lipiec 2016

Kalendarium wydarzeń literackich w lipcu 2016.

LiteraTURA to element strategii Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Wśród jej priorytetów znajdują się m. in. integrowanie różnorodnego życia literackiego, tworzenie połączeń: literatura, nowe media i przemysły kreatywne, kreowanie postaw czytelniczych, tworzenie warunków do uobecniania się literatury w przestrzeni publicznej, a także edukacja literacka. Pobierz formularz, uzupełnij i do 10. dnia każdego miesiąca prześlij do nas informację o wydarzeniu organizowanym w miesiącu następnym na adres kontakt@miastoliteratury.pl. Razem stworzymy LiteraTURĘ – wieloaspektową akcję komunikowania wydarzeń literackich w Krakowie.

Ostry Dyżur Literacki

KTO Księgarnia Pod Szesnastką
GDZIE Al. Daszyńskiego 16
KIEDY 2 lipca, godz. 11.00–14.00
OPIS Zapraszamy na wizytę do lekarza wszystkie dzieci, które zauważają u siebie objawy okropnej choroby, jaką jest nuda. W sobotę 2 lipca obowiązuje u nas Ostry Dyżur Literacki!Na dzieci i rodziców w będą czekać lekarze Ostrego Dyżuru Literackiego, którzy udowodnią, że czytanie może być najlepszym lekarstwem na nudę, a na nie czytanie jest tylko jedno lekarstwo – ciekawa książka.Ostry Dyżur Literacki to akcja promująca czytelnictwo w zaskakującej happeningowej formie utrzymującej balans pomiędzy zabawą a autorytetem eksperta. Skierowana jest przede wszystkim do dzieci do 12 r. ż. i ich rodziców. W scenografii i konwencji gabinetu lekarskiego specjaliści literatury dla dzieci rekomendują wartościowe książki indywidualnie dobrane do wieku i preferencji oraz dotychczasowych doświadczeń czytelniczych ze szczególnym uwzględnieniem wartościowych nowości.Tytuły książek i ich dawkowanie przepisywane są na receptach. Akcja ma za zadanie uzdrowić tych, którym wydaje się, że czytanie jest nudne i zarekomendować kolejne wartościowe tytuły dzieciom, które od książek nie stronią.

Szlak Mordechaj Gebirtiga w czasie Festiwalu Kultury Żydowskiej

KTO Krakowskie Biuro Festiwalowe
GDZIE Kraków
KIEDY 2 lipca
OPIS Kraków Miasto Literatury UNESCO zaprasza na Szlak Mordechaj Gebirtiga w czasie Festiwalu Kultury ŻydowskiejSpacer szlakiem Mordechaja Gebirtiga, poety i pieśniarza, piewcy krakowskiego Kazimierza. wiódł będzie przez zakątki związane z jego życiem i twórczością. Przede wszystkim udamy się do domu w którym niegdyś mieszkał przy ulicy Berka Joselewicza – wciąż można tam usłyszeć skomponowane przez niego pieśni. Odwiedzimy także miejsca w których występował: Teatr Żydowski i restaurację Thorna. Za sprawą jego utworów przeniesiemy się w czasie, by poznać klimat gwarnych żydowskich ulic, po których pozostało już niestety tylko wspomnienie. Szlak poprowadzi Agnieszka Pudełko – przewodniczka krakowska.

Żyd, Żydówka, żydowskie. Inny w języku

KTO Miesięcznik Znak
GDZIE JCC Kraków, ul. Miodowa 24
KIEDY 4 lipca, godz. 18.00
OPIS W ostatnich latach obserwujemy odradzającą się społeczność żydowską w Polsce oraz niesłabnące zainteresowanie kulturą i historią polskich Żydów. Jednocześnie, coraz częściej dochodzi do głosu mowa nienawiści. W stosunkach społecznych widoczniejsze stają się natomiast przemoc i wykluczenie tego, co postrzegane jako Inne. Chcemy zastanowić się nad znaczeniami, sposobami obrazowania i użycia słów Żyd, Żydówka, żydowskie we współczesnej Polsce. Jaki obraz społeczności żydowskiej kreują podręczniki szkolne? Kim jest Inny? Jak mówić, by nie dyskryminować?W dyskusji udział wezmą:Elżbieta Janicka – literaturoznawczyni, fotografka, autorka „Festung Warschau”
Bożena Keff – poetka, pisarka, autorka Antysemityzm. „Niezamknięta historia”
Annamaria Orla-Bukowska – antropolożka, prowadziła badania dotyczące publiczności Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie
Jonathan Ornstein – dyrektor wykonawczy JCC w KrakowieDyskusję poprowadzi Marta Duch-Dyngosz – socjolożka, redaktorka miesięcznika „Znak”Wstęp wolny.

„Mądrej głowie dość dwie słowie”

KTO Nowohucka Biblioteka Publiczna w Krakowie
GDZIE Osiedle Stawowe 12
KIEDY 4 – 22 lipca
OPIS Nowohucka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza dzieci na wakacyjny cykl zajęć pt. Mądrej głowie dość dwie słowie. Uczestnicy wezmą udział w warsztatach origami oraz literackich kalamburach, poznają układy taneczne i zabawy, w które bawili się ich rodzice, dziadkowie, wykonają zdumiewające eksperymenty, spróbują zrozumieć niewyjaśnione zjawiska. Proponowane zabawy plastyczne, słowne, czy taneczno-ruchowe będą miały na celu rozwój kreatywności, motoryki i sprawności językowej. Zajęcia realizowane będą od 4 do 22 lipca i od 1 do 26 sierpnia 2016 r. we wszystkich placówkach Biblioteki (każda Filia w innym tygodniu).Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Szczegóły na stronie Biblioteki www.biblioteka.krakow.pl.

Podgórskie Wakacje z Wolnymi Duchami

KTO Dom Kultury Podgórze
GDZIE ul. Sokolska 13
KIEDY 4 lipca, godz. 18.00
OPIS Wspólne czytanie wierszy krakowskich poetów. Improwizacje muzyczne – Blanka Dembosz sopran. Wstęp wolny.

„Na południe od nigdzie” z Charlesem Bukowskim na Dramatorium

KTO ArtCafe Barakah
GDZIE ul. Paulińska 28
KIEDY 7 lipca, godz. 20.00
OPIS Zapraszamy na wakacyjne Dramatorium z jednym z Waszych ulubionych pisarzy, Charlesem Bukowskim. Tym razem zaprezentujemy pikantne opowiadania ze wznowionego przez Noir sur Blanc tomu „Na południe od nigdzie”. Jak donoszą wydawcy, jest to „zbiór dwudziestu siedmiu opowiadań. Ich podtytuł – „Zapiski żywcem pogrzebanego” – nie tylko oddaje fascynację autora Dostojewskim; mówi także o mrocznych obszarach ludzkich namiętności, o dojmującej samotności, balansującej niekiedy na granicy obłędu. Bukowski okazuje się prawdziwym wirtuozem małych form. Potrafi na kilku stronach zarysować fabułę, która innym starczyłaby na opasłą powieść”. Wstęp wolny.

Surrealizm, czyli co ci goście brali jak pisali

KTO ArtCafe Barakah
GDZIE ul. Paulińska 28
KIEDY 8 lipca, godz. 21.00
OPIS Choć wszyscy myślicie, że zaczęło się od Dalego i jego płonącej żyrafy, to cały nadrealizm powstał we Francji w 1924 roku. Okres, w którym się narodził nazywany był „epoką snów”. Po raz pierwszy tego terminu użył Guillaume Apollinaire (1917 r.). Ojcem tego kierunku w sztuce był André Breton, który wydał „Manifest surrealizmu”. W 1925 roku odbyła się pierwsza wystawa malarzy surrealistycznych. Surrealizm odkrywał nadrzeczywistość, uzewnętrzniał marzenia senne, stany podświadomości i kojarzył wszystkie elementy zupełnie przypadkowo. Nurt ten czerpał swoje inspiracje z dadaizmu oraz malarstwa Hieronima Boscha, żyjącego na przełomie XV i XVI wieku. Wstęp wolny.

Premiera Książki „Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a Żołnierze Wyklęci”

KTO Dom Kultury Podgórze
GDZIE ul. Sokolska 13
KIEDY 8 lipca, godz. 20.00
OPIS Krakowska Premiera Książki: „Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a Żołnierze Wyklęci” z udziałem autora Lecha Kowalskiego. Wstęp wolny.

Ostry Dyżur Literacki

KTO Księgarnia Pod Globusem
GDZIE ul. Długa 1
KIEDY 9 lipca, godz. 11:00–14:00
OPIS Zapraszamy na wizytę do lekarza wszystkie dzieci, które zauważają u siebie objawy okropnej choroby, jaką jest nuda. Na dzieci i rodziców w będą czekać lekarze Ostrego Dyżuru Literackiego, którzy udowodnią, że czytanie może być najlepszym lekarstwem na nudę, a na nie czytanie jest tylko jedno lekarstwo – ciekawa książka.Ostry Dyżur Literacki to akcja promująca czytelnictwo w zaskakującej happeningowej formie utrzymującej balans pomiędzy zabawą a autorytetem eksperta. Skierowana jest przede wszystkim do dzieci do 12 r. ż. i ich rodziców. W scenografii i konwencji gabinetu lekarskiego specjaliści literatury dla dzieci rekomendują wartościowe książki indywidualnie dobrane do wieku i preferencji oraz dotychczasowych doświadczeń czytelniczych ze szczególnym uwzględnieniem wartościowych nowości.Tytuły książek i ich dawkowanie przepisywane są na receptach. Akcja ma za zadanie uzdrowić tych, którym wydaje się, że czytanie jest nudne i zarekomendować kolejne wartościowe tytuły dzieciom, które od książek nie stronią.

Weekend z literaturą

KTO Biblioteka MOCAK-u
GDZIE ul. Lipowa 4
KIEDY 9–10 lipca
OPIS 9 lipca (Sobota)Godz. 15.00 – Zabawy z książkąWarsztaty literacko-plastyczne dla dzieci w wieku 4–8 lat inspirowane Wierszami dla dzieci Juliana Tuwima. Prosimy o wcześniejsze zgłoszenia pod adresem: biblioteka@mocak.pl lub telefonicznie 12 263 40 36.Godz. 17.00 – Spotkanie z Marcinem Baranem, poetą i eseistą – dotyczące specyfiki poezji jako gatunku literackiego.10 lipca (Niedziela)Godz. 15.00 – literackie oprowadzanie po Bibliotece Mieczysława Porębskiego. Oprowadza Paweł Chról – filozof, tłumacz z języka hebrajskiego, judaista, zainteresowany filozofią podmiotowości i miejscem człowieka w świecie znaków i kultury. Godz. 17.00 – Spotkanie poświęcone pracy tłumacza, z udziałem zaproszonych gości: Magdaleny Heydel, Agaty Hołobut i Marty Bartoszek. Prowadzenie: Gabriel Borowski.
Od czerwca do września Biblioteka MOCAK-u zaprasza na Weekendy z literaturą. To projekt promujący czytelnictwo i pokazujący różnorodność świata literatury. Podczas kolejnych wakacyjnych weekendów odbywać się będą spotkania z pisarzami, warsztaty, literackie oprowadzania oraz panele dyskusyjne dotyczące procesu powstawania książki.

„Quiz literacki” dla dzieci i młodzieży

KTO Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie
GDZIE Filia nr 6, ul. Dobrego Pasterza 6
KIEDY 11–22 lipca, w godzinach otwarcia biblioteki
OPIS Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie, Filia nr 6  zaprasza dzieci w dwóch kategoriach wiekowych: 9-13 lat oraz 14+ do udziału w teście literackim. Jak dobrze znacie książki dla dzieci/młodzieży? Czy jesteście bieżąco z najbardziej poczytnymi tytułami? Przyjdźcie do biblioteki, sprawdźcie swoja wiedzę i wygrajcie ciekawe nagrody! Impreza ma charakter otwarty. Zapraszamy!

Chochla Literacka - Chochla Allstars: wieczór z Bukowskim

KTO ArtCafe Barakah
GDZIE ul. Paulińska 28
KIEDY 15 lipca, godz. 21.00
OPIS „Denis! Denis, prowadzisz to cholerne spotkanie… Przerwę w połowie, jeśli nie dostanę drugiej butelki wina!” – kto kiedykolwiek widział Bukowskiego czytającego swoje wiersze na żywo, ten przekonał się zapewne, że totalny chaos, który tam panował i niekonwencjonalne zachowanie autora sprawiają, że czytanie odbywa się w aurze bliższej koncertowi punkowemu niż wieczorkowi poetyckiemu. Wspólnie spróbujemy odtworzyć naturę i atmosferę tamtych wieczorów z Bukowskim i jego literaturą – czekają na Was Wasze ulubione utwory w nietypowych aranżacjach i wykonaniach. Wstęp wolny.

Letnie spotkania

KTO Dom Kultury Podgórze
GDZIE ul. Sokolska 13
KIEDY 18 lipca, godz. 18.00
OPIS Letnie spotkania wokół nowości wydawniczych: Co się stało w 966 roku? Z udziałem autora Przemysława Urbańczyka. Wstęp wolny.

Pisz i Maluj! Letni kurs pisarsko-malarski

KTO Pracownia Rozwoju PEŁNIA (PraPełnia)
GDZIE ul. Dietla 97/9
KIEDY 20–24 lipca
OPIS Pisanie i malowanie są sobie tak blisko siebie. Tak wielu artystów pisało i malowało, rysowało i pisało. Kto był pisarzem a kto malarzem? A może każdy malarz i pisarz to w gruncie rzeczy po prostu artysta?Jeśli czujesz, że w twojej duszy i sercu jest prawdziwy artysta, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość: nie musisz już wybierać co jest ważniejsze, możesz robić obie rzeczy naraz. Możesz pisać i malować, malować i pisać, pisać o tym co nie mieści się na obrazie i malować to czego nie umiesz wyrazić słowami. Albo pisać i malować to samo – bo przecież najważniejsze jest to, co chcesz wyrazić a nie to jakich narzędzi użyjesz.Zajęcia codziennie: malarskie od 10 do 13, pisarskie od 15 do 18Zapisy: mariakula@mariakula.com lub kabru@wp.plIlość miejsc ograniczona: 10Koszt: 1000 zł – w cenie są wszystkie potrzebne materiały pisarskie i malarskie.

„Zapiski starego świntucha” z Charlesem Bukowskim na Dramatorium

KTO ArtCafe Barakah
GDZIE ul. Paulińska 28
KIEDY 21 lipca, godz. 20.00
OPIS Impreza literacka. Wstęp wolny.

Literacki Kraków

KTO Krakowskie Biuro Festiwalowe
GDZIE Kraków
KIEDY 31 lipca
OPIS Kraków Miasto Literatury UNESCO zaprasza na Literacki Spacer po Krakowie. Spacer lekki, ogólny i oczywiście wypełniony po brzegi dobrą literaturą. Przygoda dla miłośników książek i Krakowa. Propozycja dla gości, pielgrzymów i uczniów, wszystkich którzy mają w sobie żyłkę odkrywcy.Szlak poprowadzi Anna Hojwa – przewodniczka krakowska..