lipiec 2017

Kalendarium wydarzeń literackich w lipcu 2017.

LiteraTURA to element strategii Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Wśród jej priorytetów znajdują się m. in. integrowanie różnorodnego życia literackiego, tworzenie połączeń: literatura, nowe media i przemysły kreatywne, kreowanie postaw czytelniczych, tworzenie warunków do uobecniania się literatury w przestrzeni publicznej, a także edukacja literacka. Pobierz formularz, uzupełnij i do 10. dnia każdego miesiąca prześlij do nas informację o wydarzeniu organizowanym w miesiącu następnym na adres kontakt@miastoliteratury.pl. Razem stworzymy LiteraTURĘ – wieloaspektową akcję komunikowania wydarzeń literackich w Krakowie.

Jerozolima – miasto księgi. Warsztaty introligatorskie z Józefem Rakoczym

KTO 27. Festiwal Kultury Żydowskiej, Krakowskie Biuro Festiwalowe – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO
GDZIE Muzeum Inżynierii Miejskiej, ul. Św. Wawrzyńca 15
KIEDY 1-2 lipca, godz. 11:00-15:00
OPIS Nazywa siebie „Ostatnim drukarzem Rzeczpospolitej”. Józef Rakoczy – krakowianin, drukarz z zawodu i zamiłowania, twórca tradycyjnej pracowni drukarskiej w kompleksie Muzeum Inżynierii Miejskiej zaprasza na warsztaty ręcznego składania notesów. Uczestnicy stworzą m.in. okładki z grafiką inspirowaną Jerozolimą i żydowskim kalendarzem.Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie biletowej (ul. Jakuba, k. klubu Cheder)

Wydarzenie w ramach pasma literackiego przy 27. FKŻ, którego organizatorem jest Krakowskie Biuro Festiwalowe

Dzień otwarty Antykwariatu Abecadło

KTO Antykwariat Abecadło
GDZIE Antykwariat Abecadło, ul. Pijarska 2
KIEDY 1 lipca , 11:00-19:00
OPIS Z okazji 10-lecia istnienia Antykwariat Abecadło zaprasza na dzień otwarty. W programie rabat na wszystkie książki (30%), degustacja żywności ekologicznej z okolic Krakowa oraz prelekcja pt. O Tadeuszu Kościuszce inaczej w wykonaniu dr Tadeusza Filara z Muzeum UEK (godz. 17:00).

Spacer literacki: Kazimierz Łukasza Orbitowskiego

KTO 27. Festiwal Kultury Żydowskiej, Kraków Miasto Literatury UNESCO
GDZIE Cheder, ul. Józefa 36
KIEDY 2 lipca godz. 13:00
OPIS Kazimierz, jakiego nie znacie. Jeden z najważniejszych współczesnych polskich pisarzy, laureat Paszportu „Polityki”, kazimierzanin i autor opowiadania w ramach cyklu O_KAZ oprowadzi po powojennym Kazimierzu, scenerii jego dorastania. Podczas spaceru nie odwiedzimy żadnej modnej knajpy ani nie zjemy zapiekanki z „Okrąglaka”.Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie biletowej (ul. Jakuba – k. klubu Cheder).

Start: Cheder, ul. Józefa 36

Wydarzenie w ramach pasma literackiego przy 27. FKŻ, którego organizatorem jest Krakowskie Biuro Festiwalowe

Urodziny Franza Kafki – gra miejska

KTO Lokator
GDZIE Lokator, ul. Mostowa 1
KIEDY 2 lipca
OPIS W 134 rocznicę urodzin Kafki, Wydawnictwo Lokator zaprasza czytelniczki i czytelników do udziału w dwóch wydarzeniach, do których pretekstem będzie nowe wydanie pierwszej powieści pisarza pt. „Zaginiony”.W niedzielę Kraków zmieni się w Kafkowską Amerykę za sprawą gry miejskiej, której uczestnicy będą poszukiwać zaginionego Karla Rossmanna.

Więcej informacji na www.lokatormedia.pl oraz na portalach społecznościowych.

Urodziny Franza Kafki – spotkanie

KTO Lokator
GDZIE Lokator, ul. Mostowa 1
KIEDY 4 lipca, godz. 19:00
OPIS W 134 rocznicę urodzin Kafki, która przypada na 3 lipca, Wydawnictwo Lokator zaprasza czytelniczki i czytelników do udziału w dwóch wydarzeniach, do których pretekstem będzie nowe wydanie pierwszej powieści pisarza pt. „Zaginiony”.
We wtorek 04.07. o godz. 19:00 w księgarni Lokator odbędzie się spotkanie z Grzegorzem Jankowiczem (autorem posłowia do powieści), które poprowadzi Aleksandra Hudymač.

Z książką zwiedzamy świat – kraje skandynawskie

KTO Biblioteka Kraków
GDZIE Biblioteka Kraków, Filia nr 16, ul. Radzikowskiego 29
KIEDY 4 lipca, godz. 11:00
OPIS Prezentacja multimedialna ukazująca kulturę i wybraną literaturę krajów skandynawskich (Szwecji, Norwegii, Danii, Finlandii), podczas której przedstawione zostaną liczne książki podróżnicze i przewodniki, a także sylwetki znanych pisarzy: A. Lindgren, T. Jansson, J.Ch. Andersena.

Dyskusyjny Klub Czytelniczy – „Zemsta” Fredry

KTO Fundacja Poemat
GDZIE Antykwariat Abecadło, ul. Pijarska 2
KIEDY 4 lipca, godz. 19:00-21:00
OPIS Dyskusyjne Kluby Czytelnicze to cykliczne, otwarte spotkania w krakowskich księgarniach podczas, których wspólnie ze znanymi dziennikarzami i krytykami literackimi rozmawiamy o wybranych książkach. Warunkiem udziału w spotkaniach jest zapoznanie się z książką Wydarzenie organizuje Fundacja Poemat.
4 lipca w ramach cyklu KLASYKA odbędzie się spotkanie wokół Zemsty Aleksandra Fredry, które poprowadzi Marcin Wilk.

Śladami Koziołka-Matołka i Małpki Fiki-Miki

KTO Biblioteka Kraków
GDZIE Biblioteka Kraków, Filia nr 8, ul. Brodowicza 1
KIEDY 5 lipca, godz. 16:00
OPIS Głośne czytanie najmłodszym dzieciom utworów Kornela Makuszyńskiego: 120 przygód Koziołka Matołka oraz Awantury i wybryki małej małpki Fiki-Miki. Urozmaiceniem zajęć będą kolorowanki z bohaterami przeczytanej opowieści.

Dyskusyjny Klub Czytelniczy – „Ucieczki Urszuli Kozioł

KTO Fundacja Poemat
GDZIE Lokator Kawa & Książki, ul. Mostowa 1
KIEDY 5 lipca, godz. 19:00-21:00
OPIS Dyskusyjne Kluby Czytelnicze to cykliczne, otwarte spotkania w krakowskich księgarniach, podczas których wspólnie ze znanymi dziennikarzami i krytykami literackimi rozmawiamy o wybranych książkach. Warunkiem udziału w spotkaniach jest zapoznanie się z książką Wydarzenie organizuje Fundacja Poemat.
5 lipca w ramach cyklu POEZJA odbędzie się  spotkanie wokół Ucieczek Urszuli Kozioł, które poprowadzi Wojciech Bonowicz.

Spotkanie autorskie Joanny Kowalczewskiej i Michała Kilińskiego

KTO Kawiarnia Literacka
GDZIE Kawiarnia Literacka, ul. Krakowska 41
KIEDY Czwartek, 6 lipca, godz. 20:00
OPIS Spotkanie autorskie Joanny Kowalczewskiej i Michała Kilińskiego / Prowadzenie: Katarzyna Ryrych

Wracamy do siebie – Wadowice, Wieliczka, Kraków

KTO Biblioteka Kraków
GDZIE Biblioteka Kraków, Filia nr 49, os. Tysiąclecia 42
KIEDY 7 lipca, godz. 13:30
OPIS Zajęcia edukacyjne dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Uczestnikom zostaną przedstawione podania i legendy dotyczące regionu małopolskiego.

Sto lat temu i dzisiaj. Podróż przez życie literackie Krakowa

KTO Księgarnia Kawiarnia Podróżnicza Bonobo
GDZIE Księgarnia Kawiarnia Podróżnicza Bonobo, Mały Rynek 4
KIEDY 8 lipca 2017, 17:00
OPIS Spotkanie z Jackiem Olczykiem, autorem książki Życie literackie Krakowa w latach 1893-2013Życie literackie to nie tylko książki, nagrody, honory czy przywileje, którymi pisarze byli wynagradzani, ale także „twórcze marnowanie czasu”, codzienny, podskórny bieg spraw z momentami świetności, historycznych zawirowań, upadków, a także pijackich olśnień, podszytych pisarską zazdrością przyjaźni czy benedyktyńskiej pracy w samotności.

Spotkanie z autorem będzie podróżą przez kilka epok literackich, podczas której przyjrzymy się anegdotycznym zdarzeniom i biografiom, których barwność i wyrazistość tworzy niepowtarzalny klimat miejsca. Kraków pod tym względem wyróżnia się na tle innych miast i posiada niezwykle bogatą historię życia literackiego, które jak w soczewce ukazuje ducha swojej epoki. I właśnie odkurzając zapomniane źródła, przypominając szczegółowe opisy miejsc, ludzi, zdarzeń, anegdot dowiedzieć się można, jakim rytmem biło kulturalne serca Krakowa sto lat temu, pięćdziesiąt czy przed dekadą.

Bez oglądania pisarza nie tylko w spiżu, ale i w szlafroku, nie może być mowy o historii literatury. A historia bez anegdoty – jak pisał Boy-Żeleński – to jak kuchnia bez soli.

Koncert poetycki z muzyką improwizowaną

KTO Księgarnia Kawiarnia Podróżnicza Bonobo
GDZIE Księgarnia Kawiarnia Podróżnicza Bonobo, Mały Rynek 4
KIEDY 8 lipca, godz. 20:00
OPIS Do poezji Miłosza Biedrzyckiego, w jego własnym autorskim wykonaniu, zagra grupa muzyczna A-To-My w składzie:Grzegorz Kossowski – gitara elektryczna
Radost Stefanides – perkusja
Piotr Lutyński – skrzypce
Fryderyk Lutyński – fortepian

Krakowski Kiermasz Książki

KTO Kraków Miasto Literatury UNESCO
GDZIE Plac św. Marii Magdaleny
KIEDY 9 lipca, godz. 11:00-19:00
OPIS Kolejna edycja kameralnego, plenerowego kiermaszu antykwariuszy i bukinistów na urokliwym Placu św. Marii Magdaleny. Swoją ofertę zaprezentują Antykwariaty Hulaj Pole, Abecadło, Szafa Pełna Książek i katowickie antykwariaty Suszek oraz 451stopni, Księgarnia hobbistyczna Fankomiks, American Bookstore, rezydujący na co dzień w przejściu podziemnym na wysokości Domu Handlowego „Jubilat” Świat w Tunelu oraz bukiniści znani z niedzielnych poranków na Hali Targowej.
Na miejscu kiermaszu będzie można napić się kawy z rowerowej kawiarni Bike Cafe, skosztować pysznego hummusu od Hummus Amamamusi i pieczonych kasztanów od Pana Kasztana. Kiermasz uzupełni prelekcja o Zygmuncie Nowakowskim autorstwa Pawła Chojnackiego oraz czytanie poezji w plenerze. Podczas kiermaszu natknąć się będzie można również na rower Lotnej Czytelni Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, w którym dostępne będą książki do całkowicie bezpłatnego i bezterminowego wypożyczenia.

Krakowski Klub z Kawą nad Książką – plenerowo

KTO Krakowski Klub z Kawą nad Książką
GDZIE Bulwary Wiślane
KIEDY 9 lipca, godz. 12:00
OPIS Kolejne spotkanie Krakowskiego Klubu z Kawą nad Książką, które tym razem, o ile pogoda pozwoli, odbędzie się w plenerze nad Wisłą. Rozmawiać będziemy o książce „Małe życie” autorstwa Hanyi Yanagihary.
Spotykamy się przy wejściu na kładkę Bernatka od strony Kazimierza (skrzyżowanie ulic Podgórskiej i Mostowej). W przypadku niesprzyjającej pogody przewidziany jest plan B.

Alternatywny przewodnik po Nowej Hucie ŁĄKI, LAS I RZEKA

KTO Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida
GDZIE Plac Centralny – pomnik „Solidarności”
KIEDY 9 lipca, godz. 17:00
OPIS Spacer od Łąk Nowohuckich przez Lasek Mogilski do wałów wiślanych, polecany szczególnie rodzinom z dziećmiProwadzenie: Piotr Pierzchała (www.wHucie.pl)

Zapisy do 6 lipca: j.klas@okn.edu.pl

Rabka Festival 2017

KTO Rabka Festival 2017
GDZIE Rabka-Zdrój
KIEDY 12 lipca i 15 lipca
OPIS Na poszukiwanie przygody wybierzemy się wraz z autorami książek dla dzieci do Rabki-Zdroju. W dniach 12-15 lipca za sprawą Rabka Festival 2017 wraz z Tsatsiki odwiedzimy poławiacza ośmiornic, z krową Matyldą poszukamy skarbu, wyruszymy także w podróż ze skrzypcami, a może i machiną przez Chiny! Dzieci nie trzeba przekonywać, że książki nie są nudne, zwłaszcza gdy ich czytaniu towarzyszą spektakle, projekcje filmowe, warsztaty artystyczne czy spotkania autorskie. W tym roku zaplanowano m.in. warsztaty lalkarskie, animacji poklatkowej, lepienia z gliny, barwienia tkanin, frotażu, gry na dziwnych instrumentach, tworzenia smoków…Nie zapomniano także o rodzicach, którzy wprowadzają najmłodszych w niesamowity świat książek. Specjalnie dla nich mowa będzie o nietypowych formach promocji czytelnictwa, o fantastyce, grach, komiksach, aplikacjach mobilnych, różnych formach warsztatów czytelniczych oraz o  tym, jak zachęca się dzieci do czytania w Szwecji, w Niemczech i na Litwie.

Wyruszmy w międzygwiezdną podróż, by tam sięgać, gdzie wzrok nie sięga!

Z książką zwiedzamy Grecję

KTO Biblioteka Kraków
GDZIE Biblioteka Kraków, Biblioteka Główna, ul. Powroźnicza 2
KIEDY 13 lipca, godz. 12:00
OPIS Zajęcia dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym i szkolnym, podczas których uczestnicy poznają kulturę i ciekawostki dotyczące Grecji. Spotkaniu towarzyszyć będą: prezentacja multimedialna oraz gry, rebusy, zagadki i krzyżówki.

Spacer literacki szlakiem Awangardy

KTO Kraków Miasto Literatury UNESCO
GDZIE Kraków
KIEDY 15 lipca
OPIS Spacery literackie to szansa na dokładne poznanie literackiej mapy miasta. Na tegorocznych szlakach pojawią się zupełnie nowe miejsca, a obok dobrze wydeptanych ścieżek znajdą się również te mniej uczęszczane, wciąż nieodkryte. Spacery literackie odbywają się tradycyjnie w ostatnie soboty każdego miesiąca.

Zapisy: spacery@miastoliteratury.pl

Alternatywny przewodnik po Nowej Hucie CUD MNIEMANY? LITERACKA NOWA HUTA

KTO Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida
GDZIE Al. Róż – Restauracja Stylowa
KIEDY 15 lipca, godz. 17:00
OPIS Spacer literackiProwadzenie: Anna Grochowska (Wydział Polonistyki UJ)

Zapisy do 13 lipca: j.klas@okn.edu.pl

Dyskusyjny Klub Czytelniczy – „Afronauci. Z Zambii na księżyc” Bartka Sabeli

KTO Fundacja Poemat
GDZIE Bonobo Księgarnia Kawiarnia Podróżnicza, Mały Rynek 4
KIEDY 17 lipca, godz. 19:00-21:00
OPIS Dyskusyjne Kluby Czytelnicze to cykliczne, otwarte spotkania w krakowskich księgarniach, podczas których wspólnie ze znanymi dziennikarzami i krytykami literackimi rozmawiamy o wybranych książkach. Warunkiem udziału w spotkaniach jest zapoznanie się z książką Wydarzenie organizuje Fundacja Poemat.
17 lipca w ramach cyklu REPORTAŻ spotkanie wokół książki Afronauci. Z Zambii na księżyc Bartka Sabeli poprowadzi Szymon Kloska.

Z Nelą w podróży

KTO Biblioteka Kraków
GDZIE Biblioteka Kraków, Filia nr 27, ul. Królowej Jadwigi 37b
KIEDY 19 lipca 2017, godz. 10:00
OPIS Głośne czytanie książki Nela na tropie przygód dla dzieci w wieku 8–13 lat.

Dyskusyjny Klub Czytelniczy – „Wanda Chotomska. Nie mam nic do ukrycia” Barbary Gawryluk

KTO Fundacja Poemat
GDZIE Księgarnia Pod Globusem, ul. Długa 1
KIEDY 19 lipca, godz. 19:00-21:00
OPIS Dyskusyjne Kluby Czytelnicze to cykliczne, otwarte spotkania w krakowskich księgarniach, podczas których wspólnie ze znanymi dziennikarzami i krytykami literackimi rozmawiamy o wybranych książkach. Warunkiem udziału w spotkaniach jest zapoznanie się z książką Wydarzenie organizuje Fundacja Poemat.
19 lipca w ramach cyklu BIOGRAFIE spotkanie wokół książki Wanda Chotomska. Nie mam nic do ukrycia poprowadzi Łukasz Wojtusik.

Drugie Życie Książki

KTO Kraków Miasto Literatury UNESCO
GDZIE Powiśle 11, ul. Powiśle 11
KIEDY 23 lipca, godz. 15:00
OPIS Zasady udziału w Drugim Życiu Książki są proste: wystarczy przynieść co najmniej jedną, a maksymalnie dziesięć książek. Zwracamy dużą uwagę na stan książek – pamiętajcie, że przynosimy je po to, by mogli skorzystać z nich inni! Książki wydane przed 1995 rokiem będzie można wymienić tylko na inne książki wydane do 1995 roku. Osoby, które przyniosą nowe książki (wydane po 1995 roku) – mogą wybierać do woli, zarówno spośród nowych, jak i starszych tytułów.

Wyspy odległe. Posągi z Wysp Wielkanocnych

KTO Biblioteka Kraków
GDZIE Biblioteka Kraków, Filia nr 56, os. Zgody 7
KIEDY 25 lipca, godz. 10:00
OPIS Zajęcia dla dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych, podczas których uczestnicy zapoznają się z baśnią z Wysp Wielkanocnych Fregata Oronga z Wyspy Olbrzymów Ahu, a następnie wezmą udział w zabawach ruchowych, m.in. Podaj cegłę i Ciężkie posągi.

Spacer literacki szlakiem Stanisława Lema

KTO Kraków Miasto Literatury UNESCO
GDZIE Kraków
KIEDY 29 lipca – Szlak Stanisława Lema
OPIS Spacery literackie to szansa na dokładne poznanie literackiej mapy miasta. Na tegorocznych szlakach pojawią się zupełnie nowe miejsca, a obok dobrze wydeptanych ścieżek znajdą się również te mniej uczęszczane, wciąż nieodkryte. Spacery literackie odbywają się tradycyjnie w ostatnie soboty każdego miesiąca.

Zapisy: spacery@miastoliteratury.pl