwersacji.

Wyszukiwanie książek w bazach bibliotecznych i księgarskich

KTO Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie
GDZIE Filia nr 8, ul. Krakowska 29
KIEDY 26 listopada 2015, godz. 8:30.-10:30
OPIS Warsztaty komputerowe dla seniorów: Wyszukiwanie książek w bazach bibliotecznych i księgarskichŚródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie, Filia nr 8 zaprasza osoby w wieku 55+ na zajęcia komputerowe. Warsztaty przeznaczone są dla osób początkujących. Podczas zajęć uczestnicy nauczą się podstaw obsługi komputera, poruszania się po edytorze tekstu oraz zasad wyszukiwania książek w katalogach bibliotecznych i na stronach internetowych księgarń.

Jak zrobić domowy teatrzyk?

KTO Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie
GDZIE Filia nr 17, ul. Brodowicza 1
KIEDY 26 listopada 2015, godz. 10:00
OPIS Warsztaty teatralne: Jak zrobić domowy teatrzyk?Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie, Filia nr 17 zaprasza przedszkolaki na warsztaty teatralne z Wojciechem Terechowiczem. Aktor przygotuje dla dzieci fragment bajki, pokaże, w jaki sposób można pracować głosem czytając fragment tekstu, jak można animować postać ciałem, zgłębi też inne tajniki teatru. Impreza przeznaczona dla dzieci z przedszkola,
z którym biblioteka współpracuje, ale nie zamykamy drzwi, każdy zainteresowany może się przyłączyć. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc, osoby zainteresowane udziałem w zajęciach, prosimy o wcześniejszą informację telefoniczną lub e-mailową.

 

DRAMATORIUM w pociągu z Wieniediktem Jerofiejewem jadącym z Moskwy do Pietuszek

KTO ArtCafe Barakah
GDZIE ul. Paulińska 28 Kraków
KIEDY 26 listopada 2015, godz. 20:00
OPIS DRAMATORIUM w pociągu z Wieniediktem Jerofiejewem jadącym z Moskwy do PietuszekPrzed Dramatorium z tekstami Wieniedikta Jerofiejewa polecamy wypić Balsam Kanaański (denaturat – 100 g, ciemne piwo – 200 g, oczyszczona politura – 100 g) albo chociaż Łzy komsomołki (lawenda – 15 g, werbena – 15 g, „woda leśna” – 30 g, lakier do paznokci – 2 g, eliksir do płukania ust – 150 g, lemoniada – 150 g). Potem można już spokojnie wybrać się w podróż pociągiem ze stolicy Rosji, Moskwy do małego miasteczka w obwodzie włodzimierskim, Pietuszek, po drodze spotykając najbardziej oryginalne (a może i całkiem codzienne) klejowe okazy oraz zahaczając o fragmenty innych dzieł Wieniedikta Wasiljewicza Jerofiejewa.

Miłosz w Krakowie

KTO Dom Kultury Podgórze
GDZIE ul. Sokolska 13
KIEDY 27 listopada 2015, godz. 18:00
OPIS Spotkanie wokół książki Agnieszki Kosińskiej „Miłosz w Krakowie” (ZNAK 2015) z udziałem autorkiNiezwykłe dzieło Agnieszki Kosińskiej, towarzyszącej Czesławowi Miłoszowi przez ostatnich osiem lat jego życia, to świadectwo bezcenne, opowiadające nie tylko o tajemnicach procesu twórczego, ale też ujawniające nieznane aspekty osobowości poety. Ten dziennik i kalendarz to także arcyciekawa kronika życia literackiego i kulturalnego, w którego centrum tkwił Miłosz. Agnieszka Kosińska z wielką kulturą pisze o sprawach bolesnych, osobistych, takich jak odchodzenie najbliższych i wreszcie odchodzenie poety, przekształcone przez niego w ars bene moriendi, przejmująco opisane w nieukończonej książce o starości i bólu.

Drugie Życie Książki

KTO Krakowskie Biuro Festiwalowe
GDZIE Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego, ul. Powiśle 11
KIEDY 29 listopada 2015, godz. 15:00
OPIS Drugie Życie KsiążkiWyjątkowa akcja, wielka, bezpłatna wymiana książek – Drugie Życie Książki – to nie lada gratka dla miłośników literatury. Zasady udziału w wymianach są proste: wystarczy przynieść jedną, a maksymalnie dziesięć książek. Ważne: tomy muszą być w dobrym stanie. Kto przyniesie wydawnictwa wydane przed 1995 rokiem, będzie mógł wymienić je tylko na inne książki wydane do 1995. Osoby, które przyniosę nowe książki (wydane po 1995 roku) – mogą wybierać do woli, zarówno spośród nowych, jak i starszych tomów.