czerwiec 2016

Kalendarium wydarzeń literackich w czerwcu 2016.

LiteraTURA to element strategii Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Wśród jej priorytetów znajdują się m. in. integrowanie różnorodnego życia literackiego, tworzenie połączeń: literatura, nowe media i przemysły kreatywne, kreowanie postaw czytelniczych, tworzenie warunków do uobecniania się literatury w przestrzeni publicznej, a także edukacja literacka. Pobierz formularz, uzupełnij i do 10. dnia każdego miesiąca prześlij do nas informację o wydarzeniu organizowanym w miesiącu następnym na adres kontakt@miastoliteratury.pl. Razem stworzymy LiteraTURĘ – wieloaspektową akcję komunikowania wydarzeń literackich w Krakowie.

Noc baśni w ramach Festiwalu Niezależnych Księgarń

KTO Księgarnia Pod Globusem
GDZIE ul. Długa 1
KIEDY 1 czerwca 2016
OPIS Księgarnia Pod Globusem zaprasza dzieci i dorosłych na czerwcowe spotkanie z baśnią.18:00-20:00 warsztaty dla dzieci prowadzone przez pracownię Rozkwitające Horyzonty, połączone z interpretacją baśni hinduskich i polskich. Warsztaty są bezpłatne. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc wskazana jest wcześniejsza rezerwacja: pr@liberglob.pl.20:00-22:00  debata „Tylko dla dorosłych – drugie dno baśni” z udziałem dr hab. Małgorzaty Abassy, dr Małgorzaty Majewskiej, Szymona Kloska oraz Łukasza Wojtusika. Interpretacje hinduskich baśni ze zbioru „Sekrety życia” przedstawią aktorzy: Dorota Korbacz-Bochenek oraz Krzysztof Bochenek.

„Pokonać Voldemorta” – Noc w bibliotece dla dzieci

KTO Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie
GDZIE Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie, Filia nr 18, ul. Ugorek 14
KIEDY 3-4 czerwca 2016, godz. 20:00-7:30
OPIS Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie, Filia nr 18  serdecznie zaprasza wszystkich, którzy zetknęli się z przygodami Harry’ego Pottera do sprawdzenia swojej wiedzy podczas niezwykłej nocy w bibliotece. W trakcie zabawy dzieci wezmą udział w wielu  konkurencjach tj.: odgadywanie przy pomocy dotyku, węchu, smaku nazw poszczególnych przypraw i warzyw, odgadywanie zagadek, „wróżenie” z kart, kryształowej kuli, ręki i fusów z herbaty, tworzenie własnego eliksiru, itp.
Organizator gwarantuje dobrą zabawę. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc zalecana jest wcześniejsza rezerwacja: 12-417-17-15, filia18@sbpkrakow.pl.  Spotkanie organizowane w ramach obchodów II krajowego wydania Nocy Bibliotek pod hasłem Wolno czytać!.00.

„Być jak Wiking – poznajmy Ludzi Północy” – Noc w bibliotece dla dzieci

KTO Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie
GDZIE Filia nr 19, ul. Dobrego Pasterza 100
KIEDY 3-4.06.2016 godz. 19.30-9.00
OPIS Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie, Filia nr 19 serdecznie zaprasza  uczniów klasy III Szkoły Podstawowej do udziału w niezwykłej nocy w bibliotece. Celem spotkania będzie zapoznanie dzieci z wojowniczym ludem Północy, który to podejmował dalekie wyprawy kupieckie, rabunkowe i osadnicze. Uczestników wydarzenia zaprosimy do świata Wikingów, gdzie pod okiem bibliotekarzy będą uczyć się jak stać się dzielnymwojownikiem. Tu dowiedzą się, jak wyglądał hełm jarla, co to było runami, jak wykorzystać inskrypcje pisząc własne imiona. Nie zabraknie także zajęć praktycznych.  Mówiąc krótko: każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc, osoby zainteresowane udziałem dzieci w spotkaniu, prosimy  o wcześniejszą informację telefoniczną 12-417-22-73 lub e-mailową filia19@sbpkrakow.pl.Spotkanie organizowane w ramach obchodów II krajowego wydania Nocy Bibliotek pod hasłem Wolno czytać!

„Tropami detektywów”

KTO Nowohucka Biblioteka Publiczna w Krakowie
GDZIE Oddział dla Dzieci i Młodzieży Filii nr 4, os. Zgody 7
KIEDY 3–4 czerwca 2016, godz. 20:00-8:00
OPIS Oddział dla Dzieci i Młodzieży Filii nr 4 zaprasza dzieci i młodzież na 8. Noc w Bibliotece pt. „Tropami detektywów”. Uczestnicy tropiąc ślady i rozwiązując zagadki poznają tajemniczy świat kryminałów dla dzieci. Zapisy w Bibliotece. Ilość miejsc ograniczona!

„Książki mojego dzieciństwa”

KTO Nowohucka Biblioteka Publiczna w Krakowie
GDZIE Filia nr 8, os. Boh. Września 26
KIEDY 4 czerwca 2016, godz. 19:00-22:00
OPIS Filia nr 8 zaprasza na Noc w Bibliotece pt. „Książki mojego dzieciństwa”. Uczestnicy odczytując fragmenty ulubionych książek i wspominając bajkowych bohaterów przeniosą się do lat dzieciństwa. Wstęp wolny!

Maraton czytania bajek

KTO Księgarnia Pod Szesnastką
GDZIE Księgarnia Pod Szesnastką, al. Daszyńskiego 16
KIEDY 4 czerwca 2016, godz. 10:00-14:00
OPIS Z okazji oficjalnego otwarcia, Księgarnia Pod Szesnastką zaprasza małych i dużych fanów bajek na Maraton ich czytania. W ramach Maratonu, poza słuchaniem pięknych bajek, dzieci będą miały okazję pobawić się kinetycznym piaskiem, zabawkami Playmais oraz wziąć udział w warsztatach artystycznych. Dodatkowo na godz. 13:00 przewidziany został występ muzyczny młodej i utalentowanej wiolonczelistki Zuzanny Bachmińskiej. Wstęp na całe wydarzenie jest wolny.

Noc bibliotek w Bibliotece Jagiellońskiej

KTO Biblioteka Jagiellońska
GDZIE Biblioteka Jagiellońska, al. Mickiewicza 22
KIEDY 4 czerwca 2016, godz. 19:00-23:00
OPIS Biblioteka Jagiellońska zaprasza do udziału w ogólnopolskiej NOCY BIBLIOTEK. W ramach akcji Biblioteka Jagiellońska zaprezentuje odwiedzającym niedostępny zwykle, zabytkowy hol Starego Gmachu i otworzy zamknięte na co dzień wejście od al. Mickiewicza 22.19:00 Czytelnia Główna, spotkanie z Jerzym Trelą oraz Beatą Guczalską.19:00-21:00 Sala konferencyjna Starego Gmachu, warsztaty kaligrafii „Pismo gotyckie w dobie renesansu – fraktura”. Prowadzenie: Bogdan Tarnowski, kustosz z Sekcji Starych Druków Biblioteki Jagiellońskiej. Rezerwacja miejsc na adres: projekty.bj@uj.edu.pl, tel. 12 663 3567.19:00-23:00 Hol Starego Gmachu BJ, wystawy „Wolno czytać”, „Książkowe osobliwości”, Wolno czytać w JBC i RUJ”. Wstęp wolny.

Spotkanie wokół książki „Winni. Holokaust i fałszowanie historii”

KTO Dom Kultury Podgórze
GDZIE Dom Kultury Podgórze, ul. Sokolska 13
KIEDY 6 czerwca 2016, godz. 18:00
OPIS DK Podgórze zaprasza na Spotkanie wokół książki „Winni. Holokaust i fałszowanie historii” z udziałem autora Dariusza Walusiaka oraz projekcja filmu dokumentalnego „Dziedzictwo sprawiedliwych”Dariusz Walusiak, historyk, pisarz, reżyser, scenarzysta i dziennikarz  zaangażowany w odkrywanie prawdy z przeszłości, w pełnej pasji analizie przyczyn i faktów jednej z największych zbrodni w historii ludzkości – zagłady i prześladowania Żydów w XX wieku. W swojej książce przywołuje mity, które narosły wokół Holokaustu, i wskazuje prawdziwych winnych. Celnie rozprawia się z ignoranctwem i coraz powszechniej powtarzanym kłamstwem o współwinie Polaków. Publikację cechuje rzetelność faktograficzna, spójne logiczne wnioskowanie oraz rzeczowe wskazanie stereotypów, które dziś funkcjonują w świecie, zakłamując rzeczywistość, a także odbierając Polakom właściwe miejsce w historii czy wręcz należną godność ofiarom i bohaterom.

„Jacek Malczewski - życie i twórczość”

KTO Krowoderska Biblioteka Publiczna
GDZIE Biblioteka Główna, Czytelnia naukowa, ul. Królewska 59
KIEDY 7 czerwca 2016, godz. 18:00
OPIS Czytelnia naukowa Biblioteki Głównej Krowoderskiej Biblioteki Publicznej zaprasza 7 czerwca o godzinie 18:00  na wykład z prelekcją dr Tomasza Dudka  Jacek Malczewski – życie i twórczość. Wstęp wolny.

Jan Twardowski, Karol Wojtyła i inni

KTO Dom Kultury Podgórze
GDZIE Dom Kultury Podgórze, ul. Sokolska 13
KIEDY 9 czerwca 2016, godz. 17:00
OPIS Jan Twardowski, Karol Wojtyła i inni – o mistyce w poezji opowie dr Marek Karwala (Instytut Filologii Polskiej UP) Dr Marek Karwala swoje zainteresowania naukowe: koncentruje wokół współczesnej polskiej poezji metafizycznej oraz relacji pomiędzy słowem i obrazem. Uprawia także krytykę sztuki.

Festiwal Miłosza

KTO Krakowskie Biuro Festiwalowe, Fundacja Miasto Literatury
GDZIE Pawilon Czapskiego, ul. Piłsudskiego 12
KIEDY 9 – 12 czerwca 2016
OPIS Pochwała podróży, żywotności i ruchu, ale także rozterki emigracji i dramat ucieczki. Te wielkie tematy współczesności są bliskie twórcom z całego świata, którzy od 9 do 12 czerwca zatrzymają się w swojej wędrówce i wezmą udział w 5. Festiwalu Miłosza w Krakowie pt. „Piesek przydrożny”. Zapraszamy do zapoznania się z pełnym programem krakowskiego święta poezji – obfitującego w niezwykłe rozmowy, debaty, koncerty, projekcje filmowe i inne fascynujące spotkania z poezją. www.miloszfestival.pl

„Kuba i Amelia”

KTO Krowoderska Biblioteka Publiczna
GDZIE Filia 5, ul. Radzikowskiego 29
KIEDY 10 czerwca 2016, godz. 10:00
OPIS Filia 5 Krowoderskiej Biblioteki Publicznej w Krakowie zaprasza na spotkanie z Rafałem Kosikiem Kuba i Amelia. Spotkanie dla dzieci (+7).Wstęp wolny.

„Z kotem do Rzymu w towarzystwie prawdziwego poety”

KTO Krowoderska Biblioteka Publiczna
GDZIE Filia 5, ul. Radzikowskiego 29
KIEDY 10 czerwca 2016, godz. 11:00
OPIS Filia 5 Krowoderskiej Biblioteki Publicznej w Krakowie zaprasza na spotkanie autorskie z Jarosławem Mikołajewskim  Z kotem do Rzymu w towarzystwie prawdziwego poety. Spotkanie dla dzieci (+10). Wstęp wolny.

Szlak Czesława Miłosza

KTO Krakowskie Biuro Festiwalowe
GDZIE Kraków
KIEDY 11 czerwca 2016
OPIS Opowieść o Czesławie Miłoszu zaczniemy na Kazimierzu. Skupimy się na twórczości poety z ostatnich dziesięciu lat życia. Krypta Zasłużonych, miejsca spacerów, księgarnie, ulubione restauracje, to tylko niektóre miejsca do których zawitamy. Szlak poprowadzi Anna Hojwa – przewodniczka krakowska.Udział w literackich spacerach jest bezpłatny, ale wymaga rejestracji. Wszystkich chętnych prosimy o wysłanie zgłoszenia drogą mailową na adres: spacery@miastoliteratury.pl. Liczba uczestników jest ograniczona.

Krakowska Noc Poezji

KTO Wydział Kultury Miasta Krakowa, Kraków Miasto Literatury UNESCO
GDZIE Cały Kraków
KIEDY 11 czerwca 2016
OPIS Już po raz szósty w ramach cyklu „KRAKOWSKIE NOCE”, z 11 na 12 czerwca 2016 roku, odbędzie się w Krakowie NOC POEZJI. Miłośników poezji czeka wiele atrakcji: liczne spotkania poetyckie, warsztaty, prezentacje multimedialne, małe formy teatralne, koncerty poetyckie, promocje książek.„Kraków w poezji. Miasto w poezji” – to hasła przewodnie tegorocznej 6. NOCY POEZJI”. Więcej informacji na stronie www.krakowskienoce.pl

Noc Poezji w Nowohuckiej Bibliotece Publicznej

KTO Nowohucka Biblioteka Publiczna w Krakowie
GDZIE Oddział dla Dzieci i Młodzieży Filii nr 4, os. Zgody 7
KIEDY 11 czerwca 2016, godz. 15:00
OPIS Oddział dla Dzieci i Młodzieży Filii nr 4 zaprasza na warsztaty literacko-plastyczne z okazji Nocy Poezji.  Uczestnicy, pod okiem ilustratorki Anny Kaszuby-Dębskiej wykonają własne kolażowe książki typograficzne. Zajęcia inspirowane będą książką „Wierszownik z podróży dookoła świata” Łukasza Dębskiego. Wstęp wolny!

Noc Poezji w Nowohuckiej Bibliotece Publicznej

KTO Nowohucka Biblioteka Publiczna w Krakowie
GDZIE Biblioteka Główna, os. Stalowe 12
KIEDY 11 czerwca 2016, godz. 15:00
OPIS Biblioteka Główna zaprasza na obchody krakowskiej Nocy Poezji. Uczestnicy wezmą udział w spotkaniu z Tomaszem Schimscheinerem. Aktor zaprezentuje interpretacje wierszy o Krakowie, jako mieście literatury, poezji i poetów. Spotkanie będzie okazją do rozmowy o współczesnej roli poezji w życiu miasta i mieszkańców. Wstęp wolny!

Poetyckie impresje o Krakowie - spotkanie poetyckie z Panią prof. Alicją Baluch

KTO Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie
GDZIE Filia nr 8, ul. Krakowska 29
KIEDY 11 czerwca 2016, godz. 18.00
OPIS Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie, Filia nr 8  serdecznie zaprasza wszystkich miłośników poezji do udziału w spotkaniu poetyckim z Panią prof. Alicją Baluch. Spotkanie uświetni występ uczniów Szkoły Muzycznej. Wstęp wolny! Projekt zrealizowano przy udziale finansowym Gminy Miejskiej Kraków. Szczegółowe informacje pod nr tel.: 12-422-92-43.

Kanonicza 14 - wieczór poetycki połączony z promocją tomiku wierszy Pani Ireny Kaczmarczyk

KTO Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie
GDZIE Filia nr 4, ul. Dietla 80/82
KIEDY 11 czerwca 2016, godz. 20.00
OPIS Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie, Filia nr 4 serdecznie zaprasza do udziału w wieczorze poetyckim Pani Ireny Kaczmarczyk. Pasjonaci poezji będę mogli posłuchać wierszy o Krakowie, pochodzących z tomiku Kanonicza 14. Spotkanie organizowane jest w ramach obchodów 6. Nocy Poezji. Wstęp wolny! Projekt zrealizowano przy udziale finansowym Gminy Miejskiej Kraków. Szczegółowe informacje pod nr tel.: 12-429-34-30.

Spotkanie wokół książki „Przepis na bieganie. Zdrowa dieta dla każdego”

KTO Dom Kultury Podgórze
GDZIE Dom Kultury Podgórze, ul. Sokolska 13
KIEDY 17 czerwca 2016, godz. 18:00
OPIS DK Podgórze zaprasza na Spotkanie wokół książki „Przepis na bieganie. Zdrowa dieta dla każdego” (ZNAK 2016)  z udziałem autorki Małgorzaty MajewskiejKsiążka w sposób przystępny i ciekawy przedstawia historię, zdrowotne i biologiczne oraz  kulturowe aspekty biegania, a także ponad 80 przepisów na zdrowe posiłki. Każdy znajdzie w niej cos dla siebie i swojego dobrego samopoczucia.

Szlak poetów niepokornych

KTO Krakowskie Biuro Festiwalowe
GDZIE Kraków
KIEDY 25 czerwca 2016
OPIS Kraków to nie tylko miasto królów, świętych i noblistów. W konserwatywnym środowisku niekiedy łatwiej wybić się twórcom niestandardowym, łamiącym schematy, wojującym z otaczającą ich rzeczywistością. Dowiemy się dlaczego autor Góralu czy Ci nie żal, nie został dopuszczony do katolickiego pochówku, za co Magdalenę Samozwaniec nazywano „wysłanniczką piekieł” i losy których z „kaskaderów literatury” splotły się z Krakowem. Szlak poprowadzi Agnieszka Pudełko – przewodniczka krakowska.Udział w literackich spacerach jest bezpłatny, ale wymaga rejestracji. Wszystkich chętnych prosimy o wysłanie zgłoszenia drogą mailową na adres: spacery@miastoliteratury.pl. Liczba uczestników jest ograniczona.

Drugie Życie Książki

KTO Krakowskie Biuro Festiwalowe
GDZIE Cafe Szafe, ul. Felicjanek 10
KIEDY 25 czerwca 2016, godz. 15.00
OPIS Wyjątkowa akcja, wielka, bezpłatna wymiana książek – Drugie Życie Książki – to nie lada gratka dla miłośników literatury. Zasady udziału w wymianach są proste: wystarczy przynieść jedną, a maksymalnie dziesięć książek. Ważne: tomy muszą być w dobrym stanie. Kto przyniesie wydawnictwa wydane przed 1995 rokiem, będzie mógł wymienić je tylko na inne książki wydane do 1995. Osoby, które przyniosę nowe książki (wydane po 1995 roku) – mogą wybierać do woli, zarówno spośród nowych, jak i starszych tomów. Wstęp wolny.

Podgórskie Czytania Klasyki: Orwell George „Folwark zwierzęcy”

KTO Dom Kultury Podgórze
GDZIE ul. Sokolska 13
KIEDY 27 czerwca 2016, godz. 18:00
OPIS Podgórskie Czytania Klasyki: Orwell George „Folwark zwierzęcy” – fragmenty w wykonaniu aktorów Teatru Otwartego TOFolwark zwierzęcy to powieść George’a Orwella, przedstawiająca zwierzęta hodowlane, które wygnały ludzi i zaczęły same rządzić folwarkiem. Książka ukazała się w 1945 i stanowi  alegoryczne przedstawienie stalinizmu oraz  ostrzeżenie przed każdym totalitaryzmem.