Czerwiec 2015

Kalendarium wydarzeń literackich w czerwcu 2015.

LiteraTURA to element strategii Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Wśród jej priorytetów znajdują się m. in.  integrowanie różnorodnego życia literackiego, tworzenie połączeń: literatura, nowe media i przemysły kreatywne, kreowanie postaw czytelniczych, tworzenie warunków do uobecniania się literatury w przestrzeni publicznej, a także edukacja literacka.

Pobierz formularz, uzupełnij i do 10. dnia każdego miesiąca prześlij do nas informację o wydarzeniu organizowanym w miesiącu następnym na adres kontakt@miastoliteratury.pl. Razem stworzymy LiteraTURĘ – wieloaspektową akcję komunikowania wydarzeń literackich w Krakowie.

Taka mała drobinka, tyle przygód ją czeka, czyli w cudownym świecie baśni z Calineczką o wielkim sercu i jej przyjaciółmi

KTO Nowohucka Biblioteka Publiczna w Krakowie
KIEDY 2 czerwca 2015, godz. 9:40
GDZIE Filia nr 10, os. Dywizjonu 303/1
OPIS W cyklu: Dalekie loty w krainę baśni, mitów i legend Biblioteka zaprasza dzieci w wieku 5 do 6 lat na zajęcia edukacyjno – literackie, które poprowadzą uczniowie Gimnazjum Integracyjnego nr 74 im. Henryka Sienkiewicza w Krakowie wraz z nauczycielką Danutą Wnęk. Uczestnicy zajęć poszukają motywu lotu w baśniach. Ponadto przeprowadzą ciekawe doświadczenia fizyczne związane z powietrzem. Zaprezentowany zostanie lot modelu poduszkowca i samolotu odrzutowego z papieru. Wstęp wolny.

Wieczór autorski Ewy Lipskiej

KTO Wydawnictwo Literackie
KIEDY 2 czerwca 2015, godz. 19:00
GDZIE PWST, ul. Straszewskiego 22
OPIS We wtorek 2 czerwca będziemy świętować wydanie najnowszego tomiku Ewy Lipskiej zatytułowanego Czytnik linii papilarnych.Zabrzmi muzyka w wykonaniu Zbigniewa Preisnera i Przyjaciół, a wiersze z tomu czytać będą Anna Polony, Dorota Segda, Jerzy Trela oraz Autorka.Zaczynamy o 19.00, wstęp wolny. Zapraszamy!

Spacerkiem po Krakowie – spotkanie autorskie z Ewą Stadtmüller

KTO Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie
KIEDY 8 czerwca 2015, godz. 11.00
GDZIE Filia 16, Al. Pokoju 33
OPIS Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie, Filia nr 16 zapraszana na spotkanie z autorką książek dla dzieci – Ewą Stadtmüller. Podczas spotkaniamłodzi uczestnicy będą mogli poznać krakowskie legendy i zwyczaje. Pisarka niezwykle ekspresyjnie przywołuje opowieści związane z grodem kraka, używając w tym celu kukiełek własnoręcznie wykonanych. Ponadto autorka w czasie spotkania proponuje dzieciom gry i zabawy, które pozwalają wykazać się zdobytą wiedzą.Impreza nie jest biletowana.

Wieczór autorski Jana Kantego Pawluśkiewicza

KTO Wydawnictwo Literackie
KIEDY 8 czerwca 2015, godz. 18.00
GDZIE Studio im. Romany Bobrowskiej w Radiu Kraków, al. J. Słowackiego 22
OPIS Wydawnictwo Literackie zaprasza na spotkanie z Janem Kantym Pawluśkiewiczem i Wacławem Krupińskim, poświęcone książce Jan Kanty Osobny. Jan Kanty Pawluśkiewicz w rozmowie z Wacławem Krupińskim, która ukaże się nakładem Wydawnictwa Literackiego 11 czerwca.  Rozmowę z autorami poprowadzi Piotr Metz, dziennikarz muzyczny. Fragmenty książki przeczytają Anna Polony i Urszula Grabowska. Gościnnie wystąpi Tomasz Organek, muzyk, autor tekstów, kompozytor. Wstęp wolny!

Jan Dorman - twórca wszechstronny i jego pomysł na teatr – spotkanie Klubu Miłośników Kulturoterapii „Flaming”

KTO Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie
KIEDY 8 czerwca 2015, godz. 19.00
GDZIE Biblioteka Główna, ul. Masarska 14
OPIS Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie, Biblioteka Główna w ramach spotkań Klubu Miłośników Kulturoterapii „Flaming” zaprasza na spotkanie przybliżające twórczość i filozofię wybitnego polskiego reżysera teatralnego – Jana Dormana. Spotkanie będzie miało formę wykładu –dyskusji, wzbogaconego prezentacją multimedialną. Impreza ma charakter otwarty i nie jest biletowana.

Żydowskie Muzeum Galicja i Wydawnictwo Austeria zapraszają na spotkanie z Sabiną Baral, autorką książki „Zapiski z wygnania”

KTO Żydowskie Muzeum Galicja, Wydawnictwo Austeria
KIEDY 9 czerwca 2015, godz. 17.00
GDZIE Żydowskie Muzeum Galicja, ul. Dajwór 1
OPIS Zapiski z wygnania Sabiny Baral, to przejmujące opowiadanie – dokument z wydarzeń marcowych, z 1968 roku. Przymusowa emigracja opisana oczami młodej dziewczyny, która wraz z rodziną opuszcza Polskę. Przypomnienie tych dramatycznych wydarzeń staje się równocześnie przestrogą dla przyszłych pokoleń przed wszelkimi rodzajami nienawiści, ksenofobią, antysemityzmem”.Ewa LipskaProwadzenie: Anna Pawlikowska

Przedstawienie teatralne: Latający kufer

KTO Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie
KIEDY 11 czerwca 2015, godz. 10.30
GDZIE Filia nr 10, ul. Łąkowa 27
OPIS Organizator zaprasza dzieci na mini-przedstawienie teatralne w wykonaniu aktorów ze Studia Małych Form Teatralnych, Scenografii i Reżyserii ART-RE. Przedstawienie jest adaptacją teatralną baśni Hansa Christiana Andersena i uczy, że udawanie kogoś innego nie popłaca, że zawsze warto być sobą, bo nawet za niewinne kłamstwa często płaci się wysoką cenę. Latający kufer jest egzotyczną opowieścią o synu bogatego kupca, który roztrwoniwszy cały majątek ojca, dostaje od sąsiadów kufer. Okazuje się, że podarunek jest magiczny. Ten niezwykły prezent przenosi chłopca do odległego kraju. Nowa sytuacja wymaga od Błażeja nie lada sprytu, dodatkowo wszystko komplikuje się, gdy młodzieniec zakochuje się w pięknej księżniczce… Latający kufer to opowieść, która z pewnością przeniesie dzieciw magiczny świat baśni. Impreza nie jest biletowana.

Grrroźne dramatorium

KTO TEATR BARAKAH
GDZIE ArtCafe Barakah, Paulińska 28 Kraków
KIEDY 11 czerwca 2015, godz. 21:00
OPIS Do fantastycznych odmętów czeluści, gdzie wampiry flirtują z demonami, wilkołaki pożerają nieudane thrillery, a duchy wałęsają się samotnie, gdzie na scenie gore panują zombie, horror z thrillerem idą pod rękę, a nad wszystkim króluje słowo „groza”, tam zabierzemy Was dzięki literaturze. Pomogą nam tym klasycy gatunku jak Poe, współcześni mistrzowie jak King, polscy spece jak Orbitowski oraz ich mroczni koledzy po fachu!Nie bójcie się, zaryzykujcie, wejdźcie do podziemi!Dramatorium to interdyscyplinarne, internacjonalne, intermedialne, intertekstualne spotkania z literaturą.Literatura dzieje się teraz! Dzieje się, gdy słowa taranują głowy, gdy wparowują bez pardonu, gdy są czytane, gdy są słyszane, podczas gdy szklanka whisky dzierżona w dłoni i podczas gdy kolejna dawka szarego papierosowego dymu, a zaatakowana głowa zyskuje czas na refleksję. Dwa czwartki w miesiącu! (bo w czwartek wszystko idzie gładko).

Mini-przedstawienie teatralne: Kozucha Kłamczucha

KTO Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie
KIEDY 12 czerwca 2015, godz. 10.40
GDZIE Filia nr 12, ul. Lubomirskiego 7A
OPIS Organizator zaprasza przedszkolaki na mini-przedstawienie teatralne w wykonaniu aktorów ze Studia Małych Form Teatralnych, Scenografii i Reżyserii ART-RE. Przedstawienie oparte jest na motywach utworu Janiny Porazińskiej Kozucha Kłamczucha, a zrealizowane w formie zabawnej opowieści o niesfornej Kózce. Ze spektaklu wypływa cenny morał uczący prawdomówności, umiejętności wybaczania i prawdziwej przyjaźni. Na uwagę zasługuje piękna scenografia i oryginalne stroje aktorów, akcentujące piękno Podhala. Impreza nie jest biletowana.

Uroczysty Finał 12. edycji Konkursu Czytelniczego Nowohucki Czytelnik Roku 2014/2015

KTO Nowohucka Biblioteka Publiczna w Krakowie
KIEDY 13 czerwca 2015, godz. 15.00 – 16.00
GDZIE Plac obok Nowohuckiego Centrum Kultury; os. Centrum E
OPIS Organizatorzy zapraszają czytelników Nowohuckiej Biblioteki Publicznej i mieszkańców Krakowa na uroczyste podsumowanie konkursu czytelniczego, które odbędzie się podczas imprezy plenerowej pn. Dni Nowej Huty, organizowanej przez Radę Dzielnicy XVIII. Osoby, które odwiedzą namiot Biblioteki czeka wiele atrakcji m.in.: zabawy literackie, konkursy, malowanie twarzy dzieciom. Uczestnicy festynu rodzinnego dowiedzą się, kto otrzyma zaszczytny tytuł Nowohuckiego Czytelnika Roku 2014/15. Biblioteka uhonoruje 30 laureatów dyplomami i książkami.Wstęp wolny.

Litera – TURA Piękna – opowieść o Annie Świrszczyńskiej

KTO Dom Kultury „Podgórze”
KIEDY 15 czerwca 2015, godz. 18:00
GDZIE ul. Sokolska 13
OPIS Cykl wykładów o znanych i lubianych poetach prowadzony przez Michała Piętniewicza. W czerwcu opowiemy o Annie Świrszczyńskiej.

Nowa Poezja Krakowska

KTO Dom Kultury „Podgórze”
KIEDY 15 czerwca 2015, godz. 19:15
GDZIE ul. Sokolska 13
OPIS Wieczór Koła Młodych przy Stowarzyszeniu Pisarzy Polskich w Krakowie – Marek Wawrzyński „Obserwatorium” – słowo krytyczne: prof. Bogusław Żurkowski i Michał Piętniewicz, wstęp wolny.

Spotkanie autorskie: Świat ludzkich emocji w twórczości Beaty Ostrowickiej

KTO Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie
KIEDY 16 czerwca 2015, godz. 10.30
GDZIE Filia nr 19, ul. Dobrego Pasterza 100
OPIS Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie, Filia nr 19 zaprasza młodzież gimnazjalną na spotkanie autorskie z Beatą Ostrowicką, autorką książek o tematyce poruszającej problemy dojrzewania, tolerancji i umiejętności odnalezienia się w grupie. Autorka w swej twórczości kładzie również nacisk na znaczenia prawdziwej przyjaźni. Podczas spotkania pisarka opowie uczestnikom o swojej twórczości. Impreza nie jest biletowana.

Gwiazdy Kosmosu - wernisaż wystawy malarstwa Adama Mielnika

KTO Nowohucka Biblioteka Publiczna w Krakowie
KIEDY 18 czerwca 2015, godz. 17.00
GDZIE Filia nr 1 os. Młodości 8; tel. 12 644-13-22
OPIS Podczas wernisażu zostaną zaprezentowane prace plastyczne Adama Mielnika, utalentowanego nieprofesjonalnego artysty, który jest członkiem Stowarzyszenia Plastyków Ziemi Krakowskiej oraz Podgórskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Sztuk Wszelkich. Prezentowane obrazy są wynikiem nowych fascynacji malarza. Tym razem inspiracją był kosmos, artysta zaprasza na międzyplanetarną wycieczkę, której szlak wyznacza tajemnica i tęsknota do miejsc niedostępnych. Wystawa będzie trwała do 17 lipca 2015 r.Wstęp wolny.

Uliczno-Literacki melanż, czyli hip-hopowa poetyka w Barakah ArtCafe

KTO TEATR BARAKAH
GDZIE ArtCafe Barakah, Paulińska 28 Kraków
KIEDY 18 czerwca 2015, godz. 21:00 oraz 26 czerwca 2015, godz. 22:00
OPIS Na naszej kolejnej literackiej imprezie zamierzamy potraktować teksty raperów (zarówno tych rodzimych i zagranicznych) jak pełnoprawne poematy, które będziemy dla was recytować. Tym samym chcemy pokazać, że teksty prezentowane w rapie nie zawsze obracają się wokół płytkiej tematyki i przyziemnych problemów. Wręcz przeciwnie, utwory tworzone, w obrębie tego niezwykle żywotnego gatunku muzycznego, są niejednokrotnie pełne żywej i bogatej poetyki, którą zamierzamy zaprezentować wam podczas naszego literacko pijackiego- wieczoru. Jak zwykle zachęcamy was do przynoszenia własnych tekstów, podkładów i instrumentów, bo scenę będzie stała dla was otworem. Chcielibyśmy również serdecznie zaprosić raperów, którzy mają ochotę przedstawić swoją twórczość przed szerszą publicznością.

Żyję z pasją i chronię środowisko – spotkanie z podróżnikiem i ekologiem Dominikiem Dobrowolskim

KTO Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie
KIEDY 19 czerwca 2015, godz. 10.00
GDZIE Filia nr 16, Al. Pokoju 33
OPIS Organizator zaprasza uczniów Szkoły Podstawowej na spotkanie z podróżnikiem i ekologiem – Dominikiem Dobrowolskim. Prowadzący opowie uczestnikom spotkania o swoich wyprawach kajakowych, rowerowych, ale również o tym, w jaki sposób chronić nasze środowisko. Podróżnik od kilku lat realizuje projekt Recykling Rejs, zachęcając do dbania o czystość mórz, rzek, lasów i plaż oraz promując ideę recyklingu. Celem zajęć jest także promowanie działań związanych z ochroną przyrody i ekologicznym trybem życia oraz przekazywanie młodym ludziom pozytywnych wzorców poprzez spotkania z osobami z pasją. Impreza nie jest biletowana.

Córka Saturna – spotkanie z poezją Jadwigi Grabarz

KTO Dom Kultury „Podgórze”
KIEDY 19 czerwca 2015, godz. 18:00
GDZIE ul. Sokolska 13
OPIS Jadwiga Grabarz – autorka wierszy zamieszczanych m.in. w Portrecie, Poezji Dzisiaj, artPapierze, Cegle, Lamelli, Vis a Vis, Znaj. W 2008 roku wydała arkusz poetycki, „Gaszenie do snu”. Kilka wierszy ukazało się w przekładach na serbski i angielski. Mieszka na wsi w Galicji.

Drugie Życie Książki - Edycja specjalna w ramach Najedzeni Fest!

KTO Krakowskie Biuro Festiwalowe
GDZIE Edycja specjalna w ramach Najedzeni Fest! w Forum Przestrzenie przy ul. Konopnickiej 28
KIEDY 21 czerwca 2015
OPIS Wyjątkowa akcja, wielka, bezpłatna wymiana książek – Drugie Życie Książki – to nie lada gratka dla miłośników literatury. W ramach specjalnej edycji wymieniamy się książkami i czasopismami kulinarnymi.

Drugie Życie Książki - Edycja specjalna podczas Wianków Święta Muzyki

KTO Krakowskie Biuro Festiwalowe
GDZIE Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego (ul. Powiśle 11)
KIEDY 21 czerwca 2015, godz. 15.00
OPIS Wyjątkowa akcja, wielka, bezpłatna wymiana książek – Drugie Życie Książki – to nie lada gratka dla miłośników literatury. Zasady udziału w wymianach są proste: wystarczy przynieść jedną, a maksymalnie dziesięć książek. Ważne: tomy muszą być w dobrym stanie. Kto przyniesie wydawnictwa wydane przed 1995 rokiem, będzie mógł wymienić je tylko na inne książki wydane do 1995. Osoby, które przyniosę nowe książki (wydane po 1995 roku) – mogą wybierać do woli, zarówno spośród nowych, jak i starszych tomów. Wstęp wolny.

„I to jak jedziemy!” czyli DRAMATORIUM w Podróży

KTO TEATR BARAKAH
GDZIE ArtCafe Barakah, Paulińska 28 Kraków
KIEDY 25 czerwca 2015, godz. 21:00
OPIS W wakacje się podróżuje i o tym, jak to robić, z kim, co popijając, co łykając, z jaką prędkością w jakiego koloru samochodzie, w co ubranym i z czym w plecaku oraz przede wszystkim gdzie, dowiecie się w trakcie Dramatorium. Sal Paradise i Dean Moriarty w Cadillacu, Raoul Duke i doktor Gonzo w samochodzie wypełnionym po brzegi używkami, Łukasz Ponczyński w marszrutce, Paul Bowles w Tangerze, Gnossos Pappadopoulis na Kubie, Wieniczka w pociągu… Tak to widzimy.Dramatorium to interdyscyplinarne, internacjonalne, intermedialne, intertekstualne spotkania z literaturą.Literatura dzieje się teraz! Dzieje się, gdy słowa taranują głowy, gdy wparowują bez pardonu, gdy są czytane, gdy są słyszane, podczas gdy szklanka whisky dzierżona w dłoni i podczas gdy kolejna dawka szarego papierosowego dymu, a zaatakowana głowa zyskuje czas na refleksję. Dwa czwartki w miesiącu! (bo w czwartek wszystko idzie gładko).

Litera – TURA Piękna – opowieść o Joannie Pollakównie

KTO Dom Kultury „Podgórze”
KIEDY 26 czerwca 2015, godz. 18:00
GDZIE ul. Sokolska 13
OPIS Cykl wykładów o znanych i lubianych poetach prowadzony przez Michała Piętniewicza . W czerwcu opowiemy o Joannie Pollakównej.