Krakowskie Księgarnie na Medal

Krakowskie Księgarnie na Medal to projekt Fundacji Miasto Literatury, realizowany w 2016 roku w ramach miejskiego programu wspierania działalności kulturalnej w księgarniach pod patronatem Krakowa – Miasta Literatury UNESCO. Projekt koncentruje się na współpracy ze stacjonarnymi księgarniami w Krakowie i został przygotowany z myślą o czytelnikach, miłośnikach książek i księgarzach w Krakowie

 

Kraków, od 2013 roku Miasto Literatury UNESCO, ma prawo być dumny ze swojego literackiego oblicza, ale tytuł ten oznacza również zobowiązanie. Zestaw podjętych przez Gminę Miejską zobowiązań zawarty został w aplikacji o tytuł miasta kreatywnego.  Już choćby te dwa przymiotniki nas wiążą – ‘literacki’ i ‘kreatywny’ – dlatego proponujemy projekt, który kreatywnie wspiera jeden z elementów naszej literackiej dumy – przemysły książki, a w tym właśnie księgarnie stacjonarne.

Projekt Krakowskie Księgarnie na Medal ma za zadanie wesprzeć krakowski rynek książki poprzez integrację, koordynację i realizację bogatego programu wydarzeń kulturalnych w krakowskich księgarniach stacjonarnych.

Dzięki realizacji projektu, poprawi się sytuacja księgarni, które zdobędą dodatkowe narzędzia i metody promocji, wzbogacą swoją ofertę kulturalną, przyciągną nowe, szerokie grono odbiorców we wszystkich grupach wiekowych, zbudują trwałe relacje z czytelnikami, oparte na przesłankach racjonalnych i emocjonalnych.

Czytelnicy dostaną skierowaną do nich, różnorodną, nowatorską i ciekawą ofertę kulturalną, którą utożsamiać będą z lokalnymi księgarniami. Takie powiązania, z dużym naciskiem kierowane do odbiorców młodych i najmłodszych, pozwolą na wykształcenie nawyku obcowania z książką, zbudują pozytywny wizerunek książki i literatury i przyczynią się do budowania trwałego kapitału kulturalnego.

Projekt Krakowskie Księgarnie na Medal  jest znakomitym narzędziem promocji miasta,  wpisując się do coraz bogatszej i znanej na arenie międzynarodowej oferty kulturalnej Krakowa. Ukazuje Kraków jako miasto kulturalnych innowacji, które szanuje i dba o tradycję, jest kolejnym przykładem połączenia ugruntowanego doświadczenia z nowoczesnością, pokazuje, że miasto rzeczywiście kulturą żyje i stawia na nowe, świeże formuły jej prezentacji, nie bojąc się łączenia gatunków i obszarów kreacji artystycznej, w nowej formule, atrakcyjnej dla odbiorców z różnych grup wiekowych.

 

 

WYDARZENIA KULTURALNE

W porozumieniu z księgarniami Fundacja ustaliła harmonogram wydarzeń kulturalnych, o różnorodnym charakterze, odwołujących się do wielopokoleniowego grona odbiorców, obejmujących szeroki wachlarz dziedzin (literatura, muzyka, edukacja kulturalna i artystyczna, podróżnictwo, sztuka przekładu, nauka). Wszystkie propozycje zostały przygotowane w drodze uzgodnień z prowadzącymi stacjonarne księgarnie, poddane ocenie wykonalności i efektywności (stosunek jakości do kosztów), a przedstawiony w niniejszym projekcie harmonogram to zintegrowana i komplementarna baza informacji o poszczególnych wydarzeniach, które wpisują się w szeroką ofertę kulturalną Krakowa.

W harmonogramie znajdują się wydarzenia odbywające się naprzemiennie w księgarniach, które zgłosiły chęć udziału w projekcie. Różnorodność działań i zlokalizowanie w wielu księgarniach w naszym mieście pokazuje bogactwo na rynku książki i zachęca do odwiedzania nowych miejsc. W harmonogramie znalazły się wydarzenia z wielu dziedzin, które zostały szczegółowo opisane w dalszej części wniosku:

  • literatura (m.in. spotkania autorskie, wieczory poezji, maratony czytania)
  • muzyka (m.in. mini-koncerty, mini-wykłady o instrumentach świata)
  • osobowości (dyskusje, wykłady, prezentacje)
  • edukacja kulturalna i artystyczna (m.in. warsztaty plastyczno-literackie)
  • wydarzenia specjalne (m.in. konkurs na limeryk, tematyczne witryny w księgarniach, pokazujące, że krakowskie księgarnie żyją wydarzeniami literackimi w mieście)

 

Wydarzenia zostały zaplanowane we współpracy z następującymi księgarniami:

Bonobo – księgarnia podróżnicza, Mały Rynek 4
Księgarnia Czytanie: ul. Kalwaryjska 54
Księgarnia Czytanie: ul. Długa 39
Księgarnia Czytanie: ul. Królewska 88
Księgarnia Czytanie: ul. Starowiślna 93a
Księgarnia Czytanie: ul. Nowa Huta – Os. Centrum B 4
Edukator, księgarnia francuska, ul. Bronowicka 19
Księgarnia Matras 1610, Rynek Główny
Księgarnia Pod Globusem, ul. Długa 11
Italicus, księgarnia włoska ul. Kremerowska 11
Lokator Kawa & Książki, ul. Mostowa 1
Massolit Books & Coffee, ul. Felicjanek 4
Microscup, ul. Czarnowiejska 50b
Spółdzielnia „Ogniwo”, Paulińska 28/LU
Księgarnia Metaforma, ul. Powiśle 11
Księgarnia Bona, ul. Kanonicza 11

 

Harmonogram wydarzeń będzie dostępny na stronie Fundacji Miasto Literatury i na stronie Strefy Wolnego Czytania.

 

Projekt jest współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

Untitled-design-3


Fundacja Miasto Literatury powstała w 2013. Fundacja realizuje swoje cele statutowe wspomagając strategię miasta w dziedzinie promocji kultury i literatury w związku z uzyskaniem przez Kraków prestiżowego tytułu Miasta Literatury UNESCO. Fundacja działa interdyscyplinarnie i wielowymiarowo, wdrażając przełamujące konwencje projekty, które służą: (1) integrowaniu życia literackiego Krakowa; (2) wzmocnieniu połączeń pomiędzy literaturą i nowymi technologiami oraz mediami; (3) kreowaniu postaw i praktyk czytelniczych; (4) wzmacnianiu wydarzeń literackich; (5) wspieraniu przemysłów książki; (6) uobecnieniu literatury w przestrzeni miejskiej; (7) rozwijaniu edukacji kulturalnej i literackiej; (8) budowaniu połączeń pomiędzy literaturą a prawami człowieka; (9) zacieśnianiu współpracy w obrębie sieci Miast Literatury UNESCO. Do najważniejszych projektów Fundacji należy Festiwal Miłosza, współorganizowany z Krakowskim Biurem Festiwalowym, a także JAZZFORMANCE – cykl koncertów poetycko-jazzowych, Międzynarodowy Konkurs na Krój Pisma Szymborska, Literacka Mapa Krakowa oraz najnowszy program wsparcia dla księgarń “Krakowskie księgarnie na medal”.