Grudzień 2015

Kalendarium wydarzeń literackich w grudniu 2015.

LiteraTURA to element strategii Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Wśród jej priorytetów znajdują się m. in. integrowanie różnorodnego życia literackiego, tworzenie połączeń: literatura, nowe media i przemysły kreatywne, kreowanie postaw czytelniczych, tworzenie warunków do uobecniania się literatury w przestrzeni publicznej, a także edukacja literacka. Pobierz formularz, uzupełnij i do 10. dnia każdego miesiąca prześlij do nas informację o wydarzeniu organizowanym w miesiącu następnym na adres kontakt@miastoliteratury.pl. Razem stworzymy LiteraTURĘ – wieloaspektową akcję komunikowania wydarzeń literackich w Krakowie.

Słonia i Parasole

KTO Dom Kultury „Podgórze”
GDZIE ul. Sokolska 13
KIEDY 2 grudnia 2015, godz. 17.00
OPIS I Ty możesz zostać Kronikarzem!Konkurs literacko-plastyczny dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, osób dorosłych oraz seniorów mieszkających w Krakowie.Konkurs organizowany jest w ramach obchodów 600.lecia urodzin Jana Długosza i ma na celu promowanie działalności kulturalnej, popularyzowanie formy zapisu kronikarskiego, rozwijanie umiejętności plastycznych
i literackich, rozwijanie wyobraźni, kreatywności oraz aktywności twórczej uczestników. Jest również okazją do zdobycia ciekawych nagród książkowych. Szczegółowe informacje na temat konkursu można znaleźć we wszystkich Filiach ŚBP oraz na stronie internetowej www.sbpkrakow.pl.

Walczące miasto 1939-1945

KTO
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
GDZIE
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35
KIEDY
2 grudnia 2015, godz. 18.00
OPIS
Walczące miasto 1939-1945Spotkanie z cyklu „Salon Książki Krakowskiej”. W rozmowie udział wezmą: dr hab. Andrzej Kunert (Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa), prof. dr hab. Grzegorz Ostasz (Politechnika Rzeszowska), dr Janusz Marszalec (wicedyrektor Muzeum II Wojny Światowej) oraz Tomasz Stachów (Muzeum Historyczne Miasta Krakowa). Spotkanie poprowadzi Marcin Baran.

Tate, jedziemy do Podgórza !

KTO
Dom Kultury „Podgórze”
GDZIE
Ul. Sokolska 13
KIEDY
3 grudnia 2015, godz. 18.00
OPIS
Tate, jedziemy do PodgórzaSpotkanie z Mieczysławem Czumą i Leszkiem Mazanem promujące najnowszą książkę :„Tate, jedziemy do Krakowa” (Wydawnictwo Anabasis 2015)„Tate, jedziemy do Krakowa!” to obraz wzajemnego sąsiedztwa, przedstawiający tysiącletni proces wzajemnego przenikania się kultur, obyczajów, tradycji, smaków kulinarnych itp. Przytacza też przykłady obecności Żydów w polskim, krakowskim życiu społecznym, nauce, kulturze, sporcie.

czekając na Św. Mikołaja

KTO
Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie
GDZIE
Filia nr 19, ul. Dobrego Pasterza 100
KIEDY Noc z 4 na 5 grudnia 2015, godz. 19.30 – 9.00
OPIS
czekając na Św. Mikołaja – noc w bibliotece dla dzieciŚródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie, Filia nr 19 serdecznie zaprasza uczniów klasy III i IV Szkoły Podstawowej do wzięcia udziału w kolejnej już nocy w bibliotece. Noc, kiedy po świecie krąży Mikołaj, jest nocą magiczną, tym razem dzieci spędzą ją w bibliotece oczekując na przyjście wspaniałego Gościa. Zanim jednak się pojawi upieką pachnące pierniczki, zrobią dekoracje na choinkę, przygotują kalendarz adwentowy oraz nauczą się piosenki, którą przywitają Św. Mikołaja. Organizator zapewnia wyżywienie (kolacja, śniadanie) oraz mnóstwo niesamowitych wrażeń
i zabawy. Obowiązują wcześniejsze zapisy. Liczba miejsc ograniczona.

EkoPaka

KTO Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie
GDZIE
Filia nr 19, ul. Dobrego Pasterza 100
KIEDY
8 grudnia 2015, godz. 9.459 grudnia 2015, godz. 9.45
OPIS
Warsztaty ekologiczne: EkoPaka – tworzywa sztuczne Organizator zaprasza przedszkolaki do udziału w warsztatach ekologicznych dotyczących tworzyw sztucznych. W trakcie spotkania dzieci będą mogły pobawić się proekologicznymi zabawkami i pograć w gry proekologiczne, czyli takie, które raz wyprodukowane mogą być używane wielokrotnie i przez osoby w różnym wieku, a do tego pozwalają tworzyć wiele wzorów, ujawniają rozmaite zdolności, pobudzają do myślenia. Impreza przeznaczona jest dla dzieci w wieku przedszkolnym i ma charakter otwarty, jednak organizator bardzo prosi o telefoniczne zgłaszanie chęci wzięcia udziału w spotkaniu.

Od Jakuba Wędrowycza do Dziennika Norweskiego.

KTO Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie
GDZIE
Filia nr 16, Al. Pokoju 33
KIEDY
8 grudnia 2015, godz. 14.45
OPIS
Spotkanie autorskie dla młodzieży licealnej i osób dorosłych: Od Jakuba Wędrowycza do Dziennika Norweskiego. Z Andrzejem Pilipiukiem o literaturze, archeologii i Wojsławicach Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie, Filia nr 16 serdecznie zaprasza licealistów oraz osoby dorosłe do wzięcia udziału w spotkaniu autorskim z pisarzem Andrzejem Pilipiukiem. Kameralne spotkanie w bibliotece da uczestnikom możliwość swobodnego porozmawiania z autorem na temat genezy powstania poszczególnych utworów, dyskusji na temat jego warsztatu pisarskiego oraz uzyskania informacji o najbliższych planach literackich autora. Będzie również wspaniałą okazją do otrzymania autografu. Impreza nie jest biletowana.

Osiedlowy teleturniej

KTO
Nowohucka Biblioteka Publiczna w Krakowie
GDZIE
Filia nr 9 os. Tysiąclecia 42
KIEDY
9 grudnia 2015, godz. 11.00
OPIS
Osiedlowy teleturniejBiblioteka zaprasza na spotkanie pt. Osiedlowy teleturniej, które odbywa się w cyklu: Odkrywamy Nową Hutę. Podczas wykładu zostanie omówiona historia nowohuckich osiedli, ich architektura, a także czas ich powstania. Prelekcję uatrakcyjni pokaz slajdów, podczas którego uczestnicy będą mieli możliwość obejrzenia znanych miejsc w dzielnicy, miejsc z którymi się identyfikują i które są im szczególnie bliskie.

Litera-TURA PIĘKNA – opowieść

KTO
Dom Kultury „Podgórze”
GDZIE Ul. Sokolska 13
KIEDY 9 grudnia 2015, godz. 17.00
OPIS
Litera-TURA PIĘKNA – opowieśćJosif Brodski Wiersze bożonarodzeniowe cz IWykładu o poezji Michała PiętniewiczaJosif Brodski, Jeden z największych rosyjskich i amerykańskich poetów i eseistów XX wieku. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1987..Poczynając od roku 1962, zwykł niemal każde Boże Narodzenie witać wierszem. W zależności od miejsca pobytu. Pierwsza cześć dotyczyć będzie czasu więzienia i zesłania do łagru.

Świąteczny Kiermasz Książki

KTO
Księgarnia Pod Globusem i Wydawnictwo Literackie
GDZIE
Dworzec PKP Kraków
KIEDY
9 – 24 grudnia 2015, godz. 10.00 – 20.00
OPIS
Świąteczny Kiermasz KsiążkiNa dwa grudniowe tygodnie stary Dworzec PKP zamieni się w największą księgarnię w Krakowie. Oferta najpopularniejszych wydawnictw w Polsce dostępna w jednym miejscu – nowości, bestsellery i książki przecenione. A do tego warsztaty dla dzieci oraz strefa relaksu przygotowana przez Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Kraków Miasto Literatury UNESCO. Organizatorami Świątecznego Kiermaszu Książki są Księgarnia Pod Globusem oraz Wydawnictwo Literackie.Kiermasz potrwa od 9 do 24 grudnia. Codziennie od 10:00 do 20:00 będzie można kupić książki kilkunastu największych polskich wydawnictw – najlepsze tytuły w najlepszych cenach.Na kiermasz warto się wybrać nie tylko na zakupy. Z książką usiąść będzie można w strefie relaksu na prawdopodobnie najwygodniejszych pufach na świecie. Ich specjalne właściwości, przetestowane pod kątem czytania nawet najgrubszych tomów, zapewnia Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Kraków Miasto Literatury UNESCO. Z kolei Księgarnia Pod Globusem zaprosi najmłodszych czytelników na Bajki na dworcu – warsztaty artystyczne, florystyczne, filmowe i edukacyjne, które będą odbywać się w soboty i niedziele o 12:00.

Mysia orkiestra w bibliotece na podst. książki D.Gellner

KTO Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie
GDZIE
Filia nr 19, ul. Dobrego Pasterza 100
KIEDY
10 grudnia 2015, godz. 9.30
OPIS
Mysia orkiestra w bibliotece na podst. książki D.Gellner   – muzyczne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla DzieciŚródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie, Filia nr 19 serdecznie zaprasza dzieci do wzięcia udziału w spotkaniu, które ma na celu nie tylko promocję czytelnictwa wśród dzieci, ale również uwrażliwienie młodych odbiorców literatury na walory muzyczne. Podczas spotkania przedszkolaki wysłuchają fragmentów książki D.Gellner Mysia orkiestra oraz własnoręcznie wykonają instrumenty muzyczne, jako podkład do opowiedzianej historii książkowej. Impreza przeznaczona jest dla dzieci               w wieku przedszkolnym i ma charakter otwarty, jednak organizator bardzo prosi o telefoniczne zgłaszanie chęci wzięcia udziału w spotkaniu.

Pies przyjacielem dzieci

KTO Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie
GDZIE
Filia nr 17, ul. Brodowicza 1
KIEDY
11 grudnia 2015, godz. 11.00
OPIS
Spotkanie edukacyjne dla dzieci: Pies przyjacielem dzieciOrganizator zaprasza dzieci na spotkanie z panią Laurą Gallas-Diener wraz z towarzyszącym jej wyszkolonym psem. Impreza jest przeznaczona dla dzieci przedszkolnych i ma na celu zapoznać dzieci
z zasadami opieki nad psami, pokazać czym zajmuje się pies-terapeuta oraz pies-towarzysz osób niepełnosprawnych. Zaproszony piesek pokaże uczestnikom umiejętności, które pozwalają pomóc niesprawnym ruchowo osobom. Dzieci nauczą się też jak postępować z psami agresywnymi oraz że psy to nie przytulanki. Impreza przeznaczona jest dla dzieci w wieku przedszkolnym i ma charakter otwarty, jednak organizator bardzo prosi o telefoniczne zgłaszanie chęci wzięcia udziału w spotkaniu.

Drugie Życie Książki

KTO
Krakowskie Biuro Festiwalowe
GDZIE
Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego (ul. Powiśle 11)
KIEDY
13 grudnia 2015, godz. 15.00
OPIS
Drugie Życie KsiążkiWyjątkowa akcja, wielka, bezpłatna wymiana książek – Drugie Życie Książki – to nie lada gratka dla miłośników literatury. Zasady udziału w wymianach są proste: wystarczy przynieść jedną, a maksymalnie dziesięć książek. Ważne: tomy muszą być w dobrym stanie. Kto przyniesie wydawnictwa wydane przed 1995 rokiem, będzie mógł wymienić je tylko na inne książki wydane do 1995. Osoby, które przyniosę nowe książki (wydane po 1995 roku) – mogą wybierać do woli, zarówno spośród nowych, jak i starszych tomów.

Pamiętajcie o ogrodach

KTO
Nowohucka Biblioteka Publiczna w Krakowie
GDZIE Filia nr 10, os. Dywizjonu 303/1; tel. 12 647-28-85
KIEDY
14 grudnia 2015, godz. 17.00
OPIS
Pamiętajcie o ogrodachBiblioteka zaprasza na wieczór poetycki pt. Pamiętajcie o ogrodach. Uczestnicy spotkania wysłuchają wierszy znanych poetów w interpretacji znakomitej, krakowskiej artystki Hanny Bieluszko – aktorki Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Nastrojowe wiersze wprowadzą uczestników spotkania w świąteczny nastrój.

Przygoda w Fantazji

KTO Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie
GDZIE
Filia nr 19, ul. Dobrego Pasterza 100
KIEDY
15 grudnia 2015, godz. 8.15
OPIS
Przygoda w Fantazji – spotkanie autorskie dla uczniów kl. III Szk. Podst. z Dariuszem FijałkowskimŚródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie, Filia nr 19 serdecznie zaprasza uczniów z młodszych klas szkolnych i do udziału w spotkaniu autorskim z Dariuszem Fijałkowskim, podczas którego uczestnicy wybiorą się w podróż do Fantazji – magicznej krainy. Co może się zdarzyć, kiedy dziwnym zbiegiem okoliczności dorosły człowiek trafi do świata Fantazji ? Pewnie wiele zabawnych przygód, zwłaszcza jeśli jego przewodnikiem będzie mały Skrzat. W takim właśnie świecie znalazł się bohater książki. Wraz z nim przeżywamy niesamowite przygody: walczymy z piratami, gościmy w Krainie Kwitnącej Paproci, natykamy się na wysłanników złego Czarownika Zorka i przeżywamy zabawne perypetie na dworze Królowej Fantazji. A to wszystko dzięki Fantazjometrowi, specjalnemu urządzeniu, które pozwala wędrować po tym dziwnym świecie. Autor książki Przygoda w Fantazji opowie uczestnikom o swoim warsztacie pisarskim i zdradzi kilka sekretów jak napisać dobrą powieść. Impreza ma charakter otwarty, jednak organizator bardzo prosi o telefoniczne zgłaszanie chęci wzięcia udziału w spotkaniu.

Bliskie spotkania z tradycją

KTO Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie
GDZIE
Filia nr 2, ul. Bobrowskiego 11
KIEDY
18 grudnia 2015, godz. 9.30
OPIS
Bliskie spotkania z tradycją – w radosnym nastroju oczekujemy Świąt Bożego Narodzenia – spotkanie edukacyjne dla dzieciŚródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie, Filia nr 2 serdecznie zaprasza dzieci do udziału
w przedświątecznym spotkaniu. Będą czekać na nie zagadki związane z Bożym Narodzeniem, przybliżymy tradycje i zwyczaje związane z tymi niezwykłymi świętami, porównamy je z obyczajami       w innych krajach. Wspólnie będziemy poszukiwać prawdziwego sensu Świąt, ukrytego w słowach ks. Jana Twardowskiego. W atmosferze refleksji i radości zasiądziemy do tworzenia kartek z życzeniami. Płynące w tle dźwięki kolęd pobudzą dziecięcą wyobraźnię oraz podkreślą świąteczny nastrój. Impreza przeznaczona jest dla dzieci przedszkolnych i ma charakter otwarty, jednak organizator bardzo prosi o telefoniczne zgłaszanie chęci wzięcia udziału w spotkaniu.

Litera-TURA PIĘKNA

KTO
Dom Kultury „Podgórze”
GDZIE
Ul. Sokolska 13
KIEDY
18 grudnia 2015, godz. 17.00
OPIS
Litera-TURA PIĘKNA – opowieśćJosif Brodski Wiersze bożonarodzeniowe cz IIWykładu Michała Piętniewicza o poezji Josifa Brodskiego. Josif Brodski to jeden z największych rosyjskich i amerykańskich poetów i eseistów XX wieku. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1987. Poczynając od roku 1962, zwykł niemal każde Boże Narodzenie witać wierszem. W zależności od miejsca pobytu. Druga cześć dotyczyć będzie czasu emigracji na Zachodzie Europy i w USA.

Anielska Lanckorona

KTO
Dom Kultury „Podgórze”
GDZIE
Ul. Sokolska 13
KIEDY
18 grudnia 2015, godz. 18.30
OPIS
Anielska LanckoronaŚwiąteczne  spotkanie z poezją Jarosława Binkowskiegofortepian – Paweł Albińskiprowadzenie Marta Półtorak