Lipiec 2015

Kalendarium wydarzeń literackich w lipcu 2015.

LiteraTURA to element strategii Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Wśród jej priorytetów znajdują się m. in.  integrowanie różnorodnego życia literackiego, tworzenie połączeń: literatura, nowe media i przemysły kreatywne, kreowanie postaw czytelniczych, tworzenie warunków do uobecniania się literatury w przestrzeni publicznej, a także edukacja literacka.

Pobierz formularz, uzupełnij i do 10. dnia każdego miesiąca prześlij do nas informację o wydarzeniu organizowanym w miesiącu następnym na adres kontakt@miastoliteratury.pl. Razem stworzymy LiteraTURĘ – wieloaspektową akcję komunikowania wydarzeń literackich w Krakowie.

„66 Szaleństw Jana Potockiego”

KTO Fundacja New Era Art Jana Potockiego, Pałac Pod Baranami
KIEDY 24 czerwca – 26 lipca 2015
GDZIE Pałac pod Baranami
OPIS Jeśli można coś bez wahania powiedzieć o Potockim to to, że na pewno nie był przeciętniakiem. Lot z pudlem w balonie? Ciekawskie zaglądanie do serajów? Wojna kartoflana? Spanie pod namiotem w trzydziestostopniowym mrozie? Wstąpienie w szeregi elitarnego zakonu? Podejrzane misje zagraniczne? Starcia z piratami? Wandalizm na piramidzie Cheopsa? Zrobienie naboju z gałki od cukiernicy? W jakim umyśle mogły się zrodzić takie rzeczy? Tylko w pozytywnie zakręconym! Śmieszno-tragiczne życie hrabiego Jana Potockiego to jedno potężne pasmo przygód i niestworzonych pomysłów. My wybraliśmy raptem 66 szaleństw, o których wspomnimy w Galerii pod Baranami. Wydarzenie będzie mieć na celu ukazanie mało znanego, a jednocześnie najbardziej ludzkiego, sympatycznego i niezwykłego oblicza Potockiego, który bynajmniej nie jest tylko kolejnym z szeregu Wielkich Polaków.

„Makom. Dani Karavan. Esencja miejsca”

KTO Międzynarodowe Centrum Kultury
KIEDY 26 czerwca – 20 września 2015
GDZIE Międzynarodowe Centrum Kultury, Rynek Główny 25
OPIS Pierwszą w Polsce wystawę prac Daniego Karavana – światowej sławy izraelskiego artysty. Uznawany jest za prekursora i jednego z najwybitniejszych twórców site specific – dzieł powstających w ścisłym powiązaniu z kontekstem danego miejsca. Tworzy formy współgrające z nim, a często tak idealnie wtopione w krajobraz, że wydają się jego integralną częścią. Jego prace oglądać można na całym świecie, jest autorem tak znanych dzieł jak Pomnik Brygady Negev w Beer Szewie (1963–1968), czy Pasaże – pomnik Waltera Benjamina w Portbou (1990-1994).Ekspozycja przybliży twórczość artysty poprzez prezentacje filmów, zdjęć, szkiców i modeli. Widzowie będę mogli zapoznać się z tak wybitnymi realizacjami, jak plac Kikar Levana w Tel Awiwie (1977–1988), Droga Praw Człowieka w Norymberdze (1989–1993), czy też zrealizowane w Japonii – Droga do Ukrytego Ogrodu w Sapporo (1992-1999) i Las Sztuki Murou (1998-2006).

Moje miejsce. Warsztat pisania

KTO Festiwal Kultury Żydowskiej
KIEDY 1 lipca 2015, godz. 18:00
GDZIE Kwartał FKŻ – Czytelnia, ul. Dajwór, na tyłach Starej Synagogi
OPIS Dwie godziny zarezerwowane tylko na pisanie. Warsztat nie jest wykładem ani lekcją polskiego, jest “warsztatem” dosłownie, bo wypełniony jest praktycznymi ćwiczeniami, dzięki którym poznacie pisarskie narzędzia, znajdziecie nowe pomysły i inspiracje. Dla wszystkich, którzy lubią czytać i chcieliby coś napisać. Ale też dla każdego, kto niczego w życiu nie przeczytał ani nie napisał, a chciałby spróbować. Poprowadzi go Maria Kula – redaktorka, która pracuje indywidualnie z pisarzami, pomaga pisać książki, prowadzi kursy pisania.
Prowadzenie: Maria Kula.Liczba miejsc ograniczona.
Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie FKŻ przy ulicy Jakuba obok Cheder Cafe.

Nie blefuj w bibliotece!

KTO Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie
KIEDY 1 lipca 2015, godz. 18.00
GDZIE Biblioteka Główna, ul. Masarska 14
OPIS Nie blefuj w bibliotece! Przyjdź i zagraj w gangsterską grę! – gra towarzyska w ramach spotkania Klubu Miłośników Kulturoterapii FlamingŚródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie, Biblioteka Główna zaprasza na spotkanie młodzież oraz osoby dorosłe. Tym razem w ramach spotkania uczestnicy będą mogli zagrać w trzymającą w napięciu i pełną emocji grę planszową Nie blefuj! Podczas rozgrywki gracze poczują dreszczyk adrenaliny wcielając się w rolę sycylijskich mafiosów, dzieląc się łupem, albo wymieniając walizkami pełnymi banknotów… lub pociętych gazet! W tej grze nikomu nie będzie można ufać! Organizatorzy zapraszają! Impreza nie jest biletowana.

ODNALEŹĆ ŚLAD - krakowska premiera książki Joanny Krygier i Szewacha Weissa

KTO Dom Kultury „Podgórze”
KIEDY 1 lipca 2015, godz. 18.00
GDZIE Dom Kultury „Podgórze”, Sokolska 13
OPIS Inspiracją do napisania książki był Szewach Weiss – izraelski mąż stanu, profesor nauk politycznych, ambasador Izraela w Polsce w latach 2001-2003. Rozmowy Joanny Krygier z profesorem Weissem są osią opowieści. Autorka w Żydach, Polakach i Niemcach szuka źródeł miłości i nienawiści. Pyta o Boga i Jego udział w historii. Opowiada o symbolicznych słoniach, gwiazdach i… kurzu. Zabiera głos w sprawie Jedwabnego i konfliktu bliskowschodniego. Dotyka tematów tragicznych, czyniąc to szczerze, choć nierzadko kontrowersyjnie.
„Co jest w człowieku takiego, co sprawia, że w pewnym momencie życie nie jest najważniejsze?” – pyta Joanna Krygier. Jej praca jest w pewnym sensie odpowiedzią na to pytanie. Stereotypy, w tym polsko-żydowskie, są jak etykiety na butelkach, pełnią funkcję drogowskazów. Jednakże nie zawsze pozwalają na zgłębienie prawdy o narodach, których dotyczą. Polacy i Żydzi, zdaniem autorki, mogą już dziś naklejać nowe etykiety, w których będą dominować wartości dla obydwu narodów wiodące: miłość i zdolność do przebaczenia.
Wstęp wolny!

„Podróże po literaturze”

KTO Nowohucka Biblioteka Publiczna w Krakowie
KIEDY 1 -31 lipca 2015, godziny otwarcia Bibliotek
GDZIE Fila nr 1- os. Młodości 8; Filia nr 2- os. Teatralne 25; Filia nr 4 – os. Zgody 7; Filia nr 7 – os. Kalinowe 4; Filia nr 8 – os. Bohaterów Września 28; Filia nr 9 – os. Tysiąclecia 42; Filia nr 10 – os. Dywizjonu 303 nr 1.
OPIS Biblioteka zaprasza dzieci, które nie wyjadą na wakacje i pozostaną w Krakowie do poznawania świata z książką w cyklu: Podróże po literaturze. W filiach bibliotecznych, barwne postacie literackie zabiorą je w świat muzyki, baśni, historii sztuki i kulinariów. Czytelnicy będą rozwijać zainteresowania literackie i artystyczne, realizować pasje i zawierać wakacyjne przyjaźnie.Wędrówka rozpocznie się już 29 czerwca 2015 r. w Filii nr 10, gdzie motywem tygodnia zabaw będzie kultura włoska. Uczestnicy zajęć z Pinokiem zwiedzą najpiękniejsze włoskie miasta i nauczą się lokalizować Włochy na mapie Europy. Z Don Kichotem z La Manchy podróżnicy wyruszą do Hiszpanii, poznają hiszpańskie symbole, które wykonają techniką orgiami, zatańczą flamenco, poznają smaki i aromaty kuchni Półwyspu Iberyjskiego. Miś Paddington, niedźwiadek stworzony przez angielskiego pisarza Michaela Bonda, zaprosi do wspólnej zabawy i nauki dzieci, które przyjdą do Filii nr 9. W lipcu mali czytelnicy odwiedzą jeszcze Czechy, Belgię, Japonię i Niemcy, zaznajomią się z innymi kulturami, poznają piękne krajobrazy i nowe smaki. Na wszystkie zajęcia wstęp wolny.Ilość miejsc ograniczona, prosimy o wcześniejszy kontakt z organizatorem imprezy.Szczegółowy harmonogram imprez, godziny otwarcia bibliotek i dane teleadresowe placówek.

Dzielnica słowa. Literacki spacer po Kazimierzu

KTO Festiwal Kultury Żydowskiej
KIEDY 2 lipca 2015, godz. 16:00
GDZIE Krakowski Kazimierz
OPIS Zapraszamy na ekscytującą przechadzkę! W trakcie spaceru poznacie sekretne literackie zakamarki Kazimierza. Przyjrzycie się wspomnieniom o przedwojennej dzielnicy, dowiecie co czytali jej mieszkańcy, gdzie chodzili wypożyczać książki i jakie piosenki nucili. Nie zabraknie odniesień do współczesnego obrazu dzielnicy – zagłębia knajpianego i miejsca akcji popularnych kryminałów. W drogę!
Prowadzenie: Agnieszka Pudełko
Liczba miejsc ograniczona.
Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie FKŻ przy ulicy Jakuba obok Cheder Cafe.

 

Kryminał na wakacje „Cypryjska ruletka”

KTO Dom Kultury „Podgórze”
KIEDY 2 lipca 2015, godz. 17:00
GDZIE Dom Kultury „Podgórze” ul. Sokolska 13
OPIS Spotkanie z autorem Arturem Kasprzyckim oraz Krzysztofem Wojakowskim (Wydawnictwo WiR)Prowadzenie : Marta PółtorakCypr to piękna, gorąca i atrakcyjna dla turystów śródziemnomorska wyspa. Ośrodek beztroskiego wypoczynku obywateli krajów o chłodniejszym klimacie. Istnieje drugie oblicze tego kraju. Niewidoczne na co dzień dla plażowiczów. Strategiczne położenie sprawia, że ścierają się tu niejasne interesy, konflikty mentalności i walczące ze sobą mafie.

„Czytanie instytucji na głosy. Spotkanie z tekstem WIR SPIELEN (WE PLAY)”

KTO Bunkier Sztuki
KIEDY 2 lipca 2015, godz. 18.00
GDZIE Bunkier Sztuki, Plac Szczepański 3a
OPIS Zapraszamy na wspólne czytanie! To propozycja zmierzenia się z wymiarem wspólnotowym instytucji. Punktem wyjścia spotkania jest fragment sztuki „WIR SPIELEN (WE PLAY)”, stworzonej przez grupę roboczą berlińskiej instytucji-kolektywu, neue Gesellschaft für bildende Kunst (nGbK). Inaczej niż w większości towarzystw sztuk w Niemczech, nGbK zrównuje w swoim statucie wszystkich członków, nie dzieląc ich na członków rzeczywistych (mających wpływ na program) i na pozostałych (wspierających).

DRAMATORIUM w Mykwie, czyli literatura po żydowsku

KTO Teatr Barakah
KIEDY 2 lipca 2015, godz. 21.00
GDZIE Teatr Barakah, Paulińska 28
OPIS W dźwiękach żydowskiej muzyki obcować będziemy z tekstami pełnymi humoru, często kontrowersyjnymi, których łączy żydowskie pochodzenia ich autorów. Będzie więc Etgar Keret, będzie Hanoch Levin, nie zabraknie Woody’ego Allena…Załóżcie na głowy jarmułki, weźcie w ręce Tory i menory, zapraszamy na wieczór z literaturą koszerną!Dramatorium to interdyscyplinarne, internacjonalne, intermedialne, intertekstualne spotkania z literaturą.

„MyszyFest – Noce Waniliowych Myszy”

KTO Teatr Barakah
KIEDY 3-6 lipca 2015, codziennie od 22.30
GDZIE Teatr Barakah, Paulińska 28
OPIS Noce Waniliowych Myszy to spektakle z elementami kabaretu. Artyści Teatru BARAKAH w swym kabarecie komentują wydarzenia z rzeczywistości zarówno lokalnej, jak i tej dalszej – krajowej a nawet międzynarodowej. Słowem, gestem i dźwiękiem drwią ze świata kultury, polityki, religii oraz relacji damsko-męskich. Tytuł kabaretu został zaczerpnięty z jednego z wierszy amerykańskiego pisarza i poety Charlesa Bukowskiego, zamieszczonego w tomie o tym samym tytule wydanym w 2014 roku nakładem Noir Sur Blanc.

Biblioteczny turniej umysłowy: Turniej zagadek Sfinksa

KTO Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie
KIEDY 6-17 lipca 2015, w godz. otwarcia biblioteki
GDZIE Filia nr 6, ul. Dobrego Pasterza 6
OPIS Wakacje to idealny czas na podróże, organizator zaprasza więc dzieci i młodzież do przyjścia do biblioteki i przeniesienia się w magiczny świat starożytnego Egiptu. Biorąc udział w umysłowym turnieju będzie można zabawić się w archeologa informacji i sprawdzić, czy uda się pokonać samego Sfinksa. Na zwycięzców czekają nagrody-niespodzianki. Impreza przeznaczona jest dla dzieci i młodzieży w wieku 7-16 lat. Impreza nie jest biletowana.

„Drogi i bezdroża”

KTO Krowoderska Biblioteka Publiczna – Filia nr 4
KIEDY 6 lipca – 31 sierpnia 2015
GDZIE Filia nr 4, ul. Sienkiewicza 2
OPIS Filia nr 4 Krowoderskiej Biblioteki Publicznej zaprasza na wystawę malarstwa Joanny Surgi Drogi i bezdroża. Joanna Surga urodziłam się w Bochni, obecnie mieszka w małej wsi w jej okolicy – Gorzkowie. Ukończyła Liceum Plastyczne w Nowym Wiśniczu, studiuje Edukację Artystyczną na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Lasy i łąki, wiejskie drogi i strumienie są dla Joanny źródłem natchnienia. Inspiruje się również malarstwem wielkich polskich pejzażystów, m. in. Stanisławskiego czy Ruszczyca. Oprócz malowania wyraża siebie poprzez fotografię i poezję. Wydarzenie otwarte.

Gry i zabawy ekologiczne

KTO Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie
KIEDY 7-9 lipca 2015, w godz. otwarcia biblioteki
GDZIE Filia nr 8, ul. Krakowska 29
OPIS Organizator zaprasza dzieci do wzięcia udziału w zabawach i grach ekologicznych przygotowanych przez bibliotekarzy oraz obejrzenia prezentacji multimedialnej związanej z tematyką ochrony środowiska. Dzieci, które w tych dniach odwiedzą Filię nr 8 będą również mogły rozwiązywać krzyżówki, układać puzzle, jednym słowem będą mogły miło i przyjemnie spędzić wakacyjny czas właśnie w bibliotece. Impreza nie jest biletowana.

Spotkania edukacyjne

KTO Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie
KIEDY 9 lipca 2015, 16 lipca 2015, 23 lipca 2015 i 30 lipca 2015 o godz. 9.00-10.30
GDZIE Filia nr 19, ul. Dobrego Pasterza 100
OPIS Spotkania edukacyjne:1. Ci niesamowici Egipcjanie

2. Ci mądrzy Grecy

3. Ci rewelacyjni Rzymianie

4. Ci sprytni Słowianie

Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie, Filia nr 19 zaprasza dzieci na spotkania edukacyjno-rozrywkowe, podczas których będą mogły zapoznać się z historią Egipcjan, Greków, Rzymian i Słowian, trochę na poważnie, trochę na wesoło. Uczestnicy spotkań będą mogli poznać ich zwyczaje, historię i wierzenia. Oczywiście w trakcie spotkań nie zabraknie zabaw, gier, książek oraz prezentacji multimedialnych. Imprezy nie są biletowane.

Rabka Festival

KTO Agencja Promocyjna Oko
KIEDY 9-12 lipca 2015
GDZIE Rabka – całe miasto
OPIS W dniach 9-12 lipca w Rabce-Zdroju odbędzie się festiwal literatury dziecięcej „Rabka Festival 2015”. Jest to jedyny w Polsce festiwal literacki odbywający się w wakacje uzdrowisku przeznaczonym specjalnie dla dzieci. Cała infrastruktura miasta podporządkowana jest najmłodszym: ogromny Park Zdrojowy z placami zabaw i parkami linowymi, amfiteatr, Teatr Lalek, nowoczesne kino cyfrowe i przepiękna Biblioteka w zabytkowym budynku dworca PKP. Wakacje w Rabce to dla wielu rodzin z dziećmi jedyna w roku szansa, by mając dla siebie czas, razem robić ciekawe rzeczy, także czytać i poznawać różne dziedziny sztuki.Gośćmi festiwalu będą wybitni twórcy (autorzy, ilustratorzy, aktorzy – z kraju i zagranicy), dla których jest to nie tylko czas spotkań z czytelnikami, ale także możliwość wzajemnych rozmów i inspiracji, z których rodzą się ciekawe projekty artystyczne – w ubiegłym roku w Rabce narodziła się wspólna książka Martina Widmarka i Wojciecha Widłaka.

Na dzieci i dorosłych czekają spotkania autorskie, warsztaty, spektakle i gry terenowe, które umożliwią spotkanie z ulubionymi artystami i pozwolą rozwinąć kreatywność i fantazję.

Spotkania edukacyjno-zabawowe: Na wiślanym szlaku

KTO Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie
KIEDY 13-17 lipca 2015, godz. 13.00-15.00
GDZIE Filia nr 18, ul. Ugorek 14
OPIS Spotkania edukacyjno-zabawowe: Na wiślanym szlaku – wakacyjna wędrówka ze stoków Baraniej Góry do gdańskiego NeptunaŚródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie, Filia nr 18 zaprasza dzieci w wieku przedszkolnym na spotkania edukacyjno-zabawowe, podczas których uczestnicy poznają legendy i wiersze związane z Wisłą, Krakowem, Warszawą, Toruniem i Gdańskiem. Dzieci będą tworzyć mapę, odgadywać zagadki i rebusy, rozwiązywać krzyżówki, kolorować malowanki. Dodatkową atrakcją będzie prezentacja multimedialna związana tematycznie z omawianymi miejscami. Imprezy nie są biletowane.

Spotkanie edukacyjno-rozrywkowe: Kuferek osobliwości… patrz, słuchaj i zgaduj!

KTO Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie
KIEDY 16 lipca 2015, godz. 10.00
GDZIE Filia nr 16, Al. Pokoju 33
OPIS Organizator zaprasza dzieci w wieku przedszkolnym na spotkanie edukacyjno-rozrywkowe, podczas którego uczestnicy poprzez zabawę będą odkrywać co kryje w sobie tajemniczy kuferek niezwykłych osobliwości. Nie zabraknie czytania, zgadywania oraz zabaw ruchowych. Celem spotkania jest stworzenie dzieciom okazji do miłego i kreatywnego spędzenia wolnego czasu w czasie wakacji. Impreza nie jest biletowana. Osoby zainteresowane są proszone o wcześniejszy kontakt telefoniczny.

DRAMATORIUM w kuflu piwa, czyli literatura po czesku

KTO Teatr Barakah
KIEDY 30 lipca 2015, godz. 21.00
GDZIE Teatr Barakah, Paulińska 28
OPIS Czechy, czyli piwo, czyli knedliczki, Czechy czyli Krecik, Zelenka, „Postrzyżyny”, Praga, Havel, Wojak Szwejk, południowa granica i „Pociągi pod specjalnym nadzorem”. Zapraszamy na wieczór z literaturą czeską.Nie zabraknie Bohumila Hrabala, nie zabraknie Jaroslava Haška, nie zabraknie współczesnej czeskiej literatury i nie zabraknie piwa!

Dramatorium to interdyscyplinarne, internacjonalne, intermedialne, intertekstualne spotkania z literaturą.